Relaxarea restricțiilor în București, în stand-by. Prefect: Vom aştepta 48 de ore de la scăderea incidenţei COVID-19 sub 3 la mie ca să luăm o decizie

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 19:54 Actualitate | Esenţial


Prefect Bucuresti, Alin Stoica
Foto: AGERPRES
Prefectul Capitalei, Alin Stoica, spune că, probabil, după 48 de ore de la scăderea, înregistrată joi, a incidenţei COVID sub 3 la mia de locuitori, va fi convocat Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă pentru a decide dacă se impun alte măsuri de relaxare a restricţiilor, potrivit Agerpres.

"Vom aştepta să vedem că este o coborâre constantă. (...) Aici nu avem marjă, la 3 la mie, şi atunci trebuie să aşteptăm un pic şi probabil că vom aştepta 48 de ore până când vom lua o decizie.

(...) Nu va fi o reacţie atât de rapidă cum a fost la 3,5 la mie, ci vom aştepta un pic să vedem că trendul de scădere se menţine şi nu este niciun fel de pericol să se întoarcă. (...) Dacă trendul se menţine descendent, avem 48 de ore la dispoziţie să ne întrunim în Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă şi să luăm hotărârea", a declarat, pentru AGERPRES, Alin Stoica.

Conform raportării Grupului de Comunicare Strategică de joi, doar Bucureştiul a mai rămas în zona roşie, cu 3,09 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, în scădere faţă de ziua anterioară, când incidenţa a fost de 3,12.

Potrivit legislaţiei, la scăderea incidenţei COVID-19 sub 3 la mia de locuitori, activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfăşoară activităţi de preparare, comercializare şi consum al produselor alimentare şi/ sau băuturilor alcoolice şi nealcoolice, de tipul restaurantelor şi cafenelelor, în interiorul clădirilor, este permisă fără a depăşi 30% din capacitatea maximă a spaţiului şi în intervalul orar 6:00 - 22:00, dacă incidenţa cumulată la 14 zile din judeţ/localitate este mai mare de 1,5 şi mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori şi este interzisă la depăşirea incidenţei de 3/1.000 de locuitori.

Organizarea şi desfăşurarea activităţii în cadrul cinematografelor, instituţiilor de spectacole şi/ sau concerte sunt permise cu participarea publicului până la 30% din capacitatea maximă a spaţiului, dacă incidenţa cumulată la 14 zile din judeţ/localitate este mai mare de 1,5 şi mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori şi este interzisă la depăşirea incidenţei de 3/1.000 de locuitori.

Comitetului municipal pentru Situaţii de Urgenţă a decis, luni, în contextul în care incidenţa COVID-19 a scăzut sub 3,5 la mia de locuitori, că deplasarea persoanelor este permisă în Bucureşti până la ora 22:00 şi în weekend, că operatorii economici pot funcţiona şi vineri, sâmbătă şi duminică până la ora 21:00, iar sălile de sport/fitness se pot redeschide.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4675 vizualizari

  • +3 (27 voturi)    
    48 de ore de abuz (Joi, 29 aprilie 2021, 20:01)

    PrivireCritica [utilizator]

    Legea e clara. intarzierea e un abuz sau un dispret total pentru cei care ar avea nevoie de decizie inainte de Pasti. Nemernicul de prefect nu vrea sa fie deranjat de la pregatirile pentru ghiftuiala ... Nu-i nimic nu uitam lenevia la urmatoarele alegeri . Postaci: asta e reprezentantul USR-PLUS, deci astept multe minusuri de la voi!
    • -6 (26 voturi)    
      Ești mult pe lângă (Joi, 29 aprilie 2021, 20:41)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Zici că legea e clară, dar tu nu știi să o citești :)))
      Legea zice așa: Constatarea încadrării în limitele incidenței cumulate la 14 zile, în vederea punerii în aplicare a măsurilor stabilite, se realizează în maximum 48 de ore de la atingerea acestora. Ce nu ți-e clar? Ai nevoie de decizie pascală? Nu-ți intră drobul fără decizie de la județ? :))))
      • +6 (20 voturi)    
        Vineri dimineata la 11 se stie deja (Joi, 29 aprilie 2021, 21:02)

        PrivireCritica [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Pentru publicul larg se anunta la 13, 48 de ore maximul e duminica dimineata ... deci omul vrea sa nu faca nimic inainte de Paste ca sa elimine posibilitatea restaurantelor sa fie deschise duminica si eventual sa ia programari pentru luni, o alta zi libera ... deci ca sa-i tihneasca useristului drobul va convoca sedinta cam miercuri cand ii trece mahmureala , iar restaurantele vor beneficia in weekendul 9-11 mai, cand poate ploua ... asta e lenevia si incompetenta userista
        • -1 (13 voturi)    
          Da, ma, te-ai prins de planul diabolic (Joi, 29 aprilie 2021, 22:02)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

          USR e mana-n mana cu norii si vremea. Clar pun ceva la cale. Posibil un taifun neuronal, dar din fericire pentru tine, tu vei fi in siguranta.
          • +2 (6 voturi)    
            este evident ca doar amana relaxarea (Joi, 29 aprilie 2021, 22:55)

            Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            se vede de pe Marte ca ascopul este de a amana relaxarea, respectiv deschiderea restaurantelor la interior la maxim 30% capacitate, de parca ar conta.
            Conteaza fix cum a contat inchiderea magazinelor la ora 18 in weekend.
            Masuri care ajuta cum ajuta paiul un inecat
            • +1 (1 vot)    
              Pai, depinde ce asteptari ai... (Vineri, 30 aprilie 2021, 8:31)

              Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

              .... de la aceste restrictii.
              Pana una-alta, se dovedesc eficiente in scaderea numarului de cazuri noi...

              Intr-adevar, nu au efect daca te astepti :
              - sa ajute Rapidul la promovare
              - sa-l invete romaneste pe Tataru
              - sa-si lase Catu plete si Loredana sa arate ca o gospodina (ĂSTA da, roleplay, Lori...)
              - sa-i faca rost lu' Sosoaca de o ie noua
              - sa-i lumineze nițeluş pe cate unii...
              • 0 (0 voturi)    
                confirmare: articol la ora 11:18 (Vineri, 30 aprilie 2021, 11:48)

                PrivireCritica [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                Rata de incidență în București a scăzut la 2.9. Ce se va întâmpla cu restricțiile

                https://evz.ro/bucurestiul-este-pe-cale-sa-iasa-din-scenariul-rosu-ce-se-va-intampla-cu-restrictiile.html
        • -3 (17 voturi)    
          mai omule... (Joi, 29 aprilie 2021, 22:14)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

          de un an e pandemie si facem yo-yo cu suisurile si coborarile la infectari si tu te dai de ceasul mortii ca se amana deschiderea carciumilor cu 1-2 zile ???
          Ba te mai si gandesti la programari pt luni :) .Sau ca poate ploua in week-end-ul urmator.

          Ori privesti ingust,da' ingust de tot situatia, ori cauti nod in papura, ori esti patron de carciuma.

          Ca altfel zau, pt 99% din oameni, zbaterea ta n-are nicio relevanta, mai ales ca week-end-ul care vine este Pastele si oamenii si-l petrec de obicei acasa, in familie....
          • +1 (1 vot)    
            yoyo din pix (Vineri, 30 aprilie 2021, 10:24)

            palatin [utilizator] i-a raspuns lui festina

            :)
          • +1 (1 vot)    
            E vorba de principii (Vineri, 30 aprilie 2021, 11:50)

            PrivireCritica [utilizator] i-a raspuns lui festina

            La 22:01 te amendeaza cu drag nemernicii, politia suiera cu girofare sa te infricoseze de parca virusul e nocturn... si confirmare ca am dreptate Rata de incidență în București a scăzut la 2.9. Ce se va întâmpla cu restricțiile https://evz.ro/bucurestiul-este-pe-cale-sa-iasa-din-scenariul-rosu-ce-se-va-intampla-cu-restrictiile.html
  • +1 (1 vot)    
    Se stie (Vineri, 30 aprilie 2021, 8:08)

    Costi888 [utilizator]

    Care e % de vaccinare in bucuresti? Tot colectivul meu de prieteni/munca/familie sunt deja vaccinati, rapel facut. Care e planul?
    • 0 (0 voturi)    
      Asteapta, ai sa vezi imediat (Vineri, 30 aprilie 2021, 10:22)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      E continuarea planului ce se desfasoara nestingherit de un an incoace.
  • 0 (0 voturi)    
    A uitat sa spuna (Vineri, 30 aprilie 2021, 10:26)

    palatin [utilizator]

    ca asteapta noi ordine, pe care spera sa le primeasca in maxim 48 de ore.
    Cum e posibil ca in posturi de decizie sa fie pusi numai indivizi care nu sunt in stare sa ia decizii?