O nouă tranșă de vaccin Vaxzevria (AstraZeneca) sosește luni în țară

de DP     HotNews.ro
Duminică, 25 aprilie 2021, 12:46 Actualitate | Esenţial


Vaccinuri AstraZeneca
Foto: Soumyabrata Roy/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia
40.800 doze de vaccin Vaxzevria vor ajunge mâine, 26 aprilie a.c., la Institutul Național de Cercetare Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”, potrivit unui anunț făcut duminică de autorități. Transportul este asigurat de firma producătoare, iar dozele de vaccin vor fi aduse în București pe cale terestră. Dozele vor fi depozitate la Centrul Național de Stocare, iar în perioada următoare vor fi distribuite în centrele regionale existente la nivel național. Centrul Național de Stocare a vaccinurilor împotriva COVID-19 din cadrul Institutului „Cantacuzino” este complet autorizat și avizat de către Autoritatea Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR), autoritatea națională care are competență în domeniul medicamentului de uz uman. Până în prezent, țara noastră a recepționat 1.517.200 doze de vaccin produse de compania farmaceutică AstraZeneca, iar începând cu data de 15 februarie, 533.125 au fost deja utilizate pentru imunizarea populației.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1862 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Trimiteți-le direct la Chișinău! (Duminică, 25 aprilie 2021, 13:02)

    Nyk1 [utilizator]

    .
  • +2 (12 voturi)    
    AstraZeneca (Duminică, 25 aprilie 2021, 13:08)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    Observ ca lumea evita vaccinul Astrazenece, probabil in urma mediatizarii excesive privind trimbozele care ar putea fi cauzate de vaccinul asta.
    Cateva cifre pentru cei care sunt speriati - va las asta ca tema de gandire, probabilitea de aparitie a trombozelor
    - la vaccinul astrazeneca e 0.0004% (79 de cazuri raportate la 20milioane care au primit vaccinul).
    - la pilula contraceptiva : 0.6% (nu am vazut nici o postare scandalizata legata de asta, de cand s-a inventat internetul si siturile de socializare).

    Nu's adeptul teoriilor conspirative, dar exista lobiuri econimice legate de produsele astea, la fel ca pentru oricare altul. E adevarat ca tehnologiile si mecanismele folosite sunt diferite de la un antivirus la altul, dar:

    Pfizer: $19 doza (negociat in UE de la $54)
    Moderna: $15 doza (negociat in UE de la $35)
    Novavax: $16 doza
    Sputnik V: ~$10 doza (preturi vehiculate in discutiile pentru UK...)
    Johnson & Johnson: $10 doza
    AstraZeneca: $4 doza (conditii de transport normale)

    Ultimele doua sunt vandute non-profit, cel putin asa au declarat Johnson si AstraZeneca.
    • +5 (7 voturi)    
      comparatiile (Duminică, 25 aprilie 2021, 14:27)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

      sunt in afara discutiei. Vaccinul nu provoaca tromboza obisnuita, din cea care se trateaza cu anticoagulante obisnuite, ci o asociere rara intre tromboza si trombocitopenie care nu se trateaza cu heparina, pt ca omul poate muri. Iar asa cum se poate alege alt mijloc de contraceptie daca riscul e considerat inacceptabil, la fel e normal sa se poata alege si alt vaccin la care riscul respectiv nu apare sau e mai mic. Razboiul economic exista in mod evident, doar ca pt cine se injecteaza conteaza cat de eficient si de sigur e un vaccin pe care accepta sa si-l bage in corp, nu razboiul economic din big pharma.
      • -1 (3 voturi)    
        "in afara discutiei" (Duminică, 25 aprilie 2021, 16:24)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Vecin

        ce ne mai place sa discutam in abstract... exact de riscul asta NU se discuta, si de asta a inceput lumea sa fuga de astrazeneca.

        Tu crezi ca stie omul obisnuit sa faca diferenta intre un tip de tromboza si altul? sau sta sa se uite cat de riscanta e pilula (nu mai aduc statisticile care arata clar impactul asupra fertilitatii pe termen lung).

        Pana una alta, e mai mare frica de sarcina decat frica de covid.

        De curiozitate, asa-i ca ai fugit de astrazeneca? sau nu ti-ai facut vaccinul inca?
        • 0 (0 voturi)    
          n-am fugit neaparat (Duminică, 25 aprilie 2021, 23:09)

          Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

          pur si simplu as fi vrut sa termin mai repede, sa nu stau 8 saptamani si sa ma si aleg cu o eficienta mai mica. Am gasit unul din centrele mari de vaccinare din Bucuresti unde avansa repede coada, aveau Pfizer, a fost in regula.
      • -4 (8 voturi)    
        Vorbești să te dai interesant. (Duminică, 25 aprilie 2021, 17:39)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Vecin

        Nu-i nicio-un risc cu vaccinul Astra Zeneca. Îți spune asta cineva vaccinat cu un astfel de vaccin și care nu este într-o stare de sănătate prea bună. Lăsați poveștile de speriat oamenii.
        • 0 (0 voturi)    
          experienta ta (Duminică, 25 aprilie 2021, 23:14)

          Vecin [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          nu inseamna ca pt toata lumea e la fel. Danemarca a oprit complet vaccinarea cu AZ si a justificat ca riscul de cheaguri calculat de ei este de 1 in 40.000. Totul e bine daca nu esti tu cel 1 din 40.000.
  • -7 (13 voturi)    
    De ce le mai depoziteaza? (Duminică, 25 aprilie 2021, 13:12)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Că tot n-au clienti pentru ele. Adica, ce ar fi asa de greu sa fie deversate in Dimbovita?

    Ma rog, la nevoie s-ar putea opta si pentru Arges dar apa este mult mai incolora.
    • -5 (9 voturi)    
      De unde știi că nu sunt clienți? (Duminică, 25 aprilie 2021, 17:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Te crezi așa de important. încât oamenii ascultă indicațiile tale și ale altor dobitoci fără pregătire în domeniu, care fac campanie antivaccinare plătiți regește de dușmanii României?
  • +3 (7 voturi)    
    nu inteleg (Duminică, 25 aprilie 2021, 14:02)

    Daniel007 [utilizator]

    ce facem cu ele? Din articol rezulta ca avem ceva stocuri, aproape un milion de doze, dar luam in continuare. In loc sa-i dea in judecata, UE ar trebui sa nu mai prelungeasca contractul, daca oricum e cerere scazuta (cel putin la noi).
    • -2 (8 voturi)    
      contractul e facut (Duminică, 25 aprilie 2021, 14:34)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Daniel007

      banii si spagile sunt dati.
      medicii asteapta bonusul de vaccinare.

      ce ai vrea sa faca acum?!
  • +4 (10 voturi)    
    Vaxcinul de la VarzaZeneca... (Duminică, 25 aprilie 2021, 14:39)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...e vandut la pret de fabrica, fara profit. Hai sictir !!!! Aveti sediu in cel mai scump mp din Bucuresti, salarii nesimtite (10000euro/luna) la sefi si sefuleti, parc auto exclusiv hibrid, conferinte in cele mai exclusiviste locuri dupa pamant, facilitati fiscale (compensari la preturile medicamentelor de 80-90%), impozit pe profit platit statului roman ZERO. Deci, inca o data....hai sictir !