Cererea de eliberare condiționată a lui Liviu Dragnea, respinsă de instanță. Decizia nu este definitivă

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2021, 14:03 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea, la ICCJ (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Magistrații Judecătoriei Sectorului 5 au respins marți cererea de eliberare condiționată a fostului lider al PSD Liviu Dragnea, încarcerat la Penitenciarul Rahova. Decizia instanței nu este definitivă.

Solicitarea fostului lider al PSD a fost respinsă ca neîntemeiată, iar Dragnea poate ataca decizia.

Potrivit hotărârii Judecătoriei Sectorului 5, Liviu Dragnea poate formula o nouă cerere de eliberare condiționată după data de 27 iunie.
  • "Respinge ca neîntemeiată cererea de liberare condiţionată formulată de petentul condamnat DRAGNEA NICOLAE LIVIU. Fixează termen după expirarea căruia propunerea sau cererea de liberare condiţionată pot fi reînnoite la data de 27.06.2021. În temeiul art. 275 alin. 2 C.pr.pen. obligă petentul la plata sumei de 100 de lei cu titlul de cheltuieli judiciare. Cu drept de a formula contestaţie în termen de 3 zile de la comunicare", este decizia instanței.
Liviu Dragnea, încarcerat la Penitenciarul Rahova, a fost audiat de către magistrați prin videoconferință.
  • "Îndeplinesc condiţiile (pentru eliberarea condiţionată - n.r.). Am stat destul în penitenciar, nu reprezint un pericol pentru societate. Pot face bine", le-a spus Dragnea magistraților.
Flavia Teodosiu, avocata lui Liviu Dragnea, a susținut că la ieșirea din închisoare fostul lider al PSD va fi angajat la o firmă.
  • "Ne aflăm în faţa unei cereri de liberare condiţionată pe articolul 59 din vechiul Cod penal: a fost stăruitor în muncă şi a dat dovezi temeinice de îndreptare. Atributul dumneavoastră esenţial este să constataţi îndeplinirea condiţiilor. (...)
  • A fost izolat, i s-a permis să iasă la aer o oră pe zi din 24. Între iulie şi februarie a urmat o serie lungă de plângeri. Nu au fost aplicate soluţiile, deşi definitive. Se impune compensarea cu zilele de muncă pentru perioada în care nu i s-a permis să muncească. Inclusiv dreptul la sănătate i-a fost încălcat.
  • A fost carantinat de trei ori, o dată în decembrie şi de două ori ulterior, deşi avea teste negative. Comisia a constatat în unanimitate că a avut o atitudine pozitivă. A achitat prejudiciul din dosar. Aveţi la dosar o societate care îl va încadra în muncă. (...) Să nu uitaţi că suntem în Săptămâna (...) înainte de Paşte", a afirmat Teodosiu, potrivit Agerpres.
Ea a prezentat pasaje din raportul favorabil întocmit de Comisia de liberare condiţionată de la Penitenciarul Rahova: "Deţinutul a avut un comportament în general pozitiv, a beneficiat de mai multe recompense şi o singură sancţiune, care ulterior a fost anulată".

Dragnea este încarcerat la Rahova din 27 mai 2019, după ce a fost condamnat la 3 ani şi 6 luni în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.

Penitenciarul Rahova este obligat să îi recunoască fostului lider al PSD zilele de muncă pe care nu le-a prestat după ce i-a fost retras dreptul de muncă de către conducerea închisorii, astfel încât acestea să fie calculate pentru eliberea condiționată. Decizia a fost pronunțată vineri de către Judecătoria Sectorului 5.

Instanța i-a admis fostului lider al PSD o contestație după ce acesta a susținut că a pierdut aproximativ 50 de zile de libertate, după ce Penitenciarul Rahova i-a retras dreptul de muncă în iulie anul trecut, după interviul pe care i l-a acordat din închisoare fostei sale consiliere Anca Alexandrescu.

Dragnea a avut mai multe conflicte cu conducerea Penitenciarului Rahova, unde execută pedeapsa, intentând mai multe procese pe motiv că nu este lăsat să muncească în atelierul auto al închisorii.

Conducerea penitenciarului i-a retras dreptul la muncă, după ce Dragnea a acordat un interviu online fostei sale consiliere Anca Alexandrescu, acum jurnalist la Realitatea Plus. Administraţia Naţională a Penitenciarelor a susţinut atunci că nu a autorizat ca Dragnea să dea acel interviu, iar Penitenciarul Rahova l-a sancţionat pe fostul lider social-democrat cu ridicarea dreptului de muncă în atelierul auto al închisorii.

În 27 mai 2019, Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv de instanţa supremă la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare pentru instigare la abuz în serviciu în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.

Potrivit DNA, Floarea Alesu, director executiv al DGASPC Teleorman, în schimbul unor foloase necuvenite, a menținut ilegal în posturi două angajate - Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica. Cele două nu s-au prezentat la serviciu şi nici nu au prestat vreuna dintre activităţile înscrise în contractul lor de muncă semnat cu DGASPC Teleorman, desfăşurându-şi de fapt activitatea la sediul PSD Teleorman, spune DNA.

Conform procurorilor, Dragnea a determinat-o pe Stoica să se angajeze şi să fie remunerată în cadrul DGASPC Teleorman. El a mai fost acuzat că a contribuit, prin influenţa pe care o avea în calitate de preşedinte al CJ Teleorman, ca Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica să fie menţinute în funcţie la DGASPC Teleorman.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12218 vizualizari

  • +44 (58 voturi)    
    Mda (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:11)

    TheFaime [utilizator]

    O mizerie de om!
    • +20 (28 voturi)    
      Ce mafiot! (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:23)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Cred ca un rol major l-a avut acea propozitie ipocrita "Pot face bine!"...��
    • -22 (36 voturi)    
      Mda... (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:29)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Stii vorba aia , cine zice , ala e ! pai nu ti-e rusine , el a marit pensiile si salariile , "istetule" !
      • +8 (8 voturi)    
        Hehe (Marţi, 27 aprilie 2021, 18:04)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Si nu numai bana na...
      • +15 (15 voturi)    
        el (Marţi, 27 aprilie 2021, 18:21)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        si cu mama lui .Aveau bani ascunsi la Belina.De aia statul cheltuie 95% din ce incaseaza cu pensiile si salariile
      • +10 (12 voturi)    
        din (Marţi, 27 aprilie 2021, 18:47)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        pix puteai și tu să mărești tot. Mai puțin veniturile de la buget care ar fi trebuit să stea la baza creșterilor salariale.
        Dar ce să știe țăranul ce-i tacâmul și tu ce-i aia „venituri la buget mărite”. Eventual prin creștere economică bazată pe plus valoare adăugată, nu prin creșterea consumului, iar ăla la rândul lui fiind majoritar un consum de produse importate, nu produse în economia românească.
      • 0 (0 voturi)    
        Mda (Miercuri, 28 aprilie 2021, 9:30)

        TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Dar tu stii vorba aia: du-te si bate-ti coasa.
  • +21 (31 voturi)    
    ok (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:15)

    liviu_ [utilizator]

    asta e o surpriza...
    desi tare mi-e teama ca o "rezolva" la recurs....
    • -13 (37 voturi)    
      Dovada ca avem acum o Justitie independenta! (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:18)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      .*.

      Dovada ca, in sfarsit, de cand avem un ministru de la USR la Justitie, s-a oprit coruptia instalata de PSD si de PNL timp de 30 de ani si avem o justitie in sfarsit independenta, fara frica de a lua o decizie corecta!

      Felicitari USR!

      .*.
      • +4 (16 voturi)    
        Mai sa fie.... (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:52)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Inseamna ca Dragnea s-a autoarestat atunci :)))

        Daca-l va elibera peste o luna mai feliciti USR cu justitie cu tot !?!?! :)))
  • +5 (19 voturi)    
    Nu mai am incredere in Dragnea (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:21)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Pentru că de cind sta la puscarie nu stim daca nu cumva ,la duș, nu i-o fi scăpat sapunul pe jos.
    • -13 (13 voturi)    
      Aha, deci il vrei numai pentru tine, (Marţi, 27 aprilie 2021, 18:45)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      nu-ti place ca s-ar putea sa-i fi lucrat cineva spatele, de asta nu ai incredere in el?
  • -1 (13 voturi)    
    ... (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:25)

    ursu_rebegea [utilizator]

    Free Willy!
  • +19 (33 voturi)    
    urmează (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:27)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    obișnuitele și mizerabilele deplângeri și căinări la haznalele rtv a3 și gușătv!
    apropos,cîte solicitări are voie preversul ăsta?
  • +2 (22 voturi)    
    Inca o victorie a clanului Vaselina impotriva (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:32)

    Susufler0 [utilizator]

    justitiei !

    Alifie, nea Vaselina, Ulei de Motor si Unguent cu nepota-su Niveea au invins ! Daddy mai sta cateva ture !

    Mai avem insa o speranta... mica e adevarat dar totusi o speranta. ! Poate ca totusi TB va rezista acestui asalt "ultra progresist venit dinspre Rahova si in recurs se va pronunta in spiritul traditiei noastre conservatoare eliberandu-l pe Daddy care aflam ca a marturisit deja unor apropiati ca in scurt timp va fi dominat pe de-a-ntregul de sindromul Stockholm !

    PS. Hai Daddy, hai T B ! Nu va lasati !

    PPS. Huoo, Alifie cu toti ai tai !

    PPPS. HN, evident ca acest text este un pamflet menit a ne descreti fruntile, asa incat, te rog sa-l tratezi ca atare. Multumesc !
  • +20 (30 voturi)    
    Iese Livache (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:33)

    omezu [utilizator]

    Ascundeti portofelele!!
  • +17 (29 voturi)    
    Bravo magistraților. (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:45)

    ploiesteanu [utilizator]

    Respect. Cel mai mare bandit, dușman al Justiției, mai să un an și jumătate la pușcărie.
  • -10 (26 voturi)    
    Dragnea nu uita (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:51)

    Zummm [utilizator]

    Asta este tara ta
  • -14 (18 voturi)    
    Magistrații Judecătoriei Sectorului 5 au respins (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:54)

    ofCAER [utilizator]

    Deja-si freaca miinile L A Netejoru Florea...
  • +12 (16 voturi)    
    :-) (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:55)

    Godzillagrrr [utilizator]

    (...) Să nu uitaţi că suntem în Săptămâna (...) înainte de Paşte", a afirmat Teodosiu

    Aha... si ar avea, deci, dreptul sa aleaga intre cele doua cruci laterale?
    • +4 (4 voturi)    
      Misto (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:32)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Desi nu stiu cati se vor prinde....
  • +17 (31 voturi)    
    Banditul (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:08)

    sergiutales [utilizator]

    asta, ar trebui sa putrezeasca in inchisoare, dupa ce s-a bucurat la bucatica d paine de la gura copiilor institutionalizati!
  • +16 (28 voturi)    
    Nu iese ca orice gainar prost,din puscarie (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:12)

    Plagarus [utilizator]

    Cat de scarnav poate fi acest trepadus al tranzitiei.
    • -3 (7 voturi)    
      chiar cat ? (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:41)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      TOT ce naste din pisica .....ce-o manca ?
  • +14 (28 voturi)    
    Multumim instantei (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:23)

    comentacu [utilizator]

    Ca ne-a oferit o sarbatoare pascala doar cu Sosoaca in prim plan, nu si Dragnea.
    Asta mai lipsea la TV
  • +10 (16 voturi)    
    Ce oameni (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:23)

    roadrunner2n [utilizator]

    judecatorii astia, sa-i respinga cererea. Si-si facuse omul si programare la dentist. Acu o pierde si iar tre sa astepte cate 3-4 saptamani.
  • -15 (31 voturi)    
    Dreptatea umbla cu capul spart ... (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:32)

    muscha mbanana [utilizator]

    Nu va bucurati , v-a iesi si pre multi v-a popi , cautati gauri de sobolani ,sa va ascundeti bine , nu cumva sa va ramana coada afara !
  • +1 (19 voturi)    
    Dragnea nu a fost condamnat degeaba ! (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:46)

    Cugetator [utilizator]

    Dragnea nu a fost condamnat degeaba, dar la fel ca si alti condamnati si exemplul cel mai bun este Adrian Nastase, nu plateste pentru delictele cele mai importante ,ci doar pentru delictele care au putut fii probate de justitie. Singurii infractori care au fost condamnati pentru unele din cele mai importante delicte sunt printre altii Dan Voiculescu si Sorin Ovidiu Vantu ,dar nici acestia nu au efectuat decat putin din condamnari , datorita sistemului justitiei penitenciare romanesti !
    • -8 (18 voturi)    
      i-auzi (Marţi, 27 aprilie 2021, 17:02)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      si ce aprobat justitzea in cazul asta? ca il condamna pentru o fapta inexistemta? ciudata abordare
    • -16 (22 voturi)    
      NIci unul , nici altul ... (Marţi, 27 aprilie 2021, 17:40)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      D.voiculescu a fost condamnat prin telepatie , asa preventiv , daca o sa faca si o sa dreaga , nici o dovada , si-au batut joc si de cel mai bun post tv . afiliat la tv. america ! iar sov , nici acum n-a primit motivarea , istetule !
  • -6 (10 voturi)    
    Asaaaaaaa... (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:07)

    Fuscus [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=vENG-0anBMo
  • +9 (11 voturi)    
    ptr uzurparea puterii in stat (Marţi, 27 aprilie 2021, 18:02)

    Coco Whistle [utilizator]

    ar trebui sa ia inzecit. cind legile ptr infactori vor fi ca ptr infractori? nu mi se pare normalsa devii scriitor fortat cind nu poti dovedi ca tu esti autorul 'operei'. ar trebui ca cei din comunitate sa se pronunte. sa existe un juriu ales aleatoriu, ca in america care sa revizuiasca 'operele' de nemarginita valoare ale infractorilor. as revizui toate cazurile under eliberarea s-a produs anticipat. decizia trebuie sa revina poporului care e singurul afectat de decizia celor putini si corupti.
  • +11 (13 voturi)    
    "Am stat destul in penitenciar" (Marţi, 27 aprilie 2021, 21:24)

    Luk [utilizator]

    Tipic pentru un cretin ca el. Nu a recunoscut niciodata ca a incalcat legea si acum isi mai si da singur sentinte. Un dobitoc sadea, la fel ca toti cei care l-au votat.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai repede, va rog (Marţi, 27 aprilie 2021, 22:13)

    Observatory [utilizator]

    avem nevoie urgentă de un prim ministru !
    Se pricepe la auto mecanica ( comparând cu ub ucenic de cizmar ) Evoluam D’le
  • 0 (0 voturi)    
    eliberarile pt buna purtare tb facute automat (Miercuri, 28 aprilie 2021, 15:00)

    cccdan [utilizator]

    Fara sa "aprecieze" subiectiv judecatorul! NU ai nicio sanctiune pt. rea purtare, eliberare timpurie automata!