Cum explică premierul de ce nu l-a detașat din Ministerul Sănătății pe omul care îi dădea informații lui Dragnea, deși Voiculescu i-a trimis 7 cereri

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:14 Actualitate | Esenţial


Danut Cristian Popa
Foto: Ministerul Sanatatii
Premierul Florin Cîțu susține că ministrul demis al Sănătății, Vlad Voiculescu, putea să îi restructureze postul secretarului general adjunct al ministerului, despre care spunea că în 2016, când l-a găsit prima dată în minister, îi transmitea informații lui Liviu Dragnea. Cîțu a răspuns astfel întrebat de ce nu i-a aprobat lui Voiculescu cele 7 cereri de detașare din minister a acelui funcționar. Cu toate că Florin Cîțu a invocat necesitatea unei reorganizări a ministerului, secretarii generali și secretarii generali adjuncți din ministere sunt numiți și schimbați din funcție prin decizie semnată de prim-ministru.

Este vorba despre Dănuț Cristian Popa, secretar general adjunct al Ministerului Sănătății.

Florin Cîțu a susținut că Vlad Voiculescu nu a venit cu nicio explicație de ce a fost ținut în funcție acest funcționar și nici cu un document care să justifice mutarea lui la guvern.
  • "I-am cerut si eu o situație domnului respectiv. Lucrurile să fie foarte clare: a fost numit în martie 2016 și tinut acolo. Nu am avut o explicatie. Nu rezolvăm problema dacă duci o persoană la un alt minister. Problema o rezolvăm printr-o reorganizare și putem să desființăm acel post. Nu s-a cerut acea reorganizare", a mai susținut Florin Cîțu.

”Am făcut 7 cereri către premierul Cîțu ca să-mi mute un înalt funcționar public din minister care nu făcea nimic. Acest înalt funcționar public a fost în primul meu mandat la Sănătate și se ocupa să transmită toate informațiile către Liviu Dragnea și l-am găsit și acum. Am mai vorbit de zece ori cu premierul despre asta. Domnul Cîțu mi-a promis mereu că-l mută, dar nu a făcut-o niciodată”, a spus Voiculescu la Digi 24 și a prezentat și un document care să ateste aceste cereri repetate.

Jurnalista Carmen Dumitrescu a scris pentru Investigatoria că datele CNSAS arată că Popa a fost recrutat de fosta Securitate în 1982 pentru supravegherea operativă a unui cetățean străin, coleg de facultate. Numele sau conspirativ era „Pană”.

Potrivit declarației sale de avere pentru 2020, Popa a fost și președinte al Consiliul de Administrație al Unifarm, despre care Vlad Voiculescu a susținut, după ce a fost demis, că a reprezentat unul dintre cele mai mari jafuri ale acestei pandemii în România.

Anterior, el a fost secretar general adjunct al Ministerului Tineretului și Sportului, șef de cabinet al președintelui CS Dinamo București și secretar general al Federației Române de Tir Sportiv.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25911 vizualizari

  • +82 (86 voturi)    
    institutiile statului (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:21)

    Captain Obvious [utilizator]

    sunt capusate cu acesti indivizi. cred ca poti sa dai afara 90% din ei si treaba merge la fel, daca nu mai bine
    • -49 (71 voturi)    
      Da, dar USR n-a vrut eliminarea ci schimbarea ... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:52)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Da, dar USR n-a vrut eliminarea sinecurii ci schimbarea proprietarului ei cu un amic.
      Daca voia eliminarea sinecurii, omul cu rucsacul, micul bisnitar, desfiinta functia, pur si simplu.
      • +40 (52 voturi)    
        Nu putea să-l schimbe (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:42)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Numai câțu avea dreptul. Mai citește odată articolul.
        • -7 (11 voturi)    
          Putea oricand sa schimbe organigrama (Joi, 22 aprilie 2021, 5:12)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          Putea oricand sa schimbe organigrama, sa o "reformeze", ca tot e la moda termenul asta cretin. Bisnitarul cu rucsacul ajuns ministru NU a facut nici macar o propunere in acest sens.

          Deci, ramane cum am stabilit: secatura cu rucsacul ajunsa ministru voia sinecaura pentru cine stie ce alt infometat USR, d'asta care nu a fost angajat de nimeni toata viata lui.

          Cutu e o alta secatura, dar in disputa asta, are dreptate.
          • -1 (1 vot)    
            Sau putea (Joi, 22 aprilie 2021, 11:01)

            yol [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            sa deschida geamul, avea tot atata relevanta...
          • +1 (3 voturi)    
            cred și eu că voia să numească acolo (Joi, 22 aprilie 2021, 12:29)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            pe cineva cu care să facă echipă. Este normal, așa fac toți miniștrii, în toată lumea, nu doar la noi. Evident că nu voia desființarea postului.

            Voiculescu, neangajat de nimeni în viața lui ? Între 2005 și 2015 a lucrat în 3 bănci vieneze, proiecte europene în țări regionale... printre altele.

            Pe de altă parte, la cât îl bagi în seamă pe individ, cred că-i știi CVul pe de rost, așa că, la ce bun :)
        • +5 (5 voturi)    
          Putea să facă o lege. (Joi, 22 aprilie 2021, 8:46)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          Este necesară o lege care să anuleze aceste aberații administrative. Se schimbă Guvernul, vin alte forțe politice la putere, dar nu poți să guvernezi decât cu funcționarii instalați în funcții de alții. Păi asta nu-i schimbare, nu-i guvernare democratică. Asta-i dictatură comunistă și dacă USR nu schimbă asta, adică niște legi anacronice, nu vor reuși nimic și vor supăra populația care și-a pus speranțe de schimbare în bine. Dacă PNL ser va opune unor astfel de legi, atunci USR poate să iasă, să arate lumii. Acum au arătat niște ambiții personale, care i-au pus într-o lumină proastă, cu toată strădania unora de a explica pueril lucrurile.
      • -10 (18 voturi)    
        prima oara cand sunt de acord (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        cu ceea ce ai Scris
        • -2 (6 voturi)    
          probabil (Miercuri, 21 aprilie 2021, 21:09)

          sitizan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ...ai acelasi sistem rudimentar de gandire ca si cel
          care a Scris. Marile Spirite se intalnesc, clar !
      • +15 (21 voturi)    
        hehe (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:35)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu-ti iei copeicile catiusule ca ai uitat sa bagi si ceva #rezist
      • +13 (15 voturi)    
        Postac galben (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:05)

        cim [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Omul de la partid bate campii: “secretarii generali și secretarii generali adjuncți din ministere sunt numiți și schimbați din functie numai prin hotararea primului ministru” ai priceput?!
        • +3 (5 voturi)    
          nu e (Joi, 22 aprilie 2021, 10:43)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui cim

          galben.
          E rosu pana-n maduva oaselor, iar nivelul IQ arata ca a fost special ales de cei din Kiseleff nr. 10. Cu cat acesta e mai mic, cu atat e mai bun.
          Faptul ca se baga in seama si in favoarea galbenilor demonstreaza, daca mai era cazul, realitatea existentei USL, chiar daca juridic nu mai exista.
      • -1 (3 voturi)    
        cine este bișnițarul ajuns ministru ? (Joi, 22 aprilie 2021, 12:25)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Voiculescu cumva ? Nu a obținut profit de pe urma muncii ăleia. Bișnițar ? Ai ceva cu categoria asta profesională ? Un pic jenant din partea ta, nu crezi ?
    • +26 (28 voturi)    
      parca nu este asa usor sa-l dea afara (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:11)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Am ceva amintiri ca respectivul este Inalt Functionar Public, si este foarte complicat sa ii dea afara.
      Oricum, daca era asa simplu ma astept sa-i fi raspuns Citu lui VV in urma cu ceva timp, nu dupa ce i-a trimis asta 7 cereri si a facut public faptul ca pe Citu nu l-a interesat.
    • +27 (37 voturi)    
      Catu demonstreaza ca USL traieste ... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:22)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Catu demonstreaza ca USL traieste ... si el insusi este un sustinator al aliantei hotilor impreuna cu PSD.
      • +9 (15 voturi)    
        mai mult .... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:05)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Nu ati inteles. Catzu este omul sistemului!
        • +3 (9 voturi)    
          Omu sistemului mafiot (Miercuri, 21 aprilie 2021, 21:43)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui ber

          Ai uitat ce a facut in 2008? Acum e prim ministru...

          USL ftw!
        • +2 (2 voturi)    
          sistemul (Joi, 22 aprilie 2021, 11:55)

          Wn [utilizator] i-a raspuns lui ber

          fratia hotilor.
    • +8 (12 voturi)    
      Catu MINTE, doar prim ministurl il putea demite (Miercuri, 21 aprilie 2021, 21:50)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      singurul om care putea sa-l demita e Florin Catu, desfiintarea postului NU insemna ca ala pleca din minister ci doar ca i se dadea alt post
  • +31 (45 voturi)    
    Aha (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:27)

    gogu70 [utilizator]

    Si tu ai venit cu o explicatie...zombi?
  • +12 (24 voturi)    
    Oops (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:05)

    Barbaneagra [utilizator]

    What's that got to do with love? I mean real love between Orban and Dragnea? Not to mention collateral damage like... you know, the dumb USL+ asses.
  • +29 (43 voturi)    
    Sa-l mai tina un pic (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:23)

    AndreiBCO [utilizator]

    ca iese dragnea in curand si o sa ii fie din nou util
    • +11 (19 voturi)    
      Exact. (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:45)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui AndreiBCO

      :)
    • -5 (7 voturi)    
      Știi ce-i penibil? (Joi, 22 aprilie 2021, 8:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AndreiBCO

      Că VV se pretinde a fi deschis, transparent în decizi, dar vrea să schimbe un om care a spus ce se întâmplă în Minister, indiferent că cel căruia ia spus se numea Dragnea. Deci VV îl voia schimbat că spunea ce se întâmplă? Cine are ceva de ascuns în acest caz?
      • 0 (4 voturi)    
        Ohohoo (Joi, 22 aprilie 2021, 12:32)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        somn ușor, dragule
  • +14 (26 voturi)    
    Ce întrebare?! (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:40)

    ploiesteanu [utilizator]

    Cum să îndrăznească Cârțu să deranjeze PSD-ul care-l susține în meciul cu Voiculescu și în general în guvernare? Să nu uităm cum s-a poziționat PSD în acest conflict.
    • -2 (4 voturi)    
      "Cum s-a pozitionat PSD"? (Joi, 22 aprilie 2021, 5:18)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      "Cum s-a pozitionat PSD"? In functie de asta faci judecatile #rezistente, ca betonul? Saracul de tine!

      PS: PSD s-a pozitionat ca Pamantul e rotund (sferic)...da' matale stii deja ca e gresit, n'asa?
  • +32 (46 voturi)    
    Ministrul Citu si securistii de la Unifarm (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:46)

    robyzs [utilizator]

    Ministrul Citu ii protejeaza pe securistii de la Unifarm pusi de PSD, alta explicatie nu avem.

    Acum spuneti ca USL a murit si ca PNL nu este un PSD in galben.

    Sa vina Klaus Iohannis sa ne spuna de 2 ori pe zi sa votam PNL ca sa scapam de PSD.
  • -18 (26 voturi)    
    hopa... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:55)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. adica Razvanica n-a vrut desfiintarea postului pentru ca voia sa-si bage pila lui in loc. hā hā hā hā
  • +17 (25 voturi)    
    cum să-l (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:07)

    nahir [utilizator]

    mute Cîțu pe omul care-i dădea lui informații? Ce, pe individul respectiv îl durea că în locul lui dragnea îl informa pe cîțu?
  • +22 (28 voturi)    
    La ce moaca are ala e de inteles (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:10)

    Parzivall [utilizator]

    Te temi sa mai mergi singur pe strada dupa aia!!!
  • +17 (25 voturi)    
    ....... omul merita ...... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:19)

    cbogdan [utilizator]

    Cariera fulminanta este pe merit - doar venea de la Dinamo, ce nu e clar ?
    • +4 (10 voturi)    
      mai mult decît atît, de la Victoria (Miercuri, 21 aprilie 2021, 20:30)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      Dinamo era miliția,Victoria era seku
  • +23 (27 voturi)    
    eee de ce (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:33)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Pentru ca fratii de la psd nu se lasa la ananghie, victime are iacobinilor de la usr.
    In consilii locale, judetene, guvern, peste tot, psd si pnl sunt frati de cruce. Animalele politice nu se deranjeaza unele pe altele.
  • +16 (24 voturi)    
    Nu ne tine 4 ani, asta e sigur (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:41)

    muvis [utilizator]

    Câtu e penibil. Nicio explicație nu îl ajuta, mai rău se îngroapă în mizeria făcută. Nu o sa fie mai bine din seara asta, din contră. A arătat ce e în stare, și nu ma gândesc la ce ne arată nouă , oamenilor onești, ci mafioților. Asta trebuie să îngrijoreze. Bine, la vârful statului....dar mai sunt și alții care pot ține trează atenția.
  • +19 (21 voturi)    
    hmm (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:42)

    dum_i [utilizator]

    ce moaca de patriot dedicat tarii are ..
  • -1 (13 voturi)    
    Pai Catu a fost deranjat sa faca ce-i zice VV (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:49)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Pai daca aia doi din PNL ministri ai Sanatatii dinaintea lui VV din USR, nu i-a deranajat deloc de asta incurca-lume, pai ce, vine VV de la USR sa-i zica lu Catu sa-l mute?

    Nu, domnule, Catu nu muta ca vrea VV, Catu vrea PERFECTIUNE, a vrut ca VV sa-l dea afar asingur daca vroia.
    • +2 (2 voturi)    
      nu (Joi, 22 aprilie 2021, 10:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      intelege lumea ca nu Voiculescu putea sa-l dea afara?
      Secretarul general adjunct e numit de si destituit doar de premier, iar schimbarea organigramei trebuia aprobata tot de citu, ca deh, e premier.
      Bai citule, primesti 5 cereri de schimbare a omului respectiv iar tu o dai la-ntors ca la Ploiesti.
  • +15 (19 voturi)    
    Nu l-a data afara pt ca... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:53)

    willow [utilizator]

    Pt ca idividul fiind un sifonar a fost folosit probabil de Citu pentru a afla dedesubturile din Ministerul Sanatatii. O data sifonar, pentru totdeauna sifonar. Astia isi schimba foarte usor stapanul.
  • -11 (17 voturi)    
    precizari (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:58)

    anion [utilizator]

    mai trebuie adaugat urmatoarele
    - Antena 3 a precizat ca omul asta a fost adus de Dacian - Ciolos, PM de la acea vreme. Voiculescu a fost si el in guvern pe atunci
    - Sa-l de Citu afara ca sa-l stearga la fund pe Voiculescu. Se vede ca VV putea el sa-l dea afara prin restructurarea postului dar nu i-a bubuit mintea.
    • +14 (14 voturi)    
      Pana sa precizezi (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:44)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui anion

      ceva, trebuie sa citesti textul. Ca asa e frumos...
      Sunt 7 cereri de schimbare inaintate primului ministru, pentru ca doar el poate sa schimbe un secretar general sau adjunct, indiferent cat i-ar bubui mintea ministrului.
      Antena 3 nu este canal de stiri! E postul de propaganda al rromului Dan Voiculescu.
      Cu placere!:))
      • -6 (10 voturi)    
        Dar tu ai citit? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 20:32)

        DanCris [utilizator] i-a raspuns lui yol

        I-a cerut sa il MUTE la alt minister.
        Unde? De ce ? Nu sunt intrebari legitime ale lui Citu ?
        Ce alt minister ar fi trebuit sa il preia ...pt ca asa vrea VV ?
        • +5 (7 voturi)    
          Pt ca e aurdi mandi! (Miercuri, 21 aprilie 2021, 23:19)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

          Se vede clar pe fata lui. De aia!
  • +10 (12 voturi)    
    Cum să-l dai afară pe acest om? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:33)

    Nyk1 [utilizator]

    Se citește chiar pe fața lui seriozitatea și profesionalismul!
  • +9 (11 voturi)    
    I-a facut (Miercuri, 21 aprilie 2021, 21:04)

    yol [utilizator]

    7 cereri de detasare!:)) Ce e asa greu de inteles? Ca n-a avut dosarul sina sau eu stiu ce scuza mai gaseste catu, asta e alta discutie. De schimbat, dat afara n-avea cum, pentru ca e secretar general. Vezi ca asta zice si in articol, ca primului ministru ii revine atributia schimbarii, desi el incearca,in stlul antena 3, s-o arunce pe vlad ca de ce n-a facut restructurare. PAI CA NU SE POATE FRATE!! DOAR CATU POATE SA-L DEMITA! Ca asa e legea...
    Deci nicio intrebare pusa de catu nu e legitima, ba mai mult, stia si raspunsul cand a intrebat....
  • -3 (9 voturi)    
    Obligatia legala a lui VV (Joi, 22 aprilie 2021, 1:28)

    mescaline [utilizator]

    Era sa anunte parchetul pentru orice scurgere de informatii nepublice.

    Dar, na, niciun securist nu se pierde, totul se transfera.
    • +2 (4 voturi)    
      Indiferent cine semna numirea. (Joi, 22 aprilie 2021, 9:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      VV putea să-i facă sarcini scrise prin care era obligat să lucreze direct cu el. Nu cred că pentru a stabili sarcini unui subordonat în minister trebuia să aprobe Primul Ministru. Cred că mai degrabă VV sa grăbit, a fost prost informat, ori cineva intenționat la pus pe o pistă greșită. Ar trebui să-și facă o analiză a consilierilor și văzut cine și de ce la sfătuit să intre în conflict.
  • +2 (2 voturi)    
    interesant (Joi, 22 aprilie 2021, 13:30)

    liviu_ [utilizator]

    deci cand e sa-l demita pe omu lu dracnea are nevoie de punct de vedere blabla
    cand e sa-l demita pe VV nu mai are nevoie de nimic

    ESTI UN IPOCRIT cITULE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    pe faras - hai ca se poate (Joi, 22 aprilie 2021, 13:45)

    ..13 [utilizator]

    Noul ministru impreuna cu PM sa arunce pe faras un mare dizident al vremurilor trecut.

    #romaniitrebuiesastie
    #haicasepoate