Doi polițiști au fost reținuți în cazul bărbatului din Pitești decedat ca urmare a intervenției brutale a poliției

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 aprilie 2021, 18:12 Actualitate | Esenţial


Barbat mort in Pitesti
Foto: Captura YouTube
Doi poliţişti au fost reţinuţi, duminică, pentru intervenţia în cazul bărbatului care a decedat în timp ce era evacuat de poliţişti de pe o terasă din municipiul Piteşti, unde avusese loc un incendiu, a anunţat prim-procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş.

„Prin ordonanţele procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş, astăzi s-a dispus reţinerea pe o perioadă de 24 de ore a doi suspecţi, ambii agenţi de poliţie, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de purtare abuzivă şi loviri sau vătămări cauzatoare de moarte”, a spus prim-procurorul Marius Ştefan, citat de Agerpres.

El a precizat că, în urma necropsiei, s-a schimbat încadrarea juridică din ucidere din culpă în lovituri sau vătămări cauzatoare de moarte, pentru care legea prevede închisoarea de la 6 la 12 ani.

„La audieri, cei doi au încercat să ofere variante, ţine de exercitarea dreptului la apărare. Au fost analizate imaginile, declaraţiile martorilor şi raportul de necropsie în ceea ce priveşte natura şi modul de dispunere a leziunilor”, a mai spus prim procurorul.

Amintim că un bărbat de 63 de ani din Pitești a murit la scurt timp după ce a fost imobilizat de polițiști pe motiv că refuza să plece de la terasa unui restaurant cuprins de incendiu. În imaginile apărute în presa locală se poate vedea cum bărbatul a fost trântit de polițiști cu fața la pământ.

Bărbatul a avut o moarte violentă, în urma asfixiei mecanice, după comprimarea gâtului și toracelui, a declarat duminică dimineață medicul șef legist din Argeș, Dan Manu.

Acesta a declarat că, în urma autopsiei efectuate sâmbătă dimineață, rezultatele preliminare arată că „moartea a fost violentă, survenită în urma unui politraumatism, iar cauza imediată de deces a fost asfixia mecanică, prin comprimarea părților moi ale gâtului și ale toracelui”.

Medicul legist a precizat, răspunzând la o întrebare, că bărbatul nu a murit de infarct. De asemenea, a precizat Dan Manu, acesta avea o alcoolemie de peste 2 la mie.

„Sunt mai multe traumatisme, şi cranio-cerebrale, evident care s-au putut produce prin cădere şi lovire (...) şi aceste leziuni traumatice, care au dus la asfixia mecanică, traumatismul cervical şi traumatismul toracic”, a explicat Dan Manu.

Medicul legist a spus că urmează să fie făcute și alte analize în acest caz: ”Sunt prelevate probe biologice care merg la microscop, la laboratoarele noastre”.

Marius Ștefan, prim-procuror al Parchetului Argeș, a spus în aceeași conferință de presă că au fost efectuate cercetări la fața locului și au fost audiate persoanele care erau acolo la momentul incidentului, inclusiv polițiștii.

„În acest moment, urmărirea penală se efectuează cu privire la faptă - pentru că am aşteptat şi concluziile preliminare ale raportului de necropsie, urmează să evaluăm şi probele administrate până în acest moment, inclusiv imaginile surprinse, în raport cu aceste leziuni, pentru a stabili o eventuală participaţie penală a persoanelor implicate”, a adăugat procurorul.

ATENȚIE, imagini cu posibil impact emoțional:


Parchetul a anunțat anterior că face cercetări pentru purtare abuzivă și ucidere din culpă, iar ministrul de Interne, Lucian Bode, s-a declarat „convins că se va face urgent lumină în acest caz şi se va stabili cine se face vinovat de moartea bărbatului”.

Incidentul a avut loc vineri, la un restaurant din Autogara Sud din Piteşti. Friteuza din restaurant a luat foc, iar în urma apelurilor la 112 acolo au fost trimise echipaje de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, Serviciul de Ambulanţă şi Poliţie.

În imaginile difuzate de epitesti.ro se poate vedea cum la un moment dat bărbatul, care nu voia să plece de la terasă, este împins de un polițist, care îl trântește la pământ, în timp ce un alt agent îl înjură. În imagini pot fi văzuți apoi mai mulți polițiști care încearcă să îl imobilizeze pe bărbatul care era căzut.

La scurt timp, bărbatului i s-a făcut rău, iar echipajul de pe ambulanță nu l-a putut salva, fiind declarat decesul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13953 vizualizari

  • -54 (56 voturi)    
    bine i-au facut... (Duminică, 18 aprilie 2021, 18:21)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    bine i-au facut... de ce sunt anchetati politistii ?
    • +49 (51 voturi)    
      Pt. ca sunt criminali (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:07)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Omul a avut o moarte violentă, în urma asfixiei mecanice, după comprimarea gâtului și toracelui. Acei politisti isi merita soarta, au ucis un om.
      • +3 (3 voturi)    
        nu s-a (Luni, 19 aprilie 2021, 10:38)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        prins nimeni de ironie.
        Daca asculti stirile de azi ramai uimit cum se incearca diluarea actiunii criminale a imbecilului dotat doar cu muschi.
    • +29 (39 voturi)    
      relativ (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:07)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      bine au facut politistii ca l-au imobilizat, rau au facut ca l-au omorat. intelegi diferenta? se putea face treaba si fara uz excesiv de forta.
      • +10 (10 voturi)    
        Dar politistii inteleg diferenta? (Luni, 19 aprilie 2021, 0:45)

        marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Asta conteaza.
        • +10 (10 voturi)    
          Politistii nostri sunt nistre frustrati, (Luni, 19 aprilie 2021, 8:52)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

          atat cei care tin de Min Interne cat si cei de la Poitia locala. Ei nu au curaj sa se puna cu infractorii adevarati, cu clanurile de tigani sau alte asociatii mafiote, asa ca isi varsa ura si frustrarea pe oamenii simpli, pe cetatenii de rand care nu au avut in viata lor probleme cu legea.
          Asa se explica ca primesc amenzi din te miri ce tot felul de oameni, care dealtfel sunt f linistiti: studenti, pensionari, coroporatisti, doamne serioase care nu au comis o infractiune in viata lor. Cu acestia au curaj, pe acestia ii amendeaza.
          In cazul de fata se remarca faptul ca agentii nu stiu sa imobilizeze un om. Nu il ataci la gat decat daca iti e tot una ca moare ori traieste, daca vrei sa il imobilizezi si sa il lasi in viata se fac niste prize pe cot si incheietura palmei, astfel incat celalalt sa se lase dirijat de tine ptr ca altfel moare de durere...dar, din pacate, agentii nu se pricep la asa ceva.
        • +6 (6 voturi)    
          ce poti (Luni, 19 aprilie 2021, 10:42)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

          sa-i ceri bipedului care a gasit si el ocazia sa-si arate muschii cu un batran de 63 ani care bause si el la terasa o tuica (sau mai multe)?
          In fata alde unora ca nutu camataru era pres tov. militian.
          Citule, cand il demiti pe Bode? Pe Voiculescu l-ai demis pentru nimic. Bode in schimb e in curtea ta si nu trebuie sa mai discuti cu membrii coalitiei, asa cum nu ai facut in cazul lui Voiculescu.
    • +18 (18 voturi)    
      Port ilegal de creier (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:33)

      Belphegor1 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Dr.Mythnick , din punctul meu de vedere , acei "polițiști" nu ar mai trebui să mai vadă lumina zilei! Nu merită nici aerul pe care îl respiră.La fel și tu pentru port ilegal de creier. Ăia nu sunt polițiști , sunt criminali și infractori în uniformă! Ei și TOȚI cei ca ei... și sunt destui de mulți "polițiști" de ăștia în România.
    • +11 (11 voturi)    
      "bine" au facut "bine" gasesc (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:37)

      maiorulmura [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      6 ani de "facultate" inseamna doctorat inclus
  • +51 (51 voturi)    
    au vrut sa dea vina pe mort...'a facut infarct' (Duminică, 18 aprilie 2021, 18:31)

    Gryphus [utilizator]

    s-a incercat musamalizarea crimei din start dar ghinionul lor e ca medicul legist nu e esential de la secu, trebuie sa spuna adevarul.
    • +46 (46 voturi)    
      medicul legist (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:08)

      next [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ar trebui felicitat pt curaj! Sa speram ca nu "descopera" altceva sa-i scape pe militieni...
      • +3 (3 voturi)    
        Sa stii ca ai mare dreptate.. (Luni, 19 aprilie 2021, 10:56)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui next

        Multe cazuri s-au musamalizat in aceasta tara pe baza declaratiilor medicilor legisti, care au scris in raport ca defunctul a decedat din cauze naturale (sau necunoscute, daca era tanar).
        Si eu stiu un caz in care o tanra a murit la nastere din culpa doctorilor de la spit Giulesti, si legistii au scris in raport ca nu se cunoaste cauza mortii, ba au mai si scris negru pe alb ca, conduita doctorului care a facut cezariana a fost ireprosabila. Cel mai tanar legist s-a retras din echipa, spunand ca el nu poate semna o asa aberatie.
  • -28 (32 voturi)    
    A aparut stirea in presa nationala (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:23)

    taro [utilizator]

    si s-a pus in miscare ministerul de la Bucuresti.

    E clar ca politistii aia nu au judecat bine situatia cand l-au retinut pe individ. Era obez si beat deci nu statea prea bine cu sanatatea si au tabarat peste el. In plus cei doi politisti care il arunga jos nu par sa aiba nici cea mai mica pregatire pentru astfel de situatii.

    Pe de alta parte trebuiau sa-l retina pe individul ala pentru ca ocupa pompierii(e un video mai lung) si era beat. In cel mai rau caz se putea urca beat in masina si putea sa omoare pe cineva si atunci politistii erau de vina ca au fost langa el si nu l-au retinut.

    Ce ma deranjeaza pe mine este ca presa incearca sa compare cazul asta cu cel din america. Noroc ala nu era de la ceva minoritate...
    • +1 (5 voturi)    
      În curând minoritate (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:47)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Non-interlop. Uită-te cum creste AUR
    • +14 (14 voturi)    
      Dumneata (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:59)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Dumneata observi tinerii din jur? Fetele isi pun palmele la ochi, se petrece o crima sub ochii lor si nimeni nu face nimic.
      Tinerii aia au asistat la o crima, sunt printre ultimii care il vad pe omul ala in viata, dupa asta urmeaza necropsia si cimitirul. Nu poti lasa asa ceva nepedepsit si orice referire la o eventuala vinovatie a victimei inseamna complicitate la crima (asta-i opinia mea)
      Oricare solutie de indepartare fara forta era buna, orice solutie de imobilizare si indepartare ar fi fost legala. Ce au facut astia nu-i un accident, nu-i ca si cum omul era beat, si-a pierdut echilibrul si s-a lovit cu capul de caldaram. NU. Omul a fost ucis cu sange rece de niste animale pe care alte animale le-au angajat acolo.
      Crima NU E LEGALA, cel putin nu inca. Nu stiu ce spui despre condusul unei masini, unde scrie ca cetateanul avea masina si urma sa se urce la volan beat? Ai ceva informatii despre asta sau e doar un vant intelectual?

      E o foarte mare deosebire fara de cazul din US. Necropsia cetateanului roman zice ca moartea a fost violenta, necropsia in US NU afirma asta.
    • +18 (18 voturi)    
      Nu există justificare..... (Duminică, 18 aprilie 2021, 20:00)

      Belphegor1 [utilizator] i-a raspuns lui taro

      ...pentru ceea ce au făcut acei criminali în uniformă! Și nici pentru alții ca ei... și sunt mulți "polițiști"precum animalele alea la noi în România!!! La un moment dat tipul a dat să plece , dar unul dintre "polițiști" a venit pe la spate și la trântit la pământ. Chiar era necesar așa ceva? Apoi el a vrut să se ridice și au tăbărât pe el iar unul dintre ei ia pus genunchiul pe gât!!! A murit asfixiat! Cazul seamănă EXTREM de bine cu cel din America. Noroc că a apărul cazul n presă... noroc că au existat filmări că altfel criminalii scăpau nepedepsiți. Îți dai seama câte cazuri de astea se întâmplă la noi dar nu știm noi de ele? Din punctul meu de vedere acei monștri nu-și merită nici aerul pe care îl respiră. Nu ar trebui să mai vadă lumina zilei. Și apropo... bătrânul nu avea mașină... avea o nevastă bolnavă la pat de ani de zile de care el avea grijă. Și a murit!!! Pentru ce a murit amătâtul ăla? Asta în timp ce clanurile interlope înfloresc sub protecția "polițiștilor" de genul ăsta , iar ei tabără câte 4-5-7pe un om pentru că nu poartă mască... pentru că nu a ieșit din cârciumă în secunda în care au vrut ei... pentru că a fost "recalcitrant"... Hai mă!!! Pe bune???!!!??? După cum spuneam: nu-și merită nici aerul pe care îl respiră!!!
      • +4 (4 voturi)    
        asa cum am spus mai sus, (Luni, 19 aprilie 2021, 11:02)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Belphegor1

        Politia romana are curaj doar cu batranii, pensonarii, studentii, si oamenii care respecta legea in general. Cu rromii si clanurile interlope politia nu are nicun fel de curaj, din simplu motiv ca acestia bat la politie ca la fasole. Constant vedem imagini la TV cu politsti batuti si dezarmati de rromi sau fugariti cu topoarele pe strazi si prin comune. Pe acestia de ce nu ii pune politia la pamant?
        Noroc ca incidentul a fost filmat, astfel se musamaliza totul si felicitari legistului ca a recunoscut adevarata cauza a mortii (si nu a declarat ca, spre exemplu, decedatul s-a inecat cu propria voma).
    • +11 (13 voturi)    
      . (Duminică, 18 aprilie 2021, 20:16)

      Simbad [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Prietene, ăla împiedica pompierii? Înseamnă că cel care mânca ciorba liniștit la masă era binevenit, nu?
    • +7 (9 voturi)    
      Deci ... (Duminică, 18 aprilie 2021, 20:23)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui taro

      ..zici tu, politia "trebuia sa-l retina pe individul ala pentru ca ocupa popimpierii si era beat".

      1 - orice beat trebuie retinut?

      2 - prin actiunea politiei, popmpierii nu mai erau "ocupati|"? Cu alte cuvinte, cum a facilitat interventia pompierilor acea actiune a politistilor? Acum pompierii aveau mai mult spatiu de manevra?..
    • +19 (19 voturi)    
      Deci eu daca beau si ma imbat (Duminică, 18 aprilie 2021, 21:26)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Trebuie sa fiu retinut si caftit pe motiv ca as putea sa conduc beat, desi eu am decis sa ma duc pe jos acasa, mai ales ca tot pe jos am venit!!! Fain tare de tot!
      • +13 (13 voturi)    
        E irelevant ca n-ai masina (Duminică, 18 aprilie 2021, 22:14)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Relevant e ca ai enervat Organu'.

        Treaba e ca multi dintre astia care scriu pe aici s-ar face politisti daca i-ai da pe aia afara, asa ca nu s-ar rezolva nimic in absenta unor teste psihologice si de IQ facute pe bune.

        Rezerva de imbecili e foarte mare in Romania si mama idiotilor e gravida cu tripleti.
        • +7 (7 voturi)    
          Cunosc, cu nosc foarte bine (Luni, 19 aprilie 2021, 1:35)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          cum stau treburile. Cu ceva decade in urma, prostul de pe strada mea a disparut subit. S-a intors dupa 6 luni cu shapca si uniforma pe el. Si azi terorizeaza oamenii!!!
          • +2 (2 voturi)    
            daca nu era prost, (Luni, 19 aprilie 2021, 13:03)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            nu cred ca rezista cateva decade in politie (asa ai spus, te-ai referit la cateva decade).
            Polita e ca taximetria, nu rezista orisicine acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        si trebuie sa te simti onorat (Luni, 19 aprilie 2021, 9:12)

        Patrula10000 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        caci nu politia te cafteste, coruptia te cafteste.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu rade ca, daca te prinde beat pe strada (Luni, 19 aprilie 2021, 11:03)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        politia locala te amendeaza. In procesul verbal o sa scrie ca ai consumat bauturi alcoolice in public, dar amenda tot iti dau ei.
        de ce? Trebuie sa amendeze si ei pe cineva, altfel ii desfinteaza.
  • +14 (16 voturi)    
    asasini, gabori asasini (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:56)

    sentenced [utilizator]

    De cei doi barbati torturati de militieni si decedati ulterior in conditii suspecte ce se mai aude? Am uitat deja de ei?Se pare ca atata timp cat mass media nu tine anumite subiecte active, romanasii uita imediat totul.
    • +3 (3 voturi)    
      nu doar romanii! (Luni, 19 aprilie 2021, 11:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      asta e o caracteristica a mass mediei in orice tara, sa uite daca subiectul nu se reaminteste.
      • +3 (3 voturi)    
        .. (Luni, 19 aprilie 2021, 13:05)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Sunt de acord ca nu este o caracteristica exclusiva a poporului roman, ci a popoarelor mediocre in general.
        Popoarele dure insa nu uita, ci ies in strada si le dau foc astora de se cred Dumnezei.
  • +9 (11 voturi)    
    Blonda este coautor (Duminică, 18 aprilie 2021, 20:30)

    Victtor [utilizator]

    Ea a instigat indirect, plimbandu-se provocator in fata tinarului cu vesta reflectorinzat.
    Respectivul a reactionat instinctiv, pentru a impresiona.
  • +15 (15 voturi)    
    Bode ala mai e in functie ? (Duminică, 18 aprilie 2021, 21:03)

    kokos [utilizator]

    Parca pe Voiculescu l-a dat Catu afara ca sa restabileasca increderea populatiei in min. sanatatii. Sa inteleg ca oamenii au incredere maxima in politie dupa cazul asta?
    • +9 (9 voturi)    
      Incredere? (Duminică, 18 aprilie 2021, 23:22)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Pai politia lui Bode a mai omorat oameni nevinovati, increderea s-a stricat cand am auzit ca Lucian Bode este electrician si am mai fost Ministru la Transporturi si la Finante, ori are pile ori este omul bun la toate desi pana acum a dezamagit.

      Problema este ca si noi ne-am pierdut increderea in PNL si Florin Citu si nu poate fi restabilita doar cu o demisie.
  • +22 (24 voturi)    
    Ghinion ca a aparut filmul pe net (Duminică, 18 aprilie 2021, 21:24)

    justin puscasu [utilizator]

    Daca nu erau filmati, totul ar fi fost ingropat inaintea mortului.
    De aia in Franta a si aparut o lege care restrictioneaza filmarea politistilor. Si cum Franta este modelul nostru traditional, ma astept ca o lege similara sa apara curand si la noi. Deja nu mai poate "omul" sa omoare in bataie pe nimeni de raul astora cu telefoanele lor!
  • +19 (19 voturi)    
    Flotare logica (Duminică, 18 aprilie 2021, 21:50)

    justin puscasu [utilizator]

    Ma intreb daca exista vreo legatura intre inmultirea incidentelor cu politisti violenti pana la crima (vezi si cazul recent al celor de la Sectia 16) si campania absolut aberanta de amenzi de anul trecut, cand toata presa numara cu satisfactie cate jdemii de amenzi s-au aplicat pentru lipsa datei pe declaratiile pe propria raspundere.
    Cand dai putere prostului si-l mai si lauzi zilnic pentru ca face abuz de ea, te poti astepta oricand la excese cum sunt cazurile de la Sectia 16 si de la Pitesti.
    Chiar nu-l inmtreaba nimeni de sanatate pe Dl. Bode? Sau el a atipit pe vreo bancheta la minister?
    • +3 (5 voturi)    
      crezi că Bode conduce MAI? (Luni, 19 aprilie 2021, 0:06)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      sau dom dr. Despescu?...ai dreptate cu declărățiili, cum ieșeau Despescu și Arafat să se laude cu amenzili aberante, de neuitat...și Ciucă cu taburili pe uliță, North Korea în UE
  • +9 (13 voturi)    
    melitia romana reconfirma (Duminică, 18 aprilie 2021, 22:21)

    yellowdog [utilizator]

    ca este o adunatura de infractori. Am atatea povesti amare cu nenorocitii astia in uniforma de nu stiu cum ii mai rabda pamantul.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu jigni militia, (Luni, 19 aprilie 2021, 11:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      aia erau mai eficienti, asa inculti cum erau aveau un fler in a mirosi si prinde infractorul.
      Astia de acum sunt mult mai jos decat milita, se tem de infractori si au ajuns sa bata studenti, femei, copii si batrani.
  • +12 (14 voturi)    
    Demisia Electricianului Lucian Bode (Duminică, 18 aprilie 2021, 23:20)

    robyzs [utilizator]

    Lucian Bode nu are autoritate, s-a văzut după 3 incidente in care polițiștii si-au făcut de cap, la fel Guvernul PNL a pierdut din imaginea construita de Klaus Iohannis, Ludovic Orban si Florin Citu.

    Ministrul Florin Citu ar trebui sa il demită pe Lucian Bode pentru a recăpăta încrederea in Ministerul de Interne.
  • +5 (7 voturi)    
    Aveti incredere in autoritati! (Luni, 19 aprilie 2021, 9:10)

    Patrula10000 [utilizator]

    chiar daca au facut un curs de 6 luni
  • +4 (4 voturi)    
    Astept demisia de onoare a sefului Politiei (Luni, 19 aprilie 2021, 10:40)

    Dilematic [utilizator]

    Romane, daca mai exista onoare in aceasta institutie.
    • +2 (4 voturi)    
      Vezi sa nu.... (Luni, 19 aprilie 2021, 13:05)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      albim de la atata asteptare si tot nu isi da demisia...poate sa il demita, dar e cam greu ca vine chiar de la PNL (daca era de la USR, cred ca il dadeau afara pana acum).