Iohannis: Virusul nu dispare prin manifestări extremiste / Vom primi un număr semnificativ de doze de vaccin. Îi îndemn pe români să aibă încredere în beneficiile imunizării

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 1 aprilie 2021, 12:28 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a precizat joi că în perioada următoare România va primi un număr semnificativ de doze de vaccin antiCovid și campania poate fi accelerată, el îndemnându-i pe români să aibă încredere în beneficiile imunizării și să meargă în număr mare la centrele de imunizare.

”Virusul care ne-a afectat dramatic existența în ultimul an nu dispare prin violență și manifestări extremiste, ci prin imunizarea cât mai multor oameni cu vaccinuri eficiente”, a declarat Iohannis, făcând aluzie la recentele proteste față de restricțiile impuse pentru combaterea pandemiei de coronavirus.

”În perioada imediat următoare vom primi un număr semnificativ de doze și astfel campania de vaccinare poate fi accelerată. Mulți dintre noi au pierdut pe cineva drag, alții au suferit profund în urma infectării cu acest virus. Costurile sociale și economice au fost și continuă să fie uriașe. Putem însă să punem capăt acestei pandemii și îi îndemn pe români să aibă încredere în beneficiile imunizării și să meargă în număr cât mai mare la centrele de vaccinare.”, a mai spus Iohannis, la ceremonia dedicată împlinirii a 100 de ani de la înființarea Institutului Național de Cercetare Cantacuzino.

Președintele a mai declarat că fără eforturile profesioniștilor din domeniul cercetării medicale nu am fi putut să privim cu ”optimism” spre viitor. În context, el a anunțat că a decorat Institutul Național de Cercetare Cantacuzino cu Ordinul „Meritul Sanitar” în grad de Mare Ofițer.

La eveniment a participat și premierul Florin Cîțu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5322 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    poate citeste un consilier de la Cotroceni (Joi, 1 aprilie 2021, 12:40)

    un domn [utilizator]

    Buna ziua
    Sunt convalescent Covid. Nu exista nici un comunicat privind setul de investigatii periodice de accesat in sistemul public din Romania . Nici un spital nu primește, nu are program in acest sens. Am scris e mail la : Andreea Moldovan- secretar de stat - fara raspuns, la Andrei Baciu secretar de stat- fara raspuns si ministrului de resort Vlad Voiculescu fara raspuns. Ana ( asa s a prezentat de la DSP București spune că nu are o soluție, ma împinge la medicul de familie )de la DSP Buciresti este generosa !. practic convalescentul Covid este condamnat sa moara doar mai tarziu, sa ii fie amânată moartea. Mai bine muream in decembrie 2020?
    • -3 (5 voturi)    
      doua lucruri ma surprind (Joi, 1 aprilie 2021, 14:08)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      1. de ce nu ati scris PM si v-ati adresat unui consilier sau altuia??? Inteleg ca MS nu v-a bagat in seama dar totul trebe sa curga de la Presedinte in jos??? Intreb pentru un prieten. Incercati sa va legati de Barna ca...

      2. cum adica sa muriti in Decembrie 2020???
      Nu ajunge cati s-au dus? Tocmai acum cand a venit primavara si urmeaza vara...Mai lasati pe alta data.

      Sanatate!
  • +6 (8 voturi)    
    asa ...dar daca autoritatile nu programeaza oameni (Joi, 1 aprilie 2021, 12:46)

    tkd [utilizator]

    Din cate stiu trebuia sa apara pe platforma de vaccinare datele estimative cand te poti vaccina
    Diun pacate nimic...si de aici apare problema ca aceste liste de asteptare sunt degeaba ...oricin poate fi pus in fata pe stilul Pile Cunostinte si Relatii....mai ales ca sotia asteapta pe o lista dintr-un centru MAPN ...era mai aproape de casa si acum cred ca am gresit ca s-a pus pe lista aia
    Mai ales ca In Mapn au fost niste scandaluri cu centrele de vaccinare
  • +4 (18 voturi)    
    Importanta cuvintelor (Joi, 1 aprilie 2021, 12:48)

    Ichi [utilizator]

    Virusul acesta nu o sa dispara decat daca o sa ne facem noi ca nu-l mai vedem.
    Ori oamenii politici sunt batuti in cap si nu inteleg importanta cuvintelor pe care le rostesc, ori chiar asta este conditia ridicarii restrictiilor, situatie in care lucrurile de abia devin interesante pentru noi toti.
    • -3 (17 voturi)    
      exact (Joi, 1 aprilie 2021, 13:25)

      ALFY [utilizator] i-a raspuns lui Ichi

      o sa dispara mai repede cei vaxxati, din cuza efectelor adverse grave !
      • -1 (9 voturi)    
        Unii au efecte adverse grave nevaccinați. (Joi, 1 aprilie 2021, 14:52)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

        Cazul d-ta este de notorietate. Numai ce ai vorbit de vaccin și , de frică, ai făcut pe tine.
    • 0 (2 voturi)    
      Conditia (Joi, 1 aprilie 2021, 20:46)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Ichi

      Da, chiar asta este condiția ridicării restricțiilor.
  • -8 (16 voturi)    
    Suna bine (Joi, 1 aprilie 2021, 12:49)

    mmagic [utilizator]

    Inteleg ca avem una din cele mai bune campanii de vaccinare din toata Europa, mai eficienti ca tari care sunt ca dezvoltare peste noi, dar care s-au blocat in birocratii fabuloase tipice vestului european si sisteme mult prea complexe, care au uitat sa isi atinga scopul.

    Cred ca ati pus pe cine trebuie in a coordona campania de vaccinare, niste oameni competenti. Nu stiu sunt acestia, dar felicitari acestor coordonatori ai campaniei de vaccinare!

    O sansa in plus pt romania.
  • -2 (20 voturi)    
    nu mergeti in numar mare la imunizare (Joi, 1 aprilie 2021, 12:54)

    Gryphus [utilizator]

    nu de alta dar aglomeratia e cauza principala a raspandirii covid.
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Joi, 1 aprilie 2021, 12:57)

    _Sherlock_ [utilizator]

    Suntem deja in numar mare si merge foarte incet,
    mai ales pentru cei din categoria a 3a.
    Aveti deficit de 400k intre doza 1 si doza 2 pe
    Pfizer, prima doza nu poate fi accelerata
    din cauza dozei 2, din cauza programarii haotice de acu
    cateva saptamani bune unde toti pilosii s-au bagat in fata.
    Deci nu mai indemna aiurea, rezolvati problema, ca
    degeaba avem doze daca nu e cine sa le faca.....

    Am vazut ca de doua zile nu se mai raporteaza oficial,
    incepe lumea sa realizeze....
    Atata secretomanie, pentru o chestie banala, e clar
    ca acoperiti tot felul de mizerii, altfel nu ar avea sens.
    Inca odata, 400k diferenta intre doza 1 si doza 2
    clar observabila pe ultima raportare din 30.03
    nu reflecta decat felul in care at programat peste rand
    fara nici o regula.....
    • +6 (8 voturi)    
      Raportare (Joi, 1 aprilie 2021, 13:48)

      Vlad111 [utilizator] i-a raspuns lui _Sherlock_

      Salut, vezi ca au gresit pagina, sunt raportate si datele de pe 31 martie, dar la "noutati", nu la "raportare", cum erau toate pana acum. Nu mai fii asa conspirationist :)
      https://vaccinare-covid.gov.ro/noutati/
      Cred ca a gresit sectiunea ala care a uploadat datele...
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Joi, 1 aprilie 2021, 14:58)

        _Sherlock_ [utilizator] i-a raspuns lui Vlad111

        Am exagerat si eu :), dar m-am cam saturat
        de greselile lor :)
        Si-au cam consumat rezerva de incredere la mine :)
  • +6 (10 voturi)    
    Intrebare (Joi, 1 aprilie 2021, 13:01)

    hash [utilizator]

    Ce spune dl. presedinte e absolut corect, si nu am nimic de remarcat.

    Ultima parte a articolului, aceea cu Ordinul, ma nedumereste. Si sa va zic de ce.

    In legea promulgata de presedinte avem asa: "..cu prilejul aniversării a 100 de ani de la înființare, în semn de apreciere pentru rezultatele importante obținute în domeniul sănătății publice, prin cercetare de înaltă calitate interdisciplinară și prin activități de prevenire și control al bolilor transmisibile, devenind unul dintre cele mai prestigioase centre de cercetare în domeniul microbiologiei și științelor conexe.."

    Va rog sa ma luminati si pe mine care sunt acele "rezultatele importante obținute în domeniul sănătății publice" pe care acest institut le-a realizat? Am cautat pe Google dupa "Institutul Național de Cercetare Cantacuzino cu Ordinul „Meritul Sanitar”" , si primul hit care apare este acesta:

    https://cantacuzino.mapn.ro/pages/view/133

    Este directorul institutului. (In paranteza, este de-o varsta cu mine). Domnul acesta isi pune in CV multe puncte la "formare". La 45 de ani formarea s-a cam terminat, vreau sa vad ce produci. Mult, putin, nu vad nici un articol de cercetare.

    Sa luam laboratorul de imunologie: https://cantacuzino.mapn.ro/pages/view/185 - zero articole. Luati va rog de la https://cantacuzino.mapn.ro/pages/view/190 toata partea de "Cercetare stiintifica". Ori comunica foarte prost, ori nu au nici un articol (!) publicat.

    Nu va suparati, dar pentru asa o distinctie, as vrea sa vad in ce-a constat contributia. Ca sa-i dam medalie ca a aniversat 100 de ani, inseamna ca aruncam in derizoriu toate distinctiile alea, ajungem ca generalii nord-coreeni care au mantalele pavate cu medalii, de sus pana jos (poate ati vazut pozele de la paradele lor).

    Refuz sa cred ca dl. director si cei din institut au primit toate medaliile alea doar pentru ca si-au facut treaba. Medaliile trebuie sa fie pentru situatii exceptionale - as vrea sa aflu cu ce lucruri se poate lauda acest Institut.
    • +4 (8 voturi)    
      Posibil raspuns (Joi, 1 aprilie 2021, 13:19)

      provest_1 [utilizator] i-a raspuns lui hash

      Probabil ca a fost medaliat pentru recenta zeama de orz, lansata pompos sub denumirea SOD Natural (respectiv un antioxidant teoretic, similar cu alte facaturi de pe net).
      Vedeti aici detalii. https://www.contributors.ro/institutul-cantacuzino-de-la-vaccinuri-la-zeama-de-orz/

      Mie inca nu imi vine sa cred ca se mai numeste Institut si ca mai are pretentia ca va mai face vreodata vaccinuri, cu asa conducere!
    • +1 (9 voturi)    
      Cantacuzino e RUINA cu care se mandresc esentialii (Joi, 1 aprilie 2021, 13:21)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui hash

      in Romania daca ii dai unui spital numele de INSTITUT asta presupune ca acolo se fac niste cercetari iar la Cantacuzino NU SE FACE NIMIC

      adica daca luam niste jurnale internationale unde se declara cercetarile in medicina vedem ca acest asa zis institut Cantacuzino NU apare

      dar fiind o institutie militarizata si cu numele de institut primeste bani de la stat, din banii nostri, si e mandria tuturor ESENTIALILOR vaccinati preferential.

      Iohannis, daca nu ai observat, a fost acaparat de SECU
    • -1 (7 voturi)    
      Contributia?? (Joi, 1 aprilie 2021, 14:07)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui hash

      Participarea tacita la distrugerea Institutului. Nu ti-e clar??
      • +1 (3 voturi)    
        nu (Joi, 1 aprilie 2021, 15:27)

        hash [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

        Nu, nu mi-e clar. Ca sa indreptam lucrurile, nervii si vituperarile nu ajuta la nimic, dimpotriva.

        Curatenia se face pe baza de regulamente, criterii de performanta si legi, pe baza carora se sisteaza sursele de bani.

        De regula nu speculez, ci observ evidenta.
        • -1 (3 voturi)    
          Apai... (Joi, 1 aprilie 2021, 18:28)

          POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui hash

          Dupa 30 de ani nu mai e nimic de .... observat. S-a evaporat cam tot ce era mai de valoare-n tara.
  • +4 (12 voturi)    
    mutatii in despotismul romanesc (Joi, 1 aprilie 2021, 13:17)

    ruleoflaw [utilizator]

    si ceausescu avea, armata lui, securisti lui guvernul lui, academicienii lui, batausii lui etc. dar parca n-ajunsese la nivelul sa creada ca are si virusul lui.
    politrucul asta pretinde ca a negociat cu "virusul" si i-a promis ala ca dispare cand ciucile prezidentiale canta imnuri la ore fixe dar sigur sigur nu dispare daca cineva indrazneste sa comenteze deciziile despotului sau preferat.

    iar cand traiesti de ani de zile dintr-o lozinca de intarire a organului prezidential ... si-i consideri extremisti pe aia care murmura "libertate" (dupa ce i-ai batut, i-ai inchis, i-ai amendat, i-ai indatorat, i-ai concediat, le-ai taiat din drepturi etc) ... nu poti sa dai vina tot pe neintelegerea cuvintelor folosite.
  • -1 (15 voturi)    
    Nu-l mai lasati pe Werner sa dea declaratii (Joi, 1 aprilie 2021, 13:21)

    galeo [utilizator]

    II va enerva pe unii atat de mult incat ii va determina sa nu se mai vaccineze.
    • -1 (1 vot)    
      Tati (Joi, 1 aprilie 2021, 18:30)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Ca-i Werner, c-a fost Ilici, Baselu' ori Costi nu are chiar nici o relevanta. TOTI dar TOTI au pus umarul la distrugerea tarii ...
  • 0 (14 voturi)    
    incredere totala (Joi, 1 aprilie 2021, 13:36)

    hobo [utilizator]

    Eu am încredere totala în președintele meu.
    L-am crezut de la început, l-am crezut când ne-a spus ca e vorba doar despre o răceală banala.
    Il cred si în ceea ce spune acum.
    In rest, ionopot chivanoc.
    • +3 (7 voturi)    
      eu nu (Joi, 1 aprilie 2021, 15:30)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui hobo

      Dumitale iti place bascalia, din pacate ironiile spuse pe la colturi nu misca muntii din loc.

      Poate iti cresc aprecierea in cercul de cunostinte, insa arareori smekereala trece drept inteligenta. te fac sa te simti mai apreciat pe moment, dar din pacate la final nu conteaza cat de bine 'i-ai zis-o' unuia sau altuia. ci ce-ai facut.

      Imi place sa cred ca lumea judeca faptele iar nu vorbele.
  • +2 (6 voturi)    
    putin haos (Joi, 1 aprilie 2021, 14:02)

    ..13 [utilizator]

    acum as vrea eu sa ma vaccinez dar lista aia de asteptare este inca in asteptare...

    centrele de vaccinare se inchideau ieri cand am verificat la 18.30 zic ca se poate mai mult decat atat...

    Vorbe stiu si eu sa bag - vezi coementariul de aici - dar actiunile sunt cele mai grele pentru ca inca astept programare desi sunt inscris in basa de date...

    Un centru aflat aproape de casa nu pare in liste.
    Armata insa a facut publice multe centre care ii apartin dar nu stiu cum se misca acolo, in interior.

    Suntem multi nemultutmiti din motive diferite asa ca vorbe rog sa nu mai bage ci actiuni sa fie!

    Cu multumiri!

    semneaza -
    nevaccinatul de pe lista de asteptare

    PS
    vorba actualului PM - hai ca se poate!
    Spor sa fie!
  • 0 (4 voturi)    
    Limba de lemn (Joi, 1 aprilie 2021, 19:22)

    John_Re [utilizator]

    Tov Johannis....

    Cand renuntam la ea?
  • 0 (0 voturi)    
    Scepticism... (Vineri, 2 aprilie 2021, 17:56)

    ThePeacemaker [utilizator]

    Motive pentru care sunt sceptic la adresa oricarui vaccin:
    1. toate vaccinurile antiCovid19 au avut ca baza de sturiu tulpinele de SarsCov2 din prima jumatate a anului 2020. Pentru nici un vaccin nu s`au facut studii suplimentare pentru a se testa rezistenta la noile tulpine de SaraCov2 (cea britanica, cea braziliana si cea sud`africana - cele mai raspandite tulpine "mutante", derivate din "originalul" SarsCov2)
    2. 2 din cele 3 vaccinuri au ca baza ARN`mesager. ARN-ul mesager din vaccin este o copie a unei mici părți din ARN-ul virusului SARS-CoV-2. Această moleculă are rolul de a oferi celulelor noastre instrucțiunile necesare pentru a produce proteina Spike, proteină la care sistemul imun va reacționa prin producerea de anticorpi specifici. Deci avem de`a face cu o informatie transferata de la o sursa la alta! Pentru a intelege mai bine cum functioneaza acest ARN-mesager, voi face un scurt exercitiu de imaginatie: ganditi`va ca vaccinul este un stick si ca pe acest stick sunt scrise diferite informatii! Stikcul este introdus intr`un device urmand ca acele informatii de pe stick sa fie copiate pe device pentru a fi folosite in diferite scopuri! Doar cel care a scris acele informatii pe stick stie ce fel de informatii sunt! Acele informatii pot fi trojan sau un ".exe" cu ajutorul caruia sunt rescrise anumite linii de cod! Deci.. NIMENI NU MA POATE CONVINGE CA INFORMATIA TRANSMISA PRIN ARN MESAGER ESTE O INFORMATIE BENEFICA MENITA SA MA AJUTE IN LUPTA CU SARSCOV2! Autoritatile din intreaga lume ar fi trebuit sa lupte pentru a recastiga increderea alegatorilor lor pentru ca acest scepticism si/sau refuzul de vaccinare are ca baza LIPSA INCREDETII IN AUTORITATI!