Actorul Alexandru Arșinel și soția sa, spitalizați după ce au fost confirmați cu COVID-19 la două luni de la vaccinare

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2021, 11:01 Actualitate | Esenţial


Alexandru Arsinel
Foto: Agerpres
Actorul Alexandru Arşinel, în vârstă de 81 de ani, şi soţia lui, Marilena, sunt internaţi la Institutul Naţional de Boli Infecţioase "Matei Balş” din Bucureşti, după ce au fost diagnosticaţi cu COVID-19, la două luni de la vaccinare.

Contactat telefonic de News.ro, actorul, care este director adjunct al Teatrului "Constantin Tănase”, a spus că el și soția sa se simt "nefiresc de cum ar trebui să ne simţim, având în vedere că am parcurs toate etapele”.

Respirând greu, el a adăugat: "Am făcut toate vaccinurile (ambele doze, n.r.) şi de patru, cinci zile suntem internaţi aici, unde e domnul doctor Marinescu (n.r. - Institutul "Matei Balş). Medicii spun că avem o formă uşoară”.

În 2017, Arşinel a fost supus unei intervenţii în urma unui infarct. În 2013, actorul Alexandru Arșinel a trecut printr-un transplant de rinichi. El a făcut transplantul la Institutul de Urologie și Transplant Renal din Cluj, condus la acea vreme de medicul Mihai Lucan, în aceeași zi în care se înscrisese pe lista de așteptare, în Registrul Național de Transplant. Practic, Arșinel a primit codul CUIANT (codul de înregistrare în Registrul Național de Transplant) pe data de 28 august 2013, iar în aceeași zi a făcut transplant de rinichi, declara deputatul USR Emanuel Ungureanu, denunțătorul medicului Mihai Lucan la DIICOT.

Născut în 4 iunie 1939, Alexandru Arşinel a absolvit Institutul de Artă Teatrală Cinematografică „I. L. Caragiale”, pentru ca la scurt timp să se angajeze la Teatrul de Revistă din Bucureşti, devenind apoi directorul şi managerul acestuia.

A jucat în peste 30 de filme artistice, printre care "Ana şi... hoţul”, "Miss Litoral”, "Anotimpul iubirii”, "În fiecare zi mi-e dor de tine”, "A doua cădere a Constantinopolului”, "Paradisul în direct” şi "Sexy Harem Ada-Kaleh”.

Activitatea sa din teatru, film, televiziune şi teatru radiofonic a fost recompensată în ultimii ani cu mai multe premii, medalii şi ordine, precum Premiul Special UNITER pentru Teatrul de Revistă, Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Comandor – „Arta Spectacolului”, Medalia de Onoare a Federaţiei Comunităţii Evreieşti din România, Premiul Special şi Diploma de Onoare oferite de Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional cu ocazia aniversării a 50 de ani de carieră sau Premiul Special „Ambasadorul Teatrului Naţional Românesc”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















34204 vizualizari

  • +8 (22 voturi)    
    După o anumită vârstă... (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:06)

    BEDE [utilizator]

    După o anumită vârstă ajunge la om să nu mai meargă nimic. Vârsta diferă de la om la om. La unii este după 70, la cei mai mulți după 80, iar la alții după 90. De la orice chestia se ajunge atunci la complicații cu efecte devastatoare.
    • -11 (29 voturi)    
      Ok. Da vaccinu la ce le foloseste? (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:10)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      E pripit sa ne aruncam pe termenul ala de spitalizati, ca poate e doar can-can, dar nu ar da bine campaniei sa nu le fie bine chiar cu varsta lor inaintata.
      • +4 (18 voturi)    
        studiile clinice arata clar (Marţi, 20 aprilie 2021, 12:06)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ca vaccinurile nu protejeaza 100% din vaccinati.
        90-95% Pfizer si Moderna, Astra Zeneca mai putin , iat JJ 76%. Probabil Arsinel face parte din cei 5%. Ca s aavem o imagine completa, ar fi trebuit sa aflam daca avea anticorpi inainte de infectare, daca si-o fi facut vreo analiza.
        • +2 (10 voturi)    
          Deci test COVID la intrare in tara. (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:20)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Altfel riscam o noua pandemie.
        • +7 (13 voturi)    
          eficacitatea vaccinului (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:31)

          Alynna [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Daca vreti un raspuns "stiintific"

          https://www.facebook.com/MinisterulSanatatii/posts/1360522644302497/

          "Eficacitate 95%" nu înseamnă, cum poate ar fi ușor de crezut, că în 5% din cazuri vaccinul dă greș și e inutil. De fapt, "eficacitate 95%" înseamnă că, prin comparație cu o persoană nevaccinată, o persoană vaccinată are un risc de 20 de ori mai mic să dezvolte COVID-19 simptomatic*.

          si daca te vaccinezi impotriva gripei "normale" poti face gripa, dar o forma mult mai usoara (by the way, vaccinul contra gripei are eficacitate de 60%, )
          • +2 (6 voturi)    
            Nu chiar. (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:11)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Alynna

            Cand vine vorba de eficacitate, e cu adevarat vorba de 1 din 20 nu are vreo protectie. Adica nu a functionat. Cat de mult nu a functionat este discutabil si nu e clar oricat ai scormoni prin documentatia la vaccinurile astea.
            Motivele sunt mai multe dar unele sunt de mentionat. Nu da raspuns imunitar bun, administrarea vaccinului este deficitara sau mai expira sau nu este tinut in conditiile producatorului, nu din rea intentie dar greseli de astea se fac si in tari cu apa cu adevarat calda.
            • +8 (8 voturi)    
              s-ar putea ca sa tina si de pacient (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:07)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Pacient cu un sistem imun pus la pamant care raspunde lent sau/si ineficient.
              • 0 (4 voturi)    
                O fi cazul lui Arsinel. Dar sotia nu stiu... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 8:32)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                Nu cred ca are aceleasi probleme cu el. Nu e imposibil dar asta e. Ma mira ca a aparut in presa cazul, ca e foarte controversat. Poate o postat el pe social sa isi faca spate. Dar important e ca auzim de treburile astea ca cenzura e maxima.
                • 0 (0 voturi)    
                  doamna sufera (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:18)

                  ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                  din simpatie pentru dansul...
                  (mai in gluma, dar poate fi si ceva serios)

                  Nu stim de ce anume fix si exact sufera doamna.

                  Nu am impresia ca este vreo cenzura pe undeva.

                  Uneori limitarea unor discutii pe anumite subiecte poate ajuta la limpezirea si racorirea unor minti prea intunecate si/sau aprinse.
        • 0 (0 voturi)    
          pentru ca este un caz care va fi examinat (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:04)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Mai in profunzime probabil ca la intrarea in spital s-au efectuat analizele respective.

          Acel caz intra in baza de date la nivel european si mondial - deci sper ca cineva sa nu se joace de a boala iar analizele sa fie facute ca la carte.

          A mai fost un caz in RO - un doctor din RO, cred ca din timisoara - care a verificat nivelul anticorpilor dupa vaccinarea a doua si a constatat ca la cca 60 de ani a dezvoltat mult mai putini anticorpi decat colegii lui...
      • +3 (19 voturi)    
        Au spus-o toti... (Marţi, 20 aprilie 2021, 12:26)

        Costique [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ...fără vaccin era deja in drum spre morga poate...
        • 0 (12 voturi)    
          Globurile de sticla nu mai sunt pe stoc. (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:12)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Costique

          Ca de prezis viitorul si ce a fost sa fie daca nu pot si eu. Dar am destule cazuri de 60+, 70+ pozitivi care au simtit o raceala si atata.
      • +3 (15 voturi)    
        Foloseste (Marţi, 20 aprilie 2021, 12:40)

        cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        pentru ceilalti 95%
    • +16 (18 voturi)    
      //// (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:46)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Unii oameni nu mai au suflet de la o varsta frageda chiar daca par joviali sunt sefi de teatru sau sar randul si iau rinichiul in locul unui tanar.
    • +4 (4 voturi)    
      Să îi mai facă repede un transplant... (Marţi, 20 aprilie 2021, 21:39)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ... peste rând, bineînțeles!
  • +52 (76 voturi)    
    Alt special (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:06)

    gogu70 [utilizator]

    Parca nu mai erau locuri, ziceau ca mor in salvari...dar pentru speciali intotdeuna.

    Chiar si pentru individul asta nesimtit
    • +13 (29 voturi)    
      Nu mai sunt locuri la ATI !!! (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:13)

      tonne [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Nu a sous nimeni ca nu mai sunt locuri in spitale.
      Spital nu inseamna numai ATI.
    • +16 (30 voturi)    
      s-au gasit pentru el.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:15)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      . doi rinichi, in timp ce altii au murit cu zile, nu se gasea un amarat de pat si aparat de ventilare? hai sa fim rezonabili.
    • +6 (14 voturi)    
      Se prea poate să nu-i ajute la nimic (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:15)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Se prea poate ca să nu-i ajute la niic chair dacă este tratat cu maxim de atenție. Păcat că unii care ar putea fi salvați și ar putea duce o viață activă după aceea mor pentru că li se acordă prioritate la niște foste celebrități, care acum nu mai sunt bune de nimic.
    • +12 (18 voturi)    
      Nu cred ca ar fi la ATI. (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:16)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Ca "Medicii spun că avem o formă uşoară", deci nu i-au legat si sedat, ca inca vorbesc.
    • +14 (20 voturi)    
      hm (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:20)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Fara suparare, dar daca in articol e mentionat ca are "o forma usoara" si daca da interviuri pt Hotnews- nu este in ATI unde nu sunt locuri.
    • +24 (26 voturi)    
      Stiu de ce (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:23)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Si vaccinul a fost bulversat, omul asta nu mai are organele lui, e numai din piese SH, la el nu-si mai fac anticorpii treaba :))
      • +2 (6 voturi)    
        gluma zilei.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:38)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        .. s-a strigat bingo. :)) bravo!
      • 0 (0 voturi)    
        Sau poate (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:06)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        .....Karma
    • +17 (19 voturi)    
      Si rinichiul l-a luat la reducere (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:30)

      WaffenSS [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      tot asa, s-a bagat in fata.
    • +4 (12 voturi)    
      Nu ai înţeles... (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:30)

      Unionistul [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Nenea ăsta şi soţia sunt internaţi în spital, însă au formă uşoară şi nu sunt la terapie intensivă. La terapie intensivă nu mai sunt locuri, în secţiile normale sunt.
  • +12 (18 voturi)    
    mda (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:12)

    liviu_ [utilizator]

    1 - vaccinul nu garanteaza neaaparat ca nu te imbolnavesti , ci ca faci o forma mai usoara
    2 - interesant cum pt al de astia sunt locuri in spitale...
    sa i se traga de la noul rinichi luat si ala peste rand?!
  • +29 (35 voturi)    
    Pai daca e forma usoara ce cauta in spital? (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:16)

    mircea112 [utilizator]

    Formele usoare stiu ca se trateaza acasa, cu carantina de riguare.
    Mai ales ca are ambele doze de vaccin!

    Ceva e putred aici! Ori nu e forma usoara, ori daca esti special iei loc in spital in detrimentul celor care chiar au nevoie!

    Unde e adevarul?
    • +6 (10 voturi)    
      Transplant (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:55)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Inseamna ca poate lua imunosupresoare. Oricum probabil ca face o forma mai usoara decat fara vaccin.
    • +7 (9 voturi)    
      l-a gasit frica.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:39)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      de frica sa nu mierleasca tocmai acum. si daca stranuta se ducea la spital.
  • -20 (36 voturi)    
    vuaaaa (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:17)

    nick1587873340950 [utilizator]

    undes vaccinistii, sa mai circoteasca putin acum ?
    • +5 (7 voturi)    
      la aiuritii ca el ma refeream (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:46)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      nici macar nu stie sa scrie corect...probabil foloseste Kremlin Translate
    • +6 (14 voturi)    
      Suntem aici ...lol (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:52)

      Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      ... Nu este nimic neobisnuit in acest caz. Aduceti-va aminte ca omul are transplant si ca pentru asta primeste tratament imunosupresor pe viata. Deci imunitatea lui este din start compromisa si cu vaccin si fara. A crezut ca daca se vaccineaza gata cu virusul si cu masurile. Eee, nu-i chiar asa ...
    • 0 (14 voturi)    
      Comentariul nu arata decat cat de ... (Marţi, 20 aprilie 2021, 12:29)

      Costique [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      ...degeaba urmărești ziare si TV...este exemplul suprem al analfabetismului funcțional...dar mai ai o șansă daca înțelegi singur ce înseamnă procentele alea care le dau ăștia referitor la un vaccin sau altul...
    • +7 (15 voturi)    
      mda (Marţi, 20 aprilie 2021, 12:46)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      pai toata lumea, inclusiv producatorii zic ca te feresc de forme grave si de spitalizare

      valabil la orice alt vaccin...

      daca tu si tanti olivia aia cu iarba verde de acasa, nu credeti in vaccinare, asta e, cand vei muri se cheama selectie naturala in regnul animal :DDD
    • -11 (19 voturi)    
      in (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:21)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      sfirsit, dacaOMS spue ca 99.96% fac forme usoare si medii, la ce bun vaccinul cu 91-95% protecctie ? mai inteligentilor, ia explicati teoria
      • +1 (5 voturi)    
        Aia nu e grava ca bate, greu de observat dar bate (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:39)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        Problema e daca pot transmite. Ca atunci e endemica cum o lauda OMS si restrictiile nu mai au fundament.
        • +1 (5 voturi)    
          aaa (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:42)

          nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          ce vorbestitu ? si cei vaccinazi cu ambele doze, trebuie sa stea in caratina 2 saptamini in cazu cu contact direct. de ce ?de daca nu mai iau boala si/sau o transmit ? stirea e de azi
          • -3 (3 voturi)    
            Poi ia ca se poate sa o si ia. (Miercuri, 21 aprilie 2021, 8:36)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

            Cine stie poate or si da. Stiinta este in urma cu cazurile astea ingrijoratoare. Masuri de restrictie vrem!!!!!!!!
  • +6 (22 voturi)    
    Ce surpriză (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:22)

    Un cititor [utilizator]

    Te spun la Fauci.
    Dacă intrau într-un restaurant și îi îmbolnăveau pe ceilalți vaccinați și venea polița și le punea genunchiul pe gât?
    • +3 (5 voturi)    
      nu stii tu mersu.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:40)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ... arsinel nu se duce la restaurant, vine restaurantul la el.
  • +11 (11 voturi)    
    asta pentru că (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:23)

    samka [utilizator]

    și karma parcurge toate etapele, doar ca ei ii iese
  • +16 (24 voturi)    
    waw !! (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:33)

    GNG [utilizator]

    "... Am făcut toate vaccinurile (ambele doze, n.r.) şi de patru, cinci zile suntem internaţi aici,..." , unde sunt anticorpii? Ce cauta la spital pentru o forma usoara? S-au golit paturile ?
    • +3 (3 voturi)    
      ! (Marţi, 20 aprilie 2021, 18:37)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      Pai cauta ce-a cautat si cand s-a bagat in fata la transplant, are grija de sanatatea lui calcand pe cadavrele altora!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:08)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      cei care fac transplant de organe sunt tratati cu imunosupresoare pentru a impiedica sistemul imunitar sa le atace. uite si un studiu recent exact pe acest subiect: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.04.15.21255550v1 deci .... se aprinde vreun beculet acum?
  • +13 (31 voturi)    
    Sa zica merci ca a facut vaccinul... (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:33)

    Costique [utilizator]

    ...ca altfel era in drum spre morga deja!
  • +1 (21 voturi)    
    mda (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:34)

    SoulSearcher [utilizator]

    sunt atat de multe varatiuni ale coronavirusurilor... acu ca i-au dat un nume, adica COVID19 nu inseamna ca o tulpina care poate circula din 1918 prin lume, poate iesi altfel decat pozitiv in teste...

    sunt sanse sa gasesti si tulpini de acu 103 ani si sa apara ca de fapt sunt covid19 dupa teste :DDD
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:11)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ce amuzant esti! :)))))
    • 0 (0 voturi)    
      Nu tocmai (Joi, 22 aprilie 2021, 20:19)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Testele-s specifice. Nu se aproba un test care e atat de imprecis. Sursele de imprecizie la teste sunt doua, si cu cauze diferite. Cum grave-s doar rezultatele fals negative, o sa comentez doar despre alea, dat fiind ca ma limiteaza lungimea maxima a comentariului.

      Daca esti proaspat infectat, si inca nu s-a inmultit virusul, sau daca esti testat dupa ce sistemul tau imunitar a inceput sa reactioneze masiv, si virusii cam ti-au disparut din nas, si mai bantuie masiv doar prin plamani, testul risca sa iasa negativ desi de expirat tu expiri virusi. Asta-i sursa de teste fals negative - teste care zic ca n-ai boala desi tu o ai.

      Adica daca se rateaza grosolan momentul optim pentru testare - atunci cand sistemul tau abia incepe sa reactioneze, si virusul e la apogeul inmultirii fara piedici - sansele de test fals negativ sunt mari. Cum la boala asta exista o corelatie slaba intre momentul infectarii, momentul declansarii simptomelor, momentul la care incepi sa devii contagios si momentul la care te opresti din raspandit virusi viabili, la boala asta in mod particular sansele de test fals negativ sunt mai mari ca la alti patogeni.

      De ce-s testele fals negative o problema: dupa un test fals negativ, tu umbli bine mersi pe strada si imprastii boala, fara ca cineva sa-si dea seama, si daca chiar iti apar simptome, exista riscul sa fii retestat prea tarziu ca sa mai capeti tratament la timp.

      Asa ca sansele de test fals negativ sunt intr-adevar mari, la virusul asta, mai mari decat la alte infectii, unde exista o corelatie mult mai stransa intre aparitia simptomelor si perioada in care esti contagios, da' nu din cauza ca testul nu detecteaza virusul, sau ca detecteaza altceva decat virusul.
  • +21 (23 voturi)    
    Atenţie, pentru cei care (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:38)

    fokerul [utilizator]

    aşteaptă un transplant de plămâni, Arşinel are loc rezervat în caz de nevoie, asta ca să nu fie discuţii după.
    • 0 (0 voturi)    
      Test: (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:08)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Unde NU are el locuri rezervate?
  • +19 (21 voturi)    
    forma usoara? (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:40)

    luleasca [utilizator]

    si de ce e in spital? altcineva care are o forma serioasa, zace prin urgente sa se elibereze 1 loc.
    • -3 (13 voturi)    
      .... (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui luleasca

      la ce istoric medical are el + varsta , e normal sa fie tinut sub observatie daca are simptome.
      • +6 (8 voturi)    
        normal.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:41)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        .. sa nu cumva sa strice bunatate de rinichi.
  • +14 (26 voturi)    
    e normal sa te infectezi cu virus dupa vaccin (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:41)

    cristi_an [utilizator]

    Nu inteleg de ce avem articolele astea care baga spaima.
    Pentru toti aiuritii, va rog sa includeti o mica explicatie despre cum functioneaza un vaccin altfel avem si mai mult gaz pentru conspirationisti.
    • -6 (12 voturi)    
      E normal să și mori (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:51)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Chiar productăorii o spun.
      Numai Câțu nu știe, de-aia insistă.
    • +8 (8 voturi)    
      De ce ? (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:56)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Pentru click-uri
    • +4 (8 voturi)    
      Corect (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:38)

      hemostatic [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Se poate infecta, mai ales ca e posibil sa primească medicamente imunosupresoare pentru menținerea transplantului
    • 0 (4 voturi)    
      cum? (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:37)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Ia explica-ne, in cuvintele tale, cum adica e normal sa te imbolnavesti? unde anume s-a spus asta ca daca te vei vaccina vei primit si covid, la pachet? arata un site oficial, ca parca aia ne era, sa ne informam numai din surse oficiale.
      • 0 (0 voturi)    
        Matale nu pricepi limba romana (Joi, 22 aprilie 2021, 20:36)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

        E normal sa te infectezi daca cumva iti intra virusul in organism. Nu asa, din senin.

        Ce se intampla in urma vaccinului e ca-ti raman in organism celule B si T de memorie, care traiesc mult, si care se inmultesc exploziv daca virusul iti intra din nou in organism. Dupa maxim cateva luni nivelul de anticorpi din organism scade, dar celulele B - care-s fabricile de anticorpi - supravietuiesc, sub forma celulelor B de memorie.

        De-aia o raceala nu te omoara si nici nu te pune-n pat, ca ai deja din copilarie celule de memorie B si T pentru virusii care provoaca raceala.

        Cand n-ai limfocite de memorie pentru un patogen, dureaza mai multe zile, poate o saptamana, pentru un adult sanatos, pana ti le formezi (semnificativ mai putin la copii mici - de-aia fac ei una-ntr-una febra, ca trec prin faza aia de prima infectie cu toti virusii posibili, in primii ani de viata). Cand ai mai avut boala, limfocitele de memorie se inmultesc exploziv in decurs de cateva ore de la infectare, si infectia da inapoi rapid.

        Ce inseamna toata treaba asta e ca oricand, dupa ce-ai avut o boala, te poti infecta din nou cu boala aia. Doar atat ca scapi de ea foarte repede - la majoritatea bolilor, mai ales alea grave, gen varicela, atat de repede incat nici nu simti. Asta mai ales daca virusul nu se inmulteste foarte rapid - pe cand iese din celule prima generatie post-infectie de virus, organismul deja e inundat de anticorpi.

        Virusul care provoaca COVID-19 insa se inmulteste foarte rapid - in cateva ore de la infectie deja creste numarul de virusi din organism de mii de ori. Putini virusi se inmultesc la fel de rapid si atat de mult. Aia face posibile cateva cicluri de inmultire fara prea mari piedici pentru virus, si aia face posibil ca tu sa fii pentru o scurta perioada de timp dupa infectare contagios chiar daca ai facut vaccinul. Da' face aproape 100% imposibil sa faci forma grava.
  • +8 (8 voturi)    
    Dupa episodul cu transplantu (Marţi, 20 aprilie 2021, 12:47)

    falcoind [utilizator]

    .... mai bine tac.
  • +6 (8 voturi)    
    revelatie (Marţi, 20 aprilie 2021, 13:14)

    ucun [utilizator]

    Aveam oarece dubii in legatura cu existenta BARBOSULUI care ne dirijeaza viata. Acum sunt sigur ca Dumnezeu exista si nu bate cu parul !
  • +8 (8 voturi)    
    Fac pariu ca sta singur in salon (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:47)

    Popcea [utilizator]

    Am o banuiala ca sotii arsinel stau singuri in salon, nu ca muritorii de rand. Partea proasta cu Covidul asta e ca, nu ai cum sa rezolvi cu un transplant "la zi" asa cum a rezolvat Arsinel cu rinichiul. La Covid, ori ai noroc si iesi din spital pe picioare, ori n-ai noroc, si atunci iesi in punga de plastic.
    • +3 (5 voturi)    
      normal ca stau singuri.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:43)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      .. doar nu vrei sa-si toceasca bunatate de pereche de rinichi.
  • +2 (4 voturi)    
    bai baiete (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:18)

    ..13 [utilizator]

    la 81 de ani director adjunct la Teatru desi are o avere considerabila dar bineinteles ca teatrul nu se putea lipsi de domnia sa....

    parerea mea este ca este bagat la inaintare pentru inca o tura de scandal.
  • 0 (4 voturi)    
    Oh dar of course, exista o explicatie, intotdeauna (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:30)

    Parzivall [utilizator]

    Keep it up with the good job guyz!
  • +5 (5 voturi)    
    Ca benef de transplant de organ ... (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:36)

    mynickname [utilizator]

    ... vaccinul va face sa scada sansele de a muri sau de a face o forma foarte severa ... si cam atat. Faci un vaccin care sa invete ceva un sistem imunitar căruia îi dai zilnic în cap cu imunosupresoare, basca la o varsta la care sistemului i se cam termina benzina.

    -- "SARS-CoV-2 vaccines have significant potential to reduce COVID-19–associated morbidity and mortality among recipients of solid organ transplants, including kidney transplants. Because transplant recipients’ responses to vaccines may be suboptimal, continued emphasis on nonvaccine preventive measures—use of face covers, hand hygiene, and physical distancing—will be needed, even after vaccination."--
    Sursa: https://doi.org/10.1681/ASN.2021010023
  • +3 (5 voturi)    
    Sistem imunitar slăbit de vârstă și transplanturi (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:32)

    Nyk1 [utilizator]

    Să nu uităm că Arșinel a fost, cel mai probabil, bombardat cu imunosupresive atunci când i s-a transplantat noul rinichi.

    Vaccinul nu este miracol de la 'Mniezău cum și-l imaginează unii, rolul lui este de a antrena sistemul imunitar să genereze un răspuns puternic. La fel cum Puiu „Pfizer” Iordănescu, chiar și dacă l-ai aduce antrenor la națională acum, oricât de bun antrenor ar fi fost, nu are cum să-ți repete performanțele de la Mondialul din Franța 1998: nu mai are aceeași echipă puternică (același sistem imunitar) ca atunci cu care să lucreze!