Cazul bărbatului din Pitești mort în urma intervenției brutale a Poliției: Unul dintre polițiștii arestați s-a pensionat, celălalt a fost suspendat

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2021, 13:31 Actualitate | Esenţial


Politia
Foto: Facebook
Unul dintre cei doi poliţişti din Pitești arestaţi preventiv în cazul bărbatului care a decedat în timp ce era evacuat de pe o terasă s-a pensionat, iar celălalt a fost suspendat, a anunţat, marţi, Poliția Argeş. Reamintim că un bărbat de 63 de ani a murit la scurt timp după ce a fost imobilizat de cei doi polițiști, care au intervenit brutal, pe motiv că bărbatul refuza să plece de la terasa unui restaurant cuprins de incendiu. Legiștii au stabilit că moartea victimei a fost violentă, în urma asfixiei mecanice, după comprimarea gâtului și toracelui.

Conform unui comunicat de presă transmis marți de Poliția Argeș, unul dintre polițiști s-a pensionat începând cu 19 aprilie, iar în cazul celuilalt s-a dispus suspendarea raporturilor de serviciu, pe perioada măsurii arestării preventive.

Tribunalul Argeş a dispus, luni, arestarea preventivă a celor doi agenţi de poliţie din Piteşti reţinuţi pentru purtare abuzivă şi lovituri cauzatoare de moarte în cazul bărbatului care a decedat în timp ce era evacuat de pe o terasă. Instanţa a admis propunerea procurorilor şi a decis arestarea preventivă pentru 30 de zile. Hotărârea Tribunalului Argeş este executorie, dar nu este definitivă, putând fi contestată la Curtea de Apel Piteşti.

Incidentul a avut loc vineri, la un restaurant din Autogara Sud din Piteşti. Friteuza din restaurant a luat foc, iar în urma apelurilor la 112 acolo au fost trimise echipaje de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, Serviciul de Ambulanţă şi Poliţie.

În imaginile difuzate de presa locală se poate vedea cum la un moment dat bărbatul, care nu voia să plece de la terasă, este împins de un polițist, care îl trântește la pământ, în timp ce un alt agent îl înjură. În imagini pot fi văzuți apoi mai mulți polițiști care încearcă să îl imobilizeze pe bărbatul care era căzut.

La scurt timp, bărbatului i s-a făcut rău, iar echipajul de pe ambulanță nu l-a putut salva, fiind declarat decesul. Moartea bărbatului a fost una violentă, în urma unui politraumatism, iar cauza imediată de deces a fost asfixia mecanică, a declarat, duminică, medicul-şef Dan Manu, care a prezentat rezultatele autopsiei. În acest caz, procurorii au reţinut doi poliţişti, acuzaţi de purtare abuzivă şi loviri sau vătămări cauzatoare de moarte.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6312 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    S-a pensionat in doua zile? (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:34)

    gogu70 [utilizator]

    Cumva special?
  • +14 (14 voturi)    
    celalalt probabil nu are 40 de ani si n-a putut (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:35)

    Gryphus [utilizator]

    sa se pensioneze.
  • +13 (15 voturi)    
    mda (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:36)

    SoulSearcher [utilizator]

    cel care s-a pensionat are 48 de ani :DDDDDDDD

    am si eu un vecin de la ISU care acu 2 ani cand avea 48 ani s-a pensionat...

    dupa 22 de ani de cand lucra la ISU, omu` s-a pensionat, de acu urmeaza pensie pe inca vreo 40-50 ani :DDD
  • -6 (6 voturi)    
    hopa.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:43)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... inseamna ca evenimentul e de bun augur. am scapat de 2 trantori. deci drojdieru care facea pe nebunu e un erou!! uraa!!
  • +7 (9 voturi)    
    Bode, iti acoperi "locotenentii" din sectiile 16 (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:43)

    neagoe [utilizator]

    Bode, iti acoperi locotenentii din sectiile 16 din toata tara.
    Ii lasi sa iasa la pensie cu sume babane drept rasplata pentru serviciile aduse!

    Bode, Demisia! Ia-l si pe Citu cu tine!
  • +10 (12 voturi)    
    S-a pensionat (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:46)

    Milka Man [utilizator]

    si va trai bine mersi cu pensia babana dupa ce va primi o pedeapsa cu suspendare. Ar fi dragut ca politistii condamnati pentru infractiuni comise in timpul serviciului sa isi piarda dreptul la pensie, dar suntem in Romania si asa ceva nu este posibil din punct de vedere legal. Interesant ca este posibil inca ca anumite categorii de privilegiati sa se pensioneze mult mai devreme decat restul si sa beneficieze de pensii inca 30 ani, plus ca li se permite sa cumuleze pensia cu salarul din alte "activitati". Hai cu minusurile, dragi sustinatori ai abuzurilor decise de politicienii romani...
  • +4 (6 voturi)    
    Ala ce s-a pensionat (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:46)

    bcsb [utilizator]

    Cand iese din puscarie sa-si scoata pensia de pe card ... goleste bancomatul :))
  • +3 (7 voturi)    
    mda (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:47)

    adrian_rolland [utilizator]

    Militianul s-a scos, ramine cu pensia chiar daca face inchisoare..
  • +8 (10 voturi)    
    Ce tara e asta (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:48)

    Zache58 [utilizator]

    in care un criminal este lasat sa se pensioneze,cu pensie de esential?Ar trebui sa ramana fara pensie si sa lucreze,dupa parnaia de rigoare,pe un santier ca sa simta gustu banului castigat cinstit si onest.Romani:Decat sa fiti omorati de un boacter pe meleagurile mioritice,mai bine plecati in strainatate la o viata mai buna.Daca se intampla asta in USA ar fi urmat demonstratii si mitinguri.In tara Mioritei lumea tace,spre bucuria aparatului de represiune.Nu este de mirare ca romanul este un ''material uman alcatuit din atipiri si umilinti''.
  • +5 (5 voturi)    
    ce frumos (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:54)

    nellino [utilizator]

    unii care ies la pensie dupa 40 de ani de munca sisarbatoresc cu colegii o cariera lunga si plina de succese!

    altii ies la pensie dupa 20 de ani de abuzuri si sarbatoresc la bulau uciderea unui om nevinovat!
  • +10 (10 voturi)    
    Așa de repede? (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:17)

    Furnicuta [utilizator]

    Pensionat așa de repede? Cu complicitatea șefilor, nu-i așa?
  • +8 (8 voturi)    
    daune civile din pensia speciala (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:29)

    PrivireCritica [utilizator]

    Nu avam si noi ca la americani avocati care sa ajute familia victimei sa ceara daune civile?
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:37)

    [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    adiva cum s-a pensionat? (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:42)

    mos ion roata [utilizator]

    Asa cand i se scoala lui ideea? Nu trebuie sa faca dosar,sa astepta cateva luni...etc? E vorba cumva de vre-un print mostenitor,de vre-un geniu,nu de un slujbas ordinar al statului? Il tinem cu salariu special apoi ii dam si pensie speciala mardeiasului?
  • +3 (3 voturi)    
    Politiția nu se dezminte (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:10)

    LonelyShepard1966 [utilizator]

    Unul dintre nemernici a fost pensionat de vineri până luni. Asta e o bataie de joc de nedescris și ar trebui pedepsită exemplar. Dosarul de pensie revocat și cei care l-au aprobat judecați pentru favorizarea infractorului.
  • +2 (2 voturi)    
    bode (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:23)

    ras-putin [utilizator]

    esentialule!