Stelian Ion, discuții cu Turcan despre pensiile magistraților: În niciun stat cu principii sănătoase pensia nu poate să depăşească salariul

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 15:14 Actualitate | Esenţial


Stelian Ion
Foto: Facebook
În niciun stat care funcţionează pe principii sănătoase pensia nu poate să depăşească salariul, a spus ministrul Justiției, Stelian Ion, luni la finalul discuțiilor cu ministrul Muncii, Raluca Turcan, pe tema pensiilor magistraților.

La discuții au luat parte și reprezentanţi ai sistemului judiciar.
  • "Salut deschiderea reprezentanţilor sistemului judiciar de a participa la această discuţie. Au fost chestiuni concrete pe care le-am abordat. Sunt recunoscute anumite probleme care există în legislaţie şi care trebuie, aş pune eu, grabnic corectate.
  • În cadrul acestei formule, într-un dialog absolut normal între Guvernul României, între ministerele care au legătură cu acest subiect şi sistemul judiciar putem găsi aceste soluţii. Conturăm principiile (...), în primul rând corectăm aceste situaţii. Recunoaştem faptul că în niciun stat care funcţionează pe principii sănătoase nu poate pensia să depăşească cuantumul salariului", a declarat Stelian Ion, potrivit Agerpres.
Ministrul Justiţiei a susținut că se doreşte stimularea rămânerii în profesie a magistraţilor, pentru că există "o mare problemă pe partea de personal".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3515 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Hai, s-o vad si p-asta... ! (Luni, 19 aprilie 2021, 15:28)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Sa nu mai depaseasca pensia valoarea salariului mediu al persoanei din ultimii 5 ani...

    A mai incercat Boc, dar a venit Ponta si, la presiunea lui Dogaru, a revenit la pensii speciale, prin care majoritatea sefilor si-au bagat toate sporurile posibile si imposibile in ultimele 6 salarii, ca sa iasa cu o pensie dubla fata de ceea ce au meritat in ultimii 10 ani.

    Stiu cazuri concrete, e legal, dar nu e moral...
    • +5 (5 voturi)    
      Mai e un aspect mult mai important (Luni, 19 aprilie 2021, 15:41)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Nu se pune problema atât ce este elgal, că minunații parlamentari fac să fie legal orice... Iar apoi dacă pui problea cât este de moral ajungi la chestiuni discutabile.
      Cel mai important este în ce măsură este sustenabil. Adică, cu pensii mari la magistrați și la militari și la polițiști și cu aceștia pensionați și devreme, de unde fonduri pentru pensii? Cât se poate să fie împovărați ceilalți? Pentru că dacă povara fiscală depășește anumite limite atunci cei care nu emigrează vor munci mai puțin, că de ce oare să muncească mai mult numai ca să le plătească altora pensiile?
  • -1 (3 voturi)    
    Țurcană ne mascata (Luni, 19 aprilie 2021, 15:39)

    un domn [utilizator]

    Oferă lecții de Moralitate
  • +5 (5 voturi)    
    Pai e simplu. (Luni, 19 aprilie 2021, 16:03)

    Cataleya [utilizator]

    Mariti salariile pana ajung cu 10 lei peste pensia speciala care ii asteapta pe viitorii beneficiari si ati rezolvat problema.
    Pensia va fi mai mica decat salariul.
    • -1 (1 vot)    
      Marim salariile din pix, dar inflatia... ? (Luni, 19 aprilie 2021, 16:27)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Merita sacrificiul inflatiei uriase doar pentru a reduce niste pensii la fel de uriase ?

      RECALCULAREA e solutia, dupa cum a facut Boc: cat ai contribuit, atata primesti. Doar sa nu mai apara un nou Ponta care sa anuleze tot...
      • +3 (3 voturi)    
        N-ai inteles ironia. (Luni, 19 aprilie 2021, 16:44)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        ...
        • +1 (1 vot)    
          Sorry ! (Luni, 19 aprilie 2021, 19:59)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          Am citit dupa pauza de masa... :)
  • +5 (5 voturi)    
    Aha...ati revenit in lumea reala... (Luni, 19 aprilie 2021, 16:12)

    Olyx [utilizator]

    Nu aia, VIRTUALA, pe care le-a creat-o PSD-ul magistratilor dandu-le pensii mai mari decat salariul...CA SA II CUMPERE, sa fim corecti ! Nu voi, cei de la guvernare ati facut lucrul asta ci cei de dinaintea voastra...Insa voi aveti OBLIGATIA sa INDREPTATI lucrurile stambe ce afecteaza actul de justitie din Romania si le puneti pe fagasul normal. Normal ar fi ca magistratii sa aiba salarii mai mari decat ceilalti "muritori", de rand, dar pensia sa fie procent din salariu pentru ca altfel toti se vor pensiona la 45 de ani si nu va mai fi personal care sa instrumenteze cazurile ( ceea ce se inatampla acum ) In plus, daca un magistrat e prins luand mita sau "trantind" un proces, atunci pedeapsa pentru el sa fie dubla decat a "muritorului" de rand, iar pensia lui "speciala" sa fie redusa la a unui "muritor" de rand... Ce ziceti ? N-ar fi normal ca, daca ii dai unui om (magistrat) sa ii si ceri ?!!!
  • -1 (1 vot)    
    intr-un stat mafiot (Luni, 19 aprilie 2021, 16:53)

    Coco Whistle [utilizator]

    salariul nu ar trebui sa depaseasca 50% peste salariul minim in mediul public. la privati, fiecare face ce poate.
  • 0 (0 voturi)    
    Principii ? In ..... (Marţi, 20 aprilie 2021, 9:46)

    gigiN [utilizator]

    .... Romania? Poate, dar le stabilm “ noi”.