„Să ne spună dl. Gheorghiță dacă județul Vaslui nu este şi el un județ al acestei țări”. Întrebările unei eurodeputate pentru șeful Comitetului de vaccinare

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:23 Actualitate | Esenţial


Vaccinare varstnici
Foto: Leco Viana / Zuma Press / Profimedia
​Eurodeputata USR-PLUS Ramona Strugariu este nemulțumită de modul de repartizare a vaccinurilor antiCOVID, susținând că la Vaslui listele de așteptare „cu peste 2.000 de oameni pe ele sunt neclintite”.

„Aş aprecia foarte mult ca domnul colonel Gheorghiță să explice public care este, totuşi, algoritmul distribuției vaccinurilor în țară.Şi să ne spună dacă județul Vaslui nu este şi el un județ al acestei țări, cu oameni care merită acelaşi respect şi aceeaşi atenție.Există zero ironie în această solicitare. De fapt, am ajuns la capătul răbdării. Citesc că vom deschide, în curând, încă 144 de centre de vaccinare Pfizer. Perfect. Doar câteva întrebări:
Cum, în aceste condiții, listele de aşteptare din unele centre de la mine din județ, cu peste 2000 de oameni pe ele, sunt neclintite? Am monitorizat permanent situația. Au intrat în mai multe rânduri doze de vaccin în țară - cantități semnificative - între momentul înscrierii unor oameni pe aceste liste şi momentul prezent. Cifrele arată la fel. Unde au ajuns aceste doze şi cum au fost distribuite în regiuni? Oamenii de pe acele liste, înscrişi în centrele respective, nu sunt tot oameni? Unde deschidem centrele noi pe care le-ați anunțat? Câte situații similare cu cea de la Vaslui avem în țară?”, a scris Ramona Strugariu pe Facebook.

Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, dr. Valeriu Gheorghiţă, a declarat că numărul de cabinete noi de imunizare cu Moderna creşte cu 12 începând de marţi, ajungând la 86, iar din 13 aprilie vor fi operaţionalizate încă 144 de cabinete noi unde se va administra vaccin Pfizer.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1844 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    sunt judete care au de 2 luni 10mii in asteptare (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:26)

    Gryphus [utilizator]

    sunt judete care au liste cu peste 10mii de oameni in asteptare pt vaccin de luni de zile

    asa isi dai seama ca acea platforma e o porcarie nefunctionala, e facuta doar pt ca ei sa masoare interesul cetatenilor pt vaccin dar de fapt nu functioneaza pe nu e nimeni programat de acolo
    • +3 (5 voturi)    
      10.000 (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:57)

      tot-eu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Sunt si cu 30.000 in asteptare. Ce se omite sa se spuna in toate stirile este ca pentru categ a III-a sunt 0 locuri atata timp cand se pun pe lista sau se programeaza categ I si II ! Asa dar si daca esti primul pe lista poti fi programat peste 3 luni !!!
    • -2 (4 voturi)    
      asa este (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:00)

      Mihalav [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      priceputule. S-a dat drumul de trei saptamani la liste dar in mintea ta priceputa la toate " de luni de zile sunt mii pe liste".
    • +3 (5 voturi)    
      pai se pare ca au vaccinat toti militarii, sereist (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:14)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      pai se pare ca au vaccinat toti militarii, sereistii si securistii cu toti membrii familiei, plus amantele din dotare ..... urmeaza cetatenii de mana a doua a Rromaniei .....
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:04)

        Tonica [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        La UM din Barlad se fac cate 6 - 18 doze pe zi . si aceeai din armata . Cand vine randul la cei programati din gr. 3 ?
  • +1 (5 voturi)    
    Dupa cum rezulta de (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:54)

    Harald2 [utilizator]

    pe site-ul https://vaccin.live
    sunt aproape noua sute de locuri disponibile in Vaslui (orasul) pentru care nu s-a inscris nimeni.

    Poate doamna Strugariu isi ia datele din alta parte (si ar fi bine sa le verifice). Daca doreste sa intre in razboiul declaratiilor dintre domnul premier, domnul Gheorghita si domnul Voiculescu, mai intai trebuie sa se documenteze, altfel nu face decat sa se puna intr-o postura ridicola.
    • -2 (2 voturi)    
      ca multi de aici (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:05)

      Mihalav [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      carora totul le pute. Poate ajungeti in Russia today, comentaci de doi bani
  • +1 (1 vot)    
    nimic nu se pierde... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:18)

    Chilian [utilizator]

    nimic nu se câștigă, totul se transformă (cf. Lavoisier).
    Dacă vaccinezi un număr și se înscriu tot cam atâți, lista va fi stabilă.