Scandalul Spitalului Foișor: Au fost internați 7 pacienți Covid-19 la ATI. Transferul bolnavilor va continua la interval de 60-90 de minute

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 11 aprilie 2021, 8:58 Actualitate | Esenţial


Coronavirus Romania
Foto: Facebook
La Spitalul Foişor din Capitală au fost internați deja 7 pacienţi cu COVID-19 la ATI, iar transferul bolnavilor va continua la interval de aproximativ 60 - 90 minute, a precizat șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat. În paralel, au sosit la Spitalul Foişor de la unităţile de primiri urgenţe şi pacienţi care au nevoie doar de oxigen pe secţie obişnuită.

Arafat a mai arătat că Terapia intensivă mobilă din curtea Spitalului 'Victor Babeş' din Bucureşti este deja ocupată la capacitatea ei maximă de 8 paturi.

''Se continuă transferul treptat al pacienţilor din unităţile de primiri urgenţă din Bucureşti spre Spitalul Foişor. Deja au fost internaţi în Spitalul Foişor pacienţi pe 7 paturi ATI din cele 20, iar transferul din unităţile de primiri urgenţe va continua la interval de aproximativ 60 - 90 minute. În paralel, au sosit la Spitalul Foişor de la unităţile de primiri urgenţe şi pacienţi care au nevoie doar de oxigen pe secţie obişnuită. Transferul va continua şi pentru pacienţii oxigeno-dependenţi către cele 90 de paturi din Spitalul Foişor'', a transmis pe Facebook Raed Arafat.

Șeful DSU preciza sâmbătă că decizia de evacuare a Spitalului Foișor a fost una corectă, chiar dacă „a creat un disconfort pentru pacienţii care erau internaţi”.

”Poate că acum am învățat și mai mult pe partea de evacuare a unui spital, anumite aspecte pe care trebuie să le luăm în considerare în viitor”, a susținut într-o înregistrare pe Facebook șeful DSU.

Arafat, cel care a semnat ordinul, susține că decizia a fost luată într-o situație critică, unitățile de primiri urgențe fiind supraaglomerate de bolnavi în stare gravă. „Decizia de a face loc pentru bolnavi în stare critică aș lua-o din nou pentru că asta înseamnă să tratezi o situație critică așa cum trebuie și nu să stai să te gândești ce să fac să nu supăr pe cineva. Îmi pare rău pentru cei pe care i-am supărat, dar decizia a fost una corectă”, a spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7326 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    Scoteti-l in fata pe managerul spitalului Foisor (Duminică, 11 aprilie 2021, 9:21)

    comentacu [utilizator]

    Care e problema acolo de a sabotat procesul de transformare temporara a spitalului, in spital Covid?
    Le-a incurcat spagile mutarea asta sau ce? Toata lumea stie ca nu te opereaza nimeni acolo fara spaga...Au ramas medicii de acolo fara bani?
    • -4 (20 voturi)    
      directorul avera responsabilitate fata de pacienti (Duminică, 11 aprilie 2021, 10:14)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      i lui, proaspat operati. Sunt boli mult mai cumplite decat Covid 19. Poate Ministrul V Vaicarila o sa-ti explice.
      • +3 (7 voturi)    
        Operați (Duminică, 11 aprilie 2021, 12:16)

        osica [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

        De ce s-au făcut internări și operații până în ultima zi?
    • -1 (5 voturi)    
      Ii trebuiau bani pt cadouri (Duminică, 11 aprilie 2021, 11:17)

      beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      sa-i dea lu' maica-ta
  • +9 (21 voturi)    
    ca sa vezi (Duminică, 11 aprilie 2021, 9:23)

    liviu_ [utilizator]

    chiar era necesar...

    sigur transferul putea sa fie facut mai bine... managerul spitalului putea sa nu puna bete in roate, dar in esenta a fost o miscare necesara , de care sper sa nu mai avem nevoie, dar daca nu respectam kkturile alea de reguli si nu ne vaccinam probabil osa mai fine nevoie si s-ar putea sa ajungem chiar sa decida medicii pe cine incearca sa salveze si pe cine lasa sa moara. sper sa nu se ajunga vreodata la asta asa ca PURTATI KKTU ALA DE MASCA !!!
    • -5 (7 voturi)    
      Poarta tu doua masti (Duminică, 11 aprilie 2021, 11:19)

      beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ca eu nu cred in plasmuirile lu Moldovan
      • +4 (6 voturi)    
        îți doresc (Duminică, 11 aprilie 2021, 12:05)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

        să nu constați pe propria-ți piele ce înseamnă să te îmbolnăvești de covid-19. Ți-o spun din experiență proprie.
        • -2 (2 voturi)    
          multumesc pt. grija, dar nu e cazul (Duminică, 11 aprilie 2021, 15:48)

          beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Duc o viata in limite ok..viata m-a dus prin sectii de Hematologie si Oncologie (mai mult ca apartinator)..

          P unii care au trait in comfort zone si n-au ajuns in viata lor p la spitale din Ro ii inteleg ca sunt anxiosi.. dar mai sunt si psihologi la care poti apela cand gandurile ti-o iau razna.

          Am si eu cunostinte, cu parinti de 70+ decedati de inima acum in perioada covid si ei sunt speriati tot de covid...oameni care nu fusesera in viata lor la un control...pai frate cat sa fie speranta de viata in conditiile date?
          Vrei sa traiesti mai mult..mai mergi la un control, apuca-te de miscare, fa o psihoterapie..nu te ajuta cu nimic ca esti chitros la bani
          • 0 (0 voturi)    
            Am fost internat in spitale din Romania ... (Duminică, 11 aprilie 2021, 23:37)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

            ... in repetate randuri. Clar nu-s conditii de lux. Clar s-ar putea mai bine. Vorba unui medic care-a fost internat acu' cateva luni cu COVID-19: conditiile-s ... spartane. Da' nu mori de la conditii, daca ajungi pe-acolo, mori de la infectie.

            Aia cu plasmuiri ... s-au vorbit autoritatile medicale de pe tot globul sa te puna pe matale sa porti masca doar asa, sa-ti faca in ciuda. Au inventat ditamai conspiratia mondiala cu un virus care nu exista, care nu se propaga pe cale aeriana, care nu are o rata a fatalitatii de zece ori mai mare ca gripa, doar asa, ca sa rada de lume. Au publicat studii care arata care-i eficienta mastii dupa tipul de masca, cum variaza raspandirea bolii in functie de ce masuri se impun si se respecta, da' toate studiile alea-s doar plasmuiri. Si mai invelea si marmota ciocolata in staniol ... matale mai si gandesti cateodata?
  • -6 (26 voturi)    
    Ar fi timpul (Duminică, 11 aprilie 2021, 9:32)

    joji67 [utilizator]

    D-le Arafat. Nu-ti dai te rog un sut in fund si-ti dai demisia? Ai stat destul, ti-ai facut averea si afacerile. Mai lasa si pe altul, mai competent. Dumneata ai obosit
    • +4 (8 voturi)    
      Eventual vreun (Duminică, 11 aprilie 2021, 10:56)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui joji67

      politruc care habar nu are de nimic si care sa distruga si putinele lucruri care functioneaza gen SMURD.
      • -5 (5 voturi)    
        dar arafat ce (Duminică, 11 aprilie 2021, 12:12)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ACP

        crezi că e? Pesedac prin naștere și penalist prin nevoia de scaun. Mă și mir că nimeni nu-și dă seama că arafatu și-a atins de foarte multă vreme limita maximă de incompetență. Chiar atât de util e ierarhia SRI?
    • -2 (10 voturi)    
      Vad ca forumul astae invadat de postaci (Duminică, 11 aprilie 2021, 11:34)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui joji67

      Care baga minusuri la comentariile negative la adresa lui Arahat! Oare ii plateste el din buzunar? Cred ca e disperat!
      • +3 (11 voturi)    
        Minusuri comentarii anti-Arafat (Duminică, 11 aprilie 2021, 11:46)

        Grasul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Și eu am dat minusuri celor care îl ataca nejustificat pe Arafat. Personal ii compătimesc pe cei câte îl ataca inutil pe Arafat, personal consider ca fie sunt xenofobi fie au un deficit de discernământ.
        • -3 (7 voturi)    
          Nejustificat? (Duminică, 11 aprilie 2021, 12:30)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

          N-au murit oameni in Apuseni, dupa Colectiv, etc din cauza lui? Nu au fost scosi pacienti noaptea din spital direct in strada? Apropo, in Romania mor 95% dintre pacientii Covid intubati la ventilatoarele cumparate de el.
          Asta poate l-a depasit pe Ceausescu la cati oameni a omorat!
          • 0 (2 voturi)    
            cel mai mare criminal (Duminică, 11 aprilie 2021, 16:01)

            Chilian [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            este ce care „a inventat” patul. Statistica ne spune că cei mai mulți oameni mor în pat.
            Să afirmi că ventilatoarele omoară pentru că au fost cumpărate de cineva ( a propos, ai statistica și cu cele deja existent înainte de COVID, bănuiesc) este semn de mare lipsă sau mare tulburare. Sau doar de mare nevoie de propagandă.
      • 0 (0 voturi)    
        Baga minusuri la comentariile anti-Arafat ... (Duminică, 11 aprilie 2021, 23:42)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        ... aia care se informeaza si judeca rational. Da' un prostii nu se-mpiedica ei de amanunte nesemnificative, gen logica sau legalitate ...
    • -2 (2 voturi)    
      Adica, pe cine ? Pe tine ? (Duminică, 11 aprilie 2021, 13:04)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui joji67

      .
  • +3 (15 voturi)    
    "Decizia a fost luată într-o situație critică" (Duminică, 11 aprilie 2021, 10:53)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Domnule Arafat:

    1. "Situatie critica" in spitalele din Romania e de 30 de ani. Pandemia a adus-o foarte foarte aproape de colaps total.

    2. Pandemia e de 1 AN. Ministerul Sanatatii si DSU pe care-l prezidati, trebuie sa aveti DIN TIMP solutii.

    3. E oarecum de asteptat ca nici un director de spital nu e dornica ca spitalului lui sa fie transformat total.
    Domnule Arafat, dupa ce ati semnat decizia dimineata la ora 11:00, de ce nu v-ati asigurat PERSONAL ca tranzitia va avea loc, de ce nu ati mers personal la spital sa supervizati tranzitia?
    De ce O ZI intreaga, ati lasat pe toti din subordine sa se ocupe?
    Ce ati facut dvs personal sa va asigurati ca nu va fi scandal, in special cu pacientii si rudele lor?

    Ce nu pricepeti dvs, si multi altii, e ca nu e suficient sa semnezi o hartie, si apoi sa nu faci tot posibilul sa te asiguri ca in astfel de cazuri, foarte importante, foarte sensibile, nu vor ajunge la scandal.

    Eu doar va intreb, nu va acuz, caci sunt contient ca poate imi scapa ceva.
  • +7 (15 voturi)    
    Am fost operat la ortopedie (Duminică, 11 aprilie 2021, 11:24)

    clint [utilizator]

    nu la Foisor, ci in alt spital. Pot sa va spun din proprie experienta urmatoarele:

    Majoritatea operatiilor de la ortopedie NU sunt urgente. Cam jumatate din ele sunt proteze de sold, multe altele sunt operatii secundare ale fracturilor pentru scoaterea de tije, operatii pentru care se poate astepta cateva luni fara probleme. Exista si urgente in urma unor accidente ce sunt grave si pun viata in pericol si trebuie operate imediat, dar sunt mai degraba exceptii decat regula.
    Decizia de a transforma un spital de ortopedie destul de rau famat de altfel, cand am avut de ales mi s-a spus sa il evit pentru ca e "macelarie", in spital COVID pare una corecta si sper ca pacientii mutati de acolo sa nu fi avut foarte mult de suferit.
  • -3 (5 voturi)    
    Pe cine loveste "scandalul" de la Foisor ?! (Duminică, 11 aprilie 2021, 11:59)

    animatron [utilizator]

    Dl secretar de stat Arafat e deja de mult timp pe lista persoanelor publice care pun probleme "de imagine" celor cu care e asociat.

    E un bun profesionist in domeniul sau, cu siguranta prea autoritar (altfel ar fi imposibil in "mlastina" de mafii care cangreneaza domeniul sanatatii), dar e perceput ca "nomenklaturist", un personaj care a lucrat multi ani cu toate partidele si coalitiile, dintr-un fel de "post pe viata".

    Ministrul Sanatatii e pe un scaun ejectabil, e doar o chestiune de timp si oportunitate, foarte probabil ca la prima remaniere mai serioasa dl Voiculescu va fi debarcat din Guvern pt are o proasta imagine publica.

    Dl Voiculescu are pretentii si comportamente care nu se suprapun cu competentele si calitatile sale, a dovedit de mai multe ori ca nu apreciaza corect o situatie data, nu-si verifica informatiile, nu are tact cu partenerii de dialog.

    Tensiunile din jurul sau sunt suficient de mari pt a necesita o mobilizare a USR-PLUS in sedinta si o "declaratie de sustinere" care nu impresioneaza pe nimeni, nici in Coalitie si nici in public.

    USR-PLUS nu si-a imbunatatit catusi de putin imaginea in randul electoratului, nici un sondaj nu arata ca ar obtine un scor mai mare ca cel de 15%, dimpotriva.

    Daca miscarea stangii progresiste continua sa "sustina" personaje nepopulare si cu competente manageriale contestabile, precum dl Voiculescu, e probabil ca va plati un pret politic si electoral.

    Interesant ca se incearca si o lovitura la dl Nicusor Dan, prin asociere, desi dumnealui cred ca nu avea nici un fel de informatie in acea noapte cu privire la luptele crunte dintre DSP, MS, spitalul Foisor, Arafat, etc.

    Primarul Bucurestiului a raspuns la apelul premierului, cum e normal de altfel cand e vorba de o urgenta de sanatate publica, care premier (fara competente medicale pt a intelege clar despre ce era vorba) a raspuns la ceva cerut de dl Arafat (care intelegea perfect situatia), cu avizul ministrului sanatatii Voiculescu (iarasi prost informat).
    • -2 (4 voturi)    
      Responsabili?! (Duminică, 11 aprilie 2021, 14:23)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Totusi, dupa UN AN DE COVID, isi asuma cineva situatia in care, "noaptea ca hotii", sunt evacuati pacientii dintr-un spital? A facut cineva TIMP DE UN AN scenarii care sa prevada o astfel de situatie, devenita peste noapte, din crasa incompetenta, "de urgenta"?
      • 0 (0 voturi)    
        Care crasa incompetenta? (Duminică, 11 aprilie 2021, 23:51)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Aia a directorului spitalului, care-a reusit sa amane cu opt ore inceputul transferurilor? Ar fi tare util ca oalele sparte sa fie si platite in Romania, da' de catre cel ce le sparge. Asta cu demisia lu' Arafat si Voiculescu, dupa ce oalele le-a spart directorul spitalului, e cam prostie.

        Cum fum nu iese fara foc, si cum o prostie atat de prostie ca asta nu sta singura pe picioare prea multa vreme, singura explicatie rationala ca dupa ce toate informatiile au devenit publice inca sunt multi cei ce insista pe demisia unora care n-au avut nici o autoritate si nici o responsabilitate in toata treaba, e ca exista un interes politic si-o presiune organizata impotriva celor doi. Cineva nu-l mai vrea nici pe Arafat la DSU nici pe Voiculescu la sanatate. Cine-s aia nu cred ca-i greu de ghicit.