VIDEO Arafat o contrazice pe Andreea Moldovan: Grupul tehnico-științific nu ia decizii de la sine și le aplică, ci le propune CNSU spre aprobare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 18:57 Actualitate | Esenţial


Raed Arafat
Foto: Facebook
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, transmite vineri, într-o postare pe Facebook, că nu vrea să intre „în polemici și discuții pe tema ordinului cu criteriile de carantinare”, dar că vrea să clarifice unele „aspecte procedurale”. El explică faptul că deciziile grupului tehnico-științific, grup din care a făcut parte și fostul secretar de stat Andreea Moldovan, cea care a elaborat acel ordin publicat în Monitorul Oficial, „se transmit spre aprobare Comitetului Național pentru Situații de Urgență”, numai acesta din urmă emițând în final o hotărâre.

„Vreau să încep cu explicații clare asupra modului de luare a deciziilor în situația pandemiei, și mai ales în ce privește grupul tehnico-științific. Grupul tehnico-științific a fost înființat de Comitetul Național pentru Situații de Urgență ca un grup de suport pentru bolile înalt contagioase. Este un grup care include experți, care include instituții și au un rol în a lua decizii și în a propune soluții tehnice către CNSU. De altfel, grupul are un regulament de funcționare, care a fost aprobat acum câțiva ani, pentru că grupul este mai vechi decât pandemia în care ne aflăm. Și dacă citim acest regulament vedem că: „hotărârile grupului tehnico-științific se transmit spre aprobare” - atenție, spre aprobare! - Comitetului național pentru situații speciale de urgență, cum era numit atunci comitetul. Deci, grupul tehnico-științific nu ia decizii de la sine și le execută, deciziile grupului pleacă ca propuneri pentru CNSU, condus de primul-ministru și reprezentat în Comitet de miniștri și de șefi de instituții, unde se dă aprobare sau se pot modifica anumite criterii pe care noi propunem în alt sens pentru a ieși hotărârea CNSU”, spune Arafat într-un video postat pe pagina sa de Facebook.





Fostul secretar de stat la Sănătate Andreea Moldovan a declarat, vineri, în legătură cu ordinul privind noile criterii de carantină, care a dus la demiterea sa și a ministrului Vlad Voiculescu, că documentul „a fost agreat în două ședințe, inclusiv cu reprezentanți INSP și cu Raed Arafat”.

În conferința de presă susținută vineri alături de Vlad Voiculescu, Andreea Moldovan a explicat că ordinul de ministru privind criteriile de carantină publicat în seara de dinaintea demiterii a fost dezbătut pe parcursul a două zile succesiv, la sediul Ministerului Sănătăţii, „într-o companie mai mult decât selectă”. Moldovan a spus că la discuții au participat reprezentanţi ai INSP, DSU, epidemiologi, asistenţi medicali, precum și fostul ministru Vlad Voiculescu.

„S-a discutat în două zile succesive ordinul, într-o companie mai mult decât selectă, inclusiv șefa INSP Adriana Pistol și Raed Arafat, forma a fost agreată de toata lumea. Nu am lucrat de capul meu, a fost o muncă de echipă”, a spus Moldovan.

„A fost o discuție de 3-4 ore, s-a revenit a doua zi cu clarificări, astfel încât forma finală a fost agreată de toată lumea la minister şi în grupul tehnico-ştiinţific", a declarat Andreea Moldovan, într-o conferinţă de presă susţinută la Parlament, alături de Vlad Voiculescu.

„Ordinul pentru carantinare a fost un pretext. Nu era necesar un aviz CNSU (așa cum a afirmat Florin Cîțu), au fost 2 zile de dezbateri, au fost decizii. (Întrebare: Premierul știa despre acest ordin?) Ordinul stabilește date precum numărul de paturi libere de ATI, și erau niște recomandări, care nu am văzut să fie combătute de nimeni. Nu a fost altceva decât un pretext”, a spus Voiculescu în cadrul conferinței de presă de vineri dimineața.

Reamintim că în seara de dinaintea demiterilor de la Ministerul Sănătății, un ordin elaborat de Ministerul Sănătății introducea noi criterii pentru instituirea carantinei în localități.

Astfel, pe lângă rata de incidență a cazurilor Covid-19, urma a se lua în calcul și nivelul de testare, precum și gradul de ocupare a paturilor din spitale și secțiile ATI.

Voci din PNL au acuzat că ordinul a fost publicat fără consultarea în prealabil a premierului Cîțu. Ludovic Orban a spus de ordinul în cauză că „este picătura care a umplut paharul” și a dus la demiterea ministrului Vlad Voiculescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9001 vizualizari

  • +22 (44 voturi)    
    cine mai crede o iota din ce zice acest (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:10)

    qwerasdf [utilizator]

    reptilian care a rezistat atator guverne...
    • +14 (28 voturi)    
      e un USL-ist... (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:31)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      e un USL-ist... isi apara postul si ciolanul. Dar cand o sa raspunda pentru toate mizeriile facute sub conducerea lui ?
    • +5 (13 voturi)    
      Arafat umilit, din nou! (Vineri, 16 aprilie 2021, 21:20)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Un operator fitness din Timișoara a obţinut în instanță anularea suspendării activităţii în starea de alertă, după ce și o instanță din Cluj a decis la fel. Firma a atacat la Curtea de Apel Timișoara Hotărârea de Guvern care a blocat activitatea sportivă în zeci de localităţi din întreaga ţară.
    • 0 (4 voturi)    
      e foarte (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 8:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      interesantă birocratizarea asta pentru situații excepționaloe.
      Deci grupul tehnico-științific discută, analizează și propune soluții, după care astea se înaintează CNSU care iar le analizează și decide dacă se aplică.
      Ce rost mai are, în afară de cel politic, analiza CNSU din moment ce din grupul ăla științific fac parte și oameni care pot decide aplicarea soluțiilor găsite?
      Aaaa, ca să poată Cîțu să anunțe libertăți în plină pandemie, deși datele oficiale nu ar permite acest lucru.
  • +27 (39 voturi)    
    Va amintiti (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:13)

    clement234 [utilizator]

    Va amintiti cand Raed Arafat a promis inainte de alegerile prezidentiale ca va veni cu dezvaluiri despre dedesubturile Ministerului Sanatatii? dupa alegeri a primit un post caldut si a uitat ce a promis.
  • +9 (27 voturi)    
    CNSU condus de PNL, vaccinarile tot PNL prin Mapn (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:19)

    Gryphus [utilizator]

    ATI, DSU, UPU conduse tot de PNL prin Arafat care e la MAI (Bode)

    Spitalele in subordinea primariilor si a consiliilor judetene

    Minsitrul Sanatatii (USR) cu ce se mai ocupa?
    • +4 (12 voturi)    
      . (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:03)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Trasul ponoaselor
    • +1 (7 voturi)    
      Acarul Paun (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:08)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Televiziunile si PNL au nevoie de un tap ispasitor, Citu a promis 100.000 de vaccinari pe zi, pana saptamana trecuta eram la 50.000 desi erau doze in depozit, Smurd-ul foloseste Tir-uri din Turcia reparate de un fost ministru PNL, Vela isi instaleaza fiica fara concurs intr-un post de conducere desi ministrul Florin Citu a promis ca nu va tolera nepotismul ... aceste lucruri puteau exploda asa ca televiziunile au inventat subiecte si au dat vina pe ministrii din partidul tanar USR.

      Acum USR vin cu dezvaluiri despre Mafia din Sistem si nu prea ii pica bine lui Citu pentru ca el i-a protejat.
  • +7 (27 voturi)    
    A se lua Rahat cu aprobare. (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:22)

    vax_XXL [utilizator]

    Că așa a zis USL-ul lu' nea Câțu.
    A, da, știm, ca la Grupul ăla de Comunicare Strategică unde toți cer aprobări de la mai sus ca să ne servească o cifră din burtă sau care satisface burta lu' șefu'
  • -14 (38 voturi)    
    de unde sa stie Andreea Moldovan? (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:32)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Are atatea firme private pe cap ,plus spitalul. Peste tot suge bani cu toptanul...
    • 0 (4 voturi)    
      Da' cum nu-l vezi tu pe bugetarul cu Ferrari (Vineri, 16 aprilie 2021, 21:15)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      .
  • +14 (24 voturi)    
    proceduri (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:32)

    atc [utilizator]

    E mare lucru faptul ca, la peste un an de pandemie,"tehnico-stiintificii" inca mai discuta cum si cine ia/transmite/aplica deciziile. Bine ca mai e timp, pandemia e rabdatoare!
  • +17 (25 voturi)    
    . (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:34)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Acum nu știu care e ordinea și care sunt deciziile, dar ați creat nene atâtea grupuri și grupulețe și consilii și mai știu eu ce că nici voi și nici unul care abia a venit nu mai știe de ele. Ai grupul tehnico-științific, CNSU, vaccinarea lui Gheorghiță, grupul de comunicare al militarilor, Arafat, ISU, naiba mai știe ce! Și peste toate mai punem și glazură politică, ca să dea bine numerele.
  • +8 (20 voturi)    
    e clar (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:34)

    zavalitaa [utilizator]

    Suntem pe cont propriu în pandemia asta
  • -12 (30 voturi)    
    Potrivit criteriilor Voiculescu - Moldovan (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:39)

    Dilematic [utilizator]

    astazi eram deja in lockdown, pana dupa sarbatori !
    • +9 (13 voturi)    
      asa (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:00)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Eram in lockdown si dupa criteriile vechi.
      • +5 (7 voturi)    
        eeeh (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:59)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

        dupa cum explica nenea asta de la DSU, nu. indiferent care erau regulile necesare, hotara CNSU dupa cum avea chef si prim ministru se asigura ca erau executate hotararile. n-ar fi neaparat o structura de decizie rea, daca acest grup n-ar fi alcatuit din indivizi fara nicio legatura cu domeniul, interesele publice si daca nu ne lua un an de zile sa aflam cine sunt - daca traiam intr-o democratie adica (atunci ar fi fost bine sa ai "checks and balances"). mai rau cand iti vin oameni pusi pe treaba si comisiile astea n-au chef de munca... aproape a trecut pandemie si ei tot nu sunt hotarati cum sa procedeze.
      • -2 (4 voturi)    
        Bucuresti avea incidenta peste 7 (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:10)

        robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

        Bucuresti avea incidenta peste 7 dar ministrul Florin Citu a refuzat carantinarea capitalei, nu conteaza ca la ATI avem 1.500 de romani care se zbat pentru moarte, important este sa tinem restaurantele si cluburile deschise.
    • 0 (6 voturi)    
      Ai calculat? (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:18)

      Chilian [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Pentru ce municipiu / regiune? Poți de rog să ne împărtășești și nouă acele calcule ca să ne convingem cu date certe că așa este? Mulțumesc anticipat.
      • +1 (3 voturi)    
        simplu (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 10:49)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Chilian

        decizia d-nei Moldovan socotea la nr de betegi din orasele cu spitale mari pe toti cei internati, indiferent de unde provin; ca atare, cine avea spital judetean sau universitar intra direct in carantina, chiar daca localnici bolnavi erau putini; partea buna era ca se tine seama de nr de teste, partea rea ca nu se tine seama de unde provin bolnavii
    • +1 (9 voturi)    
      asa ... la mai multe cazuri si coliva calduta. (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:32)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      asa ... la mai multe cazuri si coliva calduta.
  • +20 (24 voturi)    
    mda (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:59)

    Ovidiu P [utilizator]

    Da ministerul sanatatii poate decide ceva, sau totul trece pe la Arafat inainte?
    • +3 (7 voturi)    
      nope (Vineri, 16 aprilie 2021, 23:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

      arafat trebuie sa aprobe tot. el si-a dovedit competenta la : elicopterul smurd, apuseni, colectiv si altele...

      este imperativ ca arafat sa verifice tot doar asa putem sa fim siguri ca nu scapa nimeni viu.... ooooops... nu salvam pe nimeni.. aa scuze, ii salvam pe toti :D
  • +13 (19 voturi)    
    hopa. (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:05)

    Adr1@n [utilizator]

    imaginile par inregistrate pe data de 12 cand arafat filmeaza din acelasi unghi si in aceiasi vestimentatie ca in ziua cand a explicat ce s-a intampla la foisor.

    mai mult, nu adreseaza ceea ce a explicat de fapt a. moldovan la interviul de astazi. nu a zis nimeni ca actul respectiv tine loc de hotararile CNSU, ei puteau in continuare sa nu tina cont de criteriile publicate de M.S.

    dubioasa situatia. in loc sa explice situatia, arafat tocmai a aratat de fapt ca CNSU nu tine cont de considerentele stiintifice si decide cum au chef. ma intreb ce alte sugestii au fost ignorate (nu ca ar fi NEAPARAT un lucru rau, orele propuse initial erau mult prea restrictive). dar este nasol ca aceste chestiuni nu sunt justificate transparente, avem doar franturi rupte din context (si asta in sine este problema, d-le arafat, d-lor de la CNSU, d-le Citu)...
  • +8 (12 voturi)    
    rock (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:28)

    TLiviu [utilizator]

    as vrea sa atrag atentia ca pana la abrogarea lui chiar daca dupa 24 h aceasta Hotarare a fost legala si totusi nerespectata !
  • +15 (19 voturi)    
    hai să vb de același lucru (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:30)

    anonim3 [utilizator]

    Dacă este hotărâre CNSU, evident se aprobă de CNSU.
    Dacă este OM (ordin de ministru) nu are nevoie de aprobarea CNSU.
    Problema este dacă printr-o reglementare oarecare s-a luat atribuția Ministerului Sănătății de a emite ordine de ministru în speța COVID.
    • 0 (2 voturi)    
      nu s-a luat atribuția M.S. (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:58)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      deoarece O.M. avea viza de la Juridic. Altfel nu era publicat în M.O.
  • +3 (9 voturi)    
    arahat (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:57)

    DiDiRo [utilizator]

    e mai paralel cu logica decat sinele caii ferate. Daca intradevar acel aviz era necesar Monitorul Oficial nu putea publica Ordinul de Ministru. Minti cum respiri arahatule!
  • +4 (8 voturi)    
    La capitolul despicat firul de par (Vineri, 16 aprilie 2021, 21:18)

    ipolitic [utilizator]

    am si eu ceva de spus: daca tot invocam respectarea stricta a regulamentelor, tin sa reamintesc ca CNSU nu este acelasi cu CNSSU, ii lipseste "specialul". Deci comisia technico-stiintifica nu este obligata sa ceara aprobarea unui comitet ordinar.
  • +3 (3 voturi)    
    dacă Ordinul trebuia avizat (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:24)

    zavalitaa [utilizator]

    de CNSU, de ce a trecut de Juridicul de la Ministerul Sănătății ? Ăia nu știau ce semnături trebuie să fie pe referatul Ordinului ?
  • +3 (7 voturi)    
    tovarase (Vineri, 16 aprilie 2021, 23:23)

    liviu_ [utilizator]

    ai fost in psd, acu esti in pnl... nu oficial ce-i drept, dar acolo esti...
    nu cred nimic din ce spui!

    dar de dragul dialogului: daca asa trebuia facut, cum de au putut sa puna toate astea in monitorul oficial? adica regulile astea pot sa fie incalcate?! interesant!
    deci in romania poti publica ceva fara sa ai toate aprobarile?! bai omule tu ori minti de rupi, ori ala care a facut regulile (tot penelist probabil) ar trebui impuscat!
    • 0 (0 voturi)    
      Ntttt.... (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:09)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dv nu aveti incredere in " doctorul Arafat " pentru ca nu sunteti un profesionist ...
      Cei 82 % dintre romani care au incredere in " doctorul Arafat " sunt profesionisti ...
      Asa se explica faptul ca cei 82 % sunt capabili sa recunoasca un profesionist in persoana "doctorului Arafat " !
      Dv nu stiati ca Romanica e o tara plina de profesionisti ?
      Iata dovada !
  • +1 (1 vot)    
    citesc si eu de pe o foaie, (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 17:45)

    nick1587873340950 [utilizator]

    si spune ca sint in contact cu oamenii innegru si ca trebuie sa cistig presedintia data viitoare. Ma crede cineva ? Normal ca NU, care e legea de organizare ?legea de functionare, etc. UNDE SINT ?