UPDATE În noaptea de Înviere, credincioșii vor putea merge la biserică / Anunțul Patriarhiei

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 25 martie 2021, 13:53 Actualitate | Esenţial


Preot împarte lumina de Inviere, Paște 2020
Foto: Gabriel Bejan
Premierul Florin Cîțu a avut miercuri o discuție cu reprezentanții cultelor religioase din România și cu cei ai Secretariatului de Stat pentru Culte, iar Patriarhia a transmis la finalul acesteia că "deschiderea tuturor oficialităților pentru buna și fireasca desfășurare a slujbei de Înviere indică faptul ca slujbele se vor putea desfășura normal, cu respectarea riguroasă a tuturor regulilor".

Anunțul Patriarhiei:
  • "Întâlnirea de astăzi, 25 martie, organizată de Secretariatul de Stat pentru Culte la sediul Guvernului pe tema condițiilor în care se vor desfășura anul acesta sărbătorile pascale, a fost una bazată pe un dialog deschis, onest, animat de cele mai bune intenții comune în identificarea soluțiilor optime pentru respectarea libertății religioase și, simultan, a respectării măsurilor sanitare în vigoare.
  • Toate cultele religioase au făcut propuneri adecvate situației epidemiologice încă delicate prin care trecem, dar și respectării depline a libertății religioase prin posibilitatea participării fizice a credincioșilor la momentele importante ale sărbătorilor, respectiv la Slujba de Înviere.
  • Deschiderea tuturor oficialităților pentru buna, ordonata și în același timp fireasca desfășurare a Slujbei de Înviere, ca și a celorlalte sărbători proprii altor culte religioase în următoarea perioadă, indică faptul ca acestea se vor putea desfășura normal, cu respectarea riguroasă a tuturor măsurilor sanitare ce vor rămâne obligatorii (purtarea măștii, distanțarea sanitară, deplasarea pe jos sau cu mijloc de transport propriu la lăcașul de cult de care aparținem etc).
  • Elementele concrete referitoare la organizarea și desfășurarea Slujbei de Înviere din acest an vor fi comunicate atât de Patriarhia Română, cât și de autoritățile de stat după ce vor fi stabilite de comun acord la nivel de detaliu".
La această oră are loc o ședință a Comitetului pentru Situații de Urgență, care ar urma să decidă noi restricții în România, în contextul creșterii numărului de cazuri de COVID-19.
  • Una dintre propunerile discutate în ședința CSNU este ca "circulația persoanelor în afara locuinței să fie permise în perioadele 03.04-04.04.2021 și 01.05 – 02.05.2021 în intervalul orar 20.00-02.00, pentru participarea la slujbele religioase oficiate cu ocazia Paștelui Catolic, respectiv a Paștelui Ortodox", au declarat pentru HotNews.ro surse oficiale.
La discuțiile cu reprezentanții cultelor religioase au mai participat vicepremierul Kelemen Hunor, șeful DSU Raed Arafat, secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Andrei Baciu, coordonatorul campaniei de vaccinare împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiță, consilierul prezidențial Sergiu Nistor - Departamentul Cultură, Culte și Minorități Naționale din cadrul Administrației Prezidențiale, Secretarul General al Guvernului, Horațiu Gorun, și Secretarul general adjunct al Guvernului, Mircea Abrudean.

"Sunt sfintele sărbători de Paști, oamenii vor să meargă la biserică, și trebuie să găsim soluții ca să meargă la biserică”, declara miercuri președintele Klaus Iohannis.

În acest an, Paștele catolic este în 4 aprilie, iar Paștele ortodox, în 2 mai.

La această oră are loc o ședință a Comitetului pentru Situații de Urgență, care ar urma să decidă noi restricții în România, în contextul creșterii numărului de cazuri de COVID-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9691 vizualizari

  • -11 (43 voturi)    
    la Biserica poti merge sa iei covid, altfel NEIN (Joi, 25 martie 2021, 13:55)

    Kivek [utilizator]

    deci poti sa iei covid doar de la biserica , asa a decis SECU. altfel trebuie sa stai in casa pana cand nu mai rezisit si te vaccinezi cu AstraZeneca
  • -18 (46 voturi)    
    Recensământ (Joi, 25 martie 2021, 14:11)

    Mazeta [utilizator]

    Cu ocazia asta vom putea număra credincioșii din România. Credincioșii în Hristos vor merge de Înviere la Biserică, credincioșii în Covid vor rămâne acasă după ora 22.00.
    • +5 (13 voturi)    
      Sau altfel (Joi, 25 martie 2021, 14:23)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Oamenii responsabili ii respecta SI pe ceilalti, ca asa te invata biserica. Sau asa ar trebui.
    • -9 (13 voturi)    
      Exista si o cale de mijloc (Joi, 25 martie 2021, 14:32)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Anume pracurviosii vor sta afara, pe scara blocului sa se inchine la o poza cu Putin.
    • -1 (13 voturi)    
      Biserica stat (Joi, 25 martie 2021, 15:31)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa se fac recensămintele pravoslavnicei Patriarhii Ruse ? Preafericitul Kiril ar putea fi frustrat dacă nu va fi și el 'cănsăltat" de Kremlin.
      La ei se primește prikaz-ul la telefon și dacă nu bat din tocurile cizmelor sa se auda in microfon sunt doar 'săltați'.
    • 0 (12 voturi)    
      Credinciosi poate, dar iubitori de semeni? (Joi, 25 martie 2021, 16:12)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Unii probabil vor merge doar sa faca o fecioreasca, de cand n-am mai iesit ei noaptea pe strazi ... sau act de prezenta
    • +1 (15 voturi)    
      asa vor rusii (Joi, 25 martie 2021, 16:14)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa mearga cat mai multi la biserica ?
  • +1 (17 voturi)    
    stat in stat (Joi, 25 martie 2021, 14:29)

    Kato01 [utilizator]

    S-a trezit sa dea Patriarhia comunicat... ca e stat in stat... Nu conteaza ca e irelevant...
  • -5 (15 voturi)    
    iar necredinciosii (Joi, 25 martie 2021, 14:32)

    doz2018 [utilizator]

    vor ragai usturoiul din shaorma in fata noului TV achizitionat in rate.
    • +2 (8 voturi)    
      foarte bine (Joi, 25 martie 2021, 16:29)

      O.V. [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Se spune ca usturoiul te protejeaza de vampiri. Cine stie, poate e bun si impotriva virusului, mai ales in combinatie cu masca, maini curate si stat cuminte acasa
  • -4 (14 voturi)    
    necesat (Joi, 25 martie 2021, 14:40)

    iondelaafumati [utilizator]

    sa nu uitati sa aveti in dotare lumanare,lopata si 200g coliva ! cimitirul este de obicei langa biserica
  • -2 (22 voturi)    
    Să se ducă! Cât mai mulți! (Joi, 25 martie 2021, 14:43)

    Tutea [utilizator]

    Cu cât mai mulți cu atât mai bine! Pentru foarte mulți va fi și ultimul, dacă se procopsesc cu Covid-19. Doar așa ne dumirim câți fanatici există cu adevărat în România! Adunătura de colecționari de vile, merțane, acest conclav de poponari, jecmănitori, pedofili și farisei din cadrul BOR - cea care l-a scos la vânzare pe tarabe pe Dumnezeu, nu mai are limite! Am devenit Iranul UE, unde ayatolahul Daniel, întâiul lacom al ortodoxiei românești, nu mai are nicio limită, niciun Dumnezeu! Pentru bani, este dispus să calce pe cadavre. Rușine, BOR! Rușine, cler ortodox! Sunt creștin-ortodox dar toate au o limită! Rușine, coaliție de guvernare! Pentru câteva sute sau mii de voturi, o să îngropați mii de suflete rătăcite. În loc să vă uitați către spitale, către personalul medical epuizat și disperat, ați rămas cu ochii pironiți în urnele de vot și cu mintea captivă la interese meschine, de grup. Ce așteptări să avem de la o coaliție de partide amorfă incapabilă să ia măsurile care se impun? Când mama dracului o să fiți în stare să faceți ceva pentru țara asta dacă nici acum, la doar câteva luni de la alegeri, nu puteți? În an electoral, nu. Înainte de anul electoral, nu. După alegeri, nu? Vă joacă trădătorii și jigodiile de la PSD și AUR pe degete, neputincioșilor! Nu ne ajungeau șantajiștii cripto-comuniști? Nu, ne mai trebuia o altă forță retrogradă _ BOR! Chiar nu știu ce căutăm noi în UE! Parcă suntem o țară medievală...
    • +3 (5 voturi)    
      s-a stricat hotnewsu (Joi, 25 martie 2021, 18:12)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      comentariile pertinente au minus
  • 0 (12 voturi)    
    Liderii care ne conduc (Joi, 25 martie 2021, 14:51)

    galeo [utilizator]

    Nu inteleg ca fructul oprit este si mai mult dorit.
    Cu cat te chinui sa indepartezi oamenii de biserica, acestia isi vor dori si mai mult biserica.
  • -4 (12 voturi)    
    mda (Joi, 25 martie 2021, 15:04)

    SoulSearcher [utilizator]

    vestea buna este ca se vor covida cu totii...
  • +7 (15 voturi)    
    E foarte simplu (Joi, 25 martie 2021, 15:25)

    TrueBlue [utilizator]

    Stim ce trebuie sa facem: distanta, spalat, masca. Deciziile de tipul "se poate merge la inviere" sunt luate de politicienii fricosi care nu pot sa faca ceea ce ei stiu foarte bine ca trebuie facut. Deciziile de a sta acasa sunt luate de oamenii constienti de riscuri. pentru acestia nu este nevoie de deciziile primilor. Acum, jurnalistii au ce toca pana la Paste.
  • -1 (13 voturi)    
    wow (Joi, 25 martie 2021, 15:40)

    O.V. [utilizator]

    Numai imi imaginez calcatul in picioare in fata catapetesmei pentru a lua primul lumina ca sa-mi dau seama cit de riguros vor fi respectate regulile. Desi s-ar putea sa ma insel, totul e posibil, inclusiv un sir indian in fata bisericii, 1.5 m distanta intre enoriasi care isi paseaza succesiv lumina de la unul la altul, impreuna cu traditionalul mesaj rostit de sub masca, va puteti imagina asta?
    In fine, eu nu sunt de parere ca taria credintei sta in numarul de matanii...e o situatie exceptionala totusi, oamenii ar putea intelege ca nu se poate;un suflet curat face mai mult decit o lumanare aprinsa.
    Pe un ton mai putin serios( sau chiar neserios) am 2 intrebari.
    1 Stie cineva daca gargara cu aghiazma previne transmiterea virusului?
    2 Daca te infectezi cu virusul in noaptea de inviere si mori de COVID la inaltare, ajungi in rai?(macar sa stim daca merita riscul)
    • 0 (2 voturi)    
      LoL (Joi, 25 martie 2021, 18:10)

      A.S [utilizator] i-a raspuns lui O.V.

      You are a funny man :-), chiar vizualizam acel şir indian...dar:

      1. Gargara cu aghiazmă ţine departe doar pe necuratul, Covidul cum vine mai de la est, zonă cu mulţi budişti, contradicţii mari, deci cred ca nu.
      2. Doar dacă te-ai căit cu 3 zile înainte şi ai donat totul la BOR, altfel te pun pe on-hold.
  • -2 (14 voturi)    
    duceti-va (Joi, 25 martie 2021, 15:42)

    cristi_an [utilizator]

    si apoi sa va vad la ATI.
  • +3 (15 voturi)    
    BANUL nu este ochiul.... (Joi, 25 martie 2021, 15:48)

    gigiN [utilizator]

    .... Dracului, ci al BOR !!!
    • +4 (16 voturi)    
      e si al unuia si al altuia (Joi, 25 martie 2021, 16:19)

      O.V. [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Neprezentatea la biserica dauneaza grav targetului de vinzari de lumanari
  • +2 (10 voturi)    
    Respectarea restrictiilor este problema ! (Joi, 25 martie 2021, 15:48)

    Cugetator [utilizator]

    Problema religioasa este evident foarte importanta pentru romanii crestini, dar se pot impune multe restrictii, insa este foarte greu ca acestea sa fie aplicate si mai ales respectate. Cam mult prea multi oameni isi inchipuie ca lor personal nu li se poate intampla nimic, fiind si incurajati de numerosii si vocalii iresponsabili de tip Sosoaca, Grosan si altii. Dar cand se intampla cuiva acest covid , ramane singur ,fara parerologi !
  • -2 (10 voturi)    
    Asta-i politica dimboviteana... (Joi, 25 martie 2021, 15:48)

    ofCAER [utilizator]

    In 2020 romanii am avut interzis la paste; acum avem „liber” desi situatia este mai grava decit in urma cu 1 an!
    Iar cum va fi la-nceputul lui mai nu stie nici dracu (!)...
    • +4 (10 voturi)    
      Majoritatea care merg las biserică, (Joi, 25 martie 2021, 16:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Sunt disciplinați, fac ce le spune preotul să facă. deci se pot respecta regulile. Priviți și acum cine nu respectă regulile-jucătorii de la păcănele, chiar și pe la unele agenții loto întâlnești oameni fără mască și puși pe scandal când le spui, prin piețe unde mizeria este la ea acasă, nu folosesc dezinfectanți și apă să nu supere șobolanii. Prin biserici este curățenie și o oarecare disciplină. Mai apar unii de la fostul SECU care vor să facă scandal, dar nu mai au succes.
  • +1 (9 voturi)    
    Anunutul patriarhiei ...... (Joi, 25 martie 2021, 16:08)

    ABBV [utilizator]

    Cine is mai aduce aminte anul trecut cand MAI doar contrasemna acordul emis de BOR? Si se mai plang uni ca se goleste rromania? Se pot marsuri hAUR se pot manifestari religioase .....Nu se pot activitati economice ......
    Si tot in rezumat de stiri pe zilele astea ANAF vrea sa verifice persoanele fizice .....Eu zic domnilor guvernanti daca mai aveti ceva scoateti repede la vanzare .... Ca bani de la aia care chiar produc ceva .....nu prea o sa mai vedeti....Sau faceti o rugaciune poate va da domul. Cine stie poate pica pe voi din cer.
  • -3 (15 voturi)    
    treaba lor (Joi, 25 martie 2021, 16:14)

    Coresponedntu [utilizator]

    sa mearga la biserica, la stadion, la restaurant, fiecare unde vrea si ii face placere, dar sa respecte legile si reglementarile COVID in vigoare. Eu nu merg la bisserica pentru ca sunt ateiu si nu cred in fake news vechi de 2000 de ani. Nu poti sa mergi pe apa si nici sa invii jumatate putrezit la 45 grade C cat sunt in Orientul Mijlociu dupa 3 zile de la deces. Sa faci insa din apa vin se poate, vezi secretul lui Bachus .
    • 0 (2 voturi)    
      1/3 exerciţiu de imaginaţie (Joi, 25 martie 2021, 18:33)

      A.S [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Imagine...
      1/3 din babele Carpatine să se fi născut în India.
      1/3 din babele Carpatine să se fi născut în Japonia.
      1/3 din babele Carpatine să se fi născut în orientul mijlociu.
      Oare rezultatul ar fi fost tot 99,9(9) babe ortodoxe?

      Ps: Să nu se supere BOR am pus 1/3, era să mă scap să zic sfânta treime....pam-pam.
  • -4 (4 voturi)    
    Solutia anticarantina (Joi, 25 martie 2021, 16:45)

    PrivireCritica [utilizator]

    Te declari catolic la pastele lor si ortodox de 1 mai :) Se aplica pentru toti romanii ( chiar si arabul Arafat poate sa stea de 1 mai pana la 2:00 )
  • +1 (11 voturi)    
    inca o dovada (Joi, 25 martie 2021, 16:56)

    uman [utilizator]

    Ca se vrea opusul binelui si ca regulile sau legile nu se aplica bisericii spagare din romania...
    Niste referinte:
    - popii si bor povestesc oamenilor despre modestie si bunatate, dar ei se imbraca in aur, stau in vile sau castele, umbla cu masini de lux si sunt imbuibati
    - popii cer sume demente pentru locurile de veci
    - popii si corporatia lor, bor, fac averi pt care nu au platit si nu platesc nici in prezent niciun ban
    - seful bor cere bani acum pt picturile din mall-ul catedrala... nu au bani, sa plateasca fraierii care se roaga la ei...
    - bisericile si inclusiv mall-ul catedrala, primesc anual bani de la primarii, de la stat in general, pe langa donatii, pe langa business-urile pe care le au
    - acelasi stat infect roman spune ca nu are bani pt alocatii, pt pensii (alea de fraieri, nu speciale), pt scoli sau spitale sau drumuri...
    Ce invatam de aici?
  • -1 (9 voturi)    
    Dar cand iau lumina... (Joi, 25 martie 2021, 17:13)

    Ioan.Toma [utilizator]

    ...sa-si depuna si cardul de sanatate. Sau macar sa dea o declaratie pe propria raspundere ca refuza orice fel de tratament in cazul infectarii.