Barna: Este o chestiune de onoare legată de cei care au permis ca jandarmii să stea să privească cum pacienții de la Foișor erau înghesuiți de alți cetățeni / Replica lui Bode

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 12 aprilie 2021, 12:58 Actualitate | Esenţial


Lucian Bode
Foto: Arhiva personala
Vicepremierul Dan Barna spune, întrebat dacă premierul se referea la Vlad Voiculescu atunci când vorbea despre onoare în scandalul evacuării Spitalului Foișor, că "este o chestiune de onoare legată de cei care au permis ca jandarmii să stea să privească cum pacienții erau înghesuiți de alți cetățeni sau de media". În replică, ministrul de Interne, Lucian Bode, susține că "este total incorect să faci trimitere la o instituție fundamentală a statului român, cum este Jandarmeria Română".

Întrebat duminică dacă cineva trebuie să facă un pas în spate, în scandalul evacuării Spitalului Foișor, premierul Florin Cîțu premierul a răspuns: "E vorba de onoare, să vedem dacă mai există onoare în România”.

Chestionat luni dacă premierul se referea la ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, Dan Barna a răspuns: "Este o chestiune de onoare legată de cei care au permis ca jandarmii să stea să privească cum pacienții erau înghesuiți de alți cetățeni sau de media".

El a spus că jandarmii prezenți la fața locului ar fi trebui să delimiteze un perimetru, astfel încât transferul pacienților să se facă în bune condiții.

Replica ministrului de Interne

Ministrul de Interne, Lucian Bode, a susținut că intervenția jandarmilor la evacuarea cu scandal a pacienților de la Spitalul Foișor a fost din inițiativa Jandarmeriei.

El spune că responsabilitatea asigurării măsurilor de protecție revenea firmei de pază, iar dacă aceasta era depășită de situația avea obligația să solicite sprijin poliției și jandarmeriei, dar nu a făcut acest lucru.

“Am văzut în spațiul public o afirmație nedreaptă la adresa Jandarmeriei Române. Este total incorect să faci trimitere la o instituție fundamentală a statului român, cum este Jandarmeria Română. Eu, cât voi fi ministru al Afacerilor Interne, nu voi permite nimănui să pună semnul egal între eventuale derapaje ale unor angajați ai Jandarmeriei Române și această instituție fundamentală a statului, Jandarmeria Română", a spus Bode.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3881 vizualizari

  • +13 (23 voturi)    
    Greu de inteles cum voteaza unii PNL si PSD (Luni, 12 aprilie 2021, 13:05)

    emil bobu [utilizator]

    Jandarmeria si angajatii ei nu sunt acelasi lucru?
    • +9 (11 voturi)    
      Nu sunt acelasi lucru! (Luni, 12 aprilie 2021, 13:20)

      gogu70 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Jandarmeria este o institutie nobila, plina de istorie glorioasa, demna urmasa a trupelor de Securitate care s-au metamorfozat.

      Jandarmii, in schimb, sunt derbedeii care care te bat - pe 10 August in general - si sporadic ulterior si care raman nepedepsiti

      Confuz huh?
  • +6 (8 voturi)    
    Bode imi pare rau de tine (Luni, 12 aprilie 2021, 13:05)

    democtrates [utilizator]

    Te intreb dl Bode, daca jandarmii constata o incalcare a legii, trebuie sa sune la tine sa ceara consimtamantul sa intervina ? Deci este o aberatie, asa ca cicocul mic.
  • +7 (9 voturi)    
    De onoare intrebati-l pe bode (Luni, 12 aprilie 2021, 13:32)

    axxa [utilizator]

    legat de actiunea fortelor din subordine, atat in cazul grevei ilegale de la metrou, cat si si in cazul Foisor. Domnule ministru bode, este neproductiv sa mai sariti la gatul lui drula dupa ce acesta a reliefat lipsa de actiune a multor ministri care au trecut pe la transporturi, ultimul dintre ei, cu onoare, fiind chiar dumneavoastra.
  • +4 (6 voturi)    
    Jandarmeria cloaca de batausi interlopi (Luni, 12 aprilie 2021, 13:33)

    Calin02 [utilizator]

    Trebuia desfiintata dupa 10 august.
  • +4 (6 voturi)    
    aham (Luni, 12 aprilie 2021, 13:33)

    liviu_ [utilizator]

    e clar ca pnl e trup si suflet alaturi de psd...

    apropos tovarasi din pnl... spitalul ala nu e in subordinea primariei (deci a pnl)?!
    oricum o dai tot vina voastra a fost mai jegurilor.
    dar aruncati vina pe usr...

    USL traieste... si la cum merg lucrurile o sa fie la guvernare in 1 an de zile...
  • +5 (7 voturi)    
    unii dintre angajati? (Luni, 12 aprilie 2021, 14:04)

    sorin3 [utilizator]

    sa intelegem ca au fost jandarmi care nu au indeplinit misiunea/ordinele primite?
    Salu la care angajati ai jandermeriei se refera ministrul cind spune ca au avut derapaje?

    O alta intrebare ar fi... pentru ale cui fapte poate fi trasa jandarmeia la raspundere? pentru potas, laptareasa, primar ? adica daca nu raspunde pentru faptele propriilor angajati, atunci pentru ce raspunde?

    Si apoi exista un singur lucru fara de care natiunea nu poate sa existe: oamenii. Fara jandarmetie se poate.
  • +3 (5 voturi)    
    asta ma face (Luni, 12 aprilie 2021, 14:15)

    nash pandelica [utilizator]

    sa'l regret pe vela... zau !
  • +7 (9 voturi)    
    Militia (Luni, 12 aprilie 2021, 14:16)

    Luk [utilizator]

    Militia sta si se uita cum mor doi ostatici, jandarmii stau si se uita cum un intreg oras e paralizat de 500 de ametiti si pe urma uita sa protejeze niste cetateni care au (inca) dreptul la propria imagine si la spatiu privat.
    Onoare e doar la USR, nu la PNL (cu Bode care doarme pe bancheta din spate sau cu Campeanu care-l spala de Ponta).
    Jegos!
  • +6 (8 voturi)    
    Fundamental auzi! (Luni, 12 aprilie 2021, 14:44)

    john-doe [utilizator]

    Pare ca orice ministru ai numi la interne se transforma brusc in militian! Fundamentala e insistenta PSD si PNL de a mentine intangibila garda pretoriana!
  • +3 (5 voturi)    
    Bastonu' fundamental, stalpu' guvernarii (Luni, 12 aprilie 2021, 15:01)

    ion creion [utilizator]

    Alo, mos Teaca, jandarmeria e fundamentala, dar spitalele sunt mai putin fundamentale? iar scolile si mai putin fundamentale? doar pentru ca jandarmii dau cu bastonu'? cat de limitat e prapadila asta care, din lene de a sta in trafic in calitate de mare ministru al infrastructurii fundamentale care nu exista, a facut accident circuland pe contrasens, ranind niste nevinovati; o sa ajungeti, si meritati asta, la 5% PNL + USR cu atatia stupizi discutand stupizenii
  • +3 (3 voturi)    
    gura casca (Luni, 12 aprilie 2021, 17:54)

    revo [utilizator]

    Aha, deci s-au dus asa, din proprie initiativa, ca la circ, sa caste gura. Totusi, n-am inteles, erau sau nu in timpul serviciului? D-nul acesta, Bode, si-o fi pus intrebarea de ce hoinareau aia p-acolo, in uniforma?

    Eh, pana la urma, mai bine ca doar au cascat gura decat sa fi intervenit in stilul lor caracteristic: cu bastoane, picioare in burta, pisat pe bolnavi si gaze lacrimogene.