Soldații români din Afganistan vor fi retrași până pe 11 septembrie

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:31 Actualitate | Esenţial


romani in Afganistan
Foto: MApN
Coaliția NATO din Afganistan va părăsi țara în coordonare cu retragerea planificată a trupelor americane până la 11 septembrie, a anunțat marți secretarul de stat american Antony Blinken, citat de Reuters.

În jur de 7.000 de forțe ale coaliției, în principal din țări NATO dar și din Australia, Noua Zeelandă și Georgia se află în prezent în Afganistan, acestea depășindu-i ca număr pe cei 2.500 de soldați americani rămași în țară.

România are în prezent 619 militari în Afganistan, potrivit site-ului NATO.

Secretarul de stat american Antony Blinken a declarat marți la Bruxelles că este timpul ca aliații NATO care au mers împreună în Afganistan să se retragă împreună.

„Sunt aici să lucrez îndeaproape cu aliații noștri, cu secretarul general (al NATO) pe baza principiului pe care l-am stabilit de la început: intrăm împreună, ne adaptăm împreună și ieșim împreună”, a declarat Blinken la sediul NATO.

„Vom lucra foarte îndeaproape în următoarele luni în vederea unei retrageri sigure, deliberate și coordonate a forțelor noastre din Afganistan”, a mai afirmat Blinken, stând alături de secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg.

Miniștrii de externe și de apărare ai NATO vor discuta planurile într-o videoconferință programată pentru după-amiaza zilei de miercuri.

Un înalt diplomat al NATO a declarat pentru Reuters că nu este așteptat ca vreuna dintre țările membre ale alianței să se opună intenției președintelui american Joe Biden de a retrage trupele din această țară până pe 11 septembrie, dată care comemorează atacul terorist asupra Americii din 2001 care a dus la invadarea Afganistanului.

REFERINȚĂ:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2953 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    super! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:37)

    Nevermind [utilizator]

    Da' ce cautam acolo?!?
    • 0 (8 voturi)    
      Nevermind.... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:09)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Buna dimineatza dragul meu! Ai dormit bine? Nu te-a deranjat nimeni?
      • -2 (6 voturi)    
        partial (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

        Doar dupa ce m-am trezit m-au deranjat unii comentand stupid.
        • +1 (3 voturi)    
          "comentand stupid" (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:03)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Inseamna ca ti-a citit propriile comentarii.
          • 0 (2 voturi)    
            wow (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:32)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Asta e un fel de "ba tu". Hal de nivel gradi. Gandire proprie nu servesti? Sau e mai usor cu "ba tu"?
    • +1 (5 voturi)    
      A fost o experiență utilă (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:42)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      A fost o experiență utilă: prinde bine să fie unii care să știe cum se face război în epoca actuală, ca să nu fie Armata română numai cu idei din ce a fost în al doilea război mondial sau în Coreea sau Vietnam. Numai că mi se pare că au fost acolo cam prea mult timp. Poate ar fi prins mai bine să fi fost retrași cu vreo 5 ani mai devreme.
      • -2 (6 voturi)    
        utila pe dracu' (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:00)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Erau copii de mingi si le aduceau coca cola americanilor.
        Inteleg ce vrei sa spui si as fi de acord cu participarea la conflicte pe bune, pentru experienta reala. Mai ok sunt misiunile sub ONU, dpdv legitimitate.
  • +2 (2 voturi)    
    dja (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:57)

    nash pandelica [utilizator]

    asta e veste buna.
  • +1 (7 voturi)    
    Sa vezi suparare (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:47)

    LeneaInCui [utilizator]

    Sa vezi suparare pe militari ca nu mai pot merge la caldut si stat degeaba si sa castige mii de dolari pe luna.
    • -1 (1 vot)    
      Vezi ce spui! (Joi, 15 aprilie 2021, 8:50)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui LeneaInCui

      Da, se duceau acolo pentru bani, desigur. Dar unii au fost uciși, alții mutilați de explozii. De, riscurile meseriei, ce să zic... Iar aceste fapte arată că nu stăteau chiar degeaba.
      • 0 (2 voturi)    
        yeah, right (Joi, 15 aprilie 2021, 13:32)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Esti ILEGAL la aia in tara, in rol de pupincurist forta cotropitoare. Si-au luat IED facute pentru altii, nu erau fix romanii "combatanti" targetati.

        Pacat de vietile pierdute pentru ca vor unii sa faca frumi la licurici, in timp ce ne stricam relatii de ani cu arabetii. Cizmarul pozitionase Romania foarte ok ca negociator intre Israel si arabeti. Vom deveni tinta directa atentate la un moment dat.