VIDEO Voiculescu, explicații în timp ce Cîțu cerea demisii: Ministerul Sănătății nu poate decide peste un manager de spital aflat în subordinea unei primării

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 11 aprilie 2021, 16:06 Actualitate | Esenţial


Vlad Voiculescu
Foto: Comitetul național de coordonare a activităților privind vacccinarea împotriva COVID-19
La două zile de la la scandalul evacuării Spitalului Foișor, ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a ieșit public pentru a spune că unitatea medicală nu este în subordinea ministerului, iar acesta nu poate interveni. El a acuzat, voalat, interese politice în acest caz.

„Discuţiile despre includerea spitalului Foişor în circuitul COVID-19 sunt de un an. Ministerul Sănătăţii a dat avizul pentru ca spitalul să devină COVID pentru că de acele locuri depindea şi depinde viaţa unor oameni. S-a întârziat nepermis de mult cu transferul pacienţilor şi acordul managerului, respectiv formalităţile întocmite de conducerea Spitalului şi de ASSMB au venit ultimele şi au venit cu întârziere. Spitalul Foişor nu este sub autoritatea Ministerului Sănătăţii, ci Primăriei Bucureşti şi ASSMB. Ministerul Sănătăţii nu poate decide peste un manager de spital aflat în subordinea unei primării sau a unui consiliul judeţean”, a spus Voiculescu.


El a menţionat că în situaţia de la Spitalul Foişor s-a încercat câştigarea de capital politic.

“Chiar dacă vorbim de o situaţie de criză lucrurile pot fi blocate fie din interes, mediatic, politic, fie dintr-o neînţelegere a situaţiei de criză în care sistemul sanitar se află şi MS are capacitate limitată pentru a trece peste decizia unui manager, respectiv refuzul de a semna, respectiv o întârziere. (...) Este regretabil că s-a întâmplat acest lucru şi este cât de poate de evident că de la un punct încolo s-a încercat folosirea unei situaţii de urgenţă pentru a câştiga capitalul politic”, a precizat ministrul Sănătăţii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12387 vizualizari

  • -12 (42 voturi)    
    nicusor e de vina... (Duminică, 11 aprilie 2021, 17:09)

    maiorulmura [utilizator]

    ...nu eu!
    • +11 (23 voturi)    
      nu, (Duminică, 11 aprilie 2021, 18:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Fifi.
      Ea l-a numit pe Apostol, director ASSMB, care la rându-i l-a numit pe directorul Spitalului Foișor, bineînțeles că la indicațiile superioare de partid, prin șoaptele dulci ale lui Fifi.
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
    • -1 (7 voturi)    
      Chiar ai nimerit-o fiindca de cind (Duminică, 11 aprilie 2021, 20:25)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      s-a vazut primar nicusor a cam cotit-o spre pnl si uita ca de fapt l-au sustinut si cei de la usr+, chiar mai mult decit merita.
  • -28 (58 voturi)    
    Voiculescu (Duminică, 11 aprilie 2021, 17:09)

    Ibit [utilizator]

    Dovedeste ca pe langa impostura si incompetenta mai poseda si si doze impresionante de nesimtire si impertinenta .
    Este normal pentru un needucat !
    • +21 (39 voturi)    
      pute psd-ul in tine... (Duminică, 11 aprilie 2021, 18:29)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      pute psd-ul in tine...
        #showComment()
    • +7 (9 voturi)    
      Needucat? (Duminică, 11 aprilie 2021, 20:49)

      MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      De unde ai scos-o? Voiculescu din punctul asta de vedere e peste multi ministri care i-a avut Romania de zeci de ani.
    • +5 (5 voturi)    
      uau (Duminică, 11 aprilie 2021, 21:20)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      cata ura. doar pe vremea usl-ului auzeam asa ceva...
      nu v-a trecut?
      va doare? :)
  • +29 (49 voturi)    
    rade (Duminică, 11 aprilie 2021, 17:12)

    kln2000 [utilizator]

    Dle Voiculescu, fiti atent ce trebuie sa faecti acum: pe ei, pe mama lor!
    CURATENIE GENERALA peste tot unde ministrul are putere! Nu ai ce sa pierzi. Rade mizeria din sanatate. Sa vedem atunci daca mai au chef sa te dea afara!
    • -19 (41 voturi)    
      vine Pastele (Duminică, 11 aprilie 2021, 17:43)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui kln2000

      Sa ia mopul, sa bata covoarele, sa curete de praf, cam asta e nivelul de curatenie la care poate se pricepe Vladut. Am zis praf? Pai cam asa e omul.
        #showComment() #showComment()
    • -10 (14 voturi)    
      Gunoaie (Duminică, 11 aprilie 2021, 19:49)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui kln2000

      '....iar gunoaiele rezultate le ridica Cloti cu actorii voluntari in regim de urgenta de-o luna.
    • -8 (12 voturi)    
      rasul (Duminică, 11 aprilie 2021, 19:58)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui kln2000

      Nu mai bine decat sa se ocupe de "mama lor", se-ngrijea sa existe ATI-uri pregatite ca, cica, ar fi ceva Covid prin tara in care e el ministru al sanatatii( cica)?!
  • -7 (21 voturi)    
    macane (Duminică, 11 aprilie 2021, 17:42)

    traiang [utilizator]

    Hai ca macane Are nevoie de avizul MS dar raspunde primaria De fapt nu am vazut ca cineva s-a inflamat ca a fost transformat spitalul in covid neaparat cimaniera in care au fost transportati bolnavii in miezul noptii Deci lasati cu negativele si nu o mai dati dupa piersic
    • +8 (14 voturi)    
      ordinul (Duminică, 11 aprilie 2021, 18:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      de evacuare, fiind stare de alertă, e dat de șeful DSU cu avizul MS. E logic.
      Directorul are obligația să-l ducă la îndeplinire chiar dacă din punct de vedere al jurisdicției se subordonează ASSMB.
  • +15 (35 voturi)    
    De ce nu vb Citu de managerul de spital al PSD? (Duminică, 11 aprilie 2021, 17:43)

    emil bobu [utilizator]

    Pentru ca PNL vrea sa scape de USR/PLUS si sa refaca USL.
    • -1 (21 voturi)    
      Sper ca d-nul Cîțu (Duminică, 11 aprilie 2021, 18:02)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Să dea exemplu cât mai este onoare în Romania.
    • -5 (7 voturi)    
      USL (Duminică, 11 aprilie 2021, 21:08)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      S-a format pentru a-l da jos pe Baselu&co care capusasera Ro....nu mai avea nimeni loc de PDL pe la DNA :))))

      USR cu plus cu tot, fara Presedinte si PNL nu mai poate scoate nici macar procentele AUR. Basescu a fost lider mare insa lacomia PDL a dus la cadere.

      Nu este necesar aparitia USL, nu se justifica, cui sa se opuna? USR-ului ? :))))) Nici vorba :)))))

      Voiculescu e pa dar nu-si da seama inca, a dat dovada ce e pe dinafara si nu recunoaste. (Chiar daca este evident ca nu l-a vrut nimeni din PNL si PSD ministru de la inceput ). Poate daca nu avea relatia de rudenie cu unchiul de la Viena (medicamente) si clarifica fitzuica aia cu studiile superioare....oamenii poate&l sustineau insa "regretabil". :)))
  • +13 (21 voturi)    
    de ce nu schimbati legea? (Duminică, 11 aprilie 2021, 18:16)

    mike_the_hunter [utilizator]

    De ce nu schimbati legea? Macar in timpul pandemiei....
    e pur si simplu ridicol ca ministrul sanatatii ,chiar si primul ministru sa nu poata decide ce se intampla intr-un spital.Cine trebuie sa aiba grija de impozitele noastre platite pentru sanatate? Managerii spitalelor , primarii ?Daca da, sunt deja pierduti, si asta se vede...la orice pas.

    Baieti, ce ziceti de un OUG? E chiar asa de greu...e un pic mai greu dacat sa stai pe facebook toata ziua...doar un pic....
    • +8 (12 voturi)    
      Sistemul e conceput de hotii din PSD (Duminică, 11 aprilie 2021, 20:29)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Managerii de spital sunt numiti politic, pentru a facilita furtul de la Sanatate.
    • -3 (3 voturi)    
      Asta zic si eu (Duminică, 11 aprilie 2021, 20:57)

      MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      M-am saturat sa aud de "nu ne lasa legea". Nu zic ca nu e asa, dar daca vrem sa miscam lucrurile, trebuie sa le miscam din temelii, trebuie schimbata legea.

      Si e vorba si de legi care permit datul afara a celor care nu-si fac treaba. Sau legi care introduc o evaluare concreta a performantelor. Sunt o gramada de posturi si institutii care plimba hartii, in timp ce altele au nevoie acuta de oameni.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 11 aprilie 2021, 23:33)

      Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      legile organice nu pot fi schimbate decat cu 66% din voturi.

      doi la mana, oprelistile legale care impiedica sau incetinesc schimbarea de functie a unui ticalos sunt de multe ori acolo pentru a-i proteja pe cei care fac si treaba si nu ar trebui toate eliminate sau modificate. exista un motiv pentru care schimbarile de genul acesta ar trebui in mod legitim sa se faca lent, sa existe numeroase etape in care ar putea fi contestate samd... chestiunile de genul asta sunt in interesul nostru si al putinilor profesionisti din sistem, fara astea, cand este PSD la putere ar face prapad prin toti care sunt incovenienti pe buna dreptate. ori ei au reusit sa impuna atat de multi ticalosi fiindca alegatorii i-au lasat la putere foarte multi ani la rand cu o majoritate mai mult decat comfortabila.
  • +11 (23 voturi)    
    Lipsa de experienta. (Duminică, 11 aprilie 2021, 18:43)

    Cataleya [utilizator]

    Cred ca marea greseala/vina a lui Voiculescu e ca, din lipsa de experienta ca ministru, a crezut ca daca el da un ordin sau semneaza un aviz, mai departe nu e treaba lui pt ca toate vor merge ca pe roate.
    Deh...sunt ministru ce mama zmeului.
    Daca nici pe mine nu ma asculta...
    Acum s-a lamurit ca pt anumiti subalterni, dintr-un anumit partid,, ordinele unui ministru din alt partid nu inseamna mare lucru, si daca va ramane pe functie mai mult ca sigur ca data viitoare va sufla in iaurt.
  • -7 (11 voturi)    
    E prost sau se face? (Duminică, 11 aprilie 2021, 20:22)

    Alui [utilizator]

    Daca ministerul nu are autoritate asupra spitalului cum ii poate schimba scopul din spital ortopedic in spital Covid?
  • +4 (8 voturi)    
    Adevarul sau cosmetizarea? (Duminică, 11 aprilie 2021, 20:52)

    astro1984 [utilizator]

    De 31 se ani sanatatea publica in Romania a avut ministrii ai sanatatii de la diverse partide politice ,
    adica din perioada de 31de ani : 15ani PSD, 8ani PNL, 5ani UDMR, 3ani independenti.
    Asta este si proportia de capusare a dotarilor medicale[contracte paguboase, manageri spitale slugi politice, medici care folosesc propteaua politica(de ce Ciuhodaru, Monica Pop,Rfila pupa in popou politicieni ?, oare sunt slabi profesional? si nu se pot mentine in posturi decat cu ajutor politic?), firme de casa politica cu contracte si spaga ce nenorocesc spitalele, etcetcetc].
    Asta este situatia reala(sa nu uitam ca medicina este cea mai grea facultate si ca zeci si zeci de mii de medici sunt CINSTITI si lupta din greu pt vietile noastre in pandemie) in afara unei mici minoritati politizate, corupte.
    Dintre toti ministrii sanatatii , in 31 de ani, doar Vlad Voiculescu a tras perdeaua,ca sa vedem adevarul.
    Voiculescu a prezentat situatia reala, tragica, necosmetizata politic.
    Astfel a prezentat clar, logic, brut, realitatea situatiei medicale in special covid, a dat solutii pt rezolvarea situatiilor(impreuna cu consilierii pe diverse specialitati).
    Sigur ca ADEVARUL nu convine hotilor ce capuseaza sist medical si vor gatul lui Voiculescu.
    Uitati-va zilele astea pe la televiziuni si notati-va numele persoanelor ce striga isteric impotriva lui Voiculescu, veti obtine o lista, apoi urmariti in urmatoarele luni, ani si o sa vedeti hotimea , capusiada, excrocimea puturoasa ce gatuie Romania ca e pe lista dv.

    In cazul FOISOR, managerul s-a crezut proprietar de spital, a refuzat sa se alature efortului anticovid, a refuzat ajutor pt gravi bolnavi, deci e prost sau ticalos(una din def inteligentei este capacitatea de a solutiona situatii nemaiintalnite cum este pandemia).
  • -5 (13 voturi)    
    Voiculescu/regretabil... (Duminică, 11 aprilie 2021, 20:54)

    FortApache [utilizator]

    Mereu spune ca "este regretabil"....orice zice da cu regretabil!?!?!

    El nu intelege ca lumea s-a prins ca e pe dinafara de subiectele din minister....el se ocupa acolo cu altceva si se vede din prima zi de mandat, de la primele declaratii totul este "regretabil" ...:))))
    • +4 (8 voturi)    
      E prea elegant... (Duminică, 11 aprilie 2021, 21:48)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      si nu stie sa minta cu nerusinare ca Banicioiu, de ex., vad ca va place psd, sa va minta frumos si sa nu faca nimic .
        #showComment()
  • +2 (4 voturi)    
    Comunicarea e importanta (Duminică, 11 aprilie 2021, 20:58)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    E bine ca dlul Voiculesc a facut acest comunicat.

    Trebuie sa comunice mai des. Si nu trebuie sa vina in prime time in fiecare seara la TV cum au facut alti ministri, e suficient astfel de comunicate inregistrate.
  • -4 (8 voturi)    
    ministrul V Vaicarila nevinovat. asa-i si PLUS-USR (Duminică, 11 aprilie 2021, 21:07)

    hopsinoi [utilizator]

    desert.
  • -1 (1 vot)    
    privatizati spitalele (Luni, 12 aprilie 2021, 0:09)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu pot fi in subordinea autoritatilor nici locale nici de la centru.
    • 0 (0 voturi)    
      privatizare spitale. (Luni, 12 aprilie 2021, 14:17)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Vezi ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se -ntample! Atunci sa te cauti prin buzunare! Veve e implantat acolo de stapanii de-afara cu singurul scop de a privatiza sistemul de sanatate ( muuuulti bani) in interesul Big Farma. Oricat de pafarist e, nu-l va schimba nimeni. Ordinul se executa, nu se discuta.
  • -1 (3 voturi)    
    Interventia urgenta la primarul Nicusor Dan (Luni, 12 aprilie 2021, 1:36)

    Dilematic [utilizator]

    in problema tranformarii spitalului Foisor in baza de tratament Covid, era atributia ministrului Voiculescu, ceea ce nu a facut-o, premierul Catu fiind nevoit sa intervina personal la primarul genral, in locul ministrului Sanatatii.
  • +2 (4 voturi)    
    Explicatii penibile (Luni, 12 aprilie 2021, 11:14)

    Metec [utilizator]

    Cand era in opozitie, domnul Vlad Voiculescu tuna si fulgera impotriva celor care ocupau acest post, cu laitmotivul "ce-as fi facut eu, daca eram in locul lui!" Pe atunci, nu-si mai facea scrupule cu ce poate si ce nu poate ministrul sanatatii sa faca.
    Roata s-a intors si el e la primire, dar singurul lucru pe care stie sa-l faca, din pacate, e sa arunce vina pe altii, ca un copil de clasa a II-a. El nu stia, el nu poate, el nu a vazut. Nu e el de vina, ci nenea ala mare de la Primaria Generala! Sau Tataru. Sau Dumnezeu. Oricine, numai el, nu.
    Apai, frate, daca n-ai oua, du-te baiete acasa si scrie pe net ce simti, pentru fan-club!
    Eu cred asa: ca Iohannis trebuie sa arate ca are stofa de barbat de stat si sa faca doua lucruri. Sa-l schimbe pe Catu cu Ciuca si pe Voiculescu cu Arafat! La vremuri exceptionale, se cer masuri exceptionale.
    Nu e timp de certuri intre partide, ca oamenii mor prin ambulante!