Nelu Ploieșteanu a murit din cauza Covid-19

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2021, 8:04 Actualitate | Esenţial


Nelu Ploiesteanu
Foto: Captura
Cunoscutul cântăreț Nelu Ploieșteanu a murit din cauza Covid-19, a anunțat vineri dimineață pagina de Facebook a serviciului SMURD.

”Din păcate maestrul Nelu Ploieșteanu a pierdut lupta cu virusul. Condoleanțe familiei!”, scrie sursa citată.

Artistul era internat în stare gravă la Spitalul de Urgenţă Floreasca din Capitală, după ce a fost diagnosticat cu COVID-19. Muzicianul era spitalizat într-o secție de terapie intensivă.

Nelu Ploieșteanu, în vârstă de 71 de ani, cânta muzică lăutărească de la vârsta de 18 ani, când a început să cânte în satul natal. A cântat la acordeon la Teatrul de revistă Ion Vasilescu, apoi în mai multe restaurante.


După 1990, a lansat peste 15 albume. Cele mai importante colaborări muzicale ale lui au fost cu actorii Gheorghe Dinică şi Ştefan Iordache.

Ion Dumitrache, cu nume de scenă Nelu Ploieșteanu s-a născut la 16 decembrie 1950, Ciorani, Prahova. Are cinci copii (patru fiice, un fiu) și doi nepoți.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24982 vizualizari

  • -19 (35 voturi)    
    Vine covidu, si-mi ia toata marfa... (Vineri, 2 aprilie 2021, 8:44)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... cica a fost la protest.
    • +18 (22 voturi)    
      Nu cred asta (Vineri, 2 aprilie 2021, 9:43)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Era in spital de o luna...imi amintesc ca eu aveam Covid, era in februarie, eram acasa in izolare si ma uitam la stiri, si spuneau ca Nelu Ploiesteanu a fost internat la spital la terapie intensiva cu forma grava de covid. Ce sa te mai duci la proteste, daca esti la terapie intensiva??
      Nu cred ca in feb si martie a fost la vreun protest ptr ca nu il tinea sanatatea.
      • -8 (24 voturi)    
        asa e.. (Vineri, 2 aprilie 2021, 10:12)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        l-am confundat cu alt lautar.
    • 0 (12 voturi)    
      tu ai fost? (Vineri, 2 aprilie 2021, 12:07)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ca poate mai scapam de prostii din tara asta!?
      • +2 (6 voturi)    
        Ha,ha,ha Good (Vineri, 2 aprilie 2021, 13:53)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

        One !!!
  • -5 (27 voturi)    
    ! (Vineri, 2 aprilie 2021, 9:03)

    tudorr [utilizator]

    Nu exista Nelu Ploiesteanu!
  • +4 (34 voturi)    
    aoleu, covidule.. (Vineri, 2 aprilie 2021, 9:11)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. dupa catanga, acum nea nelu... ce-am facut sa meritam asta?
    sa nu-mi zici ca-l iei si pe iliescu, ca ma imbat.
  • +16 (24 voturi)    
    Condoleante! (Vineri, 2 aprilie 2021, 9:16)

    Gicone [utilizator]

    Dumnezeu sa ii odihneasca sufletul in pace!
  • +28 (50 voturi)    
    Sper (Vineri, 2 aprilie 2021, 9:26)

    fdaniel [utilizator]

    Sper că e și Bittman invitat la priveghi, așa, ca între artiști.
    Să dea sfaturi familiei îndoliate.
  • +6 (22 voturi)    
    Un moment care trebuie celebrat... (Vineri, 2 aprilie 2021, 9:34)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...la fel ca la Galati, cu manale date la maxim in fata spitalului cu bolnavi infectati cu Covid_19 in sectiile de ATI...
  • +7 (17 voturi)    
    Dar de ce (Vineri, 2 aprilie 2021, 10:05)

    EuInsumi [utilizator]

    nu era deja vaccinat? ca e categ 2, trebuia sa fie
    • +14 (18 voturi)    
      ... (Vineri, 2 aprilie 2021, 10:22)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      Cu forta? Sunt o gramada de oameni, 65+ , cronici, care "mai asteapta". Unii chiar influentati de medicul de familie.
    • +5 (13 voturi)    
      Vaccinare e optionala... (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:06)

      BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      Doar cei care doresc se vaccineaza. E chiar pacat daca nu s-a vaccinat, dar la fel de bine putea sa fie in cei 5% care nu dezvolta anticorpi suficienti dupa vaccinare, si coroborat cu alte comorbiditati s-a ajuns aici:(

      RIP Neo Ploiesteanu!
      • +12 (16 voturi)    
        5% (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:25)

        Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

        Cei 5% care sunt vaccinati si totusi se imbolnavesc de COVID nu ajung sa faca forme grade. Protectia vaccinului impotriva unei forme grave de COVID este de 100% - citeste studiile. Concret, nu exista nicio persoana care sa fi primit ambele doze de vaccin, sa treaca 14 zile si apoi sa ajunga la ATI sau sa moara din cauza COVID.
        • 0 (8 voturi)    
          Chiar cunosc pe cineva (Vineri, 2 aprilie 2021, 13:05)

          BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

          care a facut forma grava de covid la o sapt dupa rapel, a stat pe oxigen la ATI, din fericire a scapat. 100% asta (fie si din studii) e cam hazardat, parerea mea...
          • +2 (6 voturi)    
            14 zile (Vineri, 2 aprilie 2021, 13:49)

            Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

            Am zis 14 zile de la rapel, tu ai zis 7 zile de la rapel. Poate ca in momentul in care a facut rapelul avea deja virusul si drept urmare nu intra la statisticile de care vorbeam mai sus.
          • -1 (3 voturi)    
            Nu mai exagera (Vineri, 2 aprilie 2021, 18:00)

            1anonim [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

            nu a fost forma grava, spune scorul lui daca era grav. A trecut de 20??? Nimeni cu forma grava nu scapa de moarte, sunt o multime de cazuri care dupa tratament au scapat de covid, dar apoi au murit de altceva( de obicei de pneumonie).
  • +15 (41 voturi)    
    cum? (Vineri, 2 aprilie 2021, 10:09)

    asx [utilizator]

    Exista Covid? Jos botnita! Jos dictaturili medicali! Jos bolnavii si mortii de la ATI, noi vrem paranghelii, noi suntem romani infecti mandri!
    • +15 (25 voturi)    
      Daci! (Vineri, 2 aprilie 2021, 10:30)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui asx

      Suverani! Condusi de regina sosoaca.
    • -9 (15 voturi)    
      Asa esti ? (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:09)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui asx

      Ce frumos te caracterizezi. Bravo, ai o parere foarte buna despre tine.
      • +4 (4 voturi)    
        low.. (Vineri, 2 aprilie 2021, 16:07)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

        ... cu replici din astea nu te primeau nici la gradinita.
  • -11 (33 voturi)    
    Lol (Vineri, 2 aprilie 2021, 10:44)

    HP [utilizator]

    Asta e, viii cu viii si mortii cu mortii.

    Atata tam-tam se face, n-a mai murit lumea si pana in 2020, sau chiar in 2020, dintr-o mie de cauze ?

    Si pentru asta nu s-a blocat toata existenta societatii umane.
    • +11 (21 voturi)    
      nu pot intelege (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:39)

      j.adi [utilizator] i-a raspuns lui HP

      modul asta de gandire... da, lumea a murit pana in 2020, o sa moara si din 2020, nevaccinati, vaccinati, dar, imi este cu neputinta a intelege cum nu puteti vedea pericolul, capacitatea acestui virus de a produce decese cand nu ar trebui sa fie cazul. Daca nu incercam sa avem o minima protejare. Dar na, daca nu vedem "cu ochii nostrii, mormane de morti pe strada", "daca nu mi se intampla mie", sau am avut o forma usoara, nu exista domle.
      • -5 (17 voturi)    
        Lol (Vineri, 2 aprilie 2021, 14:18)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui j.adi

        "capacitatea acestui virus de a produce decese cand nu ar trebui sa fie cazul."

        Orice virus are capacitatea de a produce decese, in special coronavirusii, iar dintre ei sarcov2 nu e nici macar printre cele mai letale.

        Oamenii uita voit sau nu faptul ca riscul de infectie este de sub 1%, iar din acei 1% sunt inca 3-4% care mor.

        Iar din cei care mor, peste 90% sunt si peste 60 de ani, si suferinzi de una sau mai multe boli cronice.

        Nu exista nici macar posibilitatea ipotetica de "mormane de morti pe strada".

        E o psihoza colectiva aceasta pandemie.
        • +6 (8 voturi)    
          mda (Vineri, 2 aprilie 2021, 17:49)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui HP

          "Orice virus are capacitatea de a produce decese, in special coronavirusii, iar dintre ei sarcov2 nu e nici macar printre cele mai letale." poti sa ne spui care coronavirusuri sunt asa raspandite si sunt mai letale fata de sc2? tare sunt curios
  • +13 (19 voturi)    
    ISU (Vineri, 2 aprilie 2021, 10:45)

    noi2013 [utilizator]

    ce treaba are ISU sa anunte pe pagina de FB ca a murit X sau Y?!

    mai bine anunta cand ajung cu tot echipamentul necesr la interventii.....
    • -3 (3 voturi)    
      exact asta voiam sa scriu (Vineri, 2 aprilie 2021, 19:42)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      de ce sa anunte ei! ca sa mai sperie putin populatia? nu duceam lipsa de televiziuni si alte pagini de divertisment sau informare generala, care sa ne anunte ca a murit un om cunoscut. nu mi se pare treaba lor.
    • -1 (1 vot)    
      Pai (Vineri, 2 aprilie 2021, 23:44)

      asx [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Faptul ca multi nu cred, uita de covid, sau chiar protesteaza impotriva lui, a mastilor etc, e o situatie de urgenta.