Coadă la telegondola din Sinaia. Peste 2.600 de oameni au urcat sâmbătă, cu telegondola, la Cota 2000 în Bucegi

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 martie 2021, 15:21 Actualitate | Esenţial


Sinaia
Foto: Facebook
Zeci de turişti aşteaptă, sâmbătă după-amiază, la coadă pentru a urca în telegondola din Sinaia, rândul celor care vor să urce la Cota 2000 pentru a schia întinzându-se pe mai mulţi metri. De altfel, peste 2.600 de oameni au urcat cu telegondola la Cota 2000, relatează News.ro.

Conform administratorilor domeniului schiabil, peste 2.600 de persoane au urcat, în cursul acestei zile, cu telegondola, pe munte.
Imaginile surprinse pe camerele care transmit live coada care s-a format la telegondolă arată că mulţi dintre turişti au nasul şi gura acoperite, însă nu păstrează distanţa de un metru şi jumătate - doi faţă de cei din jur.

Sâmbătă, la Sinaia, sunt amenajate şi deschise pârtiile Lăptici 1 şi 2, Valea Soarelui 1 şi 2, Valea Dorului 1, Varianta, Varianta Furnica, Drumul de Vară şi Carp, situate la Cota 2000.

La Cota 2000 în Bucegi este cer senin şi vânt slab. Telescaunul Soarelui a început programul cu publicul la 08:40 şi funcţionează până la 16:00, teleschiul Valea Soarelui funcţionează până la 15:50 şi banda pentru începători de la Cota 2000 până la 16:00.

În schimb, administratorii domeniului schiabil au anunţat că Pârtia Nouă, situată la altitudine joasă, nu mai este practicabilă şi a fost închisă, întrucât temperaturile ridicate au dus la uzura avansată a stratului de zăpadă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3962 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    incredibil (Sâmbătă, 27 martie 2021, 15:48)

    iondelaafumati [utilizator]

    care este utilitatea acestei stiri ?
    • +10 (18 voturi)    
      Cum care ? (Sâmbătă, 27 martie 2021, 17:21)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui iondelaafumati

      Ne arata, fara sa ne spuna direct, care e gradul de inteligenta al populatiei. Cat miserupism, egoism, durere in cot exista. Cata prostie care te face sa te inghesui pentru "distractie" in plin avant al pandemiei. Nu mai sunt locuri prin spitale, medicii sunt epuizati, dar noi nu putem fara schi si mall. Asta e utilitatea stirii. Sa ne intrebam cum de s-a putut ajunge pana aici.
      • -6 (14 voturi)    
        Greva metroului (Sâmbătă, 27 martie 2021, 17:36)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

        Si aglomeratiile din STB vor contribui cat 100 de cozi la ski. Deci despre ce lipsa de inteligenta si egoism discutam?
        • +7 (13 voturi)    
          uite (Sâmbătă, 27 martie 2021, 18:15)

          FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

          Vorbim despre raspandirea nejustificata a virusului. Nu zic ca exista si vreuna justificata, dar e una sa umbli prin oras, in metro, autobuz, etc, pentru ca trebuie, repet, trebuie sa mergi la lucru si alta sa te inghesui in locurile fara de care se poate, pana la o rezolvare convenabila. La job trebuie sa mergi (in limitele bunului-simt, nici acolo nu te mai duci cand ajunge focar de infectie), in cluburi, restaurante sau la cota 2000 nu, ala e un lux, in conditiile date. Iar cand e o criza, renunti pentru o perioada la lux si te multumesti cu strictul necesar.
          • -6 (12 voturi)    
            Cateva chestiuni (Sâmbătă, 27 martie 2021, 18:59)

            Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

            1. Raspandirea nejustificata - tu chiar crezi ca un bolnav se duce sa schieze?!?! Bolnavii de COVID abia se tin pe picioare, daramite pe schiuri. Da, este posibil sa fie unii in perioada presimtomatica insa probabilitatea este mica. Nu acelasi lucru este in autobuz unde la birou mergi cu "un usor guturai si o durere in gat".

            2. Cand spunem bolnavi discutam de numere seci. Asadar 25 la schi si 100 la STB. Cu alte cuvinte DA, cativa vor lua COVID de la schi, dar numarul paleste fata de aglomeratie. In plus compara aglomeratia de pe o partie cu una din autobuz! Nici macar nu au aceeasi densitate!

            3. Luxul este definit de fiecare. Ce e lux pt unul nu e si pt altul.
            • +5 (9 voturi)    
              Bine. (Sâmbătă, 27 martie 2021, 20:14)

              FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

              1. Nu putem sa ne intelegem fara rastalmaciri jignitoare ? A spus cineva ca bolnavii se duc la schi ? Cred ca nu. Si atunci de ce mergi in directia asta, altfel nu iese socoteala ? Nu, bolnavii nu merg la schi, dar asimptomaticii da. Sau purtatorii, care nu vor fi bolnavi dar vor transmite boala. De ce sa vorbim la modul absurd, doar despre bolnavi ?
              2.Asa e, raspandirea se face mai usor in autobuze decat pe partie. Doar ca nu e comparatie, e adunare. 100 in autobuze + 25 la ski. Asa, erau doar 100, fara suplimentul de schiori in pandemie. Si, repet, una e obligatia de a merge la munca, alta placerea schiatului. E pandemie, nu stare de normalitate. Bunul simt ne-ar duce spre respectarea de bunavoie a restrictiilor, nu la specularea portitelor de evitare.
              3. Am spus "lux" asa, generic, nu pentru a face comparatie intre situatiile financiare ale unora sau altora. Si sa iesi sa bei o bere de 5 lei e un lux in pandemie. Pentru ca e riscant sa iesi, nu din cauza pretului berii.
              P.S. imi pare rau ca trebuie sa explic la litera.
              • +3 (7 voturi)    
                nu te supara, ai gasit cui sa explici :) (Sâmbătă, 27 martie 2021, 20:57)

                mbembe [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

                dupa nickname si comentarii&intelepciune :)
              • -3 (7 voturi)    
                Precizari (Sâmbătă, 27 martie 2021, 21:11)

                Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

                1) Iei lucrurile prea personal. Nu am jignit pe nimeni. Am exprimat niste fapte. Daca iei 100 de oameni dintr-un autobuz STB si 100 de pe partie, probabilistic cei 100 de pe partie vor fi toti negativi in timp ce in autobuz vei gasi probabil 1.

                2) Tu nu mergi la schi. Foarte, foarte bine! Nici eu! Eu nu stiu nici sa schiez! Dar nu toata lumea e la fel ca noi. Pentru unii acest sport este o nevoie. Pentru noi nu. Poate tu alergi. Iti poate interzice cineva sa alergi afara la aer curat?!?

                3) Pandemia va mai fi cu noi inca un an. Cu ce anume au gresit oameni in putere sa nu poata schia 2 ani??!? S-au plans ei ca i-ai imbolnavit tu care ai circulat cu autobuzul?

                4) TU cu autobuzul ai un risc crescut sa iei COVID. Ei pe peartie au unul mai redus decat al tau. In plus, tu risti sa il iei si de la serviciu.
                • +3 (3 voturi)    
                  Mai bine... (Sâmbătă, 27 martie 2021, 23:59)

                  FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

                  1. Jignirea e generala, nu personala. Daca vii cu un exemplu punctual, extras din general doar ca sa ti se potriveasca argumentatia, e jignitor pentru interlocutor. il iei de prost. Nu e in regula. Se strica dialogul.
                  2. Schiatul nu e o nevoie. mancatul, respiratul, mersul la toaleta, astea sunt nevoi. Schiatul, exagerand, e un moft, o placere pe care ti-o permiti in vremurile normale. Acum e o exceptie si inca una teribila. Boala planetara grava. Iar lor le arde de schiat si mai ales ii doar in cot de aglomeratie. E prostie, egoism, autosuficienta, nu necesitate.
                  3. Nimeni nu a gresit cu nimic. Nici schiorii, nici patronii de restaurante, nici fabricantii de gogosi cu gem. Nu e vorba de pedeapsa aici, ci de preventie, precautie, feritul de o boala grava, inca la inceput din pdv al tratamentului. Schiatul e un risc inutil si nu doar pentru schior, asta risca si sa vina de acolo cu picioarele in ghips. Riscul e pentru ceilalti cu care intra in contact. Egoism si prostie.
                  4. Nu merg cu autobuzul la job, dar merg. Ma dezinfectez la fiecare contact cu un obiect "strain" cu alcool izopropilic. Cu toate astea am beneficiat de covid, dar intr-o forma usoara, aproape ca nu l-am simtit. E foarte usor sa il iei si nu toti au norocul meu. Nu partia e problema, acolo fiecare e pe contr propriu. Cozile, imbulzeala - si noi vedem doar ce e in aer liber, mi-e groaza de ce e in hotelurile, pensiunile si restaurantele unde mananca aia. Si unde fac chefuri.
                  5. Nu cred ca nu intelegi, dar iti place sa te contrazici. Si mie, hi.
                  • -2 (4 voturi)    
                    Raspund (Duminică, 28 martie 2021, 6:52)

                    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

                    1) Imi pare rau ca te-ai simtit asa. A fost independent de vointa mea.

                    2) Schiatul este o nevoie. Eu nu am mai fost la zbor de 6 luni si ma voi duce in aprilie, indiferent de restrictii. Este nevoie ca mintea si memoria musculara sa fie antrenate constant. Altfel efectiv uiti sa zbori. Si oricum am de facut o ora cu un instructor daca depasesc 3 luni fara sa zbor. Si asa cum tanjesc eu dupa zbor altii tanjesc dupa calatorii, schiat, etc. Oamenii sunt eminamente SOCIALI si au nevoie si de alte activitati decat statul in casa. Tinerii au nevoie sa se cunoasca, sa se intalneasca, sa se iubeasca, indiferent daca se imbolnavesc sau nu. Este menirea lor.

                    3) Pai propun sa nu ne mai nastem, sa nu mai socializam pentru ca e un risc de imbolnavire. Propun sa nu mai iesim nici din casa pe sosea ca poate ne intalnim cu Huidu. TOATA VIATA E UN MANAGEMENT AL RISCULUI FACUT INDIVIDUAL. Iar daca tie un risc ti se pare PREA MARE, incearca sa ii spui asta parapantistului, alpinistului, etc. Ei de ce urca pe munte? Nu e un risc inutil? Sunt primii?!?!?

                    4) Ah, deci si tu ai luat boala la ski :) Sau ai luat-o la birou, sau ti-a adus-o copilul?

                    Concluzia: cand faci un management al riscului iei in calcul zonele in care riscul de infectie este mare. Studiile arata ca acesta este in aceasta ordine: LOCUL DE MUNCA, FAMILIA, TRANSPORTUL IN COMUN si SCOALA. Nicaieri nu au scris de piscina sau schi. Asta inseamna management de risc. Iar daca pentru tine un risc nu e acceptabil, nu toata lumea judeca prin aceeasi prisma cu tine. Altfel nu ai mai avea piloti sau mecanici de locomotiva, navigatori si alpinisti. Toata lumea ar sta frumos la mama in uter pana la pensie!
                  • -2 (4 voturi)    
                    Si iti mai scriu ceva (Duminică, 28 martie 2021, 6:59)

                    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

                    De ce crezi ca se chinuie in alte tari sa organizeze concerte pilot cu mii de oameni? De ce concerte si nu baruri sau restaurante?

                    Ai fost vreodata la un concert? De ce? Nu poti asculta aceeasi muzica si pe Youtube? Nu cunosti melodiile pe dinafara? Nu e un risc prea mare si inutil mersul la concert cand poti sa il vezi si la TV?

                    Pentru ca omul nu e facut doar sa stea in casa. Pentru ca gusta un cencert LIVE, pentru ca tanjeste dupa arta, dupa miscare, dupa natura, etc.

                    Eu nu ii blamez pe schiori. Au cu totul alta ordine de prioritati decat mine. Eu stau acasa si ma autoprotejez. Dar o fac pentru ca ASA VREAU EU, iar altii nu au aceeasi metrica de judecat cu mine.
                    • +2 (4 voturi)    
                      Tot nu e clar... (Duminică, 28 martie 2021, 10:58)

                      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

                      Schiatul e o nevoie in lipsa pandemiei. Zborul e o nevoie in lipsa pandemiei, dar daca exista cerintele de care spui, e altceva, ca nu zbori in aglomeratie. Concertele sunt ok, am fost la multe concerte, parte din ele de cealalta parte a scenei, dar nici astea nu se justifica intr-o pandemie. Nici eu nu ii blamez pe schiori. ii blamez pe schiorii care nu inteleg ca e pandemie si ca nu e moarte de om sa lasi putin schiatul, pana trece. Boala, da, e moarte de om.
                      P.S. Tocmai m-am intors de la vaccinat. Nu simti nimic, parca nu e cu ac. Nici ulterior nu e nici un bai.
        • +7 (9 voturi)    
          Diferenta e... (Sâmbătă, 27 martie 2021, 18:59)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

          ca la STB/Metrou esti obligat sa-ti asumi riscul de infectare (ca trebuie sa mergi la munca sa-ti platesti facturile), pe cand la ski...

          Da' ce mai conteaza un risc in plus, nu-i asa?
          • -3 (11 voturi)    
            Sa stii (Sâmbătă, 27 martie 2021, 19:48)

            Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui festina

            Ca oamenii zi de zi isi asuma riscuri. Si tot zi de zi isi fac mici placeri. Cat de mici sau de mari depinde de fiecare.

            DAR: pentru toti, daca discutam de COVID, discutam de NUMERE. Din alea seci: cate paturi la ATI, cati bolnavi, etc. Cum s-au imbolnavit nu are importanta nici pentru ei si nici pentru tine. Nici evolutia bolii lor si nici a ta nu sunt influentate de faptul ca au luat boala de la schi sau din STB.

            Si iti mai spun un secret: 99.999999% din paturile de la ATI nu sunt ocupate de schiori. Aia au imunitate buna. Cum de ce? Pentru ca ies in natura si fac sport! Schiul nu e nici macar un sport de echipa ca sa se intalneasca la vestiare. Asadar ei prin imunitatea lor buna, cand se imbolnavesc, iti fac tie doua favoruri:

            1) se imunizeaza fara vaccin marind bariera de imprastiere.

            2) au imunitate buna si nu vor ocupa un pat la ATI, pat pe care s-ar putea sa il ocupi tu care ai mers in zi de greva cu STB-ul. Multumeste-le grevistilor, nu schiorilor! Nu din cauza schiorilor te-ai imbolnavit tu!
            • +3 (5 voturi)    
              Cu prima ta afirmatie... (Sâmbătă, 27 martie 2021, 21:54)

              festina [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

              sunt de acord, asta spuneam si eu.

              Dupa aia e discutabil, si anume:
              -poti sa-ti faci placeri mici/mari si fara a-ti asuma riscuri inutile/aditionale. De exemplu, in loc de ski poti merge cu bicicleta in natura (am dat un exemplu, poate idiot, da' tot o activitate placuta e, si e in natura)
              -aia cu imunitatea schiorilor e discutabila. Nu stiu daca schiezi. Eu da, si inca mult (in anii trecuti). Gastile de schiori pe care le cunosc eu sunt formate din oameni absolut normali, nu sunt niste super sanatosi cu super imunitate ( le place si berea si grataru' vara iar la apres-ski sa stii ca nu beau doar ceai:) )
              -apoi, daca au "norocul" si se infecteaza la coada la ski/ in telegondola sau la apres-ski (deci nu se intalnesc la vestiare dar se intalnesc dupa aia in carciuma) sa stii ca la reintoarcere nu sunt sihastrii.
              Se intorc in comunitate si o dau mai departe (neintentionat bineinteles) la familie/colegi de serviciu/in metrou. Si poate o dau la unii cu imunitatea mai slaba, care ajung la ATI. Aici e legatura intre ski si ATI.
              Si sa stii ca si eu am fost la sfarsit de ianuarie o zi la ski, ca sa-mi fac o mica placere,cum spui tu. M-am dus in timpul saptamanii, crezand ca nu e coada. Plus in perioada aia eram intre "valuri" (erau in jur de 900 paturi ATI ocupate) ,deci probabilitatea de a ma infecta era mai mica.
              Si m-am lecuit: coada de juma' de ora pt o coborare de 10 min, distantarea la coada o gluma (imi suflau in ceafa de parca telegondola ar merge mai repede daca se bulucesc toti gramada), sters nasu' cu manusile, care manusi ajung pe suprafete comune de unde alte manusi preiau "lichidele" si sterg alte nasuri...
              Deci posibila transmitere comunitara in toata regula.
              Iar acum , cand e groasa rau cu nr de cazuri/ATI , chiar ca ai putea sa-ti gasesti alte mici placeri cu risc minim

              PS Nu m-am imbolnavit si sunt vaccinat inca din ianuarie, fiind medic stomalolog
              • +1 (7 voturi)    
                Eu nu am fost la ski (Sâmbătă, 27 martie 2021, 22:41)

                Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui festina

                Nu stiu sa schiez. Dar nu pot pretinde ca toata lumea sa faca ce fac eu. Oamenii au vazut deja ce e boala si cu ce se mananca. Au vazut cazurile serioase, au vazut ATI, au vazut ce s-a intamplat cu alti prieteni si membrii ai familiilor lor. Unii au trecut prin boala repede, altii au murit.

                Ceea ce spun eu este ca oamenii au toate datele acum pentru a decide pentru ei insisi. Daca pentru ei este schiul un lucru pe care vor sa il faca in ciuda riscului, cred ca pot sa ia decizia bazata pe toate datele. Asta spun eu. Sigur nu e nimic 100%.

                Eu am decis sa stau cat mai mult in casa si sa evit aglomeratiile. La scoala nu am mai fost de un an. DAR ASTA SUNT EU. Acestea sunt deciziile MELE de autoprotectie. Cine sunt eu sa le spun altora ce sa faca si cum sa isi traiasca viata? Eu am acum in sfarsit timp sa studiez ce am tot amanat ani de zile. Dar nu toti sunt ca mine sa traiasca din carti. Eu ii respect si le respect si deciziile.
                • +1 (1 vot)    
                  in sfarsit... (Duminică, 28 martie 2021, 10:49)

                  festina [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

                  un om cu care sa discuti civilizat pro si contra.
                  Respect!
                  • 0 (4 voturi)    
                    Pentru ce? (Duminică, 28 martie 2021, 12:20)

                    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui festina

                    Pt normalitate? Eu nu am pretins si nici nu pretind ca am dreptate. Incerc insa sa consider ca nu sunt buricul universului. In plus, statistic, 90% din oameni fac forme usoare de COVID, multi chiar mai usoare decat o gripa.

                    Da, 10% la populatie este ENORM insa totusi, din fericire, majoritatea oamenilor trec cu bine peste ea SI E F BINE CA E ASA. Si cum lor nu le pasa de mine (de fac si cum ma protejez) nici mie nu imi pasa de ei (ce fac la schi). Suntem oameni maturi, luam decizii si ni le asumam.
              • +1 (5 voturi)    
                Inca ceva (Sâmbătă, 27 martie 2021, 22:42)

                Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui festina

                Eu nu sunt vaccinat. Nu exista destule doze. M-as vaccina ieri. Dar nu am cu ce. Ce sa fac? Simplu: astept.
                • +2 (2 voturi)    
                  Dar te-ai inscris ? (Duminică, 28 martie 2021, 0:05)

                  FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

                  Si eu eram dispus sa astept, mai ales ca am trecut prin boala. Buba e ca nu vine nimeni sa iti ofere vaccinarea din senin. Inscrie-te si ajungi la rand. Eu merg maine dimineata la intepat.
                  • -1 (3 voturi)    
                    NU (Duminică, 28 martie 2021, 6:53)

                    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

                    Platforma de vaccinare din tara in care stau nu imi permite inca. Acum se vaccineaza doar cei peste 65 de ani. Suntem mult in urma Romaniei. DAR NU AM CE FACE.
    • -1 (3 voturi)    
      Ascunde (Duminică, 28 martie 2021, 11:21)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui iondelaafumati

      Ascunde faptul ca 500.000 de oameni s-au inghesuit ieri ca sardelele in autobuze si tramvaie.
      E mai usor sa dam vina pe cativa turisti decat sa admitem ca STATUL nostru e impotent si a provocat (probabil) un dezastru in plina pandemie.
  • -5 (11 voturi)    
    doritorii de restrictii o sa faca apoplexie (Sâmbătă, 27 martie 2021, 16:24)

    beeeeeenar [utilizator]

    zgariati-va pe gat dar nu dati jos masca!
  • +5 (13 voturi)    
    2600 de coronavirusi (Sâmbătă, 27 martie 2021, 16:48)

    AndyXXX [utilizator]

    Sinaia e atat de aglomerata incat simpla prezenta acolo ar trebui sa atraga o amenda. Dar gusterilor nu le ajunge, ei vor si cu telegondola.
    • -6 (10 voturi)    
      Dar cei din mijloacele STB (Sâmbătă, 27 martie 2021, 17:37)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Nu sunt amendati? Acolo nu e aglomerat? Si totusi acolo geamurile sunt inchise, nu e aer liber.
      • -4 (6 voturi)    
        Tu esti usr ist sigur (Sâmbătă, 27 martie 2021, 21:54)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        .
        • +3 (5 voturi)    
          Faptul ca sunt sau nu sunt (Sâmbătă, 27 martie 2021, 22:43)

          Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui fghr

          Iti face tie riscul de imbolnavire mai mic sau mai mare? Iti schimba numarul de paturi de la ATI? Iti face evolutia bolii mai altfel? Iti da mai mult vaccinuri?

          Si eu care credeam ca te intereseaza pandemia prin prisma sanatatii tale... Cand colo...
  • +5 (7 voturi)    
    si astia plang de carantina (Sâmbătă, 27 martie 2021, 20:52)

    mbembe [utilizator]

    filmarile aratate managerilor din Bucuresti! la munca e periculos, in Mall Cota2000 e safe!
    uite de aia suntem romani si nu elvetieni! de jmekeri
  • +5 (5 voturi)    
    Bafta lor (Sâmbătă, 27 martie 2021, 21:04)

    VOX. [utilizator]

    Ca nu s-au urcat sindicalistii pe cabluri.