De vineri, granițele Greciei se vor redeschide pentru turiști / Care sunt condițiile

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 12 aprilie 2021, 13:30 Actualitate | Esenţial


Plaja Grecia
Foto: pixabay.com
Grecia îşi redeschide graniţele pentru turism din 16 aprilie, a anunţat luni ministrul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului (MEAT), Claudiu Năsui, potrivit Agerpres.

"Am discutat chiar astăzi cu ambasadoarea Greciei în România şi din 16 aprilie graniţele Greciei se vor redeschide pentru turism, evident cu nişte condiţii, şi acelea sunt un formular pe care dânşii îl au şi acum, de localizare, şi este uşor completabil pe internet sau cu certificat de vaccinare sau cu test negativ PCR. O veste bună”, a afirmat oficialul român.

”Practic, sunt două momente: momentul intrării în Grecia şi momentul revenirii în România. La momentul plecării în Grecia, turiştii români care ar dori să plece acolo ar avea nevoie de acest document care există şi acum pe net (formularul de localizare PLF), un test PCR negativ sau certificat de vaccinare. Aşteptăm şi noi mai multe informaţii de la greci, pentru că sunt regulile lor. Eu am discutat cu ambasadoarea, mi-a zis test PCR, probabil cu un termen oricum rezonabil, deci nu cred că vor fi probleme acolo", a explicat Năsui.

Ministrul Turismului a explicat şi condiţiile pentru ca la revenirea din Grecia în ţară turiştii români să nu intre în carantină.

"La momentul revenirii în ţară: ca să nu fie un cetăţean român care se duce şi îşi face o vacanţă de o săptămână, două, 10 zile în Grecia şi se întoarce, dacă Grecia nu este pe lista aceea a CNSU (lista galbenă), atunci nu e nicio problemă. Dacă totuşi este, şi cetăţeanul român este vaccinat, şi prin vaccinare înseamnă 10 zile de la rapel, de la a doua doză, intră fără carantină, deci n-are nicio problemă, se întoarce fără carantină. Dacă nu are vaccinul, dar a fost bolnav de covid în ultimele 90 de zile, lucru pe care îl poate dovedi fie cu un certificat medical, fie cu un test de anticorpi, de asemenea nu intră în carantină", a menţionat Claudiu Năsui.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















31058 vizualizari

  • +6 (30 voturi)    
    veste buna pentu cine? (Luni, 12 aprilie 2021, 13:34)

    danco [utilizator]

    asta parca e agent comercial pentru greci...dar granitele romaniei pentru greci cand se deschid?
    • +12 (22 voturi)    
      Cand (Luni, 12 aprilie 2021, 15:15)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui danco

      Cand romanii vor oferi aceleasi servicii ca in Grecia! Si cand conditiile vor fi la fel, mai putina mitocanie, mai putine manele si harmalaie, mizeria, figuri si fite de la toate non-valorile miortice etc.

      In plus, nu imi vine sa cred ca am comparat turismul romanesc cu cel din grecia ! Daca eram nevoit sa il compar cu cel din Spania, Croatia sau Portugalia raspundeam sec "pfft"
    • +10 (16 voturi)    
      pai ca sa ce (Luni, 12 aprilie 2021, 15:33)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui danco

      sa vada gunoaiele pe toate marginile de drum ? ma intreb daca exista in tara asta un popas pe vreun drum fara sa fie plin de gunoaie.
      e mai usor sa strigi jos pandemia cu tricolorul de gat dar sa iti arunci gunoiul la picioare
    • +10 (18 voturi)    
      Dece? (Luni, 12 aprilie 2021, 16:19)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui danco

      Dece ar veni oricine în țigăneala numită turism rromânesc?
      Ca sa fie jecmănit, furat, mințit?
    • +8 (10 voturi)    
      Veste buna (Luni, 12 aprilie 2021, 16:31)

      corsic [utilizator] i-a raspuns lui danco

      pentru cei care vor sa petreaca un concediu decent. Se deschid granitele si pentru greci dar mai trebuie sa invatam si noi romanii cum sa ne comportam cu turistii astfel incat acestia sa si vrea sa vina.
    • 0 (0 voturi)    
      Veste buna (Duminică, 25 aprilie 2021, 11:49)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui danco

      Pt noi ca putem merge in sfarsit in CO. Eu sunt vaccinat asa pt min este o veste excelenta
  • +10 (28 voturi)    
    Afacerea cu teste PCR este deja mai mare (Luni, 12 aprilie 2021, 13:38)

    gogu70 [utilizator]

    decat HORECA in zilele ei de varf. Unele afaceri se prabusesc altele explodeaza

    In plus asta cu PCR-uri este si fiscalizata
  • -11 (39 voturi)    
    Opa (Luni, 12 aprilie 2021, 13:39)

    Mazeta [utilizator]

    Vaccinarea începe să aibă legătură din ce în ce mai puțină cu sănătatea și din ce în ce mai multă cu Grecia.
    • +1 (11 voturi)    
      pai de cand iti pui tu problema de sanatate? (Luni, 12 aprilie 2021, 17:53)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu parca nu esti decat cu critica si mishto-ul.

      Vaccin nu vrei, reguli nu vrei, cu solutii nu vii (aaa, poate aia cu liber la tot si cine scapa,scapa,cine nu,nu)
      Vrei jos cu pandemia dar indemni oamenii sa nu se vaccineze, fata sa-ti dai seama ca te sabotezi singur.
      Deci cand ti-a pasat tie de sanatate?
  • +9 (27 voturi)    
    Ce e balmajala asta din care nu intelegi nimic? (Luni, 12 aprilie 2021, 13:55)

    danduta [utilizator]

    :un test PCR negativ sau certificat de vaccinare" si urmeaza "am discutat cu ambasadoarea, mi-a zis test PCR".
    E, sau nu E si certificatul de vaccinare suficient si valabil???
    Halal ministru!
  • 0 (16 voturi)    
    Și copiii, ce trebuie pentru copii? (Luni, 12 aprilie 2021, 13:57)

    raresh [utilizator]

    Ce documente trebuie pentru copii?
    Mulțumesc!
    • -2 (4 voturi)    
      Probabil (Luni, 12 aprilie 2021, 15:16)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui raresh

      Pasaport banuiesc, in cazul lor nu s-a schimbat nimic de anul trecut.
  • +13 (27 voturi)    
    Trebuie sa urmati niste cursuri domnule ministru ! (Luni, 12 aprilie 2021, 14:26)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Se spune : Am discutat cu ambasadorul Greciei in Romania, doamna X . Limbajul folosit de dvs denota grave carente !
    • -14 (18 voturi)    
      Ai luat 6 voturi de la d'astia ca tine! (Luni, 12 aprilie 2021, 15:59)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      In momentul asta, scorul e 6-0 cu +.

      Ai luat 6 voturi de la d'astia ca tine! Analfabeti functionali, mandri tare ca stiu doua chestii de genul "ce ingroapa pisica"...dar - deep down- prosti ca oaia.

      In cazul asta, pacaliciul ala care-si spune ministru, chiar a zis corect: daca-i femeie, e "ambasadoare", nu "ambasador (cu explicatii retardate, dupa)". Nadia a fost "AMBASADOARE a sportului romanesc, nu "ambasador" d'asta nou, analfabet"

      https://dexonline.ro/definitie/ambasador
  • +1 (27 voturi)    
    anuntul ministrului Nasui (Luni, 12 aprilie 2021, 14:31)

    Alfa-Omega [utilizator]

    Dle. ministru, a propos de anunt am o intrebare:

    dvs. sunteti ministrul turismului Greciei ?
  • +3 (9 voturi)    
    bun (Luni, 12 aprilie 2021, 14:41)

    naenae [utilizator]

    Daca esti vaccinat sau ai fost bolnav, te intorci in tara fara carantina. Despre copiii sub 16 ani insa nu se spune nimic.
  • +7 (15 voturi)    
    Bulversant ! (Luni, 12 aprilie 2021, 15:51)

    DanCris [utilizator]

    Ministrul turismului din Romania (!) este in acest moment pe toate posturile TV sa anunte ca s-a deschis sezonul turistic in Grecia si ca personal s-a ocupat ca turistii romani sa nu aibe probleme.
    Omul asta fie nu isi cunoaste fisa postului fie incep sa cred ca are interese financiare legate de Grecia...
  • +1 (17 voturi)    
    Cam slăbuți la comunicare useriștii (Luni, 12 aprilie 2021, 15:52)

    Nyk1 [utilizator]

    În afară de Drulă care e mai bazat, uneori nici nu trebuie să vorbească pentru a comunica, e suficient să aibă o rangă la îndemână.
  • +4 (4 voturi)    
    Și Turcia când se deschide ? (Luni, 12 aprilie 2021, 18:23)

    Koczka [utilizator]

    ca este deja deschisa.
    NB Cine ne garantează ca regulile nu se schimba în timpul sejurului sau înainte, după ce am contractat ? Mai ales ca mai sunt tulpini în curs de extindere, valurile 3,4,...
  • +3 (7 voturi)    
    Interesant (Luni, 12 aprilie 2021, 22:16)

    wintershadow [utilizator]

    Ministrul roman al turismului promoveaza turismul in Grecia in timp ce turismul nostru se sufoca sub restrictii.

    Iar grecii sper sa iasa cu un mare minus in buget si sa realizeze ca pemiterea accesului conditionat de vaccinare este ilegala si discriminatorie.
  • 0 (0 voturi)    
    N ai cum (Duminică, 25 aprilie 2021, 11:59)

    Costi888 [utilizator]

    Sa promoveZi cloaca litoralului romanesc, chiar si fiind ministrul turismului :))
    Litoralul romanesc e fara speranta, totul e construit deampulea, serviciile sunt oferite in stilul “romanesc”, pe scurt o mizerie. Care ar fi solutia? Habar n am.
    Mai problematic este ca specimenele pe care le vedeai pana acum in RO, bulgaria si grecia incepi sa le vezi si prin alte parti.. si te apuca groaza.