Barna, despre situaţia de la Spitalul Foişor: Pentru fiecare inimă care va continua să bată si plămân care va continua să respire din noaptea asta cu oxigenul de la Foişor, supărarea justificată a celor mutaţi in această seară devine un cost acceptabil

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 1:25 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: YouTube
Liderul USR, vicepremierul Dan Barna, admite,într-o postare pe Facebook, că evacuarea Spitalului Foişor - care va deveni spital COVID - în aceste ore de seară şi noapte, nu are nimic plăcut sau lăudabil, a adus un disconfort semnificativ pentru pacienţii spitalului care sunt mutati sau externati intempestiv, a adus şi multă emotie pentru familiile lor şi afirmă că îi pare rău pentru suferinţa şi momentele dificile prin care trec si le este recunoscător că prin sacrificiul pe care îl fac in aceste ore ”contribuie la acest efort de război comun”. ”Pentru fiecare inimă care va continua să bată si plămân care va continua să respire din noaptea asta cu oxigenul de la Foişor, supărarea justificată a celor mutaţi in această seară devine un cost acceptabil”, conchide Barna.

”Suntem într- un război. Inamicul se numeşte Covid - 19 si nu are niciun cod de onoare, principiu sau regulă. Într- un astfel de război în care fiecare minut poate să însemne o viaţă salvată, trebuie să faci ceea ce e de făcut, cu resursele, procedura si mijloacele de care dispui, chiar dacă nu sunt cele ideale. Da, evacuarea spitalului Foişor in aceste ore de seară şi noapte, nu are nimic plăcut sau lăudabil. Da, această evacuare a adus un disconfort semnificativ pentru pacienţii spitalului care sunt mutati sau externati intempestiv. A adus şi multă emotie pentru familiile lor. Imi pare rău de suferinţa şi momentele dificile prin care trec si le sunt recunoscător că prin sacrificiul pe care îl fac in aceste ore contribuie la acest efort de război comun la care fiecare ar trebui să avem înţelepciunea să o facem prin mesaje şi comportament echilibrat”, a scris Barna pe Facebook, distribuind clipul video în care secretarul de stat Raed Arafat explică operaţiunea de la Spitalul Foişor.

În opinia sa, într-un astfel de război, nimic nu este plăcut sau comod şi nici nu are cum să fie.

”Da, nu am avut până acuma de unde să învăţăm buna practică a evacuării de spitale dar efortul şi sacrificiul acestei seri, din care avem atâtea de învăţat, înseamnă nişte şanse în plus la viaţă pentru acei semeni ai noştri care au nevoie disperată în fiecare minut de mai mult oxigen in plămâni. Pentru fiecare inimă care va continua să bată si plămân care va continua să respire din noaptea asta cu oxigenul de la Foişor, supărarea justificată a celor mutaţi in această seară devine un cost acceptabil”, conchide Barna,








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1223 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    cand a zis ca s vremuri de razboi (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 1:49)

    fghr [utilizator]

    barna avea sosete colorate diferit?

    daca noi suntem in razboi insemana ca barna e vreun soi de maresal
  • +3 (13 voturi)    
    Barna (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 3:57)

    John_Re [utilizator]

    fii atent aici.

    americanii au vaccinat aproape 4.000.000 (patru milioane) de oameni pe 9 aprilie 2021.

    pt tine e acceptabil sa vaccinati 50.000 de romani pe zi?

    e un cost acceptabil, ca tot vorbesti de bani?
    • +2 (4 voturi)    
      Se vaccinează în același ritm cu celelalte țări UE (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 7:56)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Ba chiar în unele județe sunt pe stocuri MII de vaccinuri AstraZeneca, cu care românii nu doresc să se vaccineze.

      Deci, cine e de vină că Pfizer nu are o fabrică de vaccinuri hi-tech pe teritoriul României?
  • +6 (10 voturi)    
    Barna (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 5:26)

    JoeTheDow [utilizator]

    Cate sacrifcii face domnul Barna. Mai ca imi da o lacrima.
    • +1 (1 vot)    
      Barna! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 19:06)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      Te-ai lins pe bot de functia mult dorita de tine:presedentia tarii este o palarie mult prea mare pentru tine.Pa!
  • +5 (7 voturi)    
    Omul asta a distrus USR-ul! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 7:42)

    Alui [utilizator]

    Am fost membru USR din convingere pana am plecat scarbit de masinatiunile josnice la care s-a pretat individul asta (cazul Teohari). In USR votezi pe cine vrei ca oricum castiga “cine trebuie”. Normal ca in partid au ramas doar lichele si non-valori, chiar impostori, care au ajuns in parlament si guvern.
    Si Dumnezeule! Asta vorbeste de onoare si principii!?!
  • +4 (4 voturi)    
    n-a inteles nimic (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:18)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    au venit pe val USR corporatii tineri intelectuali ochelari vrem o tara ca afara si alte mumbo jumbo de-astea de FB. Asta n-a inteles ca nu mutarea a deranjat ci faptul ca-l iei pe bolnav noaptea cu perfuzii cu bandaje cu dureri si sangerari brusc in miezul noptii si-l plimbi prin oras sa alerge rudele dupa ei sau sa nu stie unde l-ai dus. Faptul ca n-ai paturi nu apare brusc bre ca un cutremur. E un fel de pana prostului e ca descarcatul bateriei la mobil stii din timp. Ia sa fi fost pesedistii la putere pai nu ieseau in strada? Treburi romanesti solutii romanesti.
    • +1 (3 voturi)    
      Demnitate (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 9:14)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Imbecilii tocmai au demonstrat ca demnitatea umana, pentru ai are exact acelasi inteles care-l avea si pentru PSD....
      Iar cand ei lupta impotriva discriminarii, o fac atunci cand e vorba de (ce le place mai mult) discriminare sexuala sau religioasa, insa discriminarea PE BAZA DE AFECTIUNI medicale, pentru ei nu exista. Bolnavii care se sufoca se pare ca in mintea lor sunt mai suferinzi decat cei cu picioare sau coloane rupte.... Iar astia din urma, pot suferi un "mic disconfort", se pot sacrifica, ca un plaman sa mai respire sau o inima sa mai bata.
      Ma creier de gaina, dar de ce sa nu se sacrifice un plaman care nu mai trage aer, pentru o colana rupta ? E ? Ai vreun raspuns ?!?.... Daca tot pui problema asa.....
  • +2 (2 voturi)    
    mi-e scarba (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:26)

    comentacu [utilizator]

    Un maimutoi infatuat care se arunca pe teritoriul vorbelor mari, lipsit de orice fapta insemnata...
  • +3 (5 voturi)    
    Costuri acceptabile ?!?.. (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:46)

    gmb72 [utilizator]

    Oamenii nu sunt "costuri", mai mult sau mai putin acceptabile, o tara care doreste sa aiba un viitor, trebuie sa vada in fiecare cetatean O INVESTITIE si nu costuri care trebuie permanent reduse !!!!
    Tocmai mi-ai confirmat ce am intuit de mult, mediocritatea ta, la care acum, se adauga si cinismul...
    M-am rugat la Dumnezeu sa nu care cumva, in campania electorala pentru prezidentiale sa accepte Iohannis o intalnire electorala cu tine.... Romanii ar fi vazut doua mediocritati care i-ar fi scarbit atat de mult, de, ori stateau acasa, ori votau - din razbunare - cu Dancila presedinte....
    Ti-ai pus vreo secunda problema SI INVERS, ca fiecare picior care se repara, sau mana, sau coloana, justifica pe deplin DISCONFORTUL celui care se sufoca ?!?... Cu ce-s mai buni (sau mai rai...) unii bolnavi decat altii ?!?.....
    In prostia ta - si a voastra, tocmai ati incarcat cu munitie toate armele agentei aleia care ocupa functia de Avocat al lui Putin - pardon, al Poporului, sa vezi ce praf se va alege de ordinele voastre care incalca pe fata Constitutia - dar ce zic eu de o hartie abstracta ? incalca tot ce tine de demnitate umana si bun simt, iar chestia asta, voi o numiti disconfort ?!?!.... Misca-te tu cu un picior rupt de la un spital la altul, sau pleaca cu perfuzia acasa si roaga-te sa nu faci complicatii post-operatorii, sa vedem daca e un simplu disconfort !
    • +2 (2 voturi)    
      oamenii sunt "costuri" (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:45)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      pentru Barna & Co.

      si pentru vanzatorii de vaccinuri. btw.