Fostul primar Neculai Onțanu, condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare - decizie definitivă

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2021, 15:08 Actualitate | Esenţial


Neculai Ontanu
Foto: Agerpres
Fostul primar al Sectorului 2 Neculai Onțanu a fost condamnat marți la 3 ani de închisoare cu suspendare într-un dosar de corupție vizând retrocedarea ilegală a unor terenuri, în schimbul unei părți din acestea. Decizia a fost pronunțată marți de instanța supremă. În iulie 2017, Curtea de Apel Bucureşti hotărâse încetarea procesului ca efect al intervenirii prescripţiei.

În iulie 2017, Curtea de Apel Bucureşti a decis însă încetarea procesului ca efect al intervenirii prescripţiei. Decizia instanţei nu a fost definitivă, iar DNA a contestat hotărârea.

Marți, instanța supremă a admis contestația procurorilor și a decis condamnarea lui Onțanu la 3 ani de închisoare cu suspendare.

Minuta deciziei ICCJ:
  • "Admite apelul declarat de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva sentinţei penale nr. 139/F din 27 iulie 2017, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti – Secţia I Penală, în dosarul nr.4278/2/2016.
  • Desfiinţează, în parte, sentinţa penală apelată, şi rejudecând: Constată că legea penală mai favorabilă în ansamblul ei cu privire la toţi inculpaţii este Vechiul Cod penal, Legea nr.78/2000 şi Legea nr.656/2002 aşa cum erau în vigoare la data săvârşirii faptelor.
  • Cu privire la inculpatul Onţanu Neculai: Recalifică fapta pentru care a fost trimis în judecată din infracţiunea de luare de mită prev. de art.289 alin.1 din Codul penal rap. la art.6 şi art.7 lit a şi c din Legea nr.78/2000 cu aplicarea art.5 din Codul penal în infracţiunea de luare de mită prev. de art.254 alin.1 şi 2 din Vechiul Cod penal cu aplicarea art.6 şi art.7 alin.1 din Legea nr.78/2000 şi art.5 din Codul penal, aşa cum era în vigoare la data săvârşirii faptelor.
  • În baza art. art.254 alin.1 şi 2 din Vechiul Cod penal cu aplicarea art.6 şi art.7 alin.1 din Legea nr.78/2000 şi art.5 din Codul penal condamnă pe inculpatul Onţanu Neculai la pedeapsa de 3 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită şi îi aplică pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art.64 lit. a, b, c din Vechiul Cod penal pe o durată de 5 ani.
  • Interzice inculpatului ca pedeapsă accesorie drepturile prev. de art.64 lit. a,b,c din Vechiul Cod penal pe durata prev. de art.71 alin.2 din Vechiul Cod penal. În baza art.86 ind.1 din Vechiul Cod penal, dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei principale aplicate inculpatului Onţanu Neculai pe durata unui termen de încercare de 8 ani, stabilit în condiţiile art.86 ind.2 din Codul penal 1969.
  • În baza art.86 ind.3 alin.1 din Vechiul Cod penal, pe durata termenului de încercare, inculpatul se va supune următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune Bucureşti, la datele fixate de acest serviciu, b) să anunţe, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; c) să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele ei de existenţă.
  • Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.86 ind.4 din Vechiul Cod penal, a căror nerespectare determină revocarea suspendării sub supraveghere a executării pedepsei principale. În baza art.71 alin.5 din Vechiul Cod penal, pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei principale se suspendă şi executarea pedepsei accesorii. Constată că inculpatul Onţanu Neculai a fost reţinut 24 ore de la data de 23.03.2016 şi arestat preventiv în perioada 25.03.2016-15.07.2016".
Neculai Onţanu a fost primar al Sectorului 2 timp de patru mandate, fiind ales în această funcţie în anii 2000, 2004, 2008 şi 2012.

În iunie 2016, Neculai Onţanu a fost trimis în judecată de DNA pentru luare de mită, fiind acuzat că a acceptat promisiunea unor foloase materiale de la Cristi Borcea, beneficiar al unor drepturi litigioase, pentru ca în schimb să faciliteze procedura de reconstituire a dreptului de proprietate asupra mai multor terenuri ce totalizau 83.500 mp, situate în sectorul 2.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6192 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Eftin ... (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:20)

    Carcalete [utilizator]

    .... ca braga
    • +7 (7 voturi)    
      fura 2-3 mil euro... (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:15)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      fura 2-3 mil euro... sta bine acasa.
  • +24 (24 voturi)    
    dupa 5 ani .... (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:23)

    Withdrawal [utilizator]

    Ma intreb, care au fost costurile pe care poporul/statul roman le-a platit timp de 5 ani de justitie, ca sa-i dea astuia o mare ... suspendare.
  • +22 (22 voturi)    
    3 ani cu suspendare (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:26)

    snowflake [utilizator]

    Sa tot furi daca pedeapsa pe care o incasezi e de 3 ani cu suspendare.
    PS: cu tot istoricul lui hontanu a iesit pe locul 3 la lacalele din 2020 de la sectorul 2
  • +35 (35 voturi)    
    genial (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:28)

    liviu_ [utilizator]

    furi 4 mil euro.... 3 ani cu suspendare!
    ba sa tot furi in tara asta...

    n pricep chestia asta: daca furi 100 lei din magazin... cativa ani cu executare...
    furi o gramada de bani de la stat, cu suspendare!

    concluzia mea e ca (in)justitia romana incurajeaza infractorii sa tinteasca sus si sa nu se multumeasca cu putin...
    • +12 (14 voturi)    
      ///// (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:46)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      gresit! chiar credeti ca din cei 4 milioane nu au ajuns nimic macar 25% si la avocati si judecatori? poate si la procuror ca a tergiversat facut slab dosarul etc
  • +21 (23 voturi)    
    Mafiot albit de Justitie! (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:30)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Scenariul Absurdului din Justitie!
    Furi de stîngi!
    Din postura de Sef CJ, CL, Primar!
    După 5 sau 6 ani de procese te scoate nevinovat!
    Cu Averea Neatinsă!

    Furați linistit!
    Justitia lucreaza pentru Dvs.

    Mai jos un alt hot.
    Metoda spălării averilor furate!

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24720041-dupa-7-ani-procese-fostul-presedinte-consiliului-judetean-braila-gheorghe-bunea-stancu-fost-achitat-intr-dosar-coruptie.htm
  • +14 (16 voturi)    
    L-au spart (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:36)

    Rha-Doo [utilizator]

    Dl primar si-a batut joc de lege si a luat cu suspendare... De prejudiciu nu aflam nimic...
    Daca asta nu e invitatie la furt atunci eu nu stiu ce este...
  • +10 (10 voturi)    
    tara de kakao, legi de kakao... (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:41)

    VasileVoicu [utilizator]

    lideri de kakao, oameni de kakao.
    Acesta este cel mai recent exemplu cat se poate de clar pentru a intelege de ce tara asta nu se va face bine - cel putin nu in felul asta - si ca destul de curand se va alege praful de tara si de Statul Roman (mentin pariul, max. 30-40 de ani)
  • +10 (10 voturi)    
    MCV (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:57)

    cristi_an [utilizator]

    Mutre careva?!?!
  • +10 (10 voturi)    
    e gheneral (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:14)

    mos ion roata [utilizator]

    becheru
  • +6 (6 voturi)    
    oficial Numele devine Hontzanu (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:19)

    un domn [utilizator]

    dupa pronuntarea Justitiei
    #casastiti
  • +11 (11 voturi)    
    Railor!!! (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:21)

    mihai576 [utilizator]

    Sunteti niște invidiosi... Voi nu vedeti ca i-a atras atenția?!?! Pai e rușine mare să îți fie atrasă atenția.... Preferi pușcărie decât să ajungi așa...
    PS nu inteleg de ce mai avem infracțiunea aia în cod... Dacă scoatem infracțiunile astea pentru care se da numa cu suspendare măcar dam niște magistrați afara și facem economie cu salariile!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Suspendarea asta.. (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:22)

    Casazicu [utilizator]

    se aplică in România foarte defectuos! Toți stau bine-mersi acasă și cu banii furați rămași la ei!
    Vezi în tările arabe, dacă ești cu suspendare, nu scapi cu viață! :)
  • +9 (9 voturi)    
    in china (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:28)

    icarag [utilizator]

    in china i-l punea la zid si familia achita costul executiei.
  • +9 (9 voturi)    
    Tara Bananiera (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:02)

    mihai53 [utilizator]

    MCV va scrie pe fruntea noastra inca multi ani . Multumim domnilor judecatori pentru serviciul prestat intru salvarea hotilor , pentru care poporul va plateste salarii si pensii regesti . Voi sunteti primii vinovati pentru coruptia din Romania , care nu este pedepsita .
  • +4 (4 voturi)    
    Suspendată și pensia/salariul magistraților. (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:54)

    asavreau [utilizator]

    Dacă judecătorii îl suspendă(!) pe Onțanu, figurativ că nu-l suspendă în ștreang, ar trebui să le fie suspendate și lor pensia/salariul. 3 ani ca la Onțanu.
  • +1 (5 voturi)    
    De ce n-ati fost la vot in 2016? (Marţi, 13 aprilie 2021, 18:34)

    emil bobu [utilizator]

    De ce ati lasat PSD sa omoare Justitia?
  • +2 (2 voturi)    
    Libertate! (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:47)

    Irina25 [utilizator]

    Si pensii speciale!