Un avion de vânătoare MiG-21 LanceR s-a prăbușit în județul Mureș / Pilotul s-a catapultat / Accidente în care au fost implicate aeronave ale Armatei - cronologie

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2021, 15:01 Actualitate | Esenţial


Avioane MiG 21 LanceR C
Foto: Fortele Aeriene Romane
Un avion militar MiG-21 LanceR care făcea un zbor de instrucție s-a prăbușit marți după-amiază în județul Mureș, iar pilotul a reușit să se catapulteze. Aeronavele MiG 21 sunt în dotarea Forțelor Aeriene Române de mai bine de jumătate de secol.

UPDATE:

Starea de sănătate a locotenent-comandorului Andrei Criste, care s-a catapultat marți, 20 aprilie, este stabilă.

Ofițerul este, în prezent, internat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș, unde a fost evaluat de o echipă medicală, care a constatat că viața sa nu este în pericol și a autorizat transferul pacientului, la Spitalul Universitar de Urgență Militar Central din București, pentru tratament de specialitate și recuperare. Transferul va fi realizat în cursul acestei seri, cu o aeronavă C-130 Hercules a Forțelor Aeriene Române.

Locotenent-comandorul Andrei Criste este pilot militar din anul 2008 și are o experiență de 600 ore de zbor pe aeronave supersonice, fiind certificat ca pilot operațional pe aeronave MiG-21 LanceR.

---

Potrivit Ministerului Apărării Naționale, aeronava MiG 21 LanceR de la Baza 71 Aeriană Cîmpia Turzii făcea un zbor de instrucție. Avionul s-a prăbușit în jurul orei 14.30, la în apropierea localității Dedrad, județul Mureș, într-o zonă nelocuită.

Pilotul a reușit să execute manevra de catapultare și este în stare stabilă, conștient și cooperant cu echipele de intervenție ajunse la fața locului, precizează MApN.

Conform sursei citate, conducerea bazei aeriene a pus în aplicare de urgență planul de intervenție în astfel de situații, iar o comisie numită la nivelul Statului Major al Forțelor Aeriene se va deplasa de urgență la locul prăbușirii pentru investigarea evenimentului.

Avioanele MiG 21 au intrat în dotarea Forțelor Aeriene Române în anii '60-'80

Avioanele MiG 21 au intrat în dotarea Forțelor Aeriene Române în anii '60-'80, aproape 400 la număr. Ulterior, după căderea comunismului, Forțele Aeriene au decis modernizarea a 111 de aeronave cu avionică nouă și sisteme care să fie compatibile NATO. Așa a aparut modelul LanceR, avioanele modernizate la acest standard intrând treptat în dotarea Forțelor Aeriene între 1997 și 2002.

Numărul exact de avioane de vânătoare MiG 21 LanceR care mai sunt încă în uzul Forțelor Aeriene Române e ținut confidențial, însă estimările neoficiale arată că în momentul de față Armata se bazează pe 30 de astfel de aparate, pratic mai puțin de două escadrile complete (n.r. - o escadrilă este formată din 16 aeronave).

În realitate însă, numărul avioanelor MiG 21 LanceR care chiar sunt funcționale și sunt folosite este și mai mic - undeva spre 24-26 de aeronave, au precizat pentru HotNews.ro mai multe surse din domeniu.

În prezent, avioanele MiG 21 LanceR rămase în uz mai operează de pe două baze aeriene: la Câmpia Turzii și la Mihail Kogălniceanu (ca anexă la baza aeriană 86 de la Borcea). În trecut, MiG-uri 21 mai erau staționate și la Bacău.

Deși au rămas puține în uz și sunt aproape de finalul resursei de viață - MiG-urile 21 LanceR vor continua să fie folosite cel puțin cinci-șase ani de acum încolo, dacă nu chiar mai mult, având în vedere întârzierile cu care se confrunta programul F16.

Accidente în care au fost implicate aeronave ale Armatei - cronologie
  • 16 iulie 2018 - Un aparat IAR 99 Şoim, aparţinând Bazei 95 Aeriene "Erou căpitan aviator Alexandru Şerbănescu" din Bacău, s-a prăbuşit în judeţul Bacău, în zona localităţii Nicolae Bălcescu. Cei doi piloţi au reuşit să se catapulteze.
  • 7 iulie 2018 - Un MiG 21 Lancer, care participa la mitingul organizat cu prilejul Zilei Porţilor deschise de la Baza Aeriană Borcea, s-a prăbuşit în timpul demonstraţiei, în apropierea staţiei de taxare de la Feteşti. Pilotul, locotenent-comandorul Florin Rotaru, în vârstă de 36 de ani, a murit, după ce a refuzat să se catapulteze, el rămânând la manşă pentru a duce avionul cât mai departe de oamenii care participau la eveniment.
  • 12 iunie 2017 - Un aparat MiG-21 Lancer, din cadrul Flotilei 86 a Forţelor Aeriene Române, s-a prăbuşit la aproximativ 8 km de pista Aeroportului Internaţional Mihail Kogălniceanu. Avionul decolase de la Baza aeriană Mihail Kogălniceanu şi efectua un zbor de antrenament. Pilotul avionului era conştient.
  • 23 august 2012 - Un avion militar IAR 99 Şoim cu dublă comandă, s-a prăbuşit, la Craiova, în timpul unor zboruri de probă. Aeronava aparţinea Centrului de Cercetări şi Încercări în Zbor Craiova şi s-a prăbuşit la scurt timp de la decolare. Pilotul aeronavei a murit la impact, iar instructorul, care a reuşit să se catapulteze, a fost grav rănit.
  • 1 noiembrie 2010 - O aeronavă militară MiG-21 Lancer cu dublă comandă s-a prăbuşit lângă baza militară de la Câmpia Turzii. Cei doi piloţi şi-au pierdut viaţa. Aeronava executa o misiune de cercetare meteo în vederea pregătirii unor zboruri de instrucţie.
  • 5 iulie 2010 - Pe aerodromul de la Tuzla s-a prăbuşit un aparat AN-2, aparţinând Şcolii de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene din Boboc, care executa o misiune de zbor pentru antrenamente de paraşutare. La bordul aeronavei se aflau patru membri ai echipajului şi 9 militari din cadrul Forţelor Navale. La puţin timp de la decolare, aeronava a pierdut înălţime şi s-a prăbuşit. În urma impactului cu solul, avionul a luat foc, 12 persoane au murit şi alte două au fost rănite (Cronologie Agerpres).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21784 vizualizari

  • -1 (27 voturi)    
    pe bune (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:14)

    Adry@n [utilizator]

    Astia maz lanseaza bolovanii aia? am ajuns ca in bancurile cu armata albaneza, sa salnsam avioane cu prastia?
    ce dumnezeu mai cauta mizeriile alea pe cer?
    • +9 (13 voturi)    
      din pacate cauta pe cer, (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

      pentru ca nu avem altele mai bune...dotarea armatei este la pamant, era vai de ea inca de la finalul anilor 1980, iar acum e si mai rau.
      Am facut armata la tancuri, TR85 se strica in drum spre poligon, dar macar nu murea nimeni ptr ca ieseam razand din el. Acum, cand esti in avion si ti se opreste motorul, nu iti mai arde de ras...
      aviatia este cea mai costisitoare arma din lume, si acolo se produc si accidentele mortale (dintr-un tanc sau transportor blindat stricat pe camp iesi fara problema, dar din avion sau elicopter stricat in aer rar mai scapi).
    • +5 (13 voturi)    
      aha (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:57)

      alexandre dumas nepotul [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

      ma distreaza expresia "sunt aproape de finalul resursei de viață". sunt deja in moarte clinica avioanele alea, nu inteleg de ce mai fac antrenamente cu ele... pilotii ar trebui instruiti pe f16, nu pe mig21.
      • +1 (1 vot)    
        nu se fac antrenamente, (Miercuri, 21 aprilie 2021, 9:12)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui alexandre dumas nepotul

        ele asigura serviciul de politie aeriana (gen urmaresc cate un avion rusesc care intra in spatiul teritorial romanesc din Marea Neagra).
        Da, e jalnic ca facem politie aeriana cu asa ceva, dar asta avem, asta ridicam in aer.
    • +4 (18 voturi)    
      Mig-21 cade ca zboară. F-16 sta la sol și nu cade! (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:39)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

      Avioanele Mig-21 zboară zilnic în Romania și ca urmare o prăbușire o data la câțiva ani este de așteptat.

      Reactoarele F-16 pe care le are țara stau mai tot timpul la sol și în consecință probabilitatea de cădere din cer este foarte mica.

      Vreau sa vad o statistica pe ultimii trei ani care prezintă câte ore de zbor s-au efectuat pentru fiecare avion F-16 și câte pentru aparatele Mig-21.
      • -2 (14 voturi)    
        Cade ca-i cazan!!! (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:45)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Cazanele nu ar trebui lasate sa zboare.
      • +1 (9 voturi)    
        pai vad ca lipsa de informatii nu te opreste (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:16)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        pai vad ca lipsa de informatii nu te opreste sa spui ca f16 stau la sol in timp ce mizeriile sunt pe cer.
        Tu cum afirmi ca f16 stau la sol dar in acelasi timp ceri informatii sa vezi daca stau la sol?!
        Banuiesc ca sunt pe cer si F16, ca altfel nu ar venii Canadienii Englezi Germanii, Polonezi si alte natii sa faca politie militara deasupra marii daca noi am avea avioane si nu le-am lansa.
        Adica aia vin pentru ca nu acoperim perimetrul nu ca sa le menajam noi pe alde F16...
      • +1 (7 voturi)    
        Ai vrea tu! (Marţi, 20 aprilie 2021, 18:51)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        sa stii cam cat de pregatiti sunt pilotii nostri bai secarica la mic dejun!
        • +2 (2 voturi)    
          asa este, (Miercuri, 21 aprilie 2021, 9:14)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

          avem piloti buni si scoala de piloti de traditie.
          Din pacate nu mai au pe ce zbura, ar fi ca si cum ai lua un pilot de formula I, i-ai da o Dacie 1310 pe GPL si apoi l-ai trimite sa se intreaca un Ferari.
    • 0 (4 voturi)    
      Cum s-ar zice... (Marţi, 20 aprilie 2021, 23:14)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

      ... prima victimă a conflictului Ucrainiano - Rus!
  • -12 (42 voturi)    
    Picaj (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:15)

    robyzs [utilizator]

    Avion in picaj, la fel ca increderea romanilor in PNL si ministrul Florin Citu
    • -7 (17 voturi)    
      du-te invartindu-te.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:44)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      .. vezi ca grupul useristilor cu frezoane e pe facebook, pe pagina lu voiculescu.
    • -3 (13 voturi)    
      increderea romanilor (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:51)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      analfabeti functionali, poate,
  • +14 (30 voturi)    
    se aude Dl.Ciuca (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:16)

    tkd [utilizator]

    avem o armata care in general isi consuma bugetul pe pensii si salarii
    As intreba de ce nu facem precum polonezii un efort sa cumparam 36 de avione F-16 noi cu asigurarea unui offset...ca pana acum dam decat banii
    si in felul asta nu vom mai avea astfel de stiri...mai ales ca avem o Rusie mai mult decat agresiva la granite
    • +9 (17 voturi)    
      Pilotii chiar ar merita pensii speciale (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:56)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      si cei care au fost in teatre de operatiuni, dar restul burtosilor ce freaca menta 20 de ani prin birouri si ies la 45 de ani la pensie+pensie speciala ce fac pentru Romania??
      O paraziteaza doar...
    • -2 (8 voturi)    
      Aloca anual 2%din pib (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:30)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      Aloca anual 2%din pib, deci au bani. Doar ca anual la rectificarea bugetara iau banii.
      Asta cu 2% din pib a fost sa dam bine, ca eu nu inteleg cum sa ai un buget atat de mare si sa nu faci achizitii, anual pibu creste creste si bugetu dar nu, nu iei CORVETE nu iei AVIOANE ce rahat iei?
      Ati vazut cum arata corvetele facute de olandezi la GALATI? Au incercat sa semneze un contract pe vremea lu ciolos si au sarit rapciugaritii aia de PSD-isti ca vezi doamne nu ne vindem tara la olandezi. HOOO ba animalelor ca se faceau barcile la Galati, dadeati de mancare la romani, dar ei vroiau sa semneze cu Italienii de la fincantieri un contract mai mare iar italienii le faceau in italia.

      Uite link cu ce fac olandezii pentru armata olandeza la Galati!

      https://en.wikipedia.org/wiki/HNLMS_Groningen_(P843)
    • -1 (1 vot)    
      usurel (Miercuri, 21 aprilie 2021, 2:39)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      de ce cazane F16 de acum 50 de ani si nu Grippen sau Eurofighter noi?
  • +6 (30 voturi)    
    da f16-le alea ce fac? (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:19)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. n-au putut sa decoleze ca era gheata pe pista? de tot trebuie sa umblat cu cosciugele astea zburatoare made in urss acum 79 de ani?
    • +8 (16 voturi)    
      aha (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:57)

      alexandre dumas nepotul [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      daca n-au vrut saab grippen noi, care decolau de oriunde si puteau ateriza si pe autostrada...
      • +1 (1 vot)    
        era mentenanta mai scumpa la Grippen, (Miercuri, 21 aprilie 2021, 9:16)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui alexandre dumas nepotul

        americanii le-au promis ca la f16 la mana a doua e mult mai ieftina intretinerea....dar inca nu sunt puse la punct.
        Ma rog, eu nici masina la mana a doua nu mi-as lua, daramite avioane care sa apere tara.
  • +6 (24 voturi)    
    mda (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:21)

    SoulSearcher [utilizator]

    mai avem miguri ??? eu credeam ca s-au prabusit toate in ultmiii 30 de ani...
    • +4 (4 voturi)    
      Same here :) (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:30)

      A.S [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Bine că a reuşit pilotul să scape.
    • +4 (6 voturi)    
      mai avem 30 (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      dar nu toate mai pot zbura, si mai ales nu te poti baza pe ele la distante lungi.
  • +11 (19 voturi)    
    Of doamne (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:24)

    mitg [utilizator]

    Sa scapam de rable mai repede (si nu prin accidente).
  • -2 (10 voturi)    
    Rrumania lucrului bine facut (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:29)

    Zummm [utilizator]

    .
  • +7 (9 voturi)    
    bune rele (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:29)

    cmariusalin [utilizator]

    trebuie sa aiba grija de ele
    suntem prea saraci pentru altele
  • -4 (10 voturi)    
    Spune Mig si trage apa! (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:30)

    Liros [utilizator]

    Sper ca pilotul sa fie bine si sa-si revina complet.
  • -4 (12 voturi)    
    and another mig bites the dust (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:39)

    Parzivall [utilizator]

    Cazane sburatoare!!!
  • -5 (11 voturi)    
    Fake news (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:43)

    Gigi Kent [utilizator]

    Avionul nu s-a prabusit ci am aruncat cu el dupa rusi ...
  • -1 (11 voturi)    
    Putin e de vina (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:44)

    idealogul [utilizator]

    Putin e de vina.
    Iar daca Putin nu e de vina sigur Trump e de vina.
  • +3 (5 voturi)    
    Bine ca pilotul a scapat... (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:51)

    Cataleya [utilizator]

    ...iar la sol n-a fost nimeni accidentat.
    In rest - fier vechi.
  • +5 (11 voturi)    
    Programul Rabla (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:58)

    Crinulet [utilizator]

    Poate fac amuricanii programul "Rabla" pentru avioane... vii cu MIGu' vechi si-ti da un F15 aproape nou, în rate...
  • -1 (9 voturi)    
    . (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:59)

    Sarmat [utilizator]

    F 35 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • -1 (7 voturi)    
    Pica MIGu-n batatura (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:00)

    JohnnyBGoode [utilizator]

    Inca e de actualitate:

    https://youtu.be/lT2OqKbPFO4
  • +2 (6 voturi)    
    Continuati (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:02)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Si continuati sa rotiti si elicopterele alea vechi de la baza 90 Otopeni, zburand razant deasupra caselor in fiecare zi de se cutremura geamurile (probabil nu pot sa le ridice mai sus de atat) si o sa aveti in curand si victime civile ...
    Nu inteleg care-i logica sa te invarti in ture de cate 10 minute toata ziua deasupra orasului in loc sa mergi pe campurile din jurul Bucurestiului si sa faci un antrenament adevarat aterizari /decolari, zbor razant, sau elicopterele alea nu pot ateriza decat pe platforme betonate?
  • -5 (9 voturi)    
    cum e posibil asa ceva? (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:12)

    Crup [utilizator]

    Doar MIG 21 este un avion de ultima generatie. Ultima generatie in 1950... :))))
  • +9 (13 voturi)    
    deci avioanele care zboara mai si pica (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:24)

    Nevermind [utilizator]

    Cele care zboara mai putin/deloc si in niciun caz cand e frigutz, cum ar fi de ziua nationala, nu pica.
  • -3 (7 voturi)    
    Rapid alta escadrila F16 NOI (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:17)

    Ahha [utilizator]

    N-o maI tot lălăiti, amanati, umblati cu sorcova si mana intinsa dupa sh-uri. Io nu inteleg, esti descoperit, stii ca iti ploua in casa de atatia ani, pai cumpara odata acoperisul ala, ce tot o freci, ca oricum trebuie sa-l iei. Obtine odata naibii acordul ala de la guvernul american, si o finantare si ia F-16 noi cu plata in rate.
    • +7 (7 voturi)    
      si ce sa facem cu ele? (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:51)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

      ... sa le tinem bibelou si sa platim bani grei pe mentenanta la baietii destepti?
  • -3 (7 voturi)    
    Miguri (Marţi, 20 aprilie 2021, 18:00)

    seaman65 [utilizator]

    Sovieticii (ca nu le pot spune rusi) bat la poarta cu armament de ultima generatie, iar noi continuam sa folosim avioanele lui Traian Vuia si Aurel Vlaicu.
    • -1 (1 vot)    
      Unde ai văzut ruși civilizați? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 8:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui seaman65

      Care îți bat la poartă când vor să te viziteze?. Ei dau năvală, îți iau ce vor, distrug ce nu le trebuie și te lasă să muncești să-ți refaci avutul. Să aibă ce lua data viitoare. De aia Rusia este o problemă în zonă. Nici-un vecin nu poate spune că-i bucuros de o astfel de vecinătate.
  • -4 (4 voturi)    
    :)) (Marţi, 20 aprilie 2021, 22:05)

    I [utilizator]

    aratura de primavara. Daca nu au vrut romanasii pesedisti avioane americane, las ca is bune astea sovietice.
  • -1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 aprilie 2021, 10:05)

    [anonim]