Drulă: Peste 60 de chioșcuri din 10 stații de metrou, desființate vineri seară / Piața Unirii, Tineretului, Piața Sudului, printre stațiile unde s-a desfășurat acțiunea

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:18 Actualitate | Esenţial


Demolare chiosc metrou
Foto: Facebook
Vineri seară, 63 de spații comerciale amplasate ilegal pe domeniul public al statului au fost desființate în 10 stații de metrou, anunță ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă.

”Mulțumesc primarului general al Capitalei, Nicușor Dan, primarilor sectoarelor 1, Clotilde Armand, 2, Radu Mihaiu, și 6, Ciprian Ciucu, care au desfășurat în ultimele 2 săptămâni activități de desființare a construcțiilor ilegale”, scrie Drulă pe Facebook.

Potrivit acestuia, cea mai amplă acțiune a fost făcută de primăria Sectorului 4, care a desființat spații ilegale din 7 stații de metrou (Piața Unirii 1, Constantin Brâncoveanu, Piața Sudului, Eroii Revoluției, Apărătorii Patriei, Tineretului, Timpuri Noi): ”Mulțumesc d-lui. primar Băluță pentru mobilizarea excelentă.”

”Metrorex a depus solicitări și către primăriile sectoarelor 3 și 5 și sunt convins că și acolo se va restabili legalitatea cât de curând”, a mai spus ministrul Transporturilor.

------------
Metrorex a anunţat la sfârșitul lunii trecute că a notificat firma care administrează spaţiile comerciale de la metrou ca, în regim de urgenţă, să fie eliberate şi predate către administratorul reţelei de transport subteran toate spaţiile comerciale amplasate în incinta staţiilor de metrou până la data de 2 aprilie, deoarece "pun în pericol siguranţa transportului subteran, cu afectarea directă a exigenţelor de securitate la incendiu şi evacuarea persoanelor în caz de urgenţă".

Drulă a afirmat recent, referitor la contractul pentru valorificarea spaţiilor comerciale de la metrou, că acesta este o gaură neagră în veniturile Metrorex.

Deşi este expirat din 2018, firma sindicatului ocupă, în continuare, abuziv aceste spaţii şi le subînchiriază către terţi, deşi statutul Metrorex interzice subînchirierea lor, relata ministrul Transporturilor, care amintea că acest contract face obiectul unui proces, iar managementul are misiune să urgenteze procedurile cu toate mijloacele legale pentru ca firma sindicatului să dispară din spaţiile comerciale.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16246 vizualizari

  • +40 (48 voturi)    
    RIP Radoi (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:37)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    RIP, adica Rest In Prison !! Langa tovarasii tai.
    • +21 (33 voturi)    
      Mie mi se pare normal altceva (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:04)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Faptul ca e prima data cand vad primari de la sectoare detinute de partide politice diferite ca colaboreaza cu guvernul.
    • +23 (29 voturi)    
      Fapte nu ura (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:05)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Stim cu totii ca in Romania tot sistemul ultimilor 30 de ani a fost bazat pe hotie. Dar vedem ca marea majoritate a populatiei s-a obisnuit sa fie furata, nici macar nu-i mai pasa ce sa mai zici sa reactioneze.

      Singura iesire e sa-i oferi o viata mai buna prin imbunatatiri concrete. Si o parte din hoti o sa inteleaga ca daca e bine pentru toti poate sa fie bine si pentru ei. Alta parte din hoti nu stiu sa faca altceva deci n-ai ce sa le faci, doar ei se pot recalifica daca vor.

      Long story short, mergeti inainte cu fapte concrete care imbunatatesc in mod real tara. Curatenie, ordine, civilizatie, sanatate, apa si canalizare:), transport rapid, aer curat, oportunitati de afaceri. Si lasati razboiul cu hotii pe plan secund.

      Pana acum bravo Drula!
  • +41 (49 voturi)    
    //// (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:38)

    GemstonePig [utilizator]

    Cel mai competent ministru, a facut in 4 luni cati altii in 4 ani.
    • -23 (29 voturi)    
      cel mai competent ministru ? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:25)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Nu ți se pare ciudat că pare SINGURUL competent ?
      Ce se întâmplă când dă și ăsta de greu, că doar nu e Greuceanu ?
      ... naivitate tipic românească :)
    • -1 (1 vot)    
      cetatean (Duminică, 18 aprilie 2021, 11:03)

      shurehand [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Ce a facut pentru cetatean?? pentru asta e ministru.
      din pacate doar batalii politice, pt cetatean nimic
  • +22 (32 voturi)    
    Sa vezi acum ca toti chioscarii vin in S3 (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:44)

    comentacu [utilizator]

    Chisocarii astia rosii sunt precum gandacii, se vor refugia toti in S3 la Negoita.
    • +10 (14 voturi)    
      Pai Negoita a zis si el ca va colabora (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:04)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      De ce n-ar face-o ?
  • -11 (45 voturi)    
    Luni, Câțu: (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:09)

    Nyk1 [utilizator]

    „Am decis să-l demit pe Cătălin Drulă pentru că nu a anunțat premierul că vor fi demolate chioșcurile.”
  • -12 (30 voturi)    
    Asta a fost usor, coane Drulă (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:32)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Dar sa te vedem in etapa a II-a, cea a RENTABILIZARII Metrorex-ului, de ce esti in stare si ce solutii oferi. Punem pariu ca va trebui sa scumpesti cartelele de metrou? Ei, atunci sa vezi cum va creste exponential popularitatea guvernului din care faci parte. Si fiindca pe seful acelui guvern tocmai l-ai facut ZOMBIE, n-ar fi exclus ca sa-ti poarte usor simbetele. Iar cind cineva ii va sopti la ureche: " Drulă asta scumpeste cartelele de metrou iar noi, guvernul, vom incasa ponoasele, oprobiul general si ura populatiei" s-ar putea sa se sperie tare. PSD-ul in mod sigur va zbiera din toti rarunchii " Cîţu pauperizeaza populatia cu politicile lui neghioabe! Noi daca am fi fost la putere n-am fi scumpit calatoriile". Si atunci, coane Drulă, ar fi imposibil ca zombie-ul sa mai opereze o destituire in guvern? Ghici care, ca abia le-a prins gustul.

    Consecinte: Rădoi se va tine cu mâinile de burta de rîs iar amintirea despre FOSTUL ministru Drula se va sintetiza in expresia : "ăla care a darimat chioscurile de metrou si a scumpit cartelele"
    • +16 (24 voturi)    
      Ba, (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:32)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Tie iti placeau pateurile de la Victoriei, asa-i ?
      Prefer sa platesc 3-3.5 ron pe calatorie si sa vina metroul la 3-5 minute decat sa vad chiloti second-hand sau sa mananc cele mai bune pateuri de la metrou !
      Radoi o sa se duca la puscarie...cu burta cu tot !
      Drula are multa treaba la MT, nu pleaca asa de repede, stai tu linistit.
      • 0 (4 voturi)    
        metrorex (Duminică, 18 aprilie 2021, 10:40)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

        "Prefer sa platesc 3-3.5 ron pe calatorie si sa vina metroul la 3-5 minute". vezi ce nu prea e "legate". S-ar putea sa platesti 5 lei si metroul sa vina la 20 min.; poate c-ar fi mai rentabil, ce zici?
  • -22 (30 voturi)    
    Actiune barbateasca ! (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:09)

    Mircea11 [utilizator]

    Oare este de laudat actiunea asta "barbateasca" de demolare chioscuri ?
    Cu ce ... aia ma-sii deranja ?
    Oamenii cu chioscurile isi castigau painea din acea activitate si dadeau viata locului.
    O sa fie sinistru fara ele.
    Beneficiarul contractului putea fi Metrorex, se puteau unele chioscuri rearanja, se puteau face o actiune de punere in concordanta cu normele PSI, etc si puteau ramane in picioare.
    Este usor de daramat !
    • +16 (22 voturi)    
      Deranja cu moartea. (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mircea11

      Pentru-că mizeria care o făceau chioșcarii se transforma în moarte pentru cei care călătoreau cu metroul.
    • +22 (28 voturi)    
      hai sa iti spun care-i treaba (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:54)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Mircea11

      cand intri la metroul din Bucuresti ai impresia ca esti in lumea a 3-a.

      mizer, urat si absolut respingator.

      sa mai adaugam si cersetorii de la Gara de Nord care dorm prin canale si avem imaginea perfecta a unei capitale ne-europene.
    • -1 (1 vot)    
      demolare (Duminică, 18 aprilie 2021, 10:46)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Mircea11

      Toti noii veniti par a fi campioni la demolari. In cazul de fata, merge struna demolarea chioscurilor, cu metroul ramane ca-n tren . Cu autostrazile e ceva mai greu, ca nu se prea gasesc niste chioscuri de desfiintat. Alta data se taiau panglici la inaugurari, acum la demolari.
  • +19 (21 voturi)    
    Igeniizarea+contracte prin licitatie,nu dau bine. (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:35)

    Plagarus [utilizator]

    ....la portile orientului !
  • +16 (18 voturi)    
    primavara se demoleaza (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 14:52)

    xox [utilizator]

    Demolarea magazinelor din anii 90 de la metrou construite ilegal este cea mai buna veste pe anul 2021.

    Se mai blocheaza putin robinetul sindicatului Metrorex care incasa mai multi bani decat Metrorex facand bani pe spinarea bunului statului. Asta da antreprenoriat de la stat, ai posibilitatea sa inchiriezi un teren al statului si sa incasezi 75%. O reteta se succes!

    Probabil o sa mai slabeasca putin cei din conducerea sindicatului cu aceasta ocazie.

    Felicitari!
  • +11 (19 voturi)    
    >>>>>> (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 15:26)

    chhe [utilizator]

    Drula chiar face treaba, nu se smiorcaie la pieptul lui iubi. Are si el accesele lui de PR dar ce sa-i faci? e politician. Keep going! Investitii si jos mafia!
  • 0 (14 voturi)    
    Vai nu, jos mainile de pe merdenele..! (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 16:27)

    Amariei [utilizator]

    Toti anii mei de facultate ar fi fost gri si fara gust daca nu erau merdenelele cu branza de la Victoriei....pacat, distrugeti un monument al spiritualitatii romanesti...