UPDATE Prima reacție a firmei care a livrat ventilatoarele din TIR-ul ATI de la Spitalul Victor Babeș: Aparatele nu aveau probleme tehnice și funcționau în parametri normali

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2021, 13:43 Actualitate | Esenţial


Spitalul Victor Babes din Bucuresti
Foto: AGERPRES
Compania Medist SRL, cea care a livrat ventilatoarele de la unitatea mobilă de terapie intensivă de la Spitalul Victor Babeș, susține că, potrivit cercetărilor preliminare, ventilatoarele "nu au prezentat probleme tehnice și funcționau în parametri normali". Reamintim că trei pacienți cu COVID-19 au murit luni seară în TIR-ul ATI de la Spitalul Victor Babeș, după ce s-a oprit furnizarea oxigenului.
  • "Am aflat de incidentul care a avut loc în cursul zilei de 12 aprilie la Unitatea Mobilă de Terapie Intensivă din cadrul Spitalului Victor Babeș din București.
  • În acest moment este în derulare o anchetă a organelor în drept pentru stabilirea motivelor care au dus la creșterea presiunii oxigenului peste valoarea maximă admisă. Suntem în legătură cu autoritățile implicate în anchetă și vom pune la dispoziția acestora toate informațiile necesare.
  • Conform cercetărilor preliminare, ventilatoarele livrate de către compania noastră nu au prezentat probleme tehnice și funcționau în parametrii normali.
  • Dorim să transmitem condoleanțe familiilor îndurerate", susțin reprezentanții Medist SRL, într-un comunicat de presă transmis marți HotNews.ro.
  • UPDATE Ulterior acestui comunicat de presă, oficialii Medist au precizat pentru HotNews.ro că: "ventilatoarele au fost livrate anul trecut către beneficiarul final, IGSU, la sediul acestuia din Mizil. Medist este furnizor de echipamente medicale de imagistica si Point of Care, printre care și ventilatoarele Zoll."

Datele de la Registrul Comerțului consultate de HotNews.ro arată că firma Medist SRL are următorii acționari:

  • - Manole Ionel (34,26%)
  • - Vlădescu Carmen (25,25%)
  • - Vlădescu Sebastian-Alexandru (25,25%)
  • - Coica Gheorghe Florin (8%)
  • - Crăciun Cristina Ioana (3,5%)
  • - Anghel Gabriela Cristina (2%)
  • - Manole Mihaela Elena (1,74%)
În grupul Medist sunt mai multe firme. Comunicatul de presă, spre exemplu, a fost transmis de firma Medist Imaging & P.O.C. SRL, care, potrivit datelor de la Registrul Comerțului consultate de HotNews.ro, are următorii acționari:
  • - Manole Ionel (30%)
  • - Niculescu Bogdan Radu (24%)
  • - Vlădescu Carmen (15%)
  • - Vlădescu Sebastian-Alexandru (15%)
  • - Coica Gheorghe Florin (10%)
  • - Crăciun Cristina Ioana (6%).
Potrivit Departamentului pentru Situații de Urgență, la momentul incidentului de luni un reprezentant al firmei distribuitoare a ventilatoarelor - adică al Medist SRL - se afla în curtea spitalului, dar a refuzat să intre în TIR-ul ATI, de teamă din cauza pacienților COVID aflați acolo, iar în final a plecat.

Ce a transmis DSU:
  • "Personalul medical care încadrează Unitatea de Terapie Intensivă Mobilă a semnalat intrarea în avarie, concomitent, a tuturor ventilatoarelor regăsite în container și a comunicat echipei tehnice a spitalului că acestea prezintă o alarmă de suprapresiune respectiv, presiune crescută de peste 6 Bari, limita maximă admisă pentru funcționarea corectă și în siguranță a acestor tipuri de echipamente medicale.
  • În urma verificării presiunii oxigenului din Unitatea Mobilă, ventilatoarele au rămas în avarie. Reprezentantul firmei distribuitoare a ventilatoarelor, sosit la fața locului a refuzat intrarea în unitate, deși i-a fost oferit de către personalul medical, echipament complet de protecție împotriva COVID-19. Acesta, în final a părăsit incinta spitalului, refuzând să intre în TIR.
  • La acest moment este în derulare o verificare pentru stabilirea motivelor care au dus la creșterea presiunii oxigenului peste valoarea maximă admisă, în cadrul Unității Mobile.
  • Verificarea ventilatoarelor, în urma avariei a demonstrat ca acestea au înregistrat o creșterea a presiunii de peste 6 Bari, ceea ce a dus la oprirea lor din funcțiune.
  • Instalarea și operaționalizarea Unității se realizează sub coordonarea DSU și a spitalului iar reglarea continuă a parametrilor de lucru, a instalației de oxigen care deservește UTIM-ul, monitorizarea acesteia și operarea unității este realizată de echipa tehnică a spitalului".
La acel moment, în TIR-ul ATI erau internați 8 pacienți cu COVID-19, iar trei dintre aceștia au murit după ce s-a oprit instalația de oxigen.

Serviciul Omoruri al Poliției Capitalei a deschis luni seară dosar penal pentru ucidere din culpă. Dosarul a fost preluat de către Parchetul București, iar luni seară au fost audiate 7 persoane - cadre medicale și personal tehnic. Una dintre ipoteze este o eroare umană.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4674 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Firma PNL, ce sa zica? (Marţi, 13 aprilie 2021, 14:25)

    emil bobu [utilizator]

    Buna treaba, PNL, tine-o tot asa.
    • -2 (4 voturi)    
      Deci PNL, (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:09)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Domnu vladescu 25% sau doamna Craciun 6% sunt vinovati ca a aparut o avarie la un echipament? sau ce sa intelegem??
      • +2 (4 voturi)    
        Nu trebuie sa intelegem ci sa verificam... (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:16)

        un_moftangiu [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        ... dosarele de licitatie in urma carora au fost cumparate aceste aparate. Copy/Paste la mai multe spitale? Si daca se dovedeste ca sunt Copy/Paste atunci cum se explica???
        • +2 (2 voturi)    
          știi (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:38)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

          că tirurile au fost achiziționate în 2019? Care-i legătura cu Voiculescu? Prostia celor care-l vor demis? Știi că tirurile erau ale DSU, adică Arafat?
          • +1 (3 voturi)    
            Ce te supara daca verificam? (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:37)

            un_moftangiu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Dosarele de licitatie TIR-uri
            Dosarele de licitatie respiratoare
            Dosarele de licitatie lucrari...
            Asa... de la mai multe spitale... or fi identice sau nu?! Si oare cine le-o fi scris daca reiese ca sunt identice?
            • 0 (0 voturi)    
              vorbeam (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:01)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

              de legatura afirmata de tine, cu actualul ministru la sanatate, care nu exista dar o afirmi. Nu despre caietul de sarcini (la care nu faci referire) in baza caruia au fost achizitionate tirurile. Sau de prostiile scrise de tine acuma.
              Achizitia probabil ca afost facuta fara licitatie, pe motiv de stare de urgenta sau mai stiu eu ce argumente cu parfum de legalitate, dar asta e treaba celor care fac ancheta.
  • +7 (17 voturi)    
    mda (Marţi, 13 aprilie 2021, 14:28)

    SoulSearcher [utilizator]

    acu poate intelege si lumea de ce se vrea capu` lui vladutz...

    ca sa se ingroape de fapt adevarul, si acela ca toti banii din sanatate se scurg de fapt in firmele politicienilor si a doctorilor... nu conteaza ca sunt PSD, PNL.. UDMR.. etc

    ABSOLUT TOTI fac bani frumosi din moartea noastra...
  • +1 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 13 aprilie 2021, 14:34)

    _Sherlock_ [utilizator]

    Cadrele alea medicale iau oferit totul ca sa intre!
    Ca sa aiba pe cine da vina dupa, domne a fost
    ceva da nu stim ce ca a umblat cutarica de la firma la
    ele!

    Bine ca nu a intrat! Sa vedem acum ce sa intramplat,
    bey parchet facem si noi o ancheta calumea?
  • -4 (10 voturi)    
    ... (Marţi, 13 aprilie 2021, 14:48)

    ursu_rebegea [utilizator]

    Asta o sa o spuna procurorul, amice, si tare mi-e ca omul vostru va fi inculpat pentru ucidere din culpa
  • -2 (6 voturi)    
    Ca se baga prea mult sau deloc oxigen...... (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:00)

    JohnyM [utilizator]

    in Romanica rezultatul este acelasi.
  • +11 (11 voturi)    
    Avarie (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:32)

    NinjaCHE [utilizator]

    Aparaturile se mai strica, inclusiv cele medicale si cele pe care le avem toti acasa. Totusi cele ale caror defectiuni pot pune siguranta sau viata unor oameni in pericol n-ar trebui sa aiba un sistem de avarie? O alarma, ceva auxiliar care sa preia functia, orice. Doar sa se poata interveni la timp. S-a stricat si gata? Nu e televizorul din curte, totusi sunt niste aparate care tin oameni in viata.
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui NinjaCHE

      (nu stiu, ca nu lucre in domeniu) anunta, dar daca aia dorm in front, sau daca efectiv nu au unde sa-i mute.....
  • +2 (2 voturi)    
    dda mai stim (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:34)

    liviu_ [utilizator]

    e vina lui VV....
    firma nu are nici o vina
    manageru e curat ca lacrima
    aia care au facut lucrari au facut totu corect

    eu zic ca a venit VV noaptea pe furis si a stricat aparatele...
  • +2 (2 voturi)    
    văd că (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:35)

    nahir [utilizator]

    toată lumea se axează pe funcționarea ventilatoarelor, în loc să se întrebe ce a făcut de a crescut presiunea oxigenului la 6 barri, fapt ce a forțat sistemul de funcționare să se autoprotejeze prin oprirea atât a ventilatoarelor cât și a circulației pe conducte a oxigenului.
    Problema este cauza care a determinat creșterea presiunii oxigenului în rețeaua respectivă.
    Și o întrebare de altă natură : în tirurirle alea pacienții rămân nesupravegheați? Chiar nu era nicio/niciun asistentă/asistent care sa ventileze mecanic, măcar, pacienții?
  • 0 (0 voturi)    
    si daca a crescut presiunea la 6 bari (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:31)

    GNG [utilizator]

    ... sistemul nu are o supapa de siguranta pentru stabilizarea presiunii? Pana si oala sub presiune are chiar doua supape pe capac, altfel explodeaza pe aragaz... Si sistemul in anasamblu ar trebui sa fie dublat in caz in care iti pica un circuit...