O zi liberă pentru angajații care se vaccinează - proiect de lege

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2021, 18:23 Actualitate | Esenţial


vaccinarea in Romania
Foto: Comitetul de coordonare vaccinare Covid
Persoanele care se vaccinează împotriva COVID-19 ar putea beneficia, la cerere, de o zi liberă, potrivit unui proiect de lege depus joi de către doi deputați USR-PLUS.

Proiectul de lege a fost depus de către deputații Oana Țoiu și Radu Molnar, care spun că astfel ar putea fi încurajată vaccinarea.

Inițiativa modifică Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și propune ca persoanele care se vaccinează să beneficieze de:
  • a) o zi liberă plătită, care nu se include în durata concediului de odihnă, în ziua vaccinării, în cazul angajaților;
  • b) o zi scutire de frecvență, în ziua vaccinării, în cazul elevilor, studenților și militarilor;
  • c) de asemenea, pot beneficia de o zi liberă plătită, care nu se include în durata concediului de odihnă, și unul dintre părinți în ziua vaccinării copilului cu vârsta de până la 14 ani sau a copilului cu dizabilități cu vârsta de până la 26 de ani.
În proiectul deputaților USR-PLUS se menționează că drepturile persoanelor se acordă pe baza documentelor justificative eliberate de instituția la care a fost efectuată vaccinarea.

"Ziua liberă pe care o pot cere angajații este valabilă atât pentru primul vaccin, cât și pentru rapel. Am introdus și posibilitatea unei zile libere pentru părinți, pentru momentul în care va fi disponibilă vaccinarea pentru copii. În acel moment vor avea zi liberă dacă copilul va fi vaccinat, iar copiii vor avea absența la școală motivată”, a explicat deputatul USR-PLUS Oana Țoiu, președinte al Comisiei pentru muncă și protecție socială.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6554 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Si un voucher de 1000 de lei, nu? (Joi, 15 aprilie 2021, 18:32)

    IoPaNet [utilizator]

    Sau un tichet de vacanta, ceva...
    • +2 (6 voturi)    
      damage control (Joi, 15 aprilie 2021, 18:53)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      au inceput cu pomenile sa mai repare dince au facut ieri.
      mai este o stire ca sporurile sunt bagate in salariu de baza la bugetari. asta in loc sa le elimine
      brusc cumpara cateva milioane de doze pfizer

      sa vedem cu ce mai vin zilele urmatoare. pot sa ceara sfaturi de la prietenii lor din psd. aia sunt experti al tipul asta de pomeni :)
      Vezi bai Vlade daca nu te rpicepi si nu te incadrezi in profilul politicianului de dambovita?
  • +3 (7 voturi)    
    Ma mir ca (Joi, 15 aprilie 2021, 18:53)

    feroviarul123 [utilizator]

    Nu a întrebat cineva daca se da retroactiv.
  • +1 (5 voturi)    
    O găleată turcoaz :) (Joi, 15 aprilie 2021, 18:57)

    marc.andre [utilizator]

    Asta mai lipsea. Năravuri komuniste...
  • +2 (8 voturi)    
    Și cei care s-au vaccinat deja? (Joi, 15 aprilie 2021, 19:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Ar trebui vreunul dintre noi să reclame această discriminare la CNCD!
    • -2 (6 voturi)    
      hehe (Joi, 15 aprilie 2021, 20:34)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Perfect ati crosetat-o in romana, Yefreytor Nykola1.
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Joi, 15 aprilie 2021, 20:21)

    rei [utilizator]

    eu propun 2 zile.......si ziua anterioara in care ne pregatim de vaccin

    eu sunt la privat dar la stat puteti baga si un spor vatamator ceva.....sa zicem de ex: spor de gasit usr pe lista de vot la urmatoarele alegeri
    • 0 (0 voturi)    
      Mai bine ziua de după (Vineri, 16 aprilie 2021, 0:01)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui rei

      Cunoscătorii știu de ce!
  • 0 (0 voturi)    
    O idee buna (Joi, 15 aprilie 2021, 22:59)

    luciannn [utilizator]

    Ar putea creste interesul pentru vaccinare, mai ales la cei care se tem de reactiile adverse
  • +2 (2 voturi)    
    Eu zic (Vineri, 16 aprilie 2021, 1:14)

    JustinCase [utilizator]

    Să se dea mai bine niște tigăi, va fi înghesuială mai ceva ca la Kaufland!
  • +1 (1 vot)    
    si mai mult decat atat (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:00)

    catelu [utilizator]

    Cam toate vaccinurile au si potentiale efecte secundare, deci musai zi libera si pentru vaccinul anti-gripal, anti-malarie si ce s-o mai gasi.