​FOTO Markerele! Unde sunt markerele? Din culisele deschiderii primului drive- thru din Capitală

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 9:42 Actualitate | Esenţial


drive thru
Foto: Hotnews
”​Markerele! Unde sunt markerele?”, strigă un domn înalt care părea că se ocupă de organizare. Un voluntar aleargă și îi aduce cateva markere. PreaÎnaltul adună în jurul lui voluntarii, studentele și asistenții care urmau să joace câte un rolișor în filmul ”Drive-thru - impact final” și, cu un aer superior, le spune: ”Deci. Cu markerele acestea, atenție, notați pe parbrizul fi-e-că-rei mașini care trece, nu ora la care s-a efectuat vac-ci-narea, clar? Deci nu ora de vac-ci-na-re, ci ora de vaccinare plus 15 minute, da? Apoi îi direcționați către zona post-vaccinare. S-a înțeles???”. S-a dat unanim din măști că da. Mai erau 15 minute până când prima mașină urma să-și facă intrarea. La coadă așteptau câteva zeci de șoferi care veniseră de pe la 6 dimineța. Înainte cu fix două minute de ora 8, sună telefonul Șefului. S-a stricat termoscannerul de la zona de recepție.





Șeful alearga în cabina de recepție, ia termoscannerul și, minune dumnezeiască! Funcționa. Băiatul care-l manevrase nu apăsase ca lumea pe nuș-ce buton.

Lângă autobuzul ”cartier general”, o doamnă doctor îi reproșează uneia din organizatoare: ”Pe mine nu m-ați trecut în condică.....”. Organizatoarea însă era brici. ”Vai doamna doctor, se poate?... Sunteți la poziția 3 dacă v-ați uita mai atent”, recită ea fără să se uite pe vreo foaie. Doctorița zâmbește, se îmbracă în echipamentul de lucru și pare fericită. Că și la Biblie scrie: ”Fericiți cei care sunt în Condică, că a lor va fi împărăția Cerurilor!”





Atențiune! Toți oamenii să intre pe poziții, strigă un altul. Strigă degeaba, că pozițiile fuseseră ocupate de cel puțin un sfert de oră. Dar dacă cineva din cer monitoriza strigătele de pe Pământ, să fie și strigătul lui acolo, pe înregistrare.

Cu jumătate de oră înainte de deschidere, s-a mai constatat ceva: că nu erau indicatoare rutiere pentru cei care ieșeau de la vaccin și re-intrau în trafic. Dat rapid telefon. Strigat adus imediat indicator cedează și obligatoriu stânga. Stânga, nu dreapta. Da domne, stânga ce e așa de greu de priceput? Da, deocamdată avem două ieșiri. Vedem noi după ce pleacă știm noi cine dacă mai deschidem și alte puncte de ieșire. Indicatoarele vin, sunt degrabă montate, lume răsuflat ușurat.





A propos de ușurat, pe la 5 dimineața un homeless își făcu cuib în una din toaletele publice montate în Piață. Bătea cu pumnii în pereții toaletei și răcnea cât îl țineau plămânii. Omul era cunoscut de muncitorii care instalaseră gardurile - era dus cu capul, vorba lor, dar neviolent. Poliția locală a chemat o ambulanță, care a venit și l-a luat. ”Îl ia degeaba, că a doua zi fuge din spital sau pe unde l-or duce”, zice unul din muncitori. ”E dus cu capul, dar măcar ăsta n-are funcție de conducere!”, comentează altul.














Primul șofer vaccinat în drive thru-ul din Capitală.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7199 vizualizari

  • +11 (27 voturi)    
    Bravo (Joi, 29 aprilie 2021, 9:50)

    Mihnea_V [utilizator]

    Asa arata o societate educata. Organizare buna, profesionisti si mai ales oameni responsabili care se vaccineaza. Miorita, hai pa.
    • 0 (8 voturi)    
      sa fie atenti la anti-vaxxeri! (Joi, 29 aprilie 2021, 11:36)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea_V

      sa nu inlocuiasca markerele cu markere permanente!!
      sa nu iti ramana permanent pe parbriz o amintire la ce ora + 15 minute te-ai vaccinat!
    • -3 (7 voturi)    
      Ati citit reportajul? (Joi, 29 aprilie 2021, 11:49)

      DanteW [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea_V

      Da, asa arata o societate. De cand lumea.

      Nu e temei pentru ironia dumneavoastra, nici pentru tonul reportajului.
    • -10 (16 voturi)    
      Proteina S din vaccinul ARNm (Joi, 29 aprilie 2021, 12:05)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea_V

      Dr. William Banks, Professor of Internal Medicine (University of Washington School of Medicine) care a studiat virusul HIV-1 si glicoproteina gp120 a acestuia sustine ca :
      - proteina S a virusului coronavirus functioneaza asemanator cu gp120
      - proteina S se poate detasa de capsula virala a coronavirus si trece bariera hematoencefalica
      - proteina S induce eliberarea de citokine proinflamatorii cu efect toxic cerebral "cytokine storm"
      - proteina S este un neuroimunopatogen.
      Daca proteina S post infectia virala naturala are aceste efecte neuroinflamatorii, care sunt efectele proteinei S sintetizate de organism post vaccinare si mai ales in cazul in care are loc insertia ARNm proteina S in genom cu sinteza permanenta de proteina S si stimulare imuna inflamatorie permanenta ?
        #showComment()
  • -19 (45 voturi)    
    ce frumi, cum ne iubește statul român pe toți! (Joi, 29 aprilie 2021, 10:00)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Când vreodată ți-a dat statul român ceva cu adevărat bun pe gratis și ușor?! Fără dosar cu șină, fără timbru fiscal, fără original și copie legalizată în cinci exemplare, fără umilință în fața birocraților sinecuriști, fără șpagă, fără relații, fără să-ți pună o vorbă bună cine trebuie, fără să te lupți cu anii prin tribunale, fără să aștepți aprobări de la comitete, comiții, direcții, cabinete, servicii și grupuri tehnico-stiițifico-fantastice?

    Ăia care aveți impresia că autoritățile române brusc mor de grija sănătății voastre n-ați mai fost într-un spital de stat în ultimii 31 de ani.
    • +17 (29 voturi)    
      Buna logica (Joi, 29 aprilie 2021, 10:23)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui NicuPandemicu

      Spitalele nu sunt modernizate sau ingrijite, ergo, nu ne vaccinam pentru ca vaccinul nu curata spitale. Statul nu ne ajuta de fel "gratis și ușor", ci cu dosare, taxe, spagi, relatii, aprobari si comisii, ergo, nu ne vaccinam pentru ca vaccinul nu repara 30 de ani de birocratie exagerata si nejustificata.

      Campania de vaccinare nu este extraordonara, mesajele care sa inunde grupurile anti-vaccin/anti-igiena/anti-masca nu sunt suficiente, dar cativa incearca, dar chiar si asa, chiar si la toate tentativele de a motiva sau ajuta oamenii sa se vaccineze, nu trebuie sa ne vaccinam, pentru ca desi se face cat de cat progres ca sa iesim din Evul Mediu, nu repara faptul ca de fapt autoritatilor nu le pasa de oameni.

      Si desi doctorii vad zeci de morti pe saptamana de un an incoace si sunt numiti "asasini" de cei "luminati si care vad adevarul noii lumi resetate de reptilienii masoni" (sau ce naibii cred ei), orice progres e un esec si trebuie ignorat.

      ... sau cum?! Ai scris un comentariu unde iti tai venele despre ceva care nu are legatura cu articolul si incerci sa transmiti ce? Ca nu mai are nimic sens, totul e pierdut? Totul e degeaba? Statului nu ii pasa? Sau ce?

      Poate da, poate nu, dar mobilizarea asta, asa penibila cum e comparativ cu SUA, Israel si UK, tot e ceva, fata de alte tari care, din pacate, nu au reusit nici macar atata si sunt in colaps (sa vorbim de Italia si Spania anul trecut? Sau de India anul asta?)

      Nu stiu daca esti nihilist sau ignorant. Dar daca ma lasi sa aleg, mai am o a treia varianta, dar nu o pot scrie, ca nu e frumos :)
        #showComment()
    • +14 (20 voturi)    
      ... (Joi, 29 aprilie 2021, 10:40)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui NicuPandemicu

      Tocmai de-aia se vaccineaza, sa nu ajunga in spitalele de care zici. Iar "statul" normal ca nu moare de mila cetatenilor, dar nici morti in gramezi pe marginea drumului ca in India nu are niciun interes sa ii vada.
    • +6 (12 voturi)    
      O intenție bună este luată în bășcălie. (Joi, 29 aprilie 2021, 11:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui NicuPandemicu

      Că așa-i la unii, moartea ca o bășcălie. Nu o fi perfect, nu din prima zi, dar, cu seriozitate și din partea autorităților și din partea noastră, se rezolvă. Vreau să ler spun bășcălioșilor că au ce vor-bășcălie. Dacă faci bășcălie de cei care se ocupă de vaccinuri, vei fi vaccinat în bășcălie și tu vei pierde. Este ca la alegeri, mulți nu au votat sau au votat în bășcălie și se miră de ce se întâmplă în Parlament.
  • -14 (24 voturi)    
    ... (Joi, 29 aprilie 2021, 10:31)

    ursu_rebegea [utilizator]

    Caragiale e mandru de organizarea din Miticesti...
  • -25 (39 voturi)    
    În sfârșit (Joi, 29 aprilie 2021, 10:48)

    Mazeta [utilizator]

    Merge mult mai repede așa. Intri, te vaccinezi, iei tromboza și ai plecat. Vruuum!
    • +13 (15 voturi)    
      stai acasa atunci (Joi, 29 aprilie 2021, 11:01)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu te obliga nimeni sa te vaccinezi
    • +8 (18 voturi)    
      Domnule doctor (Joi, 29 aprilie 2021, 11:05)

      leinad79 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Aveti idee cam care sunt riscurile legate de coagulare dupa ce ai facut COVID? Daca da, atunci esti un mare ipocrit. Daca nu, atunci habar n-ai despre ce vorbesti.
      Sa stii ca, desi nu am fost niciodata in aceeasi tabara cu tine, ti-am citit tot timpul comentariile pentru ca aveau o bruma de adevar.
      Dar, cu comentariul asta, te descalifici total si e clar ca ai credibilitate ZERO. Hai pa.
  • -3 (21 voturi)    
    (v)orbeste lumea ... (Joi, 29 aprilie 2021, 10:57)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    poate c-ar fi trebuit aduse si niste sute de tigai ... macar pana afla lumea care trebuie ...
  • +3 (17 voturi)    
    Hateri (Joi, 29 aprilie 2021, 11:14)

    leinad79 [utilizator]

    In primul rand, nu inteleg rostul si mai ales tonul acestui articol. E un subiect foarte important si serios intr-un context cumplit. Aroganta si misto-urile jurnalistului sunt total nepotrivite.
    In al doilea rand, normal ca noi, romanii, ne plangem din orice, avem impresia ca totul ni se cuvine. Va anunt ca am multi prieteni in strainatate, in tari mult mai "spalate" si mai "organizate" decat noi, niciunul nu a reusit sa se vaccineze pana acum si, oricum, organizarea este praf. Si-au luat bilet sa se vaccineze in Romania.
    Atata doar ca noi, romanii, nu vedem padurea din cauza copacilor.
  • -1 (9 voturi)    
    locul faptei (Joi, 29 aprilie 2021, 12:44)

    ..13 [utilizator]

    Piata Constitutiei.
    Ora: putin inainte si putin dupa 8.00 AM

    M-am distrat dar cand am vazut ca o duamna era proptita pe niste tocuri impunatoare, singura de altfel cu aceasta pregatire, si am inteles cat de profund a fost event-ul, de mare anvergura!!!!

    succes la vaccinare.

    PS
    Rapel aplica?
  • -1 (5 voturi)    
    Si reguliliii? (Joi, 29 aprilie 2021, 18:40)

    mike123 [utilizator]

    S-a facut atita caz ca centrle de vaccinare musai sa aiba trasee separate, sa fie dotate cu chiuvete, statii de dezinfectare, spatii adecvate si sterile, etc.....dar mai nou te vaccineaza in masina......ca merge si asa!
    Cum ramane cu reguliliiii?
    Multe centre de vaccinare au fost inchise din cauza ca nu respectau ...reguliliii!?