VIDEO ”Ca o enormă balenă eșuată”. Scoaterea navei de 220.000 de tone ce a blocat Canalul de Suez ar putea dura săptămâni

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 25 martie 2021, 11:28 Actualitate | Esenţial


Blocaj canalul de Suez
Foto: vesselfinder.com
Încercările de deblocare a Canalului de Suez după ce o enormă navă încărcată cu 20.000 de containere a rămas blocată între cele două maluri au intrat în cea de-a treia zi, crescând presiunea pe cei care trebuie să elibereze una dintre rutele comerciale vitale ale lumii, scrie Guardian.

Operațiunea de eliberare a navei de 220.000 de tone Ever Given, ce are o lungime de 400 de metri ar putea dura săptămâni, dacă va fi nevoie să fie descărcată.

Peter Berdowski, directorul executiv al companiei de dragare Boskalis ce a trimis o echipă la fața locului sugerează ”că nu prea este posibilă eliberarea” navei și ar putea fi nevoie de descărcarea ei.

”Nu putem exclude varianta că ar putea dura săptămâni, depinde de situație”, a declarat acesta, adăugând că prova pupa s-au urcat pe ambele maluri ale canalului.

Imaginile cu linia de plutire ale cargobotului sugerează să se sprijină puternic pe maluri.

”Este ca o enormă balenă eșuată. Este o greutate enormă care apasă pe nisip. S-ar putea să acționăm cu o combinație de reducere a greutății (prin descărcarea containerelor, combustibilului și apei de pe navă), remorchere și dragare a nisipului”, a explicat expertul.

Cel puțin 150 de nave cu petrol, componente auto și bunuri de consum s-au oprit pe ambele laturi ale canalului, prin care trec de obicei 50 de nave pe zi, reprezentând aproape o treime din traficul cu containere din lume.

Experții avertizează că va urma o avalanșă de cereri de despăgubire către asigurători, ținând cont de marea cantitate de mărfuri blocate pe drum.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9175 vizualizari

  • -8 (8 voturi)    
    Numele navei (Joi, 25 martie 2021, 11:41)

    ibag [utilizator]

    este EVERGREEN, e si in poza. Dar asa e cand traducem stiri fara sa le si citim....
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Joi, 25 martie 2021, 13:32)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui ibag

      Evergreen e compania, bre nea Gogu, Ever Given e numele vaporului
  • -5 (7 voturi)    
    Nepriceputi (Joi, 25 martie 2021, 11:47)

    snowflake [utilizator]

    Oare ii duce si pe ei capul sa descarce containierul mai intai in alte nave si apoi sa incerce sa o puna dea lungul canalului?
  • -8 (8 voturi)    
    E "Ever Green", nu "Ever Given". (Joi, 25 martie 2021, 12:01)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Al naibi auto-correct... !
    • +7 (7 voturi)    
      Da zoom pe poza asta: (Joi, 25 martie 2021, 13:23)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      https://static.vesselfinder.net/ship-photo/9811000-353136000-ce939b7d94cba3939b8822079df7ccf1/1

      cs sa vezi "EVER GIVEN"!
  • +8 (8 voturi)    
    A esuat mentenanta (Joi, 25 martie 2021, 12:03)

    Soro [utilizator]

    Mentenanta canalului a esuat aici ca si in alte parti din lume. Se castiga bani cu vagonul dar nimeni nu ii foloseste sa mentina canalul. Ca si la noi, o data ce ai construit ceva si l-ai dat in folosinta ... sa reziste cat mai mult fara sa ne atingem de el.
  • +1 (5 voturi)    
    Ar fi mai usor sa largeasca malurile (Joi, 25 martie 2021, 12:04)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    decat sa descarce nava.

    Se poate face cu apa sub presiune. In 24 de ore se poate rezolva cu niste pompe care sa erodeze malurile si sa lase nava sa pluteasca din nou si sa faca manevre.
    • +1 (5 voturi)    
      fantastic :) (Joi, 25 martie 2021, 17:50)

      liviu_m [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      nici măcar nu trebuie sa fiți la fata locului ptr a "sti" cum sa rezolvați situația. Sunteți peste Genial!!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Ideile sunt interzise ? (Vineri, 26 martie 2021, 11:55)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_m

        N-am sunat la Administratia Canalului Suez sa le propun solutia, am scris (expunand ideile proprii) pe un forum.

        Accept critici, argumente, dar nu e cazul sa ma consider din prima Țprostul ala de romanȚ...

        Daca aceasta va fi solutia adoptata de cohortele de ingineri chemati sa gaseasca o rezolvare, va cereti scuze ?
    • +2 (4 voturi)    
      "Suna un roman" (Joi, 25 martie 2021, 19:24)

      hmc [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Fraierii aia nu au auzit de varianta "suna un roman" pentru orice problema ai avea. Nu conteaza ce roman, toti sunt einsteini! Il prinzi in chiloti, in baie, beat mort, scarpinandu-se-n cur, nu conteaza, stie sa-ti raspunda la orice intrebare. S-a blocat Suezu, suna un roman, s-a stricat Hubble, suna un roman, nu mai lumineaza aurora boreala, suni un roman si ti-o aprinde el, imediat.
      • 0 (4 voturi)    
        Da... (Vineri, 26 martie 2021, 11:57)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui hmc

        Sunt roman si am idei. Este interzis ?

        Am decis ceva la nivel guvernamental sau am obligat egiptenii sa adopte solutia mea ?

        Nu, e doar o biata idee.

        Nu mai fiti asa de drastic...
        • 0 (0 voturi)    
          scuze (Luni, 5 aprilie 2021, 21:34)

          hmc [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Ma refeream la o meteahna romaneasca, in general.
          Comentariul Dumneavoastra doar mi-a ridicat mingea la fileu, fara a fi deloc nelalocul lui.
  • +3 (5 voturi)    
    Sper ca au platit drepturile de autor!!! (Joi, 25 martie 2021, 12:59)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Sper ca ceice au creat blocajul au platit Ucrainei drepturile de autor pentru ideea genial pusa in practica in 1991, cu Rostock!

    Au reusit cu brio sa ne blocheze navigatia pe bratul Sulina, din sept. 1991 si pina in 2006!

    Evident, canalul Suez are o importanta comerciala mai mare, dar trebuie rasplatit cum se cuvine regizorul initial, Ucraina!
  • 0 (0 voturi)    
    manevra (Vineri, 26 martie 2021, 18:59)

    rsbl [utilizator]

    Chiar daca suna a teoria conspiratiei, mie mi se pare facatura.
    Nava aia s-a infipt cu prova in malul canalului. Eu i-am vazut doar sapand si tragand de acolo.
    De ce nu o trag de pupa spre centrul canalului si in spate?
    • +1 (1 vot)    
      Din motiv de elice si carma (Vineri, 26 martie 2021, 20:31)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Navele au in fata un fel de corn care folosește și de airbag ca sa zic asa , daca te ciocnești de ceva se deformează si poate fi înlocuit. E mai simplu sa distrugi pintenul din fata decât cârma sau elicele. Sunt multi care-și dau cu părerea dar nu au vazut vapoare decât in poze.