VIDEO Vlad Voiculescu, declarații după tragedia de la „Victor Babeș”: Nu avem indicații că defecțiunea e dinăuntrul TIR-ului / Ca să fie pusă în funcțiune unitatea mobilă a fost nevoie de două lucrări

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2021, 15:53 Actualitate | Esenţial


Vlad Voiculescu
Foto: Comitetul național de coordonare a activităților privind vacccinarea împotriva COVID-19
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a declarat marți că nu are „indicații” că defecțiunea care a dus la tragedia de la „Victor Babeș” este dinăuntrul TIR-ului ATI, precizând că ancheta care este în curs de desfăsurare va stabili clar ce s-a întâmplat.

„Ce ştiu este că toate ventilatoarele s-au oprit dintr-o dată. Din explicațiile de la DSU, care a cumpărat și operează TIR-urile, știm că a fost o problemă legată de presiunea oxigenului asta ar fi dus sau ar fi putut duce la oprirea tuturor ventilatoarelor. Dl Arafat m-a asigurat că toate unitățile mobile sunt verificate la fiecare două luni, că au toate avizele în ordine”, a spus Voiculescu.

El a explicat că a aflat despre situația de la „Victor Babeș” în jurul orelor 18.00 și imediat a sunat la spitale pentru a găsi locuri pentru pacienți, discutând de asemenea cu șeful DSU, Raed Arafat.

„Între 18.30-19.00 am ajuns la spital. Când am ajuns m-am interesat despre situația celorlalti pacienți, am întrebat dacă politia a fost anunțată.(...) Am întrebat dacă politia a fost anunțată, nu mi s-a confirmat acest lucru, am cerut să fie anunțată”, a precizat Voiculescu.

Întrebat dacă managerul de la „Victor Babeș” i-a spus în urmă cu două săptămâni că sunt probleme cu firma de mentenanță. „E vorba de o companie care a făcut o țeavă de o anumită dimensiune, care a fost înlocuită de o altă companie. E o instalație făcută pentru unitatea mobilă. Ca să fie pusă în funcțiune a fost nevoie de două lucrări”, a spus el.

Pe de altă parte, întrebat dacă a vorbit cu Nicușor Dan, spitalul fiind în subordinea Primăriei, Voiculescu a răspuns: „Când eram în drum spre Victor Babeș am încercat să-l sun pe Nicușor Dan, dar nu mi-a răspuns la telefon. Dar nu e ceva ce primarul putea să facă în momentul acela”.

Vlad Voiculescu a venit la conferința de presă alături de secretarii de stat Andreea Moldovan și Monica Althamer care l-au susținut în explicații. De asemenea, în sala de la Ministerul Sănătății a asistat la conferința de presă și liderul USR-PLUS Dan Barna.

Notă: În varianta inițială a articolului în loc de „nu avem indicații” a apărut „noi avem indicații”. Rectificăm și ne cerem scuze.

HotNews.ro a transmis cele mai importante declarații:



  • Știm că sistemul e suprasolicitat, dar asta nu justifică o tragedie.
  • Am solicitat la DSP București avizul de funcționare.
  • Am solicitat astăzi la Direcţia de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti avizul de funcţionare al Unităţii Mobile de Terapie Intensivă. Direcţia de Sănătate Publică a eliberat în data de 9 aprilie avizul de funcţionare cu caracter temporar pe perioada stării de alertă, la fel ca în alte cazuri. Din punctul de vedere al raportului DSP, în urma evaluării documentaţiei şi a expertizării, Unitatea Mobilă de Terapie Intensivă respectă normele de igienă şi de sănătate publică.
  • La ce oră ați aflat? După ora 18.00 a fost confirmată problema, am sunat, între 18.30-19.00 am ajuns la spital.
  • Prioritatea a fost să găsim locuri pentru pacienți. Când am ajuns m-am interesat despre situația celorlalti pacienți, am întrebat dacă politia a fost anunțată.
  • Cu dl Arafat am vorbit imediat după ora 18.00.
  • La ce oră s-a produs incidentul? Acest lucru va fi stabilit de politie.
  • Am întrebat dacă politia a fost anunțată, nu mi s-a confirmat acest lucru, am cerut să fie anunțată.
  • Monica Althamer, secretar de stat: La ora 19.25 ministrul a solicitat să fie anunțată politia, în conditiile în care personalul de la fața locului s-a ocupat de pacienți.
  • Vlad Voiculescu: Am cerut ca poliția și familiile să fie anunțate.
  • Când eram în drum spre Victor Babeș am încercat să-l sun pe Nicușor Dan, dar nu mi-a răspuns la telefon. Dar nu e ceva ce primarul putea să facă în momentul acela.
  • Nu avem indicații că defecțiunea e dinăuntrul TIR-ului.
  • Din explicațiile de la DSU, care a cumpărat și operează TIR-urile, știm că a fost o problemă legată de presiunea oxigenului. Dl Arafat m-a asigurat că toate unitățile mobile sunt verificate la fiecare două luni, că au toate avizele în ordine.
  • Cred că premierul l-a chemat pe dr Arafat pentru că el este cel care este implicat să ofere explicațiile tehnice.
  • Despre problemele cu firma de mentenantă, reclamate de manager în urmă cu 2 săptămâni - a existat un dialog cu toți managerii, fiecare a menționat la acea dată. E vorba de o companie care a făcut o țeavă de o anumită dimensiune, care a fost înlocuită de o altă companie. E o instalație făcută pentru unitatea mobilă. Ca să fie pusă în funcțiune a fost nevoie de două lucrări.
  • Mă simt responsabil pentru ceea ce fac. Ieri s-a făcut tot ce se poate pentru toți pacienții.
  • Monica Althamer, secretar de stat: Omul venise pentru o eroare afișată de aparatură. Nu are pregătire medicală.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9534 vizualizari

  • -1 (49 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:29)

    mihai576 [utilizator]

    Având copil, am inceput sa imi dau seama când minte și ascunde vreo prostie pe care a făcut-o. Când o aud pe aia cu poliția va stabili ora exacta, de la Arafat sau Voiculescu, parca îl am pe copil în fața și simt că-mi ascunde ceva!!! De fapt... Mai toate explicațiile lor sunt date cumva să ascunda o nasoală!!! Băieți... Curaj! Aia de la Colectiv nici nu sunt condamnați!!! Nu va face nimeni, nimic...
    • -6 (6 voturi)    
      iti ascund (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:52)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui mihai576

      ca ai mai multi, din pacate
  • +6 (24 voturi)    
    Curios e ca unii aflasera de accident pe la ora 15 (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:40)

    D-or [utilizator]

    cind se pare ca inca nu se produsese.
    • +5 (5 voturi)    
      ești (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      fraier. Era 7:00 alaltăieri.
  • +8 (22 voturi)    
    ... (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:41)

    _Sherlock_ [utilizator]

    Vreun "cadru medical" nepregatit tehnic o fi fost
    lasat sa aiba grija de bolnavi acolo. O fi tras dracu
    de un robinet sau a apasat pe vreun buton aiurea si
    dupaia s-a panicat.

    Faptul ca aparatura a intrat in modul de avarie spune
    ceva, alarma a functionat! Spitalul trebuia sa aiba
    procedura in caz de avarie! A avut? Nu! Au murit
    3 oameni! Aia au sunat la firma!!!! Auzi tu! Sa suni la
    firma si sa stai ca bouu fara sa transferi bolnavii aia instant pe spital! Sa nu imi spuna ca nu se putea
    face ceva, atata vreme cat era vreun purtator de
    creier acolo!

    Asta e problema mai generala, mori cu zile daca
    ai vreo problema medicala un pic mai deosebita,
    nu stiu so abordeze majoritatea, merg pe burta
    "respectand protocolu"!
  • -4 (26 voturi)    
    Bine , bine... (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:45)

    muscha mbanana [utilizator]

    Dar de plecat acasa cand pleci , ori esti pe dinafara , ori esti cu "ghinion" , vorba lui guwerner ! sau adunat prea multe ,o sa ramai ca ciuma lui V.V. in istorie !fi destept , pleaca cat nu mai mor pacientii , altfel o sa aveti toti soarta lui ceausescu !
    • +1 (11 voturi)    
      aham (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      frate cu voi un se vindeca niciodata tara asta

      tot timpul de vina e ala care da bine pe sticla , nu cel vinovat cu adevarat (la giulesti de exemplu a fost asistenta)

      apropos... daca zicea ceva de contracte era comunist!
      si ca tot veni vorba ce vina are ministrul ca s-a stricat ceva , sau , cel mai probabil, niste dorei nu si-au facut treaba?!

      "pleaca cat nu mai mor pacientii" -> stai putin s-a inventat sistemul medical in care nu mai moare nimeni?! ma tu vorbesti din alta galaxie sau din viitor?! ultima data cand am verificat in spitale mor pacienti, si de covid, peste tot in lume! da da... stiu ce vrei sa spui , dar exprimarea e de tot kktu...

      also "misto" logica cu "soarta lui ceausescu". uita ca pedeapsa cu moartea nu mai e , uiti ca nu are nici o vina (dpdv legal cu atat mai putin) , uiti ca exista alti vinovati... dar ca in romanica tre sa plece ala care vrea popo(r)u si presa, nu ala care e vinovat!
    • +3 (15 voturi)    
      Voiculescu nu are nicio vina (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:38)

      Cozmin II [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      Voiculescu nu are nicio vina.
      Raspunderea o poarta televiziunile din Cartelul Mafia Media, psd si aur, care, pe fata, au sprijinit actiunile impotriva zadarnicirii raspandirii virusului.
      Fara aceste actiuni criminale, pandemia ar fi fost tinuta sub control. Nu ar mai fi avut loc accidente de acest tip.
      Autoritatile au comunicat foarte bine, au transmis clar, tot ce trebuia comunicat.
      Autoritatile au gresit grav pentru ca au dat zeci de milioane de euro televiziunilor din Cartelul Mafia Media, pentru a transmite mesajele privind pandemia, pe care televiziunile erau oricum obligate sa le difuzeze.
      Autoritatile au gresit grav ca nu au intervenit, vazand ca CNA-ul permite televiziunilor din Cartelul Mafia Media sa faca propaganda, sau sa tolereze propaganda, impotriva masurilor corecte luate de autoritati pentru impiedicarea raspandirii virusurilor.
      Era o ocazie foarte buna pentru a-i revoca pe membrii CNA, care nu si-au indeplinit datoria, care au facut jocul mafiei psd, era o ocazie foarte buna pentru a inchide televiziunile apartinand Cartelului Mafia Media.
      Si in alte tari se intampla asemenea accidente.
      In UE au fost mai putine accidente, pentru ca acolo sunt mai multe spitale, sunt mai multe paturi la ATI, sunt mai multi medici, sunt mai multe ambulante, sunt mai multe autostrazi (pe care pacientii pot ajunge mai repede la spitale).
      • +2 (4 voturi)    
        Cartelul cu teava nasoala... (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:24)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin II

        Mai aveai putin si sugerai ca teava aia naspa a fost pusa de mafia...
  • -4 (34 voturi)    
    Declaratia lui voiculescu!! (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:51)

    Theros [utilizator]

    Pleaca criminalule!!Tupeul reprezentanţilor USR – PLUS depăşeşte orice deviaţie personală. El nu mai poate fi pus pe seama unei simptomatologii de individ. Că unul e vindicativ, că altul e frustrat, că al treilea depinde prea mult de jointuri… La ei atitudinea asta vine dintr-o conştiinţă de grup infracţional impunisabil, din siguranţa că orice ar face au spatele asigurat. Că cineva extrem de puternic, mai puternic decât orice putere oficial declarată în România, îi susţine şi încurajează. Cine şi cum?

    În căutarea explicaţiei trebuie plecat de la două întrebări fundamentale şi răspunsurile lor imediate: Care este cea mai puternică instituţie din România? SRI! Care este cel mai puternic personaj din România? Preşedintele Klaus Iohannis!

    Acest tandem omnipotent nu a observat raptul scandalos de la Primăria sectorului 1? Nu a înţeles că Vlad Voiculescu este un impostor toxic pentru români şi că ultimul vlăstar al familiei Năsui a încercat cu IMM Invest un hold-up mai ceva decât devalizarea Bancorex?

    Bineînţeles că SRI şi preşedintele Iohannis au observat şi au înţeles foarte bine toate cele de mai sus şi multe alte tâlhării ale USR – PLUS care încă nu au ajuns în presă. De ce bagă ei capul în nisip şi tolerează atâtea mizerii?

    Pentru că altcineva, mai puternic decât ei, decide în locul lor! Acel cineva care a propulsat-o pe Clotilde Armand, care pompează influenţă în Vlăduţ şi Claudiu, care se foloseşte de Stelian Ion ca de un berbece pentru spargerea SIIJ. Dar cine să fie, cine să fie, cine să fie?

    O lămurire neaşteptată a adus acestei întrebări limbuţia necontrolată şi deficitul de fosfor ale lui Dan Barna. Acesta a declarat nonşalant, după ultima întâlnire de la Cotroceni: “Președintele Iohannis ne-a cerut să-l susținem pe Vlad Voiculescu”. O declaraţie mult mai gravă decât prima impresie pe care o lasă. Pentru că îl trage făţiş pe Iohannis, şeful de facto al PNL, în tabăra USR – PLUS.

    Şi aici vine revelaţia pe care mi-a produs-o această declaraţie: preşedinte
    • +2 (16 voturi)    
      da ma (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:33)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      dac pleaca VV brusc sistemul medical revina cum era inainte... adica 0 barat... spre deosebire de acum cand e ... 0 barat...

      - spitalul nu e in subordinea ministrului
      - spitalul mobil e al smurd
      - o defectiune/incompetenta nu e vina ministrului. au fost avioane care s-au prabusit ca a uitat unu sa scoata un abtipild (vb serios, a picat intr-un ocean acu vreo 30 de ani).
      - "uiti" sa spui ceva de managerul spitalului (si aici si la foisor)
      deci imi explici si mie cum kkt a fost vina ministrului?!

      tu sari niste vinovati ca sa jignesti pe unu pe care vrei sa-l ataci, nici nu conteaza cata vina are sau nu!

      apropos... usr e de 4 luni la vreo 3 ministere...
      pnl a fost vreo 10 ani minim... psd vreo 20... dar sigur... de vina e usr...
      presupun ca imediat ce pleaca usr de la guvernare o sa curga cu lapte si miere, china o sa fie a 2a economie dupa romania , sua a 2a armata dupa romania, si popoarele scandinave, elvetienii etc o sa emigreze in romania ca e nivelul de trai mai misto!

      eu zic sa-ti iei medicamentele ...
    • -1 (11 voturi)    
      halatul (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:56)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      unde e halatul?
    • -2 (8 voturi)    
      Friends (Marţi, 13 aprilie 2021, 18:14)

      AndreiGr [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      am citit dor primele 2 paragrafe si mi-am adus aminte de un episod din Friends cand Joey a descoperit ca poate sa foloseascha "thesaurus" ca sa para mai educat. Esti foarte funny pramatie mica
  • -7 (21 voturi)    
    Nu indicaqtii (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:57)

    DiDiRo [utilizator]

    "telectualule" ci indicii. Esti zero barat si faci useleul praf. Du-te drakului!
    • +1 (15 voturi)    
      dca asta e 0 barat (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      tu esti pe la minu infinit

      apropos maine o sa fie iar frig in tara asta... e clar ca VV e de vina! DEMISIA !!!
    • +3 (5 voturi)    
      prostacilor usl ai telectualului (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:43)

      DiDiRo [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      O sa ma faceti sa cred ca useleaua e mai rea ca pedesereaua.
  • +10 (32 voturi)    
    De ce nu-l întreabă nimeni... (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:58)

    Tutea [utilizator]

    ... pe managerul spitalului de ce nu a dat curs solicitărilor transmise de Ministerul Sănătății, cu câteva săptămâni în urmă, referitor la punerea la dispoziție a paturilor ATI din spitalul pe care-l conduce? Pentru că este omul lui Firea și, mai nou, prieten și cu PNL. Aruncarea responsabilității unui accident pe umerii altora este sportul tradițional românesc. Este ca și cum Ministerul plătește ar plăti leasingul la un autoturism iar mașina ar fi condusă de șoferul Primăriei Capitalei. În caz de accident, ce să vezi? De vină pentru intrarea în pom este a celui care plătește leasingul. Deoarece șoferul este al nostru... și nu-i OK să intrăm la apă odată cu el. Vrem spitalele la noi, la comunitățile locale, să numim manageri, să facem contracte, să ne angajăm pilele dar dacă se întâmplă ceva (incendiu, accident, malpraxis etc), pasăm răspunderea peste gard. Metehne românești 100%!
  • -7 (31 voturi)    
    Vorba Danei Budeanu (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:03)

    adi_69 [utilizator]

    Cum dracu' sa vii ditamai ministrul reformator la conferinta de presa tinut de manuta de 2 secretare de stat care sa se rasteasca la preas si de sefu' de partid in fata ta, sa te "motiveze"?
    • -2 (12 voturi)    
      daca am ajuns sa o citam (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      pe aia... e clar ca nici postacii de pe hotnews nu mai sunt ce erau...
      de fapt ce vorbesc? sunt exact ce erau: vorbesc ce li se spune!
    • -4 (8 voturi)    
      Mda (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:32)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Pai considerația de mai sus se potrivește cu valorile d-nei Budeani, de ex femela sa stea deacu' la dispoziția masculului.
      Dna Moldovan este medic epidemiolog, exact ce trebuie la ministerul sănătății în aceste vremuri. Sau ar trebui în alte celule sau comitete care iau parte la gestionarea mizeriei ăsteia de pandemie.
      • +2 (4 voturi)    
        Corona/USA (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:28)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui muvis

        Daca madam epidemiolog facea treaba asta in USA ...acum era anchetata in Conres :))) Ordinarii dintr-astea pe sub masa numai in tari din lumea a 3-a se intampla.
    • -4 (10 voturi)    
      nu l-am văzut ținut de mână (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:23)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      pe de altă parte e prima oară când văd expresia "vorba Danei Budeanu", eu nu o credeam capabilă de cuvinte, adică sunete inteligibile cu sens și ceva greutate (ca să merite citate). Probabil te uiți la Antena 3.
      • +2 (2 voturi)    
        si culmea (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:41)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        cineva care stie sa foloseasca dativul
      • -2 (2 voturi)    
        Imi pare rau de tine,dar (Marţi, 13 aprilie 2021, 21:04)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        e si asta un soi de analfabetism functional. Sa iei strict mot a mot un text, fara a sesiza o figura de stil. In rest, e treaba ta sa-l idolatrizezi pe "ne-diamantul".
        • 0 (0 voturi)    
          doar analfabeții de-abia funcționali (Miercuri, 14 aprilie 2021, 7:32)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          se uită la televiziunea tabloid Antena 3.
          Știi tu, burtiere ușurele, mincinoase, invitați dezechilibrați, că tot nu avem CNA, public țintă 55+ ani, 80% (da, e chiar așa nasol).
          A, că RTV e și mai decerebrată, e altceva. De-aia te simți pe moment mai bine în propria piele când te holbezi la Dana Budeanu ?
  • -7 (29 voturi)    
    Mda (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:11)

    EuConstat [utilizator]

    Slabe raspunsuri - balbe peste balbe. Are nevoie de 2 consilieri ca sa raspunda la intrebari de baza (eg. ati anuntat politia?)

    Penibila faza cu Nicusor Dan - nu i-a raspuns la telefon. Vai...
    • -5 (9 voturi)    
      Si ce ai (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:21)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      Constatat?? Constatorule..
    • 0 (12 voturi)    
      ce vroiai ma sa zica?! (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      frate... voua vi s-a pus pe VV....

      nici nu conteaza ca spitalul e in subordinea primariei (SI asta...) , si ca spitalul mobil e in subordinea SMURDULUI (scrie pe el in plm) si ca lucrarile au fost facute de firma fostului ministru...

      astea deja sunt detalii ... VV e de vina...
      • +1 (3 voturi)    
        Sau că... (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:55)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Sau că Gheorghiță vaccinează cu țârâita, abia azi a dat drumu puțin la robinet, dar vine cu una tare:
        Liber la vaccinare dacă nu e nimeni programat în centru!?
        În loc sa ii stimuleze sa vaccineze cât mai mult, sa le dea doze cât mai multe, ii limitează doar la programările din aplicație. Pai e super lejer în centrele alea. E liber! Durează 2 minute vaccinarea.
        Nici acum nu știm câte doze sunt disponibile pentru vaccinare, ne facem ca e corect cncav ul, dar mafia e interesata de programul pe ore al lui vv, ca tot ii arata el pe speciali.
  • +8 (8 voturi)    
    Okay, eu am alta intrebare (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:26)

    cristi_an [utilizator]

    cum se face ca in spatele fiecarei afaceri defectuase pentru popor se afla un parlamentar, fost guvernant sau o ruda de gradul 1,2,3...n?!?!
  • 0 (12 voturi)    
    vina e la Voiculescu ca nu a stat in TIR (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:36)

    CPetrescu [utilizator]

    Managerul spitalului, personalul tehnic, cei care folosesc dispozitivele pentru pacienti pentru asta sunt instruiti si platiti.
  • +1 (11 voturi)    
    Macar are masca de data asta! (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:38)

    Miky60 [utilizator]

    .*.

    Marele ministrul al Sanatatii se intreba zilele trecute daca este ok sau nu sa poarte el masca, asta dupa ce ii critica pe oricine nu purta masca... Nu am vazut pe cineva de la PNL (cu exceptia lui Turcan, dar care era vaccinata si era in aer liber si oricum nu era ministra a sanatatii) sa fie vazut fara masca.

    .*.
  • +1 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:45)

    [anonim]

    • -2 (6 voturi)    
      neah (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:20)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu este cel mai slab purtător de mască dintre politicieni, dealtfel, ce contează ?

      Lista cu pomenicele vinovățiilor nuș cărui Voicvulescu, ministru vremelnic (da?) al Sănătății ar trebui făcută la încheierea mandatului, nu după 3 luni jumate, și, evident, ar trebui să conțină în oglindă programul de guvernare pe Sănătate și gradul de realizare al acestuia.

      Apropo, întrucât te văd alfabetizat, informat, ale alea... ai cumva idee ce vrea să facă guvernul ăsta la Sănătate în următorii 4 ani, care e miza principală ? Ce înseamnă de fapt reforma asta ?

      Mai zicea un resemnat cu spume la gură pe aici că oricum nimeni nu aplică programele de guvernare, că el n-are nevoie să le cunoască ca să-l urască pe nuș ce politician. L-am felicitat, fără glumă. Peste 3 ani vine iar PSDul și iar dă la toți, vedem noi din ce, poate ajungem la 100% datorie publică din PIB. Grecia are mai mult și o duce bine mersi.
      La fel, corupția nu a omorât pe nimeni, uite, Voiculescu omoară omeni
      • +1 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:41)

        [anonim] i-a raspuns lui zavalitaa

        • 0 (0 voturi)    
          exact ce spuneam (Miercuri, 14 aprilie 2021, 7:41)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui

          Nu ați trecut nici fugitiv peste programul de sănătate al coaliției, nu aveți habar de bugetele implicate, vă scapă starea de faliment la propriu al CAAS, tot așteptând conferințe de presă cu gafe sau demonstrații de autoritate mai știe eu ce. Între timp, mii de firme cheltuie miliarde de euro anual din bugetele de sănătate, pandemia ține clar de fiecare dintre noi, nu de nuș ce ministru care nu poartă mască, și în continuare românii nu au habar ce să ceară unui politician ca să știe măcar de ce nu-l votează după 4 ani. A, că e rârâit Voiculescu, sau de ce e responsabil de tehnicu de la Babeș, spital al lui Nicușor Dan, sau mutările de la Foișor (operațiune DSU și PMB).
          N-o să vezi român care după 4 ani de coaliție să observe dinamica cheltuielii per bolnav, a satisfacției acestuia, a încasărilor contribuțiilor pe sănătate, neah, altele vor fi criteriile.
  • +4 (10 voturi)    
    jos voiclescu (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:58)

    Captain Obvious [utilizator]

    sa vina pintea!!!
  • +7 (11 voturi)    
    sfat (Marţi, 13 aprilie 2021, 18:49)

    AM1981 [utilizator]

    Vaccinativa si\sau respectati masurile de sigurnata ca sa nu ajungeti la spital ca uite ce se poate intampla. sau o nozocomiala, etc.
  • -1 (5 voturi)    
    deci n-are onoare (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:04)

    mmmircea [utilizator]

    ca sa-l citam pe Catu. Speram ca Vladut isi va anunta plecarea, dar cele 2 secretare malefice care-l controleaza nu sunt de acord, si nu-l elibereaza pe imberb de la sefia ministerului.
    • -1 (1 vot)    
      bună glumă (Miercuri, 14 aprilie 2021, 7:42)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      dar mi-e că vei fi luat în serios. Ăsta e nivelul
  • +1 (1 vot)    
    sa ne Vaicarim, si postam pe FB, sa dam vina (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:59)

    hopsinoi [utilizator]

    pe altii, si sa ne explice ca e normal sa ajungi in spital incinerar sau sufocat. Da, Da asa ne explica viceprim ministul (nu dam nume ca ne cezreaza HN), asa ne explica celebrul minustru si cu seful DSU. E normal sa stam acasa si nu in piata.
  • 0 (0 voturi)    
    Arafat (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:44)

    yol [utilizator]

    E un fel de melescanu. Cad ministrii, se schimba presedintii, el ramane. Vezi apusenii, vezi constanta, vezi colectiv....etc, si el tot in picioare cade. Altfel, nu e acoperit de servicii, e doar profesionist:))) Paradoxal, din cauza antenei3, romaniei tv si a altor canale ale serviciilor, tinta de securist a fost mutata pe Vlad, pe Ciolos, pe Nicusor. Si a mers, si merge in continuare....