Ministrul de Interne: Cei care nu participă la slujba din noaptea de Paște să rămână acasă

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 15:35 Actualitate | Esenţial


Noaptea de Inviere
Foto: Agerpres
Ministrul de Interne, Lucian Bode, le cere românilor să rămână acasă în noaptea de Paște, dacă nu merg la sluba de Înviere, subliniind că circulația pe timpul nopții va fi permisă "doar pentru participanții la slujbele religioase".

Bode a spus că procesiunile religioase vor strânge cu siguranță un număr mare de credincioși, se va forma aglomerație, traficul va fi intens, iar forțele de ordine trebuie să fie în stradă pentru a se asigura că oamenii respectă regulile.

Ministrul de Interne a reamintit că, potrivit Hotărârii de Guvern prin care a fost prelungită starea de alertă, în noaptea de 1/2 mai, adică în noaptea de Paște, va fi permisă circulația în intervalul 22.00 - 05.00. De asemenea, în Vinerea mare magazinele vor rămâne deschise până la ora 20.00.
  • "Sunt convins că milioanele de credincioși care vor participa la procesiunile religioase vor da dovadă de echilibru, de simț civic crescut, înțelegând că încă traversăm o perioadă critică (...).
  • În noaptea de 1 spre 2 mai, circulația persoanelor este permisă doar pentru participanții la slujbele religioase. Subliniez acest lucru pentru a-i ruga pe cei care nu participă la slujba de Înviere să rămână acasă", a spus Lucian Bode.
Toate localităţile vor putea să permită circulaţia persoanelor în afara locuinţei/gospodăriei, în perioada 1 mai-2 mai 2021, adică în noaptea de Paște, în intervalul orar 20,00-5,00 pentru deplasarea şi participarea la slujbele religioase, se arată în Hotărârea de Guvern privind prelungirea stării de alertă cu încă 30 de zile, începând cu data de 13 aprilie 2021. Mai mult, în zilele de 23 aprilie și 30 aprilie 2021, în toate localitățile, operatorii economici care desfăşoară activităţi de comerţ/prestări de servicii îşi pot organiza şi desfăşura activitatea în intervalul orar 5,00-20,00.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8640 vizualizari

  • +9 (45 voturi)    
    alte tari (Vineri, 16 aprilie 2021, 15:42)

    panda_rosu [utilizator]

    tocmai ca impun restrictii si carantine de noapte mai stricte in ziua de pasti, ca sa nu se imbulzeasca toata lumea la slujbe, dar noi trebuie sa fim mai cu mot...

    nu putem trai fara "lumina"
    • -5 (39 voturi)    
      nu putem trai fara libertate (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:10)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Cred ca fiecare liber ce e mai bine pentru el.
      Daca nu esti confortabil poti sta acasa iar cand iesi in multime poti sa iti pui 2 masti ffp2 dar nu imi interzice mie libertatea de miscare ca tu ai fobi.
      • +4 (30 voturi)    
        fobia (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:42)

        asx [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        Sa nu vrei sa ucizi oameni, sa nu vrei sa afectezi propria sanatate si a altora, sa vrei sa scapi mai repede nu doar de restrictii ci si de pandemia in sine... Cu pretul interdictiei chiolhanelor, ghertoismelor si destrabalarii criminale, este "fobia" unui om cu discernamant... spre deosebire de latraii "liberi" si conspirationisti din cauza carora si in ziua de azi suntem aici. Dreptul tau nu trebuie sa incalce dreptul altora la sanatate!!
        • -2 (22 voturi)    
          stai acasa din nou (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:14)

          Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui asx

          Daca crezi ca eu iti dau un virus care te ucide pe tine stai acasa.
          Nu imi baga pe gad prostiile tale.
          Nu e problema mea ca tu ai organismul si sistemul imunitar praf.
          Acum exista masti, exista vaccinuri.
        • +2 (22 voturi)    
          Ai voie (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:31)

          Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui asx

          Sa stai în casa pina în.... 2050. Cu 3 măști. O viata lunga și frumoasa îți dorim.
    • -3 (19 voturi)    
      In alte tari AstraZeneca e INTERZIS (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:40)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      dar noi suntem mai...si vrem astrazeneca
      • -2 (10 voturi)    
        intre timp (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:53)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        angela merkel s-a vaccinat cu astra zeneca...
        • +4 (10 voturi)    
          Angela Merkel are medic personal 24/7 (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:39)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          cand o sa avem fiecare din noi medic personal 24/7 si access garantat la OXIGEN si etc etc etc atunci mai vb
        • +5 (9 voturi)    
          . (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:57)

          AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          Daca Angela Merkel se arunca in put, te aruncai si tu?
    • 0 (30 voturi)    
      . (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:53)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Imi place nespus de mult sa vad cum martorii covidului se zvarcolesc turbati ca altii indraznesc sa isi asume nustiu ce riscuri. Ai optiunea de a sta in casa, papushel, pentru ei ... beneficiile depasesc riscurile.
      • +5 (25 voturi)    
        Rand pe rand (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:35)

        roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

        toate "argumentele" martorilor anticovid (asta ca sa folosesc o terminologie care vad ca ti-e draga) au fost desfiintate de vaccinuri si campania de vaccinare din Israel de pana acum.
        Ati ajuns de la a nega existenta la "avem dreptul de a ne asuma riscurile". Jalnic.
        Dupa ce vom putea vaccina si copiii noi astia "iubitorii de restrictii" va vom putea ignora in totalitate.
        • +3 (17 voturi)    
          . (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:51)

          AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui roadrunner2n

          Stai inchis in casa pana atunci si tipa la cei care se plimba pe afara :)))
          • -5 (9 voturi)    
            Lol (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:29)

            roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

            tu ai impresia ca imi irosesc vocea pe aia "anti restrictii" ? Pentru ca nu fac altceva decat sa evit sa intru in aglomeratii cu voi astia, "vitejii".
            De iesit la plimbare tot ies doar ca din cauza voastra nu ma opresc si la vreo terasa cand va vad cat de inghesuiti stati fara masti :D.
            • +3 (9 voturi)    
              . (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:42)

              AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui roadrunner2n

              Multumim ca ne lasi masa libera, am sa beau o bere in cinstea ta.
      • +4 (20 voturi)    
        Pai (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:57)

        Landser [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

        Care e beneficiul ca mergi la biserica?
        N ai lumina acasa?
        • -1 (17 voturi)    
          . (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:07)

          AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui Landser

          N-am de gand sa explic asta unui pagan.
          • -1 (13 voturi)    
            cred ca nici nu cunosti termenul (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:06)

            CNBC [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

            de "pagan", dar crezi cu tarie in zei importati si impusi. Omul nu crede in nimic, este mai liber decat iti poti imagina, de unde pana unde "pagan" desteptule ?
    • +4 (4 voturi)    
      Traieste tu cu intunericul (Vineri, 16 aprilie 2021, 21:55)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Si lasa-ne pe noi sa traim cu lumina.
  • +17 (27 voturi)    
    . (Vineri, 16 aprilie 2021, 15:48)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Fiind binecunoscut înaltul simț civic al cetățenilor români, precum și vastele abilități de aplicare a legii ale Poliției și Jandarmeriei, nu cred că va exista vreun dubiu că aceste recomandări vor fi respectate întocmai. Terminați voi că pe mine m-a bufnit râsul.
    • +2 (10 voturi)    
      depinde cine îți cere să respecți recomandări (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:02)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      amu nici nu știu ce-i ăla simț civic, mai ales crescut...o fi ca atunci cînd depășești coloana de mașini pe contrasens și accidentezi polonezi?...drept recompensă pt accident, ești numit ministru de interne, curat simț civic crescut...și ăsta-mi cere mie să respect reguli
    • +1 (1 vot)    
      trebuie (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      remarcat faptul căm Bode a emis o bulă de inteligență de pe bancheta din spate.
      În noaptea de înviere e permisă doar circulația la slujba de înviere nu și mersul cârciumă. Să-mi spună prin urmare cum își va da seama organul, cine merge la slujba de înviere și cine doar se plimbă pe treaseul spre slujba de înviere. Îi ăune organul genunchiul pe ceafă?
  • +5 (27 voturi)    
    .. (Vineri, 16 aprilie 2021, 15:53)

    ak33 [utilizator]

    Normal, unii au 4 perechi iar alții niciuna. Anul trecut am stat în casa nici măcar la mama nu m am dus ca să își vadă nepotul iar jumătate de tara o ardeau cu grătare.
    • -2 (22 voturi)    
      Ghinion (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:26)

      MTG [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Ghinion, citand pe primul schior al tarii
    • -3 (11 voturi)    
      . (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:02)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Si pe o scara de la 1 la 10, cat de prost te face asta sa te simti?
  • +13 (19 voturi)    
    Sunt emotionata pina la lacrimi de asa un apel (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:20)

    ofCAER [utilizator]

    patetic dar crestinesc! Sunt convinsa ca toti romanii vor vor da ascultare lu Bode mai ceva ca lui Ceausescu.
    Pai nu e clar de pe-acum ca toti plimbaretii fie se vor duce spre fie se vor intoarce de la biserica?! Pe declaratie, cu semnatura olografa, parol!!!
    Dar oare-o sa deie dom ministru ordin „fortelor de ordine” sa-i legitimeze p-aia care-o sa doarma pe bancheta din spate?
    fara gluma, ministrul asta e incapabil sa-nsire pe ata atitea margici cite prostii scoate pe gura; cred ca rid subalternii de el si cu cururile nesterse!
    • +5 (9 voturi)    
      Masuri populiste (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:59)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      da bine la presa; da bine cu biserica....
      da bine la aur

      si cand apar mortii pe ecrane ... ouuupss ...eroare de comunicare , mai dam un ministru afara.

      ce nu realizeaza asa zisii "liberali" este cat de repede se va ntoarce asta impotriva lor, de-abia asteapta presa aia bine platita din bani publici sa-si bata joc de ei si sa-i toace pana o sa le iasa pandemia pe nas.

      pana una alta, toti betivii pot explica politiei ca intr-un fel sau altul, toate drumurile merg la ... biserica!!!
  • +11 (19 voturi)    
    Reclamat de urgență la CNCD! (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:35)

    Nyk1 [utilizator]

    Discriminează cetățenii români atei, musulmani și catolici (care au sărbătorit deja Paștele).
  • +7 (9 voturi)    
    De ce sa ramana acasa?! (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:56)

    TrueBlue [utilizator]

    Sa se duca unde vor ca cetateni liberi, sa se spele pe maini, sa poarte masca sisa pastreze distanta. Pe asta nu-l da nimeni afara.
  • +7 (9 voturi)    
    ma duc sa ma rog la familie in noaptea de pasti (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:05)

    qwerasdf [utilizator]

    adica daca aia au voie sa mearga cu cireada la biserica... eu de ce sa stau ca prostul acasa?

    incompetenti! unii in carantina, altii nu! veorica era parfum pe langa prostii astia
    • -3 (11 voturi)    
      . (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:55)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Pai nu stiu bossulica, credeam ca stai in casa pentru a slava vieti, pentru a aplatiza curba si pentru mai stiu eu ce.
      Na, stai in continuare si salveaza-ne pe toti prin sacrificiul tau.
  • +9 (11 voturi)    
    Și cum ii deosebești? (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:56)

    Alex2016 [utilizator]

    Cap sec. Cum va alege mă miniștrii? După creier defect?
  • +1 (5 voturi)    
    Si cei care nu ling degetele popii... (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:21)

    gugurila [utilizator]

    ... la impartasanie au voie doar pana la 3 afara?
  • -5 (5 voturi)    
    Săracii oameni (Vineri, 16 aprilie 2021, 21:14)

    Alui [utilizator]

    Nu mai contează daca guvernul da voie sa iasă lumea la Înviere. Romanii sunt deja in majoritate lobotomizați.
  • +4 (4 voturi)    
    Stati in casa pt ca noi avem de furat (Vineri, 16 aprilie 2021, 21:56)

    Frankie [utilizator]

    Nu iesiti ba noaptea din casa pt ca doar atunci se raspandeste covrigul. Ziua suntem imuni la covrig.
  • +1 (1 vot)    
    Discriminare pe baza religioasă! Demisia! (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 10:12)

    Alui [utilizator]

    Cand un ministru spune asa ceva, spune totul despre nivelul de civilizatie a țării!