Actualizat acum

Anunț umanitar: Ajutor pentru Ionuț Mutascu, un adolescent de 14 ani care se luptă cu cancerul

de     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2021, 9:55 Actualitate | Esenţial


Ionuț Mutascu
Foto: Hotnews
​Ar trebui să guste viața din plin, să se bucure de frumusețile tinereții, să iasă cu prietenii afară, să trăiască... Însă boala îl ține captiv pe un pat de spital, cu o condamnare deasupra capului. La 14 ani, Ionuț Mutascu se luptă cu cancerul și nici măcar nu poate urma școala online din cauza durerilor cumplite pe care le îndură zilnic.

Adolescentul a trecut prin a doua ședință de chimioterapie și speră zilnic într-un final fericit la acest coșmar din care pare să nu se mai trezească. Pentru a putea fi operat, Ionuț trebuie să continue atât chimioterapia, cât și celelalte tratamente prescrise de specialiștii oncologi, însă toate au costuri prea mari pentru părinți, care au vândut deja tot ce au putut pentru a-și salva fiul de la moarte. E vorba de aproape 70.000 de euro. Viața lui Ionuț Mutascu depinde de acești bani, iar toți cei care vor să îl ajute să trăiască o pot face prin orice donație în conturile Asociației „Salvează o inimă” sau, și mai simplu, printr-un SMS de 2€ cu textul „Ionuț” la numărul 8832.

Îi este nespus de greu și de frică, dar Ionuț este un luptător și speră… Speră că veți fi alături de el!

Donații se pot face:

Denumire entitate: Asociatia “SALVEAZA O INIMA”

Cod de inregistrare fiscala: 31015982

Cont (IBAN) bancar:

Cont RON: RO05BTRL00701205W82870XX

Cont Euro: RO28BTRLEURCRT00W8287001

CONT USD: RO68BTRUSDCRT00W8287001

COD SWIFT: BTRLRO22

COD BIC: BTRL

REVOLUT: 0752.753.540

Banca Transilvania Botosani

Vă rugăm să specificați pentru transfer la detalii plată/mențiune - MUTASCU IONUT




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5912 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Eu nu inteleg (Joi, 8 aprilie 2021, 14:42)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Acest copil este cetatean roman, si trebuie sa plateasca tratamentele medicale in Romania?
    Si nu este singurul, am mai vazut anunturi din partea asociatiei careia i-am mai dat banuti, Inclusiv lunar 2€ prin factura de telefon.

    Pai la ce puii mei mai platim atatea taxe si CAS-ui si ce o mai fi?

    ALOOO! Domnule ministru Voiculescu, puteti sa ne spuneti si noua de ce acest copil nu beneficiaza de tratament gratuit, asa cum prevede legea?
    • +4 (4 voturi)    
      Tratament in Turcia (Joi, 8 aprilie 2021, 22:45)

      Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Ideea e tratamentul va fi efectuat in Turcia, unde fondatorul acestui ONG a dezvoltat niste relatii de colaborare si de-a lungul timpului a si reusit sa salveze destui copii.
      Mai multe detalii, aici: https://salveazaoinima.ro/ionut-mutascu/
      • +2 (2 voturi)    
        Felicitari fondatorilor Asociatiei! (Vineri, 9 aprilie 2021, 13:41)

        Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Sly21

        Dar de ce nu procedeaza si statul la fel, de ce nu dezvolta colaborari si nu gaseste solutii? Nu neaparat in tara, poate fi oriunde, in UE sau in afara UE. Acolo e problema. Si e veche, astfel de cazuri existau acum mai multi ani. Statul totusi nu pare sa fie constient de copiii astia.
        • -2 (4 voturi)    
          Mda (Vineri, 9 aprilie 2021, 19:49)

          Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

          Statul ofera niste solutii pe care unii din diverse motive de inteles, prefera sa mearga pe mainile turcilor. Si pare ca nici fondatorul n-o ducere tocmai rau. Omul a sarit direct la MacBook.
          • +2 (2 voturi)    
            Tipic (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:47)

            tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Sly21

            Vorbesc din cunostiinta de cauza, avand un membru al familie care a fost diagnosticat cu cancer si a mers direct la clinica Acibadem din Turcia. Pe culoarele clinicii a intalnit zeci de romani care au apelat la aceasta clinica si in proportie covarsitoare spuneau ca mai bine veneau direct aici decat sa se duca la macelarii numiti politic din Romania.

            Sper ca nimeni sa primeasca un astfel de diagnostic, dar daca se intampla, vindeti tot ce puteti, faceti cheta si tratativa in strainatate, nu pariati cu viata voastra !

            Stiu caz in Romanistan unde oncologul il intreba pe chirurg daca pacientul are nevoie de chemo ... WTF !
  • +3 (5 voturi)    
    Cum putem (Vineri, 9 aprilie 2021, 13:41)

    mopsu [utilizator]

    din pensiile mici, salarii mici sa ajutăm acest copil cu o așa boală grea ? 1 milion de bugetari care o duc minunat pe banii afacerilor private, se uită cu uimire la aceste cazuri disperate, fară a face nimic.....Iar statul nu mișcă un deget...
    • +3 (3 voturi)    
      Deja se intampla (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:27)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Donatiile sunt o cale foarte eficienta de ajutare. Sunt multi oameni dispusi sa ajute si atunci chiar sume mici pot ajunge la suma necesara pt. tratament. Spitalul de oncologie pt. copii facut tot de o asociatie a fost ridicat din donatii si suma acolo e mult mai mare.
      • +2 (2 voturi)    
        Ati citit (Vineri, 9 aprilie 2021, 19:10)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        cred, comentariul de mai jos, cei înnecați în bani rad cu gura pînă la urechi de ce spuneți, iar noi cei de jos , talpa , populimea ( vorba lui Pătraru) ajutăm cum putem... nu-i în regulă, statul (degeaba) rîde-n barbă, las-că noi avem , restul cu mila .....
  • +4 (4 voturi)    
    auziti da' (Vineri, 9 aprilie 2021, 14:38)

    andr1stE [utilizator]

    de-alde burci, DIP, popoviciu, nelu tiriac, videanu, n.iordache - nu au printre scame juma de milion pentru baiatul asta?