Cum a numit-o Cîțu pe fiica partenerei de viaţă a lui Marcel Vela vicepreşedinte al Agenţiei Naţionale pentru Arii Naturale Protejate

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2021, 20:10 Actualitate | Esenţial


Vela si Plesa
Foto: Facebook

Premierul Florin Cîțu a numit-o pe fiica partenerei de viaţă a fostului ministru de Interne Marcel Vela, Andra-Sabrina Pleşa, în funcția de vicepreşedinte al Agenţiei Naţionale pentru Arii Naturale Protejate. Andra Pleșa este iubita fostului ministru liberal al Sportului, Ionuț Stroe.

”În temeiul art. 29 şi al art. 31 lit. e) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, al art. 3 alin. (1) din Legea nr. 95/2016 privind înfiinţarea Agenţiei Naţionale pentru Arii Naturale Protejate şi pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei şi faunei sălbatice, cu modificările ulterioare, precum şi al art. 3 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 997/2016 privind organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale pentru Arii Naturale Protejate şi privind modificarea şi completarea anexei nr. 12 la Hotărârea Guvernului nr. 1.705/2006 pentru aprobarea inventarului centralizat al bunurilor din domeniul public al statului, cu modificările şi completările ulterioare, prim-ministrul emite prezenta decizie. Articol unic. — Începând cu data intrării în vigoare a prezentei decizii, doamna Andra-Sabrina Pleşa se numeşte în funcţia de vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Agenţiei Naţionale pentru Arii Naturale Protejate”, este decizia pblicată în Monitorul Oficial.

Ionut Stroe și Andra Plesa
Foto: Facebook

Ionuţ Stroe (41 de ani), fost ministru al Tineretului şi Sportului între noiembrie 2019 şi decembrie 2020, are o relaţie cu Andra Pleşa (32 de ani), fiica iubitei lui Marcel Vela, fostul ministru de Interne.

Tânăra este şi ea membru PNL şi a candidat în 2020 la primăria oraşului Caransebeş fiind învinsă de independentul Felix Borcean, potrivit Adevărul. În schimb, ea a ajuns consilier local pe lista deschisă de ministrul de Interne de atunci Marcel Vela, care a intrat în cursă pentru a o ajuta.

În prezent, Andra Pleşa este prim-vicepreşedinte al TNL Caraş-Severin şi consilier local la Primăria Caransebeş.

Marcel Vela are o fiică din prima căsătorie, Andra Vela, al cărei naș de cununie a fost ministrul liberal al finanțelor de atunci Daniel Chiţoiu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17858 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    aveti ceva cu tinerii !! (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
    • +4 (4 voturi)    
      :)) (Miercuri, 14 aprilie 2021, 10:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      :)) :))
      Ce, numai Daea sa-si angajeze fiica la stat la leafa multa si munca ioc? Penalisti n-au si ei voie sa faca arogante de nepotism? Mai ales ca practic nu e nicio legatura de rubedenie cu asta cu velele intinse.
  • +39 (39 voturi)    
    USL traieste (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:24)

    Horea [utilizator]

    Mda, nepotism pana la capat.
    Probabil tot Arafat sau Vlad Voiculescu sunt de vina si acum.
    Oare ce se mai aude de "animalele politice" de pe la apele romane?
    • +16 (16 voturi)    
      cred ca sintem pierduri (Miercuri, 14 aprilie 2021, 0:34)

      sauvage [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      Si astazi, agenda zilei e ocupata de subiecte care frizeaza cele mai minime elemente de bun simt.Un brancardier sau o asistenta medicala, un profesor sau un directoras la o societate de utilitati a primariei si multe altele, au salarii mai mari decit un ministru sau presedintele Romaniei !!!! Sau pensiile speciale de valori naucitoare.O muiere care si-a plimbat talpile dintr-un birou in altul, dupa 15 ani de munca are pensie cit Bill Clinton, fost presedinte SAU. Fratilor, intelegeti ca traim intr-o tara nebuna ?? Uitati-va la declaratiile sefilor de institutiile publice si intrebati-va cite perechi de...au sau cit de mare le este capul de aduna aceste averi sume sin conturi sau proprietati pe care le declara. In care tara din lumea civilizata mai exista aceasta nebunie ? Politicienii ne-au prostit in ultimele luni : mai intii PNL, apoi USR. Pina si PSD a facut circ inainte de alegeri ca isi dau demisia ca sa nu mai aiba pensie speciala. Si intr-un final unde sintem ? Au abrogat pensiile pt parlamentari, dar au lasat banii in buget (ca sa poata reveni), dupa o gramada de zgomot sporurile nu au fost nici macar atinse, salariile in sistemul bugetar sint cit casa, iar mediul privat e calrit cu executari si altele. E atit de greu ca in loc sa ne scremem, mai bine sa cautam solutii ca sa vedem cum e in Franta, Germania, Norvegia, Spania, Italia, Belgia, Canada etc ? Cum naiba fac aia cu militarii ? Dar cu magistratii ? Dar cu directorii de institutii publice tot asa ii baga in 3-4 consilii de administratii de te miri cum naiba in 8h de munca sa faca atitea ? Mai exista undeva pensionari la 42 de ani ? Ce salarii au magistratii in Canada sau in Australia ori Germania ? Cind ies acolo astia la pensie ? Chiar nu exista nimeni in guvernul actual, sau in parlamentul de astazi, sau ziarist, consultant ori formator de opinie care sa vina cu exemple de cu fac aia ? N-o fi domnule un cod genetic imposibil de desfacut pentru cum ar trebui facut ? Oare sintem o natie atit proasta
      • +2 (4 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 2:11)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui sauvage

        Politicienii romani,alesi de popor se gandesc exclusiv la binele lor, indiferent de culoare politica. Nici nu are importanta cu ce partid votam, ca obiceiurile sunt tot alea. Unii se bat cu caramida in piept ca au remediat nu stiu nedreptate, si fac imediat alta. „Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale”
        ― Ion Luca Caragiale, O scrisoare pierdută
      • +3 (3 voturi)    
        Cioran (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:53)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui sauvage

        a sintetizat :''In tara cu romani nimic nu reuseste,totul se intampla altcum''.
  • +25 (31 voturi)    
    Cum a numit-o? (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:27)

    Irina25 [utilizator]

    In stil PSD, cum altfel?!
    • +16 (20 voturi)    
      Nu (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:18)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      În stil PNL = PSD!
  • +17 (21 voturi)    
    Romanica.. (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:32)

    arpi [utilizator]

    Numai rubedenii.. Eu cred ca toti suntem rude in tara asta..
  • +25 (27 voturi)    
    ti se intoarce stomacul pe dos cand auzi de (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:47)

    qwerasdf [utilizator]

    "numiri"

    oamenii competenti nu au nicio sansa cat timp nu au loc concursuri adevarate. Nu ne-am indepartat deloc de comunism. Suntem condusi de aceeasi pingelari si repetenti la toate materiile.
  • +21 (23 voturi)    
    parteneră de viață?? (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:47)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    așa se spune la ibovnice sau țiitori?
  • +28 (30 voturi)    
    Pai (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:52)

    Luk [utilizator]

    E clar ca doamna se califica pentru orice post intr-un guvern liberal. Nu incape nicio indoiala.
  • +17 (17 voturi)    
    deci? (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:54)

    mano84 [utilizator]

    cum a numit-o???
  • +20 (24 voturi)    
    Si ce e ciudat aici? (Marţi, 13 aprilie 2021, 21:05)

    Milka Man [utilizator]

    Nu asa se fac se impart functiile bine platite, prin numiri directe? Cine a vazut vreodata in Romania un post bine platit ocupat prin concurs public, pe bune? Cine mai crede ca exista vreun politician roman care se gandeste la binele alegatorilor? Hahaha....
  • +14 (18 voturi)    
    Pnl -psd (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:01)

    ciuma.rosie [utilizator]

    aceeasi mizerie !
  • +16 (18 voturi)    
    Nepotism ca in PNL IASI (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:17)

    robyzs [utilizator]

    In Iasi, primarul si-a pus rudele la conducerea firmelor publice, Costel Alexe si-a pus finul Vicepresedinte al CJ, sotia florareasa a detasat-o la Palatul Culturii, in Primaria Iasi, din cei 600 de angajati foarte multi au o alta ruda angajata in primarie, aici exista si un Centru Al romanilor de pretutindeni care de 2 ani are zero activitate.
  • +13 (15 voturi)    
    Fata lui tata (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:38)

    gemart [utilizator]

    Cineva de incredere, loial, nu-ti face surprize. Pai pe cine sa pui? Pe unul care ti-e strain ca Vlad Voiculescu, care nu stie cum merge sistemul nu stie ce inseamna sa ai obligatii, sa cotizezi, sa faci afaceri in paralel cu functia de stat etc.
  • +19 (19 voturi)    
    moartea râurilor (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:44)

    Tritonul [utilizator]

    Este vorba de mafia microhidrocentralelor in toata splendoarea. Mama ei are cota parte din firma care vrea sa sece Bistra Marului, Sucu si Olteana. Si firma are nevoie de aviz de la ANANP.
  • +12 (12 voturi)    
    Marea familie liberală (Marţi, 13 aprilie 2021, 23:07)

    coco04 [utilizator]

    Ce vreți,e criză de vicepreședinți!
  • +14 (14 voturi)    
    maimutoii ! (Marţi, 13 aprilie 2021, 23:18)

    iondero [utilizator]

    Politicienii nostrii sunt o rasa speciala de cimpanzei si maimute ce ciugulesc cu lacomie unii din palmele celorlalti !
  • +10 (12 voturi)    
    din pix (Marţi, 13 aprilie 2021, 23:22)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    .
  • +6 (8 voturi)    
    Bine (Miercuri, 14 aprilie 2021, 0:15)

    Costi888 [utilizator]

    Catuleee
  • +3 (3 voturi)    
    numire (Miercuri, 14 aprilie 2021, 9:38)

    atc [utilizator]

    Totusi, dincolo de imbogatirea cunostintelor noastre cu rudele lor de gr.3-4, ceva despre competentele d-rei? In afara de cele cu Stroe. Poate o fi vreun "diamant" ascuns, ce trebuie scos la lumina!
  • +1 (1 vot)    
    hehe (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:36)

    liviu_ [utilizator]

    dar VV e rau ca vrea sa nu mai fie numiri politice la spitale si pt asta e demis...
  • +2 (2 voturi)    
    Marele ortodox Vela traieste in preacurvie? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:36)

    Alui [utilizator]

    Ce e aia partenera de viata?
  • +2 (2 voturi)    
    Activitate invizibilă (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:11)

    Zagura [utilizator]

    Câte Agenții Naționale de Tăiat Frunze la Câini avem ? A văzut cineva vreodată o dare de seamă a activității vreo uneia?