​FOTO Aceste imagini sunt chiar din România. Cum s-au salvat la Timișoara mai mulți copaci care urmau să fie tăiați ca să facă loc unui șantier

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2021, 15:23 Actualitate | Esenţial


Tei Timisoara
Foto: Facebook
​Imagini cum mai rar vezi în România au fost surprinse în Timișoara. Mai mulți copaci care trebuiau fi tăiați pentru a face loc unui șantier au fost salvați și mutați în locul unde va fi un nou parc. Cea mai grea operațiune a fost cea de extragere și mutare a unui tei de 12 metri.

Pentru asta, a fost nevoie de un buldoexcavator, o macara de 8 tone, blocarea circulației, mutarea de cabluri și refacerea branșamentului la apă, după cum a precizat, pe Facebook, primarul Dominic Fritz.

„Când am aflat că șantierul de pe Calea Bogdăneștilor presupunea tăierea tuturor copacilor, am decis, împreună cu viceprimarul Ruben Lațcău , să salvăm arborii cu valoare dendrologică. Am pus pe hârtie un plan pentru extracția în siguranță și mutarea lor într-un nou parc pe care îl facem în zonă. Ieri am mutat șase copaci, cel mai greu a fost teiul de 12 metri din imagini, care are o însemnătate aparte pentru unul din locuitorii din zonă”, a scris edilul pe Facebook, unde a postat și imaginile de mai jos.

Lucrările de reabilitare a străzii, presupuneau inițial ca pomii existenți să fie tăiați și alții plantați conform proiectului.














Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5998 vizualizari

  • -25 (25 voturi)    
    ca in evul mediu (Miercuri, 28 aprilie 2021, 15:31)

    mos ion roata [utilizator]

    Exista masini care fac operatiunea de mutare a copacilor cu succes de 95%. Mai ieftin si mai eficient decat metoda folosita.
    • +4 (4 voturi)    
      Alta varianta mai simpla (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:38)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Era varianta Sarmea, care "cosmetiza" copacul de nu il mai vedeai a doua zi. Cu drujba peste toti. Mai ieftin decat sa-i mute. Nu?

      Ce simplu e sa critici. Te-ai gandit ca poate acolo nu aveau masini care sa se ocupe de asta tinand cont ca in general de 30 de ani defrisarea e hobby national? Deci la ce ne-ar trebui copaci mutati? Direct la mobila cu ei. Corect? Corect!!
    • 0 (0 voturi)    
      masini (Miercuri, 28 aprilie 2021, 20:36)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      desigur, intotdeauna se poate si cu masini, adica altele decit cele folosite, presupun ca te referi la drujbe, si sa mute copacul din parc in depozitul holzindustrie.
  • +1 (17 voturi)    
    Aia o sa se usuce (Miercuri, 28 aprilie 2021, 15:35)

    ready4war [utilizator]

    Cu tot respectul pentru bunele intentii, dar copacii aia o sa se usuce, pentru ca sunt deja inverziti.
    Daca se voia sa se faca ceva cu cap, ii mutati asta iarna sau pana sa inverzeasca, asa... e doar PR.
    • +3 (5 voturi)    
      explica-ne (Miercuri, 28 aprilie 2021, 15:54)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui ready4war

      legatura, de ce s ar usca
      • +2 (4 voturi)    
        Deoarece (Miercuri, 28 aprilie 2021, 16:13)

        emilm [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        sunt deja in vegetatie si au nevoie de hrana consistenta, pe care radacinile dislocate acum nu o mai pot asigura. Mutarea se face de obicei toamna tarziu sau la inceputul iernii tocmai pentru a asigura o rata de supravietuire mai mare. Asta fiindca plantele nu sunt in vegetatie in acea perioada si au nevoie redusa de hrana, prin urmare au timp sa isi refaca radacinile afectate pana la primavara.
        Asta nu inseamna ca nu ar putea supravietui, doar ca sansa este mult mai mica acum. Insa, evident, decat sa ii taie efectiv, exista o mica sansa ca arborii sa fie salvati.
      • +2 (4 voturi)    
        Pentru ca iarna sunt in hibernare (Miercuri, 28 aprilie 2021, 16:35)

        ready4war [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Copacii sunt in hibernare vegetativa iarna. Primavara au nevoie de multa seva, pentru toate frunzele si florile pe care le creeaza, iar multe din radacinile copacului au fost rupte, taiate.
        Doar nu crezi ca un copac de 12 m are o radacina doar de 1m, cat au scormonit ei acolo?
        • 0 (0 voturi)    
          OK (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:48)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui ready4war

          de-aia am si intrebat
  • +6 (10 voturi)    
    TRANSPLALANTAREA COPACILOR ... (Miercuri, 28 aprilie 2021, 15:52)

    jidanul [utilizator]

    ... ar trebui sa fie in Romania o lucrare obisnuita, ca sa nu mai taiem copaci sanatosi ca dementii. Numai copacii bolnavi sau putrezi trebuie dezradacinati sau taiati. In alte tari exista utilaje speciale cu gabarite diferite care executa asemenea operatiuni cu succes.
  • +2 (4 voturi)    
    In Sibiu (Miercuri, 28 aprilie 2021, 16:10)

    Anathema [anonim]

    In Sibiu existo o masina speciala pentru scos si mutat copaci.
  • +4 (8 voturi)    
    Tipic pentru Romania ! (Miercuri, 28 aprilie 2021, 16:45)

    Idealistu [utilizator]

    Cum face cineva un lucru bun, apar tot felul de chibiti. Care stiu ei cum e mai bine. Nimeni nu se intreaba de ce nu s-a facut acest lucru pana acum. Raspuns simplu: pentru ca primarilor de pana acum nu le pasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa se face stiintific la Sibiu: (Miercuri, 28 aprilie 2021, 22:30)

    kokos [utilizator]

    https://www.turnulsfatului.ro/2021/04/11/video-cum-au-ajuns-zeci-de-copaci-de-pe-dumbravii-in-cimitir-si-pe-strada-maramuresului-rdquo-din-pacate-nu-avem-cultura-transplantarii-rdquo-181372