Femeia care a ucis cu mașina două fete, pe trotuar, în Sectorul 2, trimisă în judecată. Avea o îmbibație alcoolică de 1,25 g/l alcool pur în sânge

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 15:45 Actualitate | Esenţial


accident in sectorul 2
Foto: Captura
​Femeia care în 27 februarie a provocat accidentul din Sectorul 2 al Capitalei, unde a intrat cu mașina pe trotuar și a ucis două fete de 6 și 21 de ani, a fost trimisă în judecată de procurori. Potrivit acestora, la momentul accidentului șoferița avea îmbibație alcoolică de 1,25 g/l alcool pur în sânge, iar când a ajuns în intersecție a pierdut controlul volanului și a accelerat în loc să frâneze.

Parchetul Judecătoriei Sectorului 2 a anunțat joi că șoferița, aflată în arest la domiciliu, a fost trimisă în judecată pentru săvârșirea în concurs real a infracțiunilor de ucidere din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Conform procurorilor, în 27 februarie, în jurul orei 15.35, femeia se afla la volanul unui autoturism Mercedes Benz GLA, pe strada Fructelor din sectorul 2, circulând dinspre strada Gherghiței către strada Mențiunii. Ea avea o îmbibație alcoolică de 1,25 g/l alcool pur în sânge, iar când a ajuns la intersecția cu strada Mențiunii a pierdut controlul volanului, accelerând, în loc să frâneze, și a pătruns pe trotuarul din dreptul imobilului cu nr. 176. Acolo, a accidentat mortal o fetiță 6 ani și o tânără în vârstă de 20 de ani, care erau așezate pe bordură. Mașina a rupt stâlpul de beton de susținere a iluminatului public și s-a oprit în gardul imobilului, mai arată procurorii.


Surse judiciare declarau pentru HotNews.ro că femeia are permis de conducere pentru categoria B din anul 2006, însă le-a spus anchetatorilor că nu conduce în mod constant și că se urcă la volan foarte rar. Ea a mai susținut că atunci s-a urcat la volanul mașinii Mercedes în locul soțului său, care era băut. Mai mult, ea le-ar fi spus anchetatorilor că nu are deloc experiență pe mașină automată, astfel că a încurcat pedalele, apăsând pe accelerație, în loc de frână.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8275 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    ia un an fara executare... Justitia e de Rahat ! (Joi, 29 aprilie 2021, 15:49)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ia un an fara executare... Justitia e de Rahat !
  • +14 (16 voturi)    
    niste grobieni! (Joi, 29 aprilie 2021, 15:49)

    cristi_an [utilizator]

    conduc mercedes dar nu sunt in stare sa dea 100 lei lau un Taxi sau Uber!
    • +6 (8 voturi)    
      "conduc mercedes" (Joi, 29 aprilie 2021, 16:11)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      "Conduc" e mult spus...
  • +7 (7 voturi)    
    Hmm (Joi, 29 aprilie 2021, 15:51)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asta nu e aia de zicea ca are nu stiu ce problema medicala si nu poate sa fie testata cu etilotest, dar sigur sigur nu e bauta?
  • +7 (7 voturi)    
    de ce "din culpa" (Joi, 29 aprilie 2021, 15:51)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    in loc de omor ca sa poata scapa "cu suspendare". In cazul Iorgulescu de exemplu faptul ca s-a urcat la volan baut a facut ca acuzatia sa fie de omor. De ce in acest caz se cauta "cu suspendare"?
    • -5 (7 voturi)    
      tu oare intelegi ce e aia "culpa" ? (Joi, 29 aprilie 2021, 17:12)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      - ucidere din culpa: s-a suit la volan cu intentia de ajunge acasa
      - ucidere cu premeditare: a codus masina cu intentia de a ucide pe cineva
      faptul ca s-a suit la volan stiind ca poate ucide pe cineva nu inseamna ca a premeditat acea ucidere;
      Totusi ucigand 2 persoane risca pedeapsa majorata cu jumate, adica intre 1.5 - 7.5 ani detentie. In principiu daca nu are antecedente, cazier, nu a fost intentie, si nu reprezinta pericol pentru societate se da cu suspendare
      • +3 (3 voturi)    
        du-te ma... (Joi, 29 aprilie 2021, 20:45)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        Alcoolul e circumstanta agravanta, sunt victime multiple- sa ii spui tu lu mutu' ca aici va fi o sentinta cu suspendare.

        PS: Ce ziceai tu de pericolul pentru societate? Ca uciderea din culpa nu reprezinta pericol social?
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Joi, 29 aprilie 2021, 15:52)

    SoulSearcher [utilizator]

    scapa cu suspendare

    asa e la noi justitia...
  • +4 (6 voturi)    
    nu ati aflat nici acum... (Joi, 29 aprilie 2021, 16:02)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... de pe la ce partid isi face veacul? de s-a incercat musamalizarea aia in primele zile?