Cum s-a ajuns la proiecte de 29 de miliarde de euro prin PNRR, de la 40 de miliarde de euro inițial / Cristian Ghinea: Mai sunt puncte în care există diferenţe de opinie între Guvern şi CE / Care sunt domeniile cu divergențe

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 18:17 Actualitate | Esenţial


Cristian Ghinea
Foto: Agerpres
Coaliția a agreat proiecte de 29 de miliarde de euro pentru finanțare prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), față de peste 40 de miliarde de euro, inițial, iar ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, spunea că există diferenţe de opinie între Guvern şi Comisia Europenă, dar "nu este nimic dramatic".
  • "Sunt 350 de linii de investiţie în PNRR. Am trecut aseară cu liderii coaliţiei prin toate.
  • În cele mai multe cazuri vorbim de o reducere a sumelor, pentru că au fost cazuri în care, aşa cum ne aşteptam, nu aveam o fundamentare foarte bună a fluxurilor. Nu este nimic dramatic.
  • M-aş abţine însă de la a da detalii pentru că aş vorbi de nişte negocieri în curs. De altfel, dacă aţi observat eu am ţinut aceste negocieri cu Comisia Europeană destul de low profile, ca să zic aşa. Adică nu am simţit nevoia să facem negocierile publice. Nicăieri, în nicio ţară, nu s-au făcut negocierile publice", a spus Cristian Ghinea, joi, la Digi 24, întrebat cum s-a ajuns de la proiecte de 40 de miliarde de euro la 29 de miliarde de euro.
El a menţionat că există un calendar pe care l-a anunţat atunci când a gândit acest proces.
  • "S-a făcut o consultare cu toate ministerele şi cu toate patronatele, sindicatele, ONG-urile, autorităţile locale. Am făcut o listă de priorităţi care la acel moment era la 100 şi ceva de miliarde, ceea ce arată nevoia de dezvoltare şi de investiţii a României. Apoi am făcut o primă selecţie ca să ajungem la 40 (miliarde, n.r.). Pe acestea am lucrat, le-am dezvoltat tehnic.
  • Am început procesul de consultare cu Comisia Europeană. Am primit feedback pe toate. Şi apoi a urmat o propunere din partea noastră de a reduce din investiţii pe zonele mai problematice cu mediul, unde nu erau fixe prin recomandările de ţară şi această propunere în cea mai mare parte a ei a fost acceptată de preşedinte şi coaliţie aseară", a declarat Ghinea.
Ghinea a explicat că mai sunt puncte în care există diferenţe de opinie între Guvern şi Comisia Europenă, precum fondul pentru Unităţile Administrativ Teritoriale sau fondurile pentru cultură.
  • "Nu înseamnă că e cu scandal sau că e cu ceartă. Pur şi simplu avem opinii diferite. Aşa cum am primit de la Comisia Europeană feedback de mai mult de 150 de pagini pe componente. Cele mai multe dintre comentariile Comisiei le-am integrat, am schimbat, am modificat, am adus clarificări, am spus unde nu suntem de acord. Acesta este procesul de negociere şi de consultare absolut obişnuit în relaţia cu Comisia Europenă. Numai nouă ni se pare că <<domnule, dăm examen, a picat, nu a picat>>. Acesta este un model provincial de oameni care nu ştiu cum funcţionează Buxelles-ul. PSD-ul nu are de unde să ştie şi de aceea face garagaţă pe subiect", a spus Cristian Ghinea.
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene a precizat că există teme unde s-a înţeles cu Comisia Europeană, dar că există şi puncte care nu au fost agreate.
  • "Unde nu am agreat v-am spus: autostrăzi, irigaţii, cultură şi mai sunt câteva. Doar că repet, trebuie să ne limităm fronturile de negociere. Nu putem să vrem tot şi mai ales trebuie să avem argumente tehnice foarte bune acolo unde vrem. Pe autostrăzi avem proiecte care pot fi gata până în 2026. Prioritatea absolută este Autostrada spre Moldova, A7. Acolo suntem fermi, stăm pe această poziţie. Dacă va fi acceptată nu am de unde să vă spun pentru că până la urmă butonul e la Comisie.
  • Acest regulament european prevede că planul trebuie să fie aprobat de Comisie. Tocmai de aceasta spun, hai să avem un moment de maturitate politică, hai să stăm uniţi în jurul acestor obiective. Dacă avem ceva de discutat pe fond, discut şi cu opoziţia şi cu toată lumea care trebuie. Odată agreat hai să avem un moment de unitate în care susţinem aceleaşi lucruri la Bruxelles. Din păcate nu se întâmplă asta şi nu înţeleg de ce avem această garagaţă pe proces, când de fapt obiectivele politice de transformare ale României le înţelegem", a declarat Cristian Ghinea.
De asemenea, el a menţionat că România are un sistem de audit care trece de criteriile Comisiei Europene. A avut loc o discuţie despre ce tip de audit să fie folosit şi s-a decis să fie utilizat cel pentru fondurile europene clasice, iar acesta este o garanţie pentru Comisie că nu se vor fura banii.

România va depune Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) în 31 mai.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17974 vizualizari

  • +9 (25 voturi)    
    pai bine ma (Joi, 29 aprilie 2021, 18:42)

    Mistrelutz [utilizator]

    folositi bani europeni sa faceti retea de gaze si firmele de distributie,bine merci,vor face averi de pe urma acestei retele ,plus ca investitii...vor mai face din ***,daca tot le dati pomana. Nu ca pana acum ar fi facut mare lucru...ci din contra.
    • -19 (25 voturi)    
      hehe (Joi, 29 aprilie 2021, 19:02)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Oare de ce va deranjeaza pe toti rusii si pesedoii faptul ca cineva "face averi"?
      Criptocomunism si neomarxism musteste in voi. Doar ajutoarele sociale si furtul va incalzesc sufletele si va readuc scantei in privire.
      • +12 (18 voturi)    
        atat stii (Joi, 29 aprilie 2021, 20:12)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        cand te deranjeaza un comentariu jap -rus sau pesedist.
        nu ma deranjeaza deloc. din contra, te duce capu',fa bani cat incape,nici nu sunt pentru supraimpozitarea bogatilor. Dar o companie trebuie sa faca investitii , nu sa astepte sa vina statul sa le faca pentru ei...eon gaz apartine majoritar unei companii germane, cu profit destul de mare. Deci..cum e corect statul roman sa investeasca TOTI banii si o alta companie sa faca profit ? Asa companie..as vrea si eu .Daca ma insel..explica-mi tu..cum si de ce gresesc.
        • +1 (7 voturi)    
          Ce minte poate sa aiba acest Ghinea... (Vineri, 30 aprilie 2021, 10:03)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          Exista divergente intre Guvern si UE. Pai, ba, ala, cine a muncit vreodata in lumea reala stie ca daca vrei sa obtii niste bani, faci ceea ce-ti spune cel care-ti da banii. Nu te apuci sa faci fite: dati-mi banii, dar nu-i primesc decat daca sunt bagati intr-un plic si sunt numai bancnote de 200 legata cu panglica rosie. Acest individ ar trebui sa plece, nu din functie, ci in puscarie direct. Intre UE si Guvern nu este voie sa existe nici o divergenta cand e vorba de primit bani. Pricepi, ba, ONG-istule ???? Sa piarda Romania 10 miliarde (nu-i pierde impiedecatul asta la minte, ii pierde Romania) pentru ca un ciurli burli nu poate sa priceapa cum merg lucrurile pe lumea asta. Ba, nebunule, nu ne intereseaza principiile tale inalte de Facebook-ist, Romania nu are voie sa piarda nici un euro. Si tu dai cu piciorul la 10 miliarde ???? Noaptea mintii, daca planurile facute pentru a drena bani in buzunarele firmelor USR nu au fost acceptate de Bruxelles, asta este in stare sa dea cu picioarul la 10 miliarde, numai sa nu-i incaseze altii. Incredibil ce gandire iresponsabila.
    • +1 (5 voturi)    
      shezi linistit ;) (Vineri, 30 aprilie 2021, 4:10)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Ca in orasele mici de la deal si munte si in sate, lumea ORICUM nu vrea sa se racordeze! ;)
    • -1 (3 voturi)    
      29 au fost de la început. (Vineri, 30 aprilie 2021, 10:58)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Sau umflat propunerile , crezând că CE va tăia. Nu a fost așa și au fost trimiși înapoi să refacă în limita stabilită anterior.
  • 0 (26 voturi)    
    Mda (Joi, 29 aprilie 2021, 19:06)

    Cataleya [utilizator]

    Daca pt dl Ghinea, o scadere de 11 miliarde "nu este nimic dramatic"...ce sa mai zici?
    • -7 (21 voturi)    
      huh (Joi, 29 aprilie 2021, 20:03)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Esti analfabet functional sau ai citit doar titlul?
    • -1 (3 voturi)    
      da, nu este nimic dramatic, (Vineri, 30 aprilie 2021, 15:04)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      daca s-a asigurat o finantare confortabila a onegheurilor $oro$iste controlate de el si ga$ca lui.
      Ghinionul Romaniei ca acest individ sa se ocupe de accesare de fonduri europene intr-un moment de rascruce.
      Parca nu a fost de ajuns zero accesari in anul 2016!
      Sa fie neprcipere, sa fie rea vointa? Sau amandoua la un loc?
      Cred ca premierul trebuie sa-l demita de urgenta pe acest individ si sa sesizeze organele competente ale statului.
  • +20 (22 voturi)    
    ! (Joi, 29 aprilie 2021, 19:07)

    tudorr [utilizator]

    Umpleti babaietzi tara de autostrazi ca de aia v-am votat! Daca voiam moccangeala votam psd!
  • +2 (22 voturi)    
    Vai de capul nostru (Joi, 29 aprilie 2021, 19:40)

    DanCris [utilizator]

    Astea este suma maxima in mod ideal. Din ea ,realist vorbind , o sa ducem la capat proiecte pentru jumatate din suma.
    Daca scadem cresterea de contibutie a Romaniei la bugetul UE ,care e SEMNIFICATIVA, pe 10 ani o sa ajungem contributor net la bugetul UE.
    Nu mai vorbesc ca proiectele sunt in mare majoritate neproductive (energie verde etc)
    • -11 (25 voturi)    
      hehe (Joi, 29 aprilie 2021, 20:06)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      De ce compari CONTRIBUTIA Romaniei cu varianta pesimista a tragerii de bani DOAR din PNRR?
      Ati furat restul FONDURILIR EUROPENE si nu se mai trag cu ACEASI CONTRIBUTIE A Romaniei?
      Sau esti de fapt un biet trol rus...
      • +7 (23 voturi)    
        Da , sunt trol rus (Joi, 29 aprilie 2021, 21:03)

        DanCris [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Cum nu va convine ceva si nu aveti argumente gasiti motivul asta pueril.
        PNRR vine cu o crestere a contributiei pentru tarile membre. Este o conditie ca sa participi la program. De unde crezi ca vin banii ?!
        Daca nu reusesti sa atragi banii e treaba ta. Contributia marita o platesti oricum, an de an, de acum incolo.
        Dar decat sa recunosti incompetenta celor pe care probabil i-ai votat preferi sa dai vina pe ...rusi.
  • +8 (20 voturi)    
    fiti si voi mai fermi (Joi, 29 aprilie 2021, 19:44)

    andimi [utilizator]

    pana la urma cu UE mai trebuie aratata si putina fermitate. Stam noi sluj, insa putem sa spunem ca Romania are nevoie de investitii masive in infrastructura. Asta e, PSD-ul si-a batut joc, acum e momentul. Daca nu, atunci nici RO nu va aproba PNRR, la fel cum si Ungaria ameninta ca o va face, daca nu i se aproba. Ce atata discutie, daca tot trebuie unanimitate, mai decideti si pentru noi. Insa, nu avem politicieni cu coloana, care sa mai spuna si NU birocratilor UE. Asa ca, luam ce ni se da.
    • +2 (12 voturi)    
      Birocrati UE (Joi, 29 aprilie 2021, 23:07)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Daca folosesti fermitatea si spui NU pe la Bruxelles esti facut imediat Dictator si cel putin var primar cu Putin :)))

      Asta este realitatea, oricine se duce la Bruxelles sa "negocieze" ...vine acasa tot cu ce au decis bossii de la UE...decizii care trebuiesc inghitite :)))
    • -1 (7 voturi)    
      e "plan de REZILIENTZA" (Vineri, 30 aprilie 2021, 4:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      CE legatura au autostrazile cu "rezilienta"?
      PNRR e PLIN de balarii - si din el lipsesc FIX acele proiecte care s-ar incadra la acest capitol!
  • +6 (28 voturi)    
    UE se mai uita si la oameni (Joi, 29 aprilie 2021, 21:09)

    comentacu [utilizator]

    Cand te reprezinta gloaba asta feisbucista, obtii max. 15 mld. in final.
    Primul pas, dat afara Ghinea pentru ca e un personaj toxic si prostovan care a facut praf "fondurile" si in guvernul Ciolos.
    • -2 (10 voturi)    
      afara cu gloabele clientelare (Vineri, 30 aprilie 2021, 1:50)

      Barbaneagra [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Aferim! Sa piara toate gloabele post-comuniste gen PSD si PNL cu familiile, clientii si care sug bani de unde apuca cu familiile si clientii lor politici! Astia sunt aia care tipa AOLEU MAICA ne lasa in ****** gol!
  • 0 (10 voturi)    
    "Nu e nimic dramatic" (Vineri, 30 aprilie 2021, 7:45)

    xolv [utilizator]

    10 miliarde EUR, o nimica toata....
    • -1 (3 voturi)    
      nica macar pensiile fara contributivitate depasesc (Vineri, 30 aprilie 2021, 10:46)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      aceasta suma
  • +2 (4 voturi)    
    energia verde (Vineri, 30 aprilie 2021, 8:47)

    atc [utilizator]

    Presupunand - prin absurd - ca guvernantii ar face planuri viabile si ca ar veni banii promisi: ce s-ar face cu ei? S-ar plati echipamente produse EXCLUSIV afara ( centrale eoliene, panouri fotovoltaice, incineratoare, etc), iar Ro ar contribui , eventual, cu betoanele de fundatii si ceva forta de munca la instalare si mentenanta. Adica, banii s-ar intoarce de unde-au venit, ca finantare mascata sub nume de "granturi". O parte, restul fiind bani cu dobanzi mici. Pe obiective impuse de interesele UE.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu este nimic dramatic.... (Vineri, 30 aprilie 2021, 8:53)

    mike123 [utilizator]

    Ne-au ciuruit........dar, nu este nimic dramatic!
    Aku ceva timp Johanis "cotcodacea" si "se umfla in pene" ca Romania primeste 80 miliarde pt PNRR, apoi s-au facut 40 si mai nou nu sintem siguri nici de 29 miliarde.
    Fluxurile s-au facut refluxuri!
  • +3 (7 voturi)    
    KWI (Vineri, 30 aprilie 2021, 9:24)

    Ibit [utilizator]

    Care a dirijat si blagoslovit acest PNRR sa declare public cine a fost incompetentul care a dispus ca PNRR-ul sa fie elaborat pentru 40 de miliarde , cand se stia ca portia Romaniei este de 29 de miliarde .
    Sau , s-a dorit ca UE sa taie pentru a avea scuze in ce priveste continutul PNRR-ului aprobat .
    Oricum ar fi , se dovedeste ca cei care au elaborat PNRR-ul nu sunt nici seriosi dar nici competenti .
    • 0 (2 voturi)    
      Neocieri... (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:52)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      ...in piata Obor. Cat dai pe patrunjel, bai UE? Ca noi vrem f'o 40 pe leatura. E muuult? Hai, macar 30, pe-acolo!
  • +2 (6 voturi)    
    KWI (Vineri, 30 aprilie 2021, 9:24)

    Ibit [utilizator]

    Care a dirijat si blagoslovit acest PNRR sa declare public cine a fost incompetentul care a dispus ca PNRR-ul sa fie elaborat pentru 40 de miliarde , cand se stia ca portia Romaniei este de 29 de miliarde .
    Sau , s-a dorit ca UE sa taie pentru a avea scuze in ce priveste continutul PNRR-ului aprobat .
    Oricum ar fi , se dovedeste ca cei care au elaborat PNRR-ul nu sunt nici seriosi dar nici competenti .
    • +2 (4 voturi)    
      E mai rau de atat (Vineri, 30 aprilie 2021, 12:28)

      JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Prima cifra vehiculata a fost de 80 miliarde. Apoi au au ajuns cumva la 40 si apoi la 30. Ghinea, ministrul zero, o va scadea pe la 3 miliarde.

      A fost o teapa sa castige alegerile fiindca 2020 a fost un dezastru. Sloganul in campanie a fost "80/40/30 miliarede pe care, daca nu ne votati, ajung la PSD."

      Pe vremuri era faza ca PSD e corup, lucru absolut corect. Mai nou, PSD a contropit PNL, multumita lui Orban, si ... USR ...
  • +2 (4 voturi)    
    Ghinea, Nasui si Vaicarila niste zbieratori care n (Vineri, 30 aprilie 2021, 10:40)

    hopsinoi [utilizator]

    u ar putea conduce un autoturism, astea nu au miscat o pieatra in viata lor. Si sa nu uitam de Barna si Bulai.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai (Vineri, 30 aprilie 2021, 20:26)

    bardiCristi [utilizator]

    "garanţie pentru Comisie că nu se vor fura banii"

    Eu zic ca sa lucrati si la motivul de ce exista aceasta posibilitate. Ca reclama dupa aderare era ca acesti bani nu se pot fura. Ar rezolva multe si pe viitor.
  • 0 (0 voturi)    
    ministrul 0 (Sâmbătă, 1 mai 2021, 13:42)

    Stelistu [utilizator]

    Irigatiile, autostrazile, reteaua de gaze si alimentarea cu apa si canalizare in rural sunt cele mai importante proiecte de tara. Voi unde le-ati prevazut ministrule cu fonduri 0 euro atrase in 2016 ? Aceste proiecte trebuiau puse in dezbatere publica macar 2 saptamani. Voi desteptii lui peste prajit , cu infatuarea care va caracterizeaza nu spuneti adevarul. Comisia europeana este stipendiata de anomaliile din programul prezentat. Ghinea dati demisia deoarece incompetenta mai mare nu exista,