VIDEO Cîțu despre protestele față de restricții: Eu îi înteleg pe români că după un an de zile au obosit, toți am obosit

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2021, 10:14 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Facebook
​Premierul Florin Cîțu a evitat o reacție tranșantă față de protestele pentru restricții, care au avut loc duminică noaptea în București și marile orașe ale țării. Întrebat dacă protestatarii vor fi amendați pentru că au încălcat măsurile impuse, șeful guvernului a răspuns: „eu îi înteleg pe români că după un an de zile au obosit, toți am obosit”. Imediat, Cîțu a început să vorbească despre campania de vaccinare.

Anterior el spusese doar că oamenii pot să protesteze dacă respectă regulile.



Mii de oameni au protestat, în noaptea de duminică spre luni, în marile orașe ale țării față de noile restricții impuse pentru limitarea pandemiei. În Capitală, protestul s-a terminat în jurul orei 4.00. S-a scandat „Jos masca”, Jos restricțiile”.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14202 vizualizari

  • -6 (74 voturi)    
    ... (Luni, 29 martie 2021, 10:19)

    sentenced [utilizator]

    Pana acum o saptamana, am fost 99% sigur ca am fi putut trece peste guvid fara sa ne atraga prea mult atentia daca opinia publica nu ar fi fost manipulata spre a crede ca un virus mortal face ravagii.

    Ei bine, acum ca i-am vazut pe cei doi bunici ai mei de 80+ ani cum au trecut prin aceasta boala, sunt 100% sigur. Imi cer scuze pentru indoielile de 1% pe care le-am avut pana recent.
    • +7 (53 voturi)    
      cui i-ar folosi manipularea asta ? (Luni, 29 martie 2021, 11:10)

      mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Manipularea are-ntotdeauna un scop. Care-ar fi acela ? Care e profitul și cine-l încasează ?

      Că spitalele sunt pline ochi, e o realitate palpabilă.
      Locurile la ATI, spre zero.. Oamenii din sistem sunt epuizați după un an de ore suplimentare.

      Se moare de Covid-19 cu 3 cifre, zilnic. Prin alte părți s-a ajuns la 5..

      Și vii dumneata și spui că totul e o făcătură, pentru că bunicii au trecut cu bine prin boală..
      Dacă bunicii dumitale nu au vreo boală incurabilă, nu înseamnă că nimeni nu are..

      Privește dincolo de lungul nasului..
      • -2 (16 voturi)    
        ... (Luni, 29 martie 2021, 11:16)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

        Sa intrebi "cui i-ar folosi manipularea asta?" denota o naivitate foarte mare. Nu ma mir ca v-au dus astia de nas in halul asta, daca pui o asemenea intrebare.
        E ca si cum ai intreba "Ce au avut, domle, de castigat dictatorii de pe urma instaurarii dictaturii?"
        Cum a spus un mare filozof: "Chaos is a ladder", dar nu si atunci cand iti pui intrebari puerile.
        • 0 (0 voturi)    
          cum rămâne atunci.. (Marţi, 30 martie 2021, 11:27)

          mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          ..cu cei care nu mai au loc la ATI ?
          Medicina nu e o știință exactă, pentru că suntem diferiți, deși destul de asemănători..

          Sunt cei care sunt suficient de imuni, dar sunt și cei care sunt răpuși de boală.
          Pentru cei din urmă sunt spitalele Covid, secțiile ATI și tratamentele respective.

          Poți desigur să spui că nu te privește suferința lor, că tu te simți în siguranță.
          Dar e, cel puțin o ipocrizie să spui că pandemia e o invenție, să te faci că nu vezi ce e prin spitale..
      • -4 (16 voturi)    
        SF (Luni, 29 martie 2021, 11:34)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

        Sa zicem ca sunt CEO de companie pharma. Si ca dau spaga politicienilor pentru a vinde produsele companiei mele. Sa zicem ca apare un virus, aparitie care poate fi transformata mediatic intr-o pandemie. Sa zicem ca politicienii in cauza, care imi sunt datori, ma abordeaza sa gasesc o solutie pentru o problema cvasi-inexistenta. Construiesc un studiu de caz cu doua alternative. 1. Sa gasesc un tratament pentru 2,5% din populatia infectata care are problem serioase cu virusul. 2. Sa inventez un vaccin care se aplica chiar si in 2 doze, potential cu reluarea vaccinarii o data la un an sau doi ani. Un vaccin care trebuie aplicat la 70% din intreaga populatie (cu cat mai multi cu atat mai bine). Fiind un CEO care tine la salariul si bonusurile sale oare ce varianta o sa aleg?

        Norocul nostru ca aceasta este, desigur, o fictiune fara legatura cu realitatea.
        • -3 (11 voturi)    
          SF 2.0 (Luni, 29 martie 2021, 13:27)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Sunt CEO Amazon, declara politicul pandemie, lumea e in casa magazinele inchise, businessul duduie. Banul garla. Se relaxeaza restrictiile, stau si numar banii si ma gandesc ca un amarat de 5% din profitul momentan imi poate dubla cifra pe anul asta. Platesc politicul, lumea merge inapoi la lockdown. Profit.
          • 0 (0 voturi)    
            politicienii nu-s chiar tâmpiți.. (Marţi, 30 martie 2021, 11:34)

            mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            își dau seama că tot deranjul ăsta cu lockdown-ul îi va costa cariera, posturile atât de greu dobândite. Toată lumea îi înjură pe tema asta.

            Dau tunul și ies din politică ? Ăsta e ghișeftul ?
            Nimeni nu renunță în felul ăsta la putere.
        • -1 (7 voturi)    
          Caci de nu ne dai ce-ti cerem ... (Luni, 29 martie 2021, 14:10)

          Algo [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Sa zicem ca esti acel CEO. Si nu esti naiv.

          Atunci, printr-un reprezentant al tau, nu direct, faci parte dintr-un ThinkTank, impreuna cu alti prieteni de-ai tai care au scopuri comune cu tine : politicieni, militari, alti CEO, experti diversi, speciali diversi, si tot felul de aparatcik.

          Scopurile acestea daca au vre-un rost si anvergura, nu sunt doar de a face bani.
          Sa faci bani e un scop doar pentru cei multi, nu si pentru cei putini (care detin cel putin o sursa a banilor).

          Acest ThinkTank emite public un studiu, o analiza asupra riscurilor catastrofice ce ne ameninta de dupa colt.

          Studiul avertizeaza asupra riscurilor imense ale unei pandemii globale, a riscurilor datorate unor noi amenintari de sanatate la nivel global, precum si a riscurilor datorate noilor tehnologii BioTech ce pot ajunge pe maini necurate.

          Studiul este public si este adresat celor ce detin puterea politico-medico-militara in stat.

          Nu e deloc greu sa vezi ca acesti CEO, politicieni, etc, nu sunt tocmai cu mainile curate.

          Si nu e deloc greu sa intelegi ca acest studiu este o amenintare : ne dai ce iti cerem caci de nu ...
        • 0 (0 voturi)    
          "o problema cvasi-inexistenta".. (Marţi, 30 martie 2021, 11:17)

          mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          ..care a pus pe butuci sistemele medicale din lumea întreagă, nu vorbim de România și alte țări care abia se cârpesc..

          Altfel companiile pharma nu erau în faliment, ca să recurgă disperate la soluția cu pandemia și vaccinurile.
          Să ne uităm câtă publicitate-și permit să plătească, pe toate canalele media.

          Nu-s chiar ultimii fraieri, ca să nu-și dea seama că adevărul iese până la urmă la iveală..
          Și atunci adio lefuri grase, bonusuri și.. libertate
          În occident nu se pune batista pe țambal ca pe la noi..
      • -2 (8 voturi)    
        Nu cred (Luni, 29 martie 2021, 12:22)

        Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

        Nu cred că o sa-ți răspundă la întrebarea asta, pentru că nu are nici o logica
        • 0 (0 voturi)    
          sărmana logică.. (Marţi, 30 martie 2021, 11:40)

          mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

          "Mai păguboasă ca ignoranța, e iluzia cunoașterii"

          Unii preferă filosofia gen Șoșoacă..
          Eu prefer "Logical Song" - Supertramp :
          https://www.youtube.com/watch?v=J_NGulTmh88&t=5s
    • -1 (9 voturi)    
      E o epidemie a numerelor mari (Luni, 29 martie 2021, 11:25)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Mortalitatea nu trece de 1%, aparent e pe la 0,4%. Si cam de doua ori pe atat, daca nu chiar de 3 ori au nevoie de spitalizare.

      De asta, unii ca dumneavoastra considera ca e o non-problema, ca sunt sanse mari sa nu aveti decese sau forme grave in familie.

      Problema e ca boala e foarte contagioasa. Vedeti ce se intampla la acele procente daca lasi 1 milion de romani sa se imbolnaveasca intr-o luna.

      10.000 de oameni or sa aiba nevoie lunar de spitalizare, mare parte de terapie intensiva. Sistemul de sanatate romanesc nu poate face la asa ceva. Se prabuseste complet. In fapt, niciun sistem de sanatate din lume nu poate face la asa ceva, nici macar Germania, UK sau USA.

      Cautati pe net, ca e plin, declaratii ale doctorilor reali din sectiile ATI, ca sa intelegeti despre ce tragedie vorbim. Faptul ca nu v-a afectat pe dumneavoastra nu inseamna ca nu exista..
    • -4 (14 voturi)    
      Asa e ... (Luni, 29 martie 2021, 11:27)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Au ales sa impuna restrictii tuturor pentru ca tentatia autoritarismului e foarte mare. Ar fi fost de ajuns sa ii protejeze pe cei din grupele de risc (majoritatea sunt in evidenta medicilor de familie).

      Vorbeam cu bunica mea la telefon acum o luna. Are 84 de ani. Imi spune ca vecinii de langa ea si vecina de sub vecinii de langa ea au toti Covid. Prima reactie a fost panica ... sa nu ia si bunica mea, normal. A doua reactie sa intreb despre respectivii. Ca stiu ca nu sunt chiar tinerei. Aflu ca au 74, 76 si respectiv 78 de ani. Barbatul a suferit un AVC acum cativa ani buni. Una dintre doamne a avut doua infarcturi. Toti au stat in carantina acasa cu paracetamol si ce li s-a mai spus sa ia. Doar vecina cu infarct a fost un pic mai afectata, cu simptome medii. Sunt batrani dar nu fumeaza, nu beau, nu au boli grave.

      Si eu atunci am stiut ca nu e chiar asa cum zic cei care incearca zilnic sa ne sperie. Au statisticile. Daca in Martie - Aprilie 2020 as fi inteles ca nu stim cu ce ne confruntam, cine sunt cei afectati de acest virus exact, acum, la un an, faptul ca guvernantii ne iau de idioti si fac tot la fel (adica cum le e lor mai convenabil si mai lejer, indiferent de costuri) ma duce cu gandul la faptul ca exista alte interese care depasesc problema virusului si pandemiei.
    • -2 (12 voturi)    
      hehe (Luni, 29 martie 2021, 12:10)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Si eu i-am vazut pe 4 veri de-ai mei cu varste de 12-15 ani cum au murit luna trecuta de COVID-19.

      Poate ca de guvid puteati scapa, e o boala inchipuita nici nu exista asa ceva, dar de COVID-19 mor toti, dovada cei 4 veri ai mei.
      • +2 (10 voturi)    
        Fake news (Luni, 29 martie 2021, 12:51)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Serios? Ia dă-ne numele și localitatea că aproape sigur minți.

        Sunt sub 50 de decese cu Covid19 în grupa de vârstă sub 18 ani documentate pe toată planeta. Zero în cifrele oficiale în România.

        Să fie nu unul, ci 4 în România - și toți 4 din aceeași familie chiar - ar fi de-a dreptul remarcabil. Și un motiv bine întemeiat să presupunem până la proba contrarie că minți cu nerușinare.

        Câți bani încasezi pentru Cântarea Pandemiei?
        • +1 (7 voturi)    
          el a avut Covid de mic (Luni, 29 martie 2021, 14:40)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

          Transpenibilus a suferit de multe boli in copilarie, de unde si numele si mai ales postarile pe care le face. Asta de mai sus a fost facuta la misto dar normal ca nu are cum sa-i iasa nici macar un sarcasm. Lasa-l in pace, e in lumea lui, e remarcabil ca totusi a invatat sa scrie, nu i-a fost usor.
  • +10 (26 voturi)    
    galeo (Luni, 29 martie 2021, 10:21)

    galeo [utilizator]

    Cand si cine a decis noile restrictii pentru Galati si Braila? Pe site-urile si pagina de fb a prefecturii Galati nu am gasit nimic...

    A fost anunțat pe undeva in presa sau de către autoritati faptul că Galați și Brăila intra sub incidenta celui 4 la mie ?
    Cum și când s-au impus aceste noi restricții pentru Galați și Brăila?
    In presă deontoloaga de sâmbătă se vorbea despre o rata de infectare undeva pe la 2.6 pentru Galați și Brăila.
    Din ce am înțeles s-au anunțat la ora 17:00 restricțiile de la ora 20:00.

    Când impui noi măsuri acestea trebuie sa fie clare și anunțate din timp.
    Nici ieri nu exista in presa sau la autorități lista clară a localităților cu noi restricții.
  • +8 (24 voturi)    
    Lol (Luni, 29 martie 2021, 10:22)

    HP [utilizator]

    Nu intelegi nimic.
    • -4 (12 voturi)    
      Asa e (Luni, 29 martie 2021, 10:49)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Asa e cand ai putini neuroni.
  • 0 (40 voturi)    
    Hmmm (Luni, 29 martie 2021, 10:26)

    Sah [utilizator]

    Cutu sa taca, in cateva zile va fi istorie...
    Prefectul Capitalei sa mearga acasa si sa se culce, nu sa spuna:''„Eu îi înțeleg, pentru că de un an de zile avem mici disconforturi în activitatea noastră zilnică...'', mici disconforturi???
    Pai inchisoarea este aproape si el vorbeste despre ''mici disconforturi''??
    • +4 (14 voturi)    
      nu se adresa doar tie (Luni, 29 martie 2021, 12:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Stim ca pentru specimene ca tine viata unora batrani sau bolnavi nu valoreaza mai jult decat lclubul/crasma/restaurantul/paranghelia. Catu se adresa si celor care au oarece empatie si pentru cei vulnerabili.
      • -3 (7 voturi)    
        Hmmm (Luni, 29 martie 2021, 14:52)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Alooooo, specimene hastagist, fii mai politicos!
        Ce legataura are clubul cu magazinul, nu ai capacitatea sa intelegi?
        Eu termin munca acasa la ora 20,30 cel mai devreme...cum pot trai? Cum pot cumpara alimente?
        Cu mine nu esti empatic?
        Cutu nu poate fi empatic, altfel nu numea populatia ''teroristi''!
        PS. Daca esti empatic, mergi si ajuta lumea, pe saraci, pe cei fara adapost, nu fi ''empatic de tastatura''!
        • +1 (3 voturi)    
          cum? (Luni, 29 martie 2021, 15:56)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

          Pai si daca termini munca la 20.30, la cat o incepi?!? Sa inteleg ca muncesti 8 AM-8.30 PM fara pauze? Chiar si asha de ar fi (desi vad ca ai timp de comentat pe forumuri), tot mai ai varianta aprovizionarii din weekend sau a comenzilor online de la supermarket. Deci oricum ai incerca cu vrajeala muncii pana la epuizare ca re nu-ti permite sa te aprovizionezi decat seara dupa 9, solutii tot se gasesc.

          Cat despre empatie, in perioada asta ajutorarea e bine sa fie cat mai on-line, ca de prea mult ajutor, risti sa-i bagi in groapa.
          • 0 (2 voturi)    
            Hmmm (Luni, 29 martie 2021, 18:41)

            Sah [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Daca am timp 15 min pauza, nu pot merge la magazin ca acolo stai la coada.
            Da, lucrez 12 ore/zi nu sunt ca tine de dreapta care lucreaza la stat!!
            Apropo; nu imi face tu programul, arafatule!! Lasa-ma sa traiesc ca un om!
            • +2 (2 voturi)    
              fugi mai sahule de-aici (Luni, 29 martie 2021, 20:09)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

              Nu exista job de 12h/zi in care sa nu ai voie la o ora de pauza la pranz daca anunti la serviciu ca trebuie sa mergi la cumparaturi. Asta e vrajeala de doi lei...

              Unul care are de munca 12 ore/zi, nu isi consuma timpul postand pe forumuri in cele 15 minute de pauza. Tu mai degraba pari un dac liber, ofticat ca se inchid crasmele si cluburile. Nu de magazin te doare pe tine, ci de paranghelie.

              Si apropos, un OM, in vremuri din astea in care stie ca nerespectarea regulilor de distantare poate condamna la moarte persoanele vulnerabile, ar renunta bucuros la dreptul lui de dac liber o perioada pana trece urgia. Dar tu nu vrei sa traiesti ca un OM, ci ca un berbec caria ii pasa doar de propria persoana.
              • 0 (0 voturi)    
                Hmmm (Marţi, 30 martie 2021, 0:28)

                Sah [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                Facem pariu pe 50.000 de euro ca ce spun este adevarat?
                Accepta, pune banii si te invit la mine sa imi vezi munca si programul.
                Lucrez pentru mine, ca privat, nu ca tine la stat!
                Ma acuzi de ''paranghelie'' pentru ca oamenii fara cultura nu stiu decat sa jigneasca gratuit...
                Nu beau asa ca iar ai ratat, de fapt chiar tu esti un ratat care nu lucreaza, asa ca nu ma mira! ;)
                • 0 (2 voturi)    
                  Hai ma las-o ca macane (Marţi, 30 martie 2021, 17:25)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

                  Asha de tare muncesti tu cate 12 ore pe zi, de incepi rubrica de comentarii la fiecare stire pe HN. Daca lucrezi pentru tine, atunci poti incerca sa vorbeasca angajatul Sah cu patronul Sah despre cum are nevoie de o pauza de jumate de ora sa mearga la cumparaturi. Iar patronul Sah sa-i replice ca-i da voie, dar cu conditia sa renunte la jumate de ora de stat pe forum.

                  In rest... accept pariul de 50k eur, daca accepti si tu unul de 100k pe faptul ca nu-s angajat la stat. Te invit si eu la mine, iti arat contractul de munca actual, ba iti arat si toate contracte de munca din ultimii 20 de ani. Si daca nici unul nu-i la stat sau la firme care lucreaza cu statul, pierzi pariul. Ce zici, te bagi?
                  • 0 (0 voturi)    
                    Hmmm (Marţi, 30 martie 2021, 22:49)

                    Sah [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                    (editat de moderator. ultimul avertisment pentru jigniri repetate)
                    • +1 (1 vot)    
                      Haoleu =)) (Marţi, 30 martie 2021, 23:23)

                      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

                      Hai, reformuleaza cu termeni folosibili inainte de ora 24
                      • 0 (0 voturi)    
                        Hmmm (Miercuri, 31 martie 2021, 19:03)

                        Sah [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                        Mda, citatele din Iorga sunt...jigniri.
                        Deh...;)
                        PS. Ai un like de la mine :))))
  • -6 (26 voturi)    
    smecher (Luni, 29 martie 2021, 10:27)

    revo [utilizator]

    probabil stie cine si cum i-a mobilizat, cine i-a platit, dar nu vrea sa deschida subiectul in public.
    • -1 (9 voturi)    
      hmmm (Luni, 29 martie 2021, 12:23)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui revo

      nu stiu de crezi ca lumea iese pe bani,ti-e greu sa intelegi ca oamenii nu mai suporta kkturile astea?
      tu ai prieteni,ai vb cu ei?sau la tine,parerea ta nu include si alte idei?
      • +4 (6 voturi)    
        Depinde de prieteni (Luni, 29 martie 2021, 13:04)

        krysme [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Prietenii si colegii mei s-au dus in mare parte la vaccinat. Din cunoscuti sunt f putini anti vaccinisti si anti-masuri. Cred ca am in lista de fb doar 2 conspirationisti ��

        Da,toata lumea s-a saturat, dar cel putin oamenii cu capul oe umeri inteleg ce si cum. Mai ales ca majoritatea sunt in stare sa citeasca si stiri din strainatate, locuiesc in strainatate sau interactioneaza cu oameni din alte tari la munca si mai fac schimb de informatii. Ca idee,in Romania dupa starea de urgenta,a fost relaxare comparativ cu alte tari , asta cu ira 6 e imprumutata din Anglia, Grecia si cred ca si prin Spania sau Franta.

        Conteaza deci si calitatea prietenilor. Poti fi linistit,cei care au iesit la protestele astea au prieteni de calitate indoielnica, sau cu putin noroc sunt singurii conspirationisti din grupurile lor.

        Genul asta de persoane nu pot veni cu alternative. Ei vor sa ne prefacem ca nu exista pandemia,ca totul e o gripa sau epidemie de pneumonie (ceea ce nu are sens, ca fie ca e covid sau epidemie de pneumonie virala am fi fix in aceasi situatie) ,nu vor masca,nu vor distantare,nu vor restrictii dar nu vor nici vaccin.

        Atata vor : sa ne prefacem ca nu exista nimic �� Nu te lasa pacalit cand unii vor zice: pai sa stea inchisi in case aia in grupa de risc . Daca maine se da o lege in acest sens,ar fi primii care ar urla : genocid,ne omoara batranii si bolnavii ca nu ii lasa sa iasa din case.

        Deci,ai grija ce prieteni ai.
  • +7 (15 voturi)    
    Eh.. N-am obosit chiar toti (Luni, 29 martie 2021, 10:30)

    n@di@ [utilizator]

    Printre harnicii neobositi: https://campaniamea.declic.ro/petitions/opriti-distrugerea-parcului-natural-bucegi
  • +30 (30 voturi)    
    Regulile... (Luni, 29 martie 2021, 10:30)

    vali_pk [utilizator]

    Noile reguli sunt cel putin aberante: va fi mai multa aglomeratie daca programul e mai scurt si nu toata lumea iese la aceeasi ora de la munca, se extinde si durata luminii pe timpul zilei.

    Faptul ca va fi aglomeratie pe langa faptul ca e deja aglomeratie in spatiile comerciale, va face imposibila respectarea distantei de 2m.

    Puteau sa decaleze programul de mers la cumparaturi pentru varstnici asa cum era in Starea de Urgenta.

    Cel mai bine era sa se aplice sanctiuni celor ce nu respecta actualele reguli, fara masuri heirupiste de genul.

    Lumea care a ramas fara joburi este cea mai indreptatita sa reactioneze cu proteste, pentru ei nu s-a actionat in vreun fel.
    • -1 (1 vot)    
      In directia opusa (Luni, 29 martie 2021, 14:31)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui vali_pk

      Cand obsevi ca mergi intr-o directie si nu ajungi unde vrei sa ajungi, ba chiar te indepartezi, ce faci ?
      Incepi sa alergi tot in directia respectiva, crezand ca asa ajungi mai repede ?
      Sau te opresti si te intorci si o iei fix in directia opusa ?

      De ce nu incearca fix opusul a ceea ce fac de un an : inchide, inchide, inchide.
      Ati observat ca anumite inchideri au ramas permanente ?

      Pot sa incerce urmatoarele ?
      -incurajarea agentilor economici sa tina deschise magazinele de bunuri esentiale de consum cat mai mult timp posibil din cele 24 de ore zilnice
      -incurajarea oamenilor sa mearga pe jos in aer liber, cu bicicleta sau trotineta, prin inchiderea circulatiei automobilelor pe cateva strazi ce leaga puncte importante din orase si desemnarea lor drept cai pietonale
  • -6 (20 voturi)    
    this guy feels the heat... (Luni, 29 martie 2021, 10:34)

    demaGOGU [utilizator]

    ...politic, nu joaca rau deloc. dar ezitarile vin cu un cost: la ati sau in cimitir.
  • +7 (19 voturi)    
    doar in Romania (Luni, 29 martie 2021, 10:34)

    jescu [utilizator]

    Doar in Romania se legitimeaza/amendeaza protestatarii ca o metoda de descurajare. La fel la noi iti trebuie aprobare sa faci protest, de obicei de la cel impotriva cui protestezi, si de obicei nu primesti aprobarea :) Fara aprobare protestul e ilegal si esti amendat. Normal ar trebui doar notificat, nu si aprobat. In Anglia politia n-are voie sa amendeze protestatarii, acum ar vrea si la ei sa introduca o lege care permite amendarea, dar probabil nu se va aproba.
    • -1 (3 voturi)    
      apai, (Luni, 29 martie 2021, 11:58)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      constitutia iti garanteaza ca poti manifest pasnic, fara aprobare sau preaviz, si nu pote fii incalcata sau suprimata de nici o lege
  • +5 (27 voturi)    
    Citu (Luni, 29 martie 2021, 10:35)

    Zubizareta [utilizator]

    O sa la Pace! Dupa ce ne-au terorizat cu declaratii si o distrus economia acuma ne intelege..
    • +6 (10 voturi)    
      mda (Luni, 29 martie 2021, 11:47)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      e bine sa ne uitam si in jur.. ma refer la restul europei

      italia e inchisa, germania e inchisa, elvetia, franta.. etc

      daca ne inchideau dreq doar pe noi, in timp ce italienii dansau samba sau nemtii ciocneau halbe la bierfest.. atunci da.. haideti fratilor afara sa protestam...

      dar asa.. inca la noi se mai circula intre orase... in italia de exemplu nu ai voie sa te plimbi intre orase fara un bun motiv
      • -4 (8 voturi)    
        Lol (Luni, 29 martie 2021, 13:45)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Nu stiu ce e cu naravul asta sa ne comparam cu altii, de parca ar avea si aia trei perechi de cojones.

        O masura proasta e proasta indiferent ca e implementata in Germania, Singapore sau Liban.

        Ne-am pierdut mintile de trebuie sa stam ca papagalii dupa altii ?
      • -2 (4 voturi)    
        Turmele si capeteniile (Luni, 29 martie 2021, 14:34)

        Algo [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Poate ca turma de bizoni este mai frumoasa ca turma de oi.

        Si e de inteles de ce oile se uita cu admiratie la bizoni.

        Daca turma de bizoni vrea cu orice pret sa se arunce de pe-o stanca, urmandu-si capetenia, sa faca si oile la fel ?

        Sa rezolvam cu turma noastra mai intai si apoi ii ajutam si pe bizoni. Bine ?
  • +2 (30 voturi)    
    Eu sunt satul de minciunile guvernului (Luni, 29 martie 2021, 10:40)

    Boham [utilizator]

    Anul trecut in octombrie ziceau: vine vaccinul in Decembrie

    Suntem imediat in APRILIE si doar 1 milion au primit PRIMA DOZA si aia sunt toti esentiali si familiile lor

    acum ni se serveste alta MINCIUNA: cum ca Buc ar avea rata de infectare 7 iar Suceava ar avea doar 1 la mie
    • +3 (5 voturi)    
      mda (Luni, 29 martie 2021, 11:47)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      pai daca lumea nu se vaccineaza

      si sunt deja aproape 2 milioane de vaccinati.. in 3 luni, eu zic ca merge bine

      si eu am programare pe saptamana viitoare, ne vaccinam si apoi ne vedem de vieti.. asta este
    • +8 (12 voturi)    
      In cazul asta nu vad minciuna (Luni, 29 martie 2021, 11:49)

      User53221 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Vaccinul intr-adevar a aparut in decembrie. Nimeni n-a zis ca vom avea instant 7 miliarde de doze.
      Cat despre vaccinati, m-am vaccinat si eu si te asigur ca nu sunt nici un esential. Pur si simplu lumea nu se inghesuie prea tare la vaccinare, si asa am avut sansa sa ma vaccinez.
  • +12 (36 voturi)    
    Eu am obosit din cauza (Luni, 29 martie 2021, 10:46)

    galeo [utilizator]

    Prostiei si heirupismului vostru.
    Un exces de zel prostesc.
    In urma cu ceva timp luati oamenii fortat cu izoleta, apoi nu, masca ba e buna, ba nu e buna, ordonante militare neconstitutionale facute pe picior.
    Restrictii anuntate in ultimul moment ce se schimba de la zi la zi.
    Un haos si o bulibaseala maxima ce ne oboseste maxim pentru ca nu ne ofera o claritate.
    • +3 (3 voturi)    
      Cate pandemii am mai trait ? (Luni, 29 martie 2021, 16:13)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Daca maine ne invadeaza o alta civilizatie, vom sti din prima cum sa reactionam ?

      NU ! Vom detona bombe atomice si ne vom sinucide (partial) apoi vom incerca sa contactam invadatorii, apoi vom incerca sa-i amagim, apoi vom incerca sa-i distrugem individual sau prin infectare cu cine-stie-ce agent viral, iar la sfarsit va veni cineva sa spuna ca NU A FOST BINE !
  • 0 (34 voturi)    
    Cooperativa Munca in Zadar (Luni, 29 martie 2021, 10:52)

    SHEAPA [utilizator]

    Apare virus.
    ☆Nu există.

    Sunt internați și izolați pacienții.
    ☆Ne închid cu forța.

    Apar morții
    ☆Sunt plătiți sa umfle cazurile.

    Cresc cazurile.
    ☆De ce n-au închis granița de la început?

    Apare transmiterea intracomunitară.
    ☆De ce nu testează?

    Cumpărăm aparate de testare.
    ☆Nu e bun testul.

    Intrăm în carantină.
    ☆Dictatură sanitară.

    Ieșim din carantină.
    ☆De ce nu se iau măsuri?

    Se recomandă distanțarea.
    ☆Ce e viața fără îmbrățișări?

    Se încearcă termometrizarea.
    ☆Dar ce pregătire medicală are paznicul?

    Se recomandă purtarea măștii și de către populație.
    ☆Asta-i botniță.

    Se dau bani pentru găsirea unui vaccin.
    ☆Nu vor găsi niciodată un vaccin.

    Se închid școlile. Orele se fac online.
    ☆Dați-ne tablete.

    Se închid bisericile.
    ☆Ne distrugeți credința.

    Se deschid treptat toate, dar până la ora 23.
    ☆Dar eu atunci mă plimb.

    Se încearcă diverse terapii, empiric.
    ☆Medicii nu știu nimic.

    Se descoperă un antiviral.
    ☆Omoară cu el pacienții. Vrem altul. Eventual ceva obscur, cât mai ieftin și românesc.

    Se umplu paturile de ATI.
    ☆De ce n-au făcut mai multe paturi?

    Se fac mai multe paturi.
    ☆De ce n-avem mai mulți medici?

    Medicii lucrează până la epuizare.
    ☆Ăștia omoară pacienții. Nu vă duceți la spital. Stați acasă.

    Apare un vaccin ARNm.
    ☆Nu e testat suficient. Ne modifică genele. Ne bagă cipul. Facem leucemie. E mai rău ca virusul. Vrem vaccin clasic.

    Apare un vaccin ceva mai clasic.
    ☆Faci trombi de la el.

    Nu faci trombi de la el.
    ☆Cine vă mai crede.

    Se închid în sfârșit granițele.
    ☆Unde e libertatea de mișcare?

    Mor zeci de mii.
    ☆Autoritățile n-au făcut nimic. Protocolul medicilor i-a omorât.

    Economia intră în recesiune.
    ☆Murim de foame. Deschideți barurile, că om respecta noi masurile.

    Se deschid terasele cu distanțare.
    ☆Vă bateți joc de clienți.

    Ne Vaccinăm.
    ☆Tu primul. Dacă nu mori, mă mai gândesc.

    Se vaccinează milioane fără reacții adverse notabile.
    ☆Stai să vedem peste 10 ani!

    Un nou semestru online.
    ☆Deschideți școlile!
    ..........
    • +4 (10 voturi)    
      ma doare (Luni, 29 martie 2021, 12:03)

      fanariotu [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Ma doare cand vad ca libertatea nu mai inseamna pentru cei mai tineri decat pasaportul...Sunt destul de batran, asa ca am putut iesi in strada intre 16-25.12.1989 (cand riscul de mortalitate putea sa ajunga la 100%), intre 01.05-13.06.1990 (cand riscul de invalidizare tindea spre 100%).Si ma doare, ca atunci s-a strigat "libertate te iubim, ori invingem, ori murim". Ma doare fiindca nu ati meritat!
  • +2 (34 voturi)    
    Cooperativa ..... (Luni, 29 martie 2021, 10:52)

    SHEAPA [utilizator]

    .................

    Se deschid școlile, cu măsuri de protecție specială.
    ☆Săracii copii, uite cum arată cu botnița aia.

    Restaurantele deschise în interior doar 30%.
    ☆E prea puțin.

    Ce ar fi să primim suplimentar, dar dintre cei vaccinați?
    ☆Aoleu, discriminare!!!

    Se vaccinează întâi medicii și bătrânii.
    ☆De ce nu incepe Iohannis, să dea un exemplu?

    Se vaccinează Iohannis.
    ☆S-a vaccinat cu apă chioară.

    Se vaccinează demnitari, funcționari, militari.
    ☆S-au băgat în față.

    Vaccinarea avansează excelent în multe țări ale lumii.
    ☆Degeaba mă vaccinez, dacă tot pot transmite virusul.

    Apar dovezi că vaccinarea reduce semnificativ transmiterea.
    ☆Las' că se vaccinează alții până la 70%. Nu trebuie neapărat eu.

    Peste 80% din medici se vaccinează și recomandă vaccinarea.
    ☆Uite ce zice doctorul ăsta gastroenterolog/chirurg plastician/naturopat/homeopat, că nu e bună. Și el e doctor.

    Începem să pierdem tot mai mulți pe cineva apropiat din cauza virusului.
    ☆Dar el a ajuns bine mersi, pe picioare, când l-am dus cu ambulanța la spital. Acolo l-au omorât!
    ........
    Mă opresc pentru că am obosit. Dans pe Pink Floyd în față la guvern, arzând măștile. În exact același timp și în exact aceeași Românie în care un om intră în stop pe un pat ATI și un medic epuizat se zbate să-l resusciteze.
    Trăim într-o societate distopică, schizoidă, în care cadavrul și nebunul și-au dat mâna. Doi oameni merg pe același trotuar, dar cumva fiecare se plimbă în lumi total diferite..
    • +3 (9 voturi)    
      felicitari (Luni, 29 martie 2021, 11:33)

      popestii [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Ai reusit sa faci rezumatul naturii umane din reflex opunandu-se ratiunii :))))
      Din pacate cand incerci sa rezolvi o problema tinand cont in primul rand de interese care nu tin de problema, agravezi problema. autoritatile sunt vinovati de asta.
      Multimea este vinovata la nivel de individ cu privire la minimele masuri de precautie care ne-ar fi permis sa ne continuam mai toate activitatile. Lipsa educatiei minime e vinovata de asta.
      A iesit un haos in care doar ne aratam unii pe altii cu degetul in loc sa abordam problema frontal, cu curaj si fara ifose.
    • -2 (2 voturi)    
      Personajele Povestitorului (Luni, 29 martie 2021, 14:48)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Felicitari pentru rezumatul povestilor ultimului an.

      Nu si pentru concluzia ta.

      Dupa cum se intrevede sti foarte bine ca scriitorul, povestitorul, este cel care creeaza atat personajul pozitiv cat si pe cel negativ.

      Ma indoiesc ca esti confuz in legatura cu asta.
      Dar pentru cei ce sunt : confuzia, conflictul si in cele din urma rezolvarea sunt controlate, nu sunt intamplatoare. Acestea sunt arme ale dezinformarii si manipularii.

      Scopul ?
      Atunci cand vrei sa produci o schimbare sociala de amploare sti ca vei intampina opozitie, ca vor fi muuuuulti nemultumiti.
      Scopul este sa impiedice orice fel de coagulare sociala, ce ar duce la creerea oricarui grup ce s-ar opune cu adevarat schimbarii ce se implementeaza.

      Si nu va faceti iluzii, acest grup nu exista in Romania; demonstracii sunt parte din plan.
      Nu a existat nici in 1989.
      Dupa 1948 cei ce s-au opus au fost sistematic masacrati.
      In 1907 taranii rasculati au fost masacrati.
  • -8 (30 voturi)    
    Catule, trebuie sa iei masuri, esti PM! (Luni, 29 martie 2021, 10:58)

    tahomir [utilizator]

    Riscam foarte mult sa ne trezim cu o revolta populara condusa de fascistii de la AUR si sustinuta de infractorii din PSD.
    Trebuie sa actionezi ferm si hotarat:
    Demite-i urgent pe Arafat si pe Vlad Voiculescu.
    Opreste panica asta dementa, e o boala cu mortalitate foarte scazuta si ii afecteaza, din fericire, intr-un mod foarte disproportionat pe cei in varsta si/sau bolnavi. Pandemia asta ne afecteaza pentru ca sistemul de sanatate e foarte slab si asta nu doar la noi.
    Lasa oamenii sanatosi sa traiasca, e imposibil sa opresti virusul daca nu actionezi ca in China si asta in stransa colaborare cu toate tarile.
    Asa ca actioneaza ca in Suedia, Florida,Belarus si Rusia. Redu restrictiile, nu functioneaza decat in terorie si asta o vedem in Franta, Italia samd.
    Initiaza o reforma radica pentru intarirea sistemului de sanatate in Romania, asta nu o poate face un simulant smiorcait si ipocrit ca VV.
    Promoveaza mult mai intens vaccinarea, se pare ca merge, vezi UK si Israel.
    Treci pe mesaje pozitive si elimina istericii lacrimogeni, s-au salvat destui bunici, e cazul ca tineretul sa fie lasat sa isi traiasca viata.
    Fii la inaltimea functiei, asteptam masuri curajoase si nu copierea greselilor facute in alte tari. Ajunge, de un an de zile ne invartim in cerc si distrugem mult mai mult decat salvam.
    Dar intai si intai demite-i pe Arafat si Vlad Voiculescu.
  • +9 (21 voturi)    
    Cum pot respecta autoritatea statului ? (Luni, 29 martie 2021, 11:01)

    galeo [utilizator]

    Cand autoritatea statului e reprezentata de imbecili ce nu sunt in stare sa scrie niste reguli clare, concise, anuntate din timp.
  • +14 (26 voturi)    
    Am obosit (Luni, 29 martie 2021, 11:04)

    Costi888 [utilizator]

    De masuri stupide. Ieri eram la terasa si a trebuit sa plec. Oare plecarea prematura de la terasa a anulat expunerea anterioara? :))
    Fratilor, inchideti terasele cu totul ori lasati le naiba deschise. Este ilogic.
    La fel si cu programul magazinelor..
  • +7 (23 voturi)    
    Concluzia (Luni, 29 martie 2021, 11:05)

    vax-albina [utilizator]

    M-am uitat puțin la știrile de dimineață și m-am lămurit.
    Cum cluburile sunt închise și tinerii sunt plini de energie neconsumată, acum ies pe străzi.
  • +6 (26 voturi)    
    Smeagol and his precious restrictions (Luni, 29 martie 2021, 11:05)

    MTG [utilizator]

    Smeagol and its precious restrictions.

    Daca ar da banii promisi de peste 1 an de zile afacerilor inchise si nu prietenilor lui bancheri (a iertat banci de 250 milioane euro datorii cat era ministrul finantelor), in loc sa se tina de inchis oamenii in case, ca asa vrea firul lui de par razlet, poate ar avea 2% credibilitate.
    • 0 (2 voturi)    
      Cumva Catu a jucat in LoTR? (Luni, 29 martie 2021, 14:54)

      MTG [utilizator] i-a raspuns lui MTG

      Cumva Catu a jucat in LoTR? Poate cineva sa verifice daca in perioada in care a fost in Noua Zeelanda a coincis cu filmarile la LoTR? Smeagol?
  • +3 (37 voturi)    
    nu cred ca oboseala este cauza (Luni, 29 martie 2021, 11:09)

    kostake [utilizator]

    Si eu, o persoana anonima, sunt obosit si nervos din cauza acestui blestem. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa protestez impotriva cuiva, stiind ca nimeni nu este vinovat de asta. In plus, stiu ca daca as protesta , de fapt as cere ca altii sa moara pentru o egoista dorinta de a ma simti eu insumi liber, ceea ce este un nonsens. De aceea cred ca aceste creaturi care protesteaza, sunt papusi de circ, marionete, iar adevaratii papusari sunt undeva in spate. Exemple de potentiali papusari: PSD, AUR care la rindul lor sunt marionetele altor papusari, anumite puteri straine cu interese diverse, organizatii diverse cu scopuri obscure, etc. SRI ar trebui sa-si bage coada putin, nu pentru a contracara, ne depaseste asta, dar cel putin sa stim.
    • -2 (4 voturi)    
      Cei de la putere sunt vinovati (Luni, 29 martie 2021, 11:18)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui kostake

      Pentru incoerenta si instabilitatea deciziilor luate.
    • +1 (11 voturi)    
      Hmmm (Luni, 29 martie 2021, 11:19)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui kostake

      Mda, stalinistii nu pot intelege cum sa protesteze cineva ca este nemultumit si sa protesteze pentru libertatea lui.
      Stalinistii mereu se gandesc ca cei care protesteaza, protesteaza numai pentru ca: sunt platiti, sunt sustinuti din exterior si se cere sri sa-i urmareasca, sunt oamenii rusilor, etc.
      Gandirea este viciata...stalinistilor!
    • 0 (8 voturi)    
      Ai intrebat bunicii? Referendum!!!!!!!! (Luni, 29 martie 2021, 11:57)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui kostake

      Daca nu cumva li se rupe lor de boala asta care le inchide nepotii? Stiu ca nu ai intrebat, dar mai grav e ca nu a intrebat nici Guvernu. Daca pui intrebari primesti raspunsuri, si alea dor.
      Candva aveam referendurmuri, azi primim restrictii de la partide votate de sub 20% din populatie.
  • +2 (8 voturi)    
    Pai nu s-ar fi ajuns aici (Luni, 29 martie 2021, 11:15)

    mirceapanait [utilizator]

    Daca nu s-ar fi impus restrictii "dupa ureche", prin mimetism fata de tari ca Franta, care inchid traficul devreme dar nici macar nu au vazut o schimbare in bine privind numarul cazurilor in ultimele luni, ba chiar dimpotriva!

    Ar fi fost mai bine sa se foloseasca creierul personal, nu masina de xerox.

    Dovada Frantei. De luni de zile carantina de la ora 18:00. Rezultatele:

    https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
  • 0 (6 voturi)    
    in loc sa dati miliarde de euro pe armamente (Luni, 29 martie 2021, 11:20)

    tahomir [utilizator]

    bagati-i in sistemul sanitar. La ce naiba ne trebuie anul asta rachete, fregate si elicoptere?
    Cu 2-3 miliarde de euro faci zeci de spitale si aduci in sistem mii de medici si asistente.
    Opriti cheltuielile militare!
    Opriti tradatorii care deturneaza banii din sanatate ca sa aiba ei un megacomisioni pentru rachete cumparate de la americani!
  • +1 (5 voturi)    
    Ati numit prefecti ce nu stiu sa interreteze (Luni, 29 martie 2021, 11:27)

    galeo [utilizator]

    Legea data de Catu.

    Noile restrictii conform legii:
    "În toate localităţile unde incidenţa cumulată la 14 zile este peste 4"

    In judetele Galati si Braila a fost crescuta incidenta din pix doar sambata si duminica, in celelalte zile pana la ultimele 14 a fost incidenta sub 4, ceea ce face noile restrictii ilegale si abuzive.

    Cum pot avea incredere in asemenea autoritati locale imbecile ce nu stiu sa interpreteze o lege?
  • -1 (9 voturi)    
    ceea ce nu inteleg oamenii (Luni, 29 martie 2021, 11:44)

    liviu_ [utilizator]

    e ca si gripa spaniola tot cam aceeasi mortalitate a avut-o...
    dar ne crizam aiurea.

    poate masurile nu sunt cele mai inteligente, dar astea sunt cam in toata europa (in unele tari chiar mai dure).

    de asemenea poate ar fi mai bine sa ascultam medici, nu conspirationisti al de sosoaca...

    "jos masca" este o idiotenie fara margici in situatia asta... nu e asa greu de purtat si chiar ajuta... o spun oameni care chiar au facut medicina!

    inteleg ca virusu nu are 70% mortalitate, dar nu doar mortalitatea conteaza. nu va mai lasati manipulati!
    poate masurile sunt partial luate aiurea, dar virusul exista si chiar daca nu are rata de mortalitate a rabiei, este un virus periculos pentru ca se transmite usor. Prin proteste nu se face decat sa se PRELUNGEASCA restrictiile si sa se infecteze si mai multi!

    E totusi un virus care a facut 3 mil mori CU distantare si care face sa fie peste 1300 internati la ATI !

    Si ca tot veni vorba: hai dracu sa ne vaccinam si poate scapam de visurul asta. Cu proteste si teorii ale conspiratiei nu o sa scapam. Si apropos de teorii ale conspiratiei: care e motivul pt care planeta s-ar baga in colaps economic?! Care ar fi interesul?! Mai si gandim inainte sa credem toate prostiile?!
  • -1 (5 voturi)    
    Eminenta cenusie (Luni, 29 martie 2021, 11:51)

    ACP [utilizator]

    de la minsiterul educatiei a facut jocul P$D. Ar trebui sa ii se multumeasca lui.
  • 0 (2 voturi)    
    jos prostia (Luni, 29 martie 2021, 11:57)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    asta cand o sa auzim pe strazi? In loc de tot jos ceva ba Arafat ba masca ba Iliescu sau orice nimeni nu s-a razvratit impotriva prostiei. Nu vi se pare ciudat? :))
  • 0 (10 voturi)    
    Nu da in paranoia... (Luni, 29 martie 2021, 12:03)

    DanCris [utilizator]

    Inchiderea oamenilor in casa incepand cu o anumita ora este o privare de libertate. Poate sa fie o masura exceptionala pe o durata cat mai scurta. Cand vorbim de ani deja nu mai este exceptia, ci regula.
    Se pot lua masuri legate de activitati economice, evenimente, intalniri etc. Le inteleg si le sustin. O regula generala sa nu ai voie sa iesi din casa intre anumite ore incalca insa niste drepturi fundamentale , chiar mai primordiale decat Constitutia...
    Asa ca inteleg de ce iese lumea in strada.
    SRI-ul sa isi bage mai bine coada sa vada de exemplu cum s-au vaccinat "esentialii" si familiile lor peste rand. Aaaa...am uitat...si ei sunt esentiali
    • +1 (3 voturi)    
      Camuflaj (sau Inamicul Invizibil) (Luni, 29 martie 2021, 14:55)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Lunile devin un an.
      Anul va deveni ani.

      Oare dupa cata vreme vor observa destul de multi ca Starea de Urgenta, camuflata acum ca Stare de Alerta, este in fapt Legea Martiala ?

      Si vor spune atunci, dar desigur, suntem in razboi, cu Inamicul Invizibil.
  • +4 (4 voturi)    
    elementar ar fi (Luni, 29 martie 2021, 12:13)

    Levellers [utilizator]

    sa se respecte macar igiena, inclusiv cea urbana, iar acolo unde nu se respecta, sanctiuni cat cuprinde. Si mult bun simt, ca prea lipseste din Romania.
  • 0 (8 voturi)    
    Catu - premier slab (Luni, 29 martie 2021, 12:48)

    STRANGER1 [utilizator]

    pai..sa comenteze lumea..cam au dreptul..cu un guvern asa ipocrit si impotent..

    1. Catu spune una..restrictii imediat ce apare legea in monitor..si FACE alta..duminica de fapt..(oare si cand ridica restrictiile tot dupa 2 zile...o sa faca.ca sa le dea timp comerciantilor ca saracii nu au timp de organziare)

    2. la metrou iar..seful MAI fost la transporturi (probabil manjit de bani in acea perioada)..profund NON COMBAT

    3.cei din mall-uri deja isi bat joc de OUG..orar nou..de la 8..9..dimineata..probabil urmeaza ora 5.01 curand ...daca legea este atat de permisiva...

    4. Paturi ATI pline..bolnavi fara numar..noi relax..maxim

    5. pui carantina BUC..TM..etc...dar toti isi fac foi( munca sau mediamente) si se duc la restaurant in judetele vecine sau Vaela PH..Bran..BV..SIBIU

    6. De ce NU puneti filtre in acele zone!??! ai prins masina de B IF..etc..ma rog om din zona cu carantina....poc dosar PENAL..cum adica esti la 40km..100km de localitate..CUM de esti la Partie..dar la Vila la BRAN MOECIU..POIANA BRASOV!??

    Dl Catu mai avem restrictii sau NU!??? Vorbesti ca sa nu adormi!?...stii vorba..una zici..alta faci..
    Oamenii nu sunt de vina ci sistemul care le creeaza portile...se stie..vorba din popor- PESTELE de la cap se impute!!!!

    Asa se face treaba//daca vrei...rezultate...
  • +1 (3 voturi)    
    incredibil (Luni, 29 martie 2021, 16:25)

    O.V. [utilizator]

    Am citit toate comentariile la articolul asta , majoritatea sunt iresponsabile/ prost informate/ rau intentionate. Nu contest ca unele masuri luate de guvern sunt stingace sau discutabile, dar a abandona complet pricipiul precautiei e dovada de nebunie.

    Daca in Romania sunt X locuri in ATI, si sa spunem ca sunt toate ocupate cu COVID si alte patologii, si tu esti X+1 care faci un accident de masina si ai nevoie de un loc in ATI, pe unde scoti camasa? Mori cu zile.
    Hei, dar macar ai gustat un pic de libertate, esti un erou, esti un martir, nu? Ramai in istorie!