Beatrice Mahler: Acum sunt cazuri mult mai grave. Sunt foarte mulţi pacienţi şi nu vorbim de un membru al familiei, ci familii întregi/ Sunt oameni care fac teste Covid rapide, dar nu declară boala

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 martie 2021, 8:43 Actualitate | Esenţial


Beatrice Mahler
Foto: AGERPRES
Beatrice Mahler, managerul Institutului Marius Nasta din Capitală, a declarat că sunt situații în care ajung în spital cazuri tot mai grave, de familii întregi, atrâgând atenția că sunt și pacienți care fie se testează cu teste rapide și refuză să declare boala, fie au simptome și nu vor să se testeze. Mahler a acuzat și problema deficitului de personal, motiv pentru care se alocă tot mai puțin timp pentru îngrijirea fiecărui bolnav în parte.

"Pe de o parte, numărul de cazuri care sunt în spital este mare şi sunt cazuri mult mai grave, cu o evoluţie rapid spre deteriorare. Pe de altă pare, sunt foarte mulţi pacienţi şi nu vorbim de un membru al familiei, ci familii întregi. Primim telefoane, sunt cel puţin 4-5 familii pe zi care solicită ajutorul, familii cu mai mulţi membri bolnavi. Sigur, intensitatea bolii variază în cadrul aceleiaşi familii”, a declarat managerul de la Marius Nasta, la Digi24.

Mahler a povestit cum mai multe persoane i-au spus că au colegi de serviciu care s-au testat cu teste rapide, însă nu vor să declare boala, sau cunosc oameni care au simptome, dar nu vor să se testeze.

"Aceste situații amplifică gravitatea situaţiei pe care o trăim. Sunt convinsă că, fără să facem testarea rapidă şi rapid, nu vom reuşi să stabilizăm această creştere a numărului de cazuri”, a explicat aceasta. Beatrice Mahler susține că avem de-a face cu o boală vicleană, o boală extrem de nesigură şi impredictibilă ca evoluţie.

"Este o presiune extrem de mare legată de pacienţii care au nevoie de asistenţă medicală, legat de cazurile care ajuns cu necesar crescut de oxigen, pacienţi pentru care trebuie în fiecare noapte să suplimentăm numărul de paturi. Noaptea trecută am avut zece paturi suplimentate, dar poate că asta nu e atât de neobişnuit pentru că am mai trăit în noiembrie. Ce e diferit în acest moment este că pe această secţie COVID, unde avem un normativ de personal al unei secţii obişnuite, avem 10 pacienţi care ar putea în orice moment să ocupe un loc în Terapie Intensivă, unde asistăm pacienţii cu ajutorul medicilor de la Terapie Intensivă, vorbim de proceduri de ventilaţie non-invazivă, e adevărat, nu sunt pacienţi intubaţi, dar sunt pacienţi gravi, pacienţi critici şi atrag atenţia că această îngrijire noi trebuie să o facem cu un personal deficitar şi atunci nu ne mirăm de nemulţumirea care apare ca urmare a timpului scurt pe care personalul poate să îl aloce unui pacient”, a mai spus Mahler.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9883 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 27 martie 2021, 10:57)

    cartograful [utilizator]

    Cred ca e un gen de comunicare care nu mai are efect asupra publicului indiferent ca faptele relatate sunt reale sau nu.
    Acum un an erau aceiasi oameni spunand aceleasi lucruri, cu aceleasi poze la articol: Mahler cu castile in urechi, Musta cu masca pusa gresit pe fatza si incruntat, Marinescu cu freza de punkist...cu aceeasi repetabilitate predictibila, saptamana de saptamana. Lipsesc doar Vela cu geaca Top Gun si tipul care vbeste pt surdomuti.
    Se cheama povestea lui Petrica si Lupul...sau efectul broastei care fierbe...cred c-ar trebui ceva schimbat...e inutil asa.
    • 0 (2 voturi)    
      ce-ar putea fi schimbat ? (Sâmbătă, 27 martie 2021, 22:45)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Urlat la inteligenții care nu pricep că-și omoară familia nedeclarând boala după testarea acasă, sau omoară pe alții netestându-se, deși au simptome ? Ce dracu să le mai faci, să-i iei la omor înainte să moară ei de boală ?
      Dealtfel, până și tu faci mișto de ăștia care comunică, așa cum o fac, și cumva bagatelizezi morții din noiembrie, care, iată, n-au fost chiar așa de mulți cât să ne pese azi că sunt și mai mulți. Ăsta e poporul ! Avem medicii și politicienii pe care-i merităm !
  • +1 (19 voturi)    
    Viata (Sâmbătă, 27 martie 2021, 11:49)

    echoBRAVO [utilizator]

    "Cat traiesti, iti bati joc de viata. Cand e sa mori, cersesti o clipa".
    Asa si acum.
    Daca respectam regulie, nu erau atatea cazuri si atatia morti. Nu invatam nimic.
    Dar de ... romanii E destepti.
    Ei le stiu pe toate.
    Doamne Ajuta !
    • -3 (15 voturi)    
      really ? (Sâmbătă, 27 martie 2021, 12:46)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui echoBRAVO

      Du-te tu si declara-te bolnav de COVID la spital in romania si apoi o sa intelegi de ce nu se duce nimeni
      Oricum nu se duce nimeni nici daca isi rupe piciorul daramite pt covid.
      • +2 (14 voturi)    
        Raspuns (Sâmbătă, 27 martie 2021, 13:48)

        echoBRAVO [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        1. Tara asta se numeste Romania. Asa sa scrii de acum incolo.
        2. Am prieteni care au trebuit sa se duca la spital. Au avut CoViD. Au revenit acasa sanatosi.
        Am avut si prieteni care s-au internat, fara sa aiba CoViD. Si au revenit acasa sanatosi.
        Nu neg ca sunt si cazuri care se termina cu decese.
        Eu spunem de normele minime de preventie. Adica fara masti sau cu masti fashion, cu nasul pe afara sau in pozitia lifting facial, adica sub barba.
      • 0 (2 voturi)    
        nesănătos (Sâmbătă, 27 martie 2021, 22:47)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        gândești, și mai iei și pe alții după tine.
        Pe de altă parte, dacă covidioții nu se duc la spital, rămân mai multe locuri pentru oamenii normali la cap. Legea compensației
    • +4 (8 voturi)    
      filosofule (Sâmbătă, 27 martie 2021, 17:20)

      licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui echoBRAVO

      De ce nu le-ai spus si italienilor, spaniolilor etc. sa respecte regulile? Nu ar mai fi fost atatea cazuri si atatia morti. N-au invatat nimic.
      .....
      • 0 (2 voturi)    
        de ce nu le-a spus și (Sâmbătă, 27 martie 2021, 22:49)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui licasamadau

        australienilor, chinezilor, taiwanezilor, coreenilor, vietnamezilor, să respecte regulile, evitând pandemia cu totul ?
        Ca să vezi, chiar așa s-a întâmplat
        • +1 (3 voturi)    
          ca sa vezi (Sâmbătă, 27 martie 2021, 23:18)

          licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          ai uitat de statele africane, ca si pe acolo sunt putine cazuri. Africanii respecta distanta sociala, poarta masca, se spala pe maini...
          • -1 (3 voturi)    
            dă exemple (Duminică, 28 martie 2021, 7:17)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui licasamadau

            cu cazurile din statele africane, ponderează cu densitatea populației, compară cazurile din Africa de Sud cu cele din... Mali. Chiar n-ai nimerit-o. N-aveți nici o scuză !
            • 0 (0 voturi)    
              mozambic (Duminică, 28 martie 2021, 11:43)

              licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

              132 cazuri noi ieri, 27.03.21, la o populatie de vreo 30 mil. Alte exemple iti mai cauti si singur.
              Deci ce sa nimeresc?
              Despre ce scuza vorbesti?
  • -8 (14 voturi)    
    Pai voi va ganditi ? (Sâmbătă, 27 martie 2021, 12:45)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Daca declara ca au covit ii bagati la ATI ca pe animale si mor 90% din ei
    Cine naibii ar fi tampit sa declare ?
    Ca sa te astepti sa faca un om o chestie trebuie sa ii dai si motive ... deci puteti gandi cand spuneti prosti de-astea ?
    • +1 (1 vot)    
      doar un analfabet, și-s o groază, și-s de groază (Sâmbătă, 27 martie 2021, 22:52)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      ...are certitudini medicale
      Cum ar fi cum sunt tratați bolnavii de Covid 19 din spitale
      Unii sunt tratați la ATI fără ventilație
      Alții ajung la ATI pe ventilație neinvazivă
      Alții ajung la ATI pe ventilație invazivă
      Nu, nu mor 90% dintre cei de la ATI.
      Sper că te-ai lămurit, a fost gratis
      • +1 (1 vot)    
        Sincer, nu cred ... (Duminică, 28 martie 2021, 10:39)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        ... ca s-a lamurit. Prostu' n-are nevoie de dovezi ca sa aibe certitudini, si are o metoda extrem de eficienta de-a combate orice contra-argument la ideile lui: il ignora. De-aia, sa incerci sa ai o discutie rationala cu un prost e pierdere de vreme.

        Acuma, si prostia nu-i toata la fel. Sunt prostii prosti de la mama natura, care din varii motive, medicale sau nu, nu pot. Astia insa sunt frecvent modesti, constienti de limitele lor, si asculta de ce le zici. Mai sunt prosti care nu-s musai incapabili sa gandeasca, da' n-au avut acces la educatie si-au trait intr-un mediu care le-a stimulat orice altceva in afara de gandire. Astia, daca ai rabdare sa discuti cu ei, mai pricep cate ceva, si macar pricep concluziile. Prostii periculosi, daunatori la culme, sunt prostii educati sa fie prosti - prosti cu o spoiala de educatie, care nu stiu ei multe, da' cred ca stiu destul. Asa-i si identifici. Nici un om de stiinta, nici un om educat cat de cat n-are vreo certitudine absoluta. Prostii astia educati, in schimb, au exclusiv certitudini absolute. Lor nu le schimba nimic parerile.
        • 0 (0 voturi)    
          Pe scurt (Duminică, 28 martie 2021, 21:09)

          echoBRAVO [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Ai perfecta dreptate.
          Mai pe scurt, exista o vorba care spune cam asa:
          "Cu prostul needucat, ii spui o vorba si ai scapat. Insa lupta-i colosala cu prostul cu multa scoala".