Coronavirus: A treia doză de vaccin "probabil" necesară (CEO Pfizer)

de DP     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 5:28 Actualitate | Esenţial


Vaccinul Comirnaty produs de Pfizer
Foto: Facebook
Persoanele care au primit vaccinul Pfizer vor avea probabil "nevoie" de a treia doză în termen de un an, apoi fără îndoială o injecţie în fiecare an, a spus CEO Pfizer, Albert Bourla, notează AFP și Agerpres.

"O ipoteză plauzibilă este că probabil va fi necesară a treia doză, între şase şi doisprezece luni, iar începând de acolo va exista o vaccinare din nou în fiecare an, dar toate acestea trebuie confirmate", a indicat Albert Bourla în declaraţii făcute publice joi de canalul de CNBC. "Şi, pe de altă parte, noile tulpini vor juca un rol cheie", a adăugat el.

"Este extrem de important să reducem la maxim numărul persoanelor vulnerabile la virus", a adăugat Albert Bourla.

Mai devreme, directorul celulei anti-COVID-19 din cadrul administraţiei Biden afirmase, de asemenea, că americanii vor trebui să se aştepte să primească un rapel al vaccinului pentru a-i proteja împotriva noilor tulpini ale coronavirusului în circulaţie.

"Nu ştim totul în această etapă", a recunoscut doctorul David Kessler, în timpul unei audieri în faţa parlamentarilor americani.

"Studiem durata răspunsului anticorpilor", a spus el. "Pare puternic, dar coboară puţin, iar noile tulpini sunt o provocare".

"Din motive logistice, şi numai din motive logistice, cred că ar trebui să considerăm că poate exista un rapel", a făcut cunoscut David Kessler.

Alianţa Pfizer/BioNTech anunţase deja în februarie că studiază într-un studiu clinic efectele unei a treia doze de vaccin împotriva noilor tulpini.

Administrat în două doze, acest vaccin foloseşte la fel produsul companiei Moderna tehnologia inovatoare a ARN-ului mesager, care nu a mai fost folosită până în prezent în viaţa reală.

În acest stadiu, aceste două vaccinuri sunt cele mai performante, cu o eficacitate de 95% pentru cel de la Pfizer/BioNTech şi 94,1% pentru Moderna împotriva COVID-19, potrivit studiilor clinice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22333 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    n-are cum, e conspiraționist (Vineri, 16 aprilie 2021, 5:40)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Ne vaccinăm acum și gata.
    • +19 (35 voturi)    
      Neah, cum te vaccinai pt gripa asa o sa faci (Vineri, 16 aprilie 2021, 6:40)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui NicuPandemicu

      de acum incolo pt covid, ca gripa oricum nu mai exista si Chercheresh n-au auzit ce-a spus? In toamna vine valul 4. La iarna valul 5, Sarbatorile vor fi din nou cu cantec, inciuda vaccinarilor. Masca va fi parte din garderoba personala, deja apar "umerasele" pt masti. In fctie de costum, iti alegi masca, sa se asorteze. Bogatanii isi vor asorta diamantele cu svarovskii mastilor. Inainte de a bubui mamaliga serios, vor fi cativa ani de animozitate sociala, deja criza alimentara loveste in tarile sarace. Se va intampla ceea ce nimeni un a crezut, un razboi creat cu mare atentie chiar de noi, politicienii stiind foarte bine ce fac si unde se va ajunge, plebeimea, fiind idioata intr-o proportie infioratoare, neavand habar spre ce prapastie se indreapta.
  • -6 (26 voturi)    
    Rugam Pfizer... (Vineri, 16 aprilie 2021, 6:32)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...ca a treia doza sa o fac cu vaccinul “serfiziologic” VarzaZeneca. Saracii au de platit chirie in cel mai scump mp din Bucuresti, salarii nesimtite (10000euro/luna) la sefi si sefuleti, conferinte organizate in cele mai exclusiviste locuri dupa pamant, parc auto exclusiv hibrid....cheltuieli grase, va rugam ajutati VarzaZeneca
  • +8 (44 voturi)    
    Teoria conspiratie (Vineri, 16 aprilie 2021, 8:46)

    idealogul [utilizator]

    La inceput toata lumea rade de Teoriei conspiratie.
    Apoi toata lumea lupta contra Teoriei conspiratie.
    La final se dovedeste ca Teoriei conspiratie era adevarata.
    Peste un an vom plati lunar factura de curent, de apa, de gaz si de VACCIN.
    Si nu vom mai putea iesi din casa fara pasaport medical vizat la zi.
    Traiasca Libertatea. Pentru ea s-a murit la Revolutie in 1989.
    • -6 (22 voturi)    
      si la gripa e la fel (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      se face odata pe an...
      la gripa se mai poate ignora ca mor totusi mult mai putini decat de COVID si cunoastem suficient virusul ca sa-l tratam.

      nu e o surpriza faptul ca vaccinurile vor trebui repetate!
      • +8 (14 voturi)    
        Hai sa iti zic 3 diferente majore fata de gripa! (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:30)

        RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        1. Vaccinul anti gripal costa cam 50 lei (daca nu il prinzi gratis la medicul de familie), il poti lua aproape oricand din farmacie si il poti face oriunde, oricand. Nu la fel putem spune si despre Pfizer, un vaccin FOARTE scump, cu conditii DRACONICE de transport si stocare, trebuie sa te inscrii pe liste de asteptare sa il faci, nu stii cand si unde, dar trebuie sa te prezinti la ora si data stabilita ca altfel pierzi randul, indiferent ce faci tu in ziua aia.
        2. Nu te intreaba nimeni daca ai facut vaccinul anti gripal pentru a te lasa sa calatoresti, sa te duci la magazin, scoala, serviciu etc. Nu exista pasaport "gripal", pe cand ala "covid" e pe vine.
        3. Cu toate ca e la liber, usor si ieftin de procurat si administrat, lumea nu se inghesuie sa faca anual vaccinul anti-gripal si ghici ce, mortalitatea de pe urma gripei e infim mai mica decat de la covid. Sa nu mai vorbim de cazurile de ATI. Deci nu prea e nevoie asa stringenta de a face anual vaccinul anti-gripal, poti trai si fara el.

        Mi se pare ABERANTA comparatia intre cele 2 boli si vaccinurile necesare.
      • +8 (8 voturi)    
        mda (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:18)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        si iata dovada ca botii au limite.
        sau ca botii nu reusesc sa iasa din bucla programata.
        la ei totul este cunoscut si paracunoscut,au raspunsuri stiintifice pt orice,pe ei nu-i mira nimic,nu-si pun intrebari si nu au indoieli.
        sa vedem daca botul raspune cu vocea-i proprie:
        liviu,care sunt legile roboticii?
        • +2 (4 voturi)    
          mamma mia !!! (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:57)

          muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Point

          vaccinul produce mutatiile virusului !?DACA E ASA , ADIO FOTBAL CU SPECTATORI SI MESE DE PETRECERI LA ANUL NOU ! O SA STAM PE BURTA-N CASA SI O SA MANCAM DE PE JOS !!!
      • +6 (8 voturi)    
        Tu, impotriva ta. [1/2] (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:23)

        Algo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Daca nici acum nu va suna un clopotel, nu se poate face nimic pentru a va deschide ochii.

        Punctati perfect. Este ca la gripa.
        Adica este aceeasi poveste ca la gripa.

        In fiecare an o noua mutatie, o noua tulpina.

        De unde ?
        Veti spune poate : deriva genetica, mutatii la replicarea ADN/ARN-ului virusului.
        Totusi cum de stiu "expertii" CE mutatie va fi la anul, sau la toamna ?
        Caci, vaccinul nu apare in existenta prin magie.
        Vaccinul trebuie proiectat si apoi produs.
        Si asta ia timp. Cel putin 6 luni.
        Ca sa fie proiectat trebuie cunoscute in avans viitoarele mutatii, tulpini ale virusului.
        Se ocupa "expertii" cu ghicitul in virus ?

        Veti spune poate : folosesc tehnici de modelare predictive ale mutatiilor si aleg variantele cele mai probabile.
        In cazul acesta, vaccinul se poate dovedi complet inutil, caci niciun model predictiv al unui sistem complex nu poate sa aibe o acuratete mare.
        Daca ar avea acuratete mare, s-ar putea proiecta un vaccin care sa elimine complet virusul pentru totdeauna, pentru ca ar acoperi toate mutatiile posibile.
        Chiar "expertii" afirma ca aceasta din urma nu este posibil.

        Gripa o inteleg cei mai multi oameni, caci au avut aceasta boala macar o data in viata.
        Si au o intelegere a gravitatii ei.
        Dar oamenii stiu si ca au supravietuit gripei, desi a fost un pericol mortal pentru ei.
        Un pericol pe care l-au experimentat ei insisi.
        Un pericol caruia i-au supravietuit datorita functionarii bune a organismului lor, a corpului lor.
      • +7 (11 voturi)    
        Tu, impotriva ta. [2/2] (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:24)

        Algo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Cand te vaccinezi, iti provoci voluntar organismul sa poarte o lupta.
        Cate batalii crezi ca poate organismul tau sa duca ?
        Cate batalii crezi ca sunt necesare pentru bunastarea organismului tau ?
        Crezi ca e bine pentru tine sa fii impins de altii sa duci asemenea batalii in fiecare an, sau sezon ?

        Orice batalie este consumatoare de resurse.
        Cu cat mai multe batalii vei duce, cu atat vei fi avea mai putine resurse.
        Si cu atat mai mult o batalie cu un virus, caci castigul nu aduce cu sine noi resurse pentru organismul tau.
        Neavand resurse, sistemele tale de aparare vor fi precare si se vor deteriora.
        Fara resurse un organism nu poate sa dezvolte noi modalitati, noi tehnologii, de aparare.

        Cu cat te vei vaccina mai des, cu atat mai rapid organismul tau se va deteriora.
        Vei duce practic un razboi continuu (nesfarsit !) impotriva ta.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu continuu... (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:00)

          muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Algo

          te vei curata pe la 30 de ani , asa ca sa punem mana sau ce vrei tu , sa facem copii ! ( din plastilina !)
        • 0 (0 voturi)    
          O armata care nu se lupta e slaba (Luni, 26 aprilie 2021, 19:33)

          mmagic [utilizator] i-a raspuns lui Algo

          Sistemul tau imunitar este ca o armata proprie care lupta cu pericolele. Armata aceasta lupta cu virusurile si cu cat lupta mai des cu atat este mai bine pregatita ca si o armata reala, nu poti compara o armata care e mereu in razboaie cu soldati veterani cu una care e mereu in stare de pace.

          Legat de resursele armatei, nu vorbim de ceva ceva care se termina imediat, e vorba de resurse regenerabile.

          Organismul are capacitate de regenerare, cand mananci cand dormi, cand bei apa, cand faci miscare si armata ta devine mai puternica cu fiecare lupta.

          Pe scurt nu sunt de acord cu teoria ta, e departe de realitate si departe de bun simt.
    • +17 (23 voturi)    
      mda... (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:11)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      ... Cam incepe sa miroasa urat aceasta pandemie. Ceva imi spune ca a aparut pentru ca anumite persoane sa faca bani jumulind bugetele statelor. Curios este faptul ca toate guvernele se fac ca nu vad ca sunt "sifonate". Chiar nu isi dau seama sau fac asta cu buna stiinta??? Chiar asa, unde si cum a disparut gripa clasica?
    • -5 (13 voturi)    
      Nu e obligatoriu (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:23)

      krysme [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Banuiesc ca nu ai nici prima doza, d-apai sa te gandesti la a3a.

      Nu mai spun ca subt si vaccinuri cu o singura doza deja.

      E probabil vb de un booster shot. Cum nu a fost obligatorie nici prima doza, nu va fi nici a 3a. Probabil doar recomandata.

      Exista teorii ale conspiratiei (ex ca extraterestrii deja sunt printre noi) si exista balarii ��
      • 0 (6 voturi)    
        btw (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:48)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui krysme

        conspiratiile vietii au,cateodata,o baza chiar solida
        iaca mrtienii maica:
        https://edition.cnn.com/2021/04/15/politics/unidentified-aerial-phenomena-defense-department/index.html
      • +2 (8 voturi)    
        Balauri-dinozauri (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:46)

        idealogul [utilizator] i-a raspuns lui krysme

        Bineinteles ca au existat balauri.
        Exista o lista interminabila de martori si imagini pictate in antichitate.
        Acum mai nou li se spune dinozauri si unii oameni de stiinta spun ca au disparut acum 65 de milioane de ani.
        GHINION.
        De cativa ani se tot gasesc oase de dinozauri-balauri aproape proaspete si care nu au cum sa aiba peste 65 de miloane de ani vechime.
        Cred ca stra-strabunicii nostri cand spuneau ca s-au batut cu balaurii nu au mintit.
        Bunicii mei nu erau mincinosi, nu stiu ai altora cum era.
        Mai citeste si ceva literatura la zi. De la Darwin incoace s-a mai facut multe descoperiri.
  • +12 (18 voturi)    
    ca la orice sof (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:14)

    Alin Delin [utilizator]

    Update in fiecare an, stai linistit, poti si fara dar nu ai aceleasi drepturi.
    Acum 1 an stirile astea erau teoria conspiratiei.
  • -1 (9 voturi)    
    era evident (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:16)

    berenger [utilizator]

    că, strict științific, asta-i varianta cea mai probabilă. problemuța care mie mi se pare importantă e cea de organizare: vor mai putea statele, mai ales alea sărace, ca românia, să susțină pe termen nedeterminat imensul efort logistic legat de vaccinare, de la transport, organizare cabinete vaccinare până la dotări, salarii, dar și plata vaccinului propriu-zis?
    • 0 (8 voturi)    
      Argumentati (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:37)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Ce anume este "strict stiintific" in aceasta poveste ?

      Este cumva faptul ca un vaccin nu poate sa elimine un virus ?

      Este cumva ca orice organism, chiar si un virus, este mentinut in existenta de insasi legile naturii ?

      Este confirmarea faptului ca organismul uman, care functioneaza bine, are capacitatea de a se adapta si a respinge atacul oricarui virus ?

      Sau este cumva confirmarea ipotezei ca chiar vaccinul produce mutatiile virusului ?

      Sau poate este confirmarea ipotezei ca cei vaccinati imprastie noile mutatii in populatie ?
      • 0 (6 voturi)    
        de virusul variolei ai auzit? (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:52)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui Algo

        dar de cel al poliomielitei? doar două exemple care contrazic afirmația ta: „un vaccin nu poate sa elimine un virus” și toată poliloghia de după această afirmație.
        • +3 (5 voturi)    
          Vorbe (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:37)

          Algo [utilizator] i-a raspuns lui berenger

          Domnule,

          Organismul omului este cel care elimina virusul.
          Inclusiv cel ce produce variola si polio.

          Vaccinul este in sine un virus.
          Organismul castiga batalia cu acest virus-vaccin.
          Organismul castiga batalia cu vaccinul.
          Un virus nu elimina un alt virus.

          Virusii ce produc variola si polio nu au disparut din existenta.

          Virusul ce produce variola, este mentinut in laboratoare. [2]
          Nu exista nicio dovada ca acest virus nu mai exista in natura.
          De aici si "precautia" de a il mentine in laboratoare.
          Boala variola a fost DECLARATA ca fiind eradicata in 1979/1980.
          Asta inseamna doar ca un nume, un cuvant, a fost scos din uz.
          O alta varianta a sa este insa in circulatie si produce o forma a bolii cu rata de mortalitate injumatatita. [3]
          Comparati imaginile [4] si [5].
          Mai mult azi exista tehnologie pentru a creea in laborator acest virus (vezi [2] horse pox 2017)

          Boala variola si virusul asociat, sunt invaluite in straturi groase de mistificari istorice.
          La fel ca si alte molime istorice.

          Virusul ce produce polio inca circula [1].
          Dar situatia este aceeasi ca mai sus.
          La un moment dat va fi DECLARAT extins; adica vorbe.

          Mai mult, niciun virus nu dispare din natura.
          Pentru ca este o combinatie complexa a elementelor naturale.
          Mai devreme sau mai tarziu combinatia reapare.

          In esenta batalia cu un virus este una informationala si de resurse.
          Daca organismul are informatia si resursele necesare atunci se poate apara singur.


          [1] https://en.wikipedia.org/wiki/Polio
          [2] https://en.wikipedia.org/wiki/Smallpox
          [3] https://en.wikipedia.org/wiki/Monkeypox
          [4] https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/92/Smallpox_virus_virions_TEM_PHIL_1849.JPG
          [5] https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cb/Monkeypox.gif/220px-Monkeypox.gif
          • -4 (4 voturi)    
            uite unde era (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:54)

            berenger [utilizator] i-a raspuns lui Algo

            geniul ascuns al virusologiei, cu studii făcute pe wikipedia!
  • +10 (16 voturi)    
    hehehe (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:33)

    Point [utilizator]

    acum poate inteleg si idiotii utili si aia pe bani,ce rost are pasaportul verde cat si obligativitatea sa universala.
    omenirea a regresat oare mintal?daca nu mai poti recunoaste pradatorul inseamna ca soarta iti este deja
    batuta in cuie.
    astept cu interes postarile apostolilor mastii si a vaccinului,se stiu ei.
  • -1 (17 voturi)    
    Mega Business - "SUA nu e o tara, e o afacere" (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:33)

    RDU2 [utilizator]

    Asa a zis cineva odata si bine a zis.
    Omul asta e un mega business man, isi pregateste planul de afaceri cincinal. Nici nu s-a dovedit inca 100% ca trebuie o noua doza, ca alea 2 nu ar fi eficiente impotriva noilor tulpini (ma refer la eficienta dpdv al cazurilor grave si al deceselor), nici nu s-a vaccinat un numar minim de populatie cu 2 doze la nivel mondial pentru a trage concluzii daca am atins imunitatea de turma sau nu, dar el deja are planuri marete de business recurent.
    Hai sa ne vaccinam cu Astra Zeneca, ca acolo nu a zis nimeni ca trebuie a 3-a doza! Sa ii punem astuia bete in roate!
  • +5 (5 voturi)    
    Vise umede pt cei care produc vaccin: (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:05)

    nick24 [utilizator]

    “ "O ipoteză plauzibilă este că probabil va fi necesară a treia doză, între şase şi doisprezece luni, iar începând de acolo va exista o vaccinare din nou în fiecare an, dar toate acestea trebuie confirmate"

    Nu este posibil fizic să vaccinezi întraga lume la fiecare 12 luni!
    După 2-3 ani va acționa selecția naturală! Deja sunt cam același număr cu cei înregistrați cu covid, care au avut simtome ușoare sau nu au avut deloc.
    Deci poate se vor vaccina numai cei cu riscuri, adică vreo 5-10% din populatia lumii.
  • +3 (3 voturi)    
    .... (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:17)

    mahnit [utilizator]

    can incep programarile?
  • +2 (4 voturi)    
    Ha-ha (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:44)

    wintershadow [utilizator]

    Cine spunea asta acum ceva timp era conspirationist si antivaxer.

    Fac pariu pe ce vreti voi ca inca doua "conspiratii" se vor dovedi adevarate in viitor:
    - fara vaccinare in fiecare an nu vei putea nici sa iesi din casa
    - vaccinarea nu va mai fi gratis (cum nu e nici acum, dar prostii asa cred)