Timișorean internat la Psihiatrie după ce l-a amenințat cu moartea pe Arafat, într-un live pe Facebook

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 26 martie 2021, 15:39 Actualitate | Esenţial


Arafat
Foto: Digi24.ro
Procurorii au dispus internarea la Psihiatrie a unui timișorean care l-a amenințat cu moartea pe secretarul de stat Raed Arafat. Bărbatul - care protestează față de restricțiile impuse în contextul pandemiei - a transmis live pe Facebook în timp ce, înarmat cu un topor, un ciocan și o rangă, îl amenința cu moartea pe Arafat.

Parchetul Judecătoriei Timișoara a anunțat vineri că în 12 martie a deschis un dosar penal pentru ultraj în acest caz.

Conform procurorilor, în 10 martie, aflându-se pe marginea drumului judeţean ce face legătura între localitatea Săcălaz şi Sânmihaiul Român din județul Timiş, bărbatul a transmis live pe Facebook în timp ce îl amenința cu moartea pe secretarul de stat. El era înarmat cu un topor, cu un ciocan și cu o rangă.

Procurorul a dispus efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice, iar, potrivit raportului de expertiză medico-legală psihiatrică întocmit de IML Timișoara în 19 martie, s-a concluzionat că bărbatul "a avut discernământul abolit" și s-a recomandat internarea de urgență, "având în vedere potențialul agresiv și modificările halucinator-delirante prezentate de suspect".

Procurorul a cerut internarea bărbatului la Psihiatrie "până la însănătoșire sau până la obținerea unei ameliorări care să înlăture starea de pericol", iar în 24 martie Judecătoria Timișoara a admis propunerea Parchetului și s-a dispus internarea medicală provizorie într-o unitate specializată de asistență medicală.
  • "Conform art. 107 corob. cu art. 110 Cp, măsura de siguranță a internării medicale are drept scop înlăturarea unei stări de pericol și preîntâmpinarea săvârșirii faptelor prevăzute de legea penală. Aceasta poate fi dispusă față de făptuitorul care este bolnav psihic, consumator cronic de substanțe psihoactive sau care suferă de o boală infecto-contagioasă și prezintă pericol pentru societate, până la însănătoșire sau până la obținerea unei ameliorări care să înlăture starea de pericol, iar internarea se realizează într-o unitate sanitară de specialitate.
  • De asemenea, conform art. 247 Cpp și următoarele, judecătorul de drepturi și libertăți poate dispune în cursul urmăririi penale internarea medicală provizorie a suspectului sau inculpatului care este bolnav mintal ori consumator cronic de substanțe psihoactive, dacă luarea măsurii este necesară pentru înlăturarea unui pericol concret și actual pentru siguranța publică. Această măsură constă în internarea medicală nevoluntară a suspectului sau inculpatului într-o unitate specializată de asistență medicală, până la însănătoșire sau până la amelioararea care înlătură starea de pericol ce a determinat luarea măsurii", explică procurorii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4060 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 martie 2021, 15:45)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Proportionalitate (Vineri, 26 martie 2021, 17:58)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui

      Este cazul acesta o fereastra catre viitor ?

      Sa ameninti functionarii statului, in special inaltii functionari este o provocare.
      Provoci hidra, si ea te va devora.
      Trebuie sa iti lipseasca multa intelegere, sau sa fii intr-o situatie disperata, ca sa faci asta atunci cand esti unul din cei multi.

      In contextul actual, carantina din Timisoara, sentimentul general de nemultumire al populatiei, frustrarea ca unii ar fi "favorizati", poate ca unii, fara prea mult control asupra lor, isi pierd bruma de ratiune de care dispun si recurg la asemenea amenintari.
      Nu e foarte de mirare.

      Insa este masura judecatorului proportionala cu fapta ?
      Intre judetul Timis si Bucuresti este o distanta >500km.
      Fizic nu se poate argumenta ca respectivul prezenta un pericol iminent pentru cel amenintat.
      In multe localitati de pe traseu este carantina locala.
      Exista un drum, o cale, pe unde putea sa vina la Bucuresti, fara sa treaca printr-o verificare a mai multor echipaje de politie?
      Cel amenintat este un inalt functionar public, caruia ii sunt alocate resurse de paza si protectie din partea statului.
      A agresat fizic fortele de ordine sau magistratii?
      Este cunoscut cu antecedente de violenta, sau au fost martori care au afirmat ca este o persoana violenta?

      Se putea lua o masura alternativa ?
      Arest temporar la domiciliu.
      Ordin de restrictie de a parasi localitatea.
      Obligatia de a se prezenta zilnic la politia din raza locuintei.
      Consultatie psihologica, nu psihiatrica, pentru o perioada determinata si reevaluare periodica.
      Consultatie psihiatrica, la recomandarea psihologului.

      Sau e doar mai usor pentru autoritati sa procedeze asa ?

      Cititi si articolul urmator caci are legatura.
      https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-24691432-interviu-sedarea-legarea-pacientilor-covid-internati-ati-intre-mit-realitate-nu-sedezi-pacientul-insemna-forma-tortura.htm
    • 0 (0 voturi)    
      Proportionalitate (Vineri, 26 martie 2021, 18:27)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui

      Este cazul acesta o fereastra catre viitor ?

      Sa ameninti functionarii statului, in special inaltii functionari este o provocare.
      Provoci hidra, si ea te va devora.
      Trebuie sa iti lipseasca multa intelegere, sau sa fii intr-o situatie disperata, ca sa faci asta atunci cand esti unul din cei multi.

      In contextul actual, carantina din Timisoara, sentimentul general de nemultumire al populatiei, frustrarea ca unii ar fi "favorizati", poate ca unii, fara prea mult control asupra lor, isi pierd bruma de ratiune de care dispun si recurg la asemenea amenintari.
      Nu e foarte de mirare.

      Insa este masura judecatorului proportionala cu fapta ?
      Intre judetul Timis si Bucuresti este o distanta >500km.
      Fizic nu se poate argumenta ca respectivul prezenta un pericol iminent pentru cel amenintat.
      In multe localitati de pe traseu este carantina locala.
      Exista un drum, o cale, pe unde putea sa vina la Bucuresti, fara sa treaca printr-o verificare a mai multor echipaje de politie?
      Cel amenintat este un inalt functionar public, caruia ii sunt alocate resurse de paza si protectie din partea statului.
      A agresat fizic fortele de ordine sau magistratii?
      Este cunoscut cu antecedente de violenta, sau au fost martori care au afirmat ca este o persoana violenta?

      Se putea lua o masura alternativa ?
      Arest temporar la domiciliu.
      Ordin de restrictie de a parasi localitatea.
      Obligatia de a se prezenta zilnic la politia din raza locuintei.
      Consultatie psihologica, nu psihiatrica, pentru o perioada determinata si reevaluare periodica.
      Consultatie psihiatrica, la recomandarea psihologului.

      Sau e doar mai usor pentru autoritati sa procedeze asa ?

      Cititi si articolul urmator caci are legatura.
      https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-24691432-interviu-sedarea-legarea-pacientilor-covid-internati-ati-intre-mit-realitate-nu-sedezi-pacientul-insemna-forma-tortura.htm
    • -1 (1 vot)    
      A treia oara. (Vineri, 26 martie 2021, 19:01)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui

      Este cazul acesta o fereastra catre viitor ?

      Sa ameninti functionarii statului, in special inaltii functionari este o provocare.
      Provoci hidra, si ea te va devora.
      Trebuie sa iti lipseasca multa intelegere, sau sa fii intr-o situatie disperata, ca sa faci asta atunci cand esti unul din cei multi.

      In contextul actual, carantina din Timisoara, sentimentul general de nemultumire al populatiei, frustrarea ca unii ar fi "favorizati", poate ca unii, fara prea mult control asupra lor, isi pierd bruma de ratiune de care dispun si recurg la asemenea amenintari.
      Nu e foarte de mirare.

      Insa este masura judecatorului proportionala cu fapta ?
      Intre judetul Timis si Bucuresti este o distanta >500km.
      Fizic nu se poate argumenta ca respectivul prezenta un pericol iminent pentru cel amenintat.
      In multe localitati de pe traseu este carantina locala.
      Exista un drum, o cale, pe unde putea sa vina la Bucuresti, fara sa treaca printr-o verificare a mai multor echipaje de politie?
      Cel amenintat este un inalt functionar public, caruia ii sunt alocate resurse de paza si protectie din partea statului.
      A agresat fizic fortele de ordine sau magistratii?
      Este cunoscut cu antecedente de violenta, sau au fost martori care au afirmat ca este o persoana violenta?

      Se putea lua o masura alternativa ?
      Arest temporar la domiciliu.
      Ordin de restrictie de a parasi localitatea.
      Obligatia de a se prezenta zilnic la politia din raza locuintei.
      Consultatie psihologica, nu psihiatrica, pentru o perioada determinata si reevaluare periodica.
      Consultatie psihiatrica, la recomandarea psihologului.

      Sau e doar mai usor pentru autoritati sa procedeze asa ?

      Cititi si articolul urmator caci are legatura.
      https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-24691432-interviu-sedarea-legarea-pacientilor-covid-internati-ati-intre-mit-realitate-nu-sedezi-pacientul-insemna-forma-tortura.htm
  • +2 (10 voturi)    
    asta e (Vineri, 26 martie 2021, 15:55)

    Hexitix [utilizator]

    Asta cam asa e. Tre sa fii nebun sa te pui cu sistemul.
  • +1 (9 voturi)    
    Buna masura (Vineri, 26 martie 2021, 16:01)

    feroviarul123 [utilizator]

    Totusi sunt prea multi nebuni pe FB sa poti sa-i internezi la spitalul 9. Mai ales la noi care nu avem spitale.
    • -2 (6 voturi)    
      hmmm (Vineri, 26 martie 2021, 16:08)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      tu glumesti.hahaha ce hazliu esti,hai ca esti bun de
      standup.cele mai misto glumite sunt alea cu nebunii.
      mai ales aia care au voie sa posteze
  • +5 (11 voturi)    
    Imi este foarte greu sa tin cu cineva... (Vineri, 26 martie 2021, 16:06)

    n4c [utilizator]

    ...in aceasta disputa.

    Pe de o parte, daca m-as intilni fata in fata cu Arafat as fi si eu foarte tentat sa-l salut cu un cap in gura, o flegma intre ochi sau niste oua stricate pe chelie indiferent de consecinte. Asa, sa simta ca-l sustine poporu'.

    Pe de alta parte, "live pe facebook, intre Sacalaz si SMR, inarmat cu un topor, un ciocan si o ranga"...discernamint abolit e un eufemism.
  • +2 (2 voturi)    
    VESTE BUNA (Vineri, 26 martie 2021, 16:43)

    kansas [utilizator]

    Este un lucru bun ca incep sa fie luate masuri pentru "derapaje" in mediul online. Oamenii trebuie sa inteleaga ca si in spatiul virtual trebuie sa ai un comportament civilizat. Unii cred ca sunt invizibili si pot injura, jigni, avea atitudini naziste, segregationiste etc fara sa fie sanctionati de societate. Sa raspunda fiecare pentru faptele lui indiferent unde se produc acestea. Hai sa vedem ce se intampla ! E greu sa discuti in cotradictoriu fara sa injuri ? Este....e vorba de educatia care le lipseste unora.
  • 0 (2 voturi)    
    dosar penal pt ultraj (Vineri, 26 martie 2021, 17:44)

    di livio [utilizator]

    Arafat se simte amenințat, sigur stă sub pat amu cu botnița pe meclă, poate că timișoreanu îi întruparea lu covrigu ucigaș...da cu omu ars de la Constanța care a decedat în Belgia ce se mai aude?...ăla de fuse plimbat între spitalele arafatiste în loc să fie trimis urgent în Belgia, că era urgență dsuigsuisu, alioo, era urgent...nici un dosar pinal, nimica procurorii cu zădărnicirili?...nu, nimica, corb la corb nu-i voie