Florin Cîțu: Capacitatea de vaccinare a ajuns la 115.000 de persoane pe zi

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2021, 11:45 Actualitate | Esenţial


Vaccinare
Foto: pixabay.com
Capacitatea de vaccinare contra Covid-19 din România a ajuns, începând de marți, la 115.000 de persoane pe zi, afirmă premierul Florin Cîțu într-o postare pe pagina sa de Facebook.

”Vă încurajez pe toți să vă vaccinați. Este SINGURA cale de a scăpa de pandemie. Pentru revenirea cât mai rapidă la normalitate este nevoie de un efort comun. Doar dacă ne implicăm cu toții, dacă suntem responsabili și respectăm în continuare măsurile sanitare, este posibil să ne reluăm viețile de dinainte de pandemie”, spune Cîțu.

Potrivit datelor transmise luni seară de către Comitetul de coordonare a vaccinării, de duminică până luni s-au vaccinat 62.881 de persoane - 46.271 cu serul Pfizer, 8.591 cu Moderna şi 8.019 cu AstraZeneca. Dintre acestea, 39.938 au primit prima doză de vaccin.

Autorităţile române au deschis, marţi, încă 144 de centre de vaccinare în care va fi folosit serul Pfizer, numărul total de fluxuri pentru imunizarea cu acest ser ajungând, astfel, la 948.

Preşedintele CNCAV, Valeriu Gheorghiţă, a spus, în weekend, că începând de marți România va putea vaccina aproximativ 80.000 zilnic.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1685 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Lol (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:49)

    HP [utilizator]

    Nu boss, singura cale ar fi fost ca in loc sa vaccinati specialii si personalul medical - sa ii aliniati pe toti pensionarii din Romania si sa ii vaccinati obligatoriu.

    90% din cei de la ATI si cei morti au peste 60 de ani.
    • +1 (1 vot)    
      Dapp (Marţi, 13 aprilie 2021, 14:09)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui HP

      exact asa au facut suedejii.... si uite unde au ajuns... cei mai rau din zona...
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:49)

    [anonim]

  • +2 (12 voturi)    
    pe hartie (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:51)

    AndreiGr [utilizator]

    ..cum ar spune PNL de paturile ATI ale lui VV. In realitate cam 50% este capacitate de vaccinare cu Astrazeneca (pe care nu o mai accepta nimeni). Deci reali..cam 50-60.000. Felicitari, in ritmul asta ne asteapta o vara la umbra. FORTA PNL
  • 0 (2 voturi)    
    80k, 100k e irelevant (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:58)

    liviu_ [utilizator]

    oricum la cata campanie anti vaccinare s-a facut in romanica (in general de latrine, romania wc, haur, si pretinii... deci tehnic vb. si psd) o sa ajungem la 10 milioane de vaccinati dupa ce o sa omoare visurul macar 5 milioane... (in romania)...
  • +1 (1 vot)    
    Realitatea este (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:13)

    Vaka [utilizator]

    ca scad listele de asteptare.

    Azi, conform vaccin.live sunt un pic peste 400k si avem vaccinuri Comirnaty si Moderna (12k) disponibile.

    Sunt ~1.5M vaccinate complet, ~1M cu o doza si 0.4M in asteptare => 3M. Adica undeva la 15% din populatia scriptica a Romaniei.

    La numerele de mai sus trebuie sa adaugam 1M care au trecut prin boala si sunt contorizati plus inca cel putin la fel de multi, daca nu mai multi care au trecut prin boala fara simptime.

    Si asa ajungem la un ~5M - 6M care sunt imunizati intr-un fel sau altul adica ~30%.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce bullshit... (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:31)

    abisala [utilizator]

    Poate vaccinati in alte tari, pt ca liste de asteptare in Romania sunt statice, si nimic nu se intampla... Duceti vaccinuri la cucuietii din deal (lol, am vazut ca la Suraia sunt locuri libere la moderna), dar orasele mari nu primesc nimic. Exceptand Timisoara, ma intreb de ce...
  • 0 (2 voturi)    
    Cine a stabilit că aceasta e SINGURA cale (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:59)

    Un cititor [utilizator]

    de a scăpa de epidemie?
    Cei care au provocat-o sau cei care o întrețin?