Chioșcurile de la staţia de metrou Gara de Nord au fost demolate

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2021, 8:43 Actualitate | Esenţial


demolare constructii metrou Gara de Nord
Foto: Facebook Clotilde Armand
Chioșcurile de la staţia de metrou Gara de Nord au fost demolate, a anunţat, marţi, primarul Sectorului 1, Clotilde Armand.
  • "Am demolat construcțiile ilegale de la stația de metrou Gara de Nord. Sper să fie un semn pentru toți cei care cred că noi ezităm să punem legea în aplicare. Reamintesc că Primăria Sectorului 1 sprijină comercianții de bună credință urmând ca aceștia să fie ajutați să-și desfășoare activitatea într-un alt spatiu", a scris pe Facebook Clotilde Armand.

Reamintim că Metrorex a transmis în 25 martie o somație către firma sindicatului condus de Ion Rădoi să dezafecteze „în regim de urgență” spațiile comerciale pe care le administrează în stațiile de metrou din Capitală, spații comerciale prin care sindicatul încasează 75% din chirii. Termenul dat pentru demolarea construcțiilor era 2 aprilie.

A doua zi, o parte din sindicaliștii conduși de Ion Rădoi și o parte din lucrătorii din spațiile comerciale au blocat circulația metroului printr-un protest spontan care a ținut metroul bucureștean pe loc aproape o zi întreagă. Blocarea metroului bucureștean a generat o pagubă directă de circa 2,8 milioane de lei, a anunțat ulterior Metrorex.

Evacuarea și demolarea spațiilor comerciale a început în 7 aprilie din stația Ștefan cel Mare, iar primele demolări au fost făcute de către angajații ADP Sector 2.

Compania Metrorex spune că din 2018 a expirat contractul cu sindicatul USLM condus de fostul parlamentar PSD Ion Rădoi prin care formațiunea sindicală închiria spațiile comerciale. Totodată, Metrorex afirmă că spațiile comerciale sunt un pericol pentru siguranța cetățenilor și că pentru acestea nu au fost identificate autorizații de construire emise.

Potrivit Metrorex, pericolul pe care acestea îl reprezintă pentru siguranța călătorilor și a infrastructurii de metrou este unul iminent pentru că:
  • spațiile reprezintă obstacole în calea de evacuare în caz de urgență;
  • îngreunează accesul la hidranții interiori;
  • nicio construcție după 2010 nu are aviz ISU.
"Ocuparea fără drept a domeniului public al statului este o încălcare flagrantă a legii. Lipsa autorizației de construire și nerespectarea normativelor de siguranță reprezintă o adevărată urgență de siguranță și ordine publică”, spunea Metrorex.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6656 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Plange mafia lui Radoi (Marţi, 27 aprilie 2021, 8:50)

    emil bobu [utilizator]

    Ei ce mai capuseaza?
  • +20 (22 voturi)    
    ??? (Marţi, 27 aprilie 2021, 9:14)

    stani [utilizator]

    Pai si eu de unde mai iau boxe cu leduri?
    • +9 (11 voturi)    
      Iti iei o boxa normala (Marţi, 27 aprilie 2021, 9:40)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui stani

      Si iti pui leduri de la o instalație de pom de crăciun. Iesi mai ieftin si se aude si mai bine.
  • +6 (6 voturi)    
    razbel butiqaristic (Marţi, 27 aprilie 2021, 10:04)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Dar la Dristor si NGrigorescu au ramas. Sunt badigarzii care flancheaza boutiqurile, sa nu fie demolate .. ca sunt cu psd ....
    • +5 (7 voturi)    
      ai votat psd... (Marţi, 27 aprilie 2021, 10:10)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

      ai votat psd... primesti ceea ce meriti !
  • -6 (10 voturi)    
    Sper ca nu au scos si Merceria. Era dinainte de 89 (Marţi, 27 aprilie 2021, 10:33)

    D-or [utilizator]

    Daca au dezafectat otova si Merceria care era acolo de dinainte de '89 sunt ticalosi.

    Urit, foarte urit.
  • -5 (9 voturi)    
    Si la Paris sunt cabine foto la metrou. Si presa (Marţi, 27 aprilie 2021, 10:43)

    D-or [utilizator]

    Iar culoarele lor nu sunt atit de late ca ale noastre.
    • +1 (1 vot)    
      Da, dar ai nostri sunt mai (Marţi, 27 aprilie 2021, 20:38)

      gie [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      comunisti. Avem un trecut reprezentativ in directia asta. Fac orice sa distruga micul producator, vanzator, etc. Sa ramana doar corporatiile. Sa nu uite nimeni ca dupa ce isi vor face treaba cu bine vor primi un sut in fund. Asa fac bolsevicii. Dar asta e. Cine nu cunoaste istoria e condamnat sa o repete.
  • -5 (13 voturi)    
    Au rezolvat o problema pe care nu o aveam (Marţi, 27 aprilie 2021, 10:57)

    D-or [utilizator]

    Cred ca acum sunt de-a dreptul sinistre gurile de metrou.
    • +3 (7 voturi)    
      Dacă îți plac bășinile, (Marţi, 27 aprilie 2021, 11:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Ghinion, acum este aerul curat.
      • -2 (2 voturi)    
        Hai ca poti si mai mult de atit! Ingretoseaza-ne! (Marţi, 27 aprilie 2021, 12:35)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Prezinta-te asa cum vrei, asa cum esti.

        Prin limbajul din ce in ce mai grobian ala unor utilizatori (sau poate e unul cu mai multe nume) HN risca sa devina nefrecventabil.
  • +1 (1 vot)    
    Duamna Cotilde trebuie sa fie foarte mandra (Marţi, 27 aprilie 2021, 20:33)

    gie [utilizator]

    A facut un lucru mare de tot! Asa lucru nu s-a mai vazut de mai bine de 30 ani. Poate doar egalat de o masura asemanatoare a lui Base. Nu le-ar fi rusine. N-a facut unu nimic notabil de 30 ani. Ba da au facut. Sa distruga tot ce avea Romania in anul 1989. Bun, prost, aia avea. Dar acu nu mai are nimic. Inafara de ceata de "conducatori" printre care si sus-numita. Sa va fie rusine. Istoria va va plasa acolo unde va e locul...