UPDATE Bărbat de 35 de ani din Vaslui mort la mai puţin de 48 de ore după rapel / El făcea dializă / DSP: Decesul nu poate fi pus în legătură cu vaccinare

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2021, 9:40 Actualitate | Esenţial


Ambulanta
Foto: Departamentul pentru Situatii de Urgenta
Un bărbat de 35 de ani din municipiul Vaslui a murit la aproximativ 48 de ore după ce a primit a doua doză a vaccinului anti-COVID-19, scrie Agerpres. El suferea de insuficienţă renală şi făcea de mai mulţi ani dializă. Direcţia de Sănătate Publică a anunțat că s-a autosesizat în acest caz, a solicitat informaţii şi a concluzionat că decesul nu poate fi pus în legătură cu vaccinarea.

Familia bărbatului spune că vineri acesta a fost prezent la o şedinţă de dializă, după care a făcut rapelul, iar în cursul serii s-a simţit rău, starea sa degradându-se apoi continuu. În cursul nopţii de sâmbătă spre duminică, familia a sunat la 112 şi a anunţat că acesta este în stare de inconştienţă.

"Un echipaj medical a fost solicitat la domiciliul pacientului. A fost resuscitat la faţa locului şi adus în Unitatea de Primiri Urgenţe a spitalului, ulterior fiind declarat decesul", au declarat, marţi, pentru Agerpres, reprezentanţii Spitalului Judeţean de Urgenţă Vaslui.

Bărbatul fusese infectat cu SARS-CoV-2 şi declarat vindecat.

Ulterior, Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vaslui a anunțat că s-a autosesizat, a solicitat informaţii despre acest caz şi a concluzionat că "evoluţia nu poate fi pusă în legătură cu vaccinarea".

  • "În urma apariţiei în spaţiul public a informaţiei conform căreia o persoană a decedat la mai puţin de 48 de ore de la efectuarea rapelului, Direcţia de Sănătate Publică Vaslui s-a autosesizat cu privire la acest caz. În acest context, au fost solicitate informaţii cu privire la persoana în cauză, Spitalului Judeţean de Urgenţă Vaslui, Centrului de Dializă Nefrocare Vaslui şi Serviciului de Ambulanţă Judeţean Vaslui. Persoana în vârstă de 35 ani a fost vaccinată la rapel, în data de 19.03.2021, cu vaccin de la PfizerBioNTechla Centrul de Dializă Nefrocare Vaslui, cu echipă mobilă", precizează DSP Vaslui, conform Agerpres.
Conform sursei citate, în vederea administrării vaccinului, persoanei i s-a efectuat triajul, în urma acestuia fiind declarată aptă pentru vaccinare.

După imunizare, mai informează DSP Vaslui, bărbatul a fost monitorizat conform procedurilor, neprezentând reacţii adverse asociate administrării vaccinului anti-COVID-19. După perioada de monitorizare, sub supravegherea personalului medical din centru, s-a efectuat şedinţa de dializă fără nicio simptomatologie prezentă. Pacientul a părăsit centrul de dializă fără a prezenta vreun simptom post-imunizare.
  • "În data de 21.03.2021, prin S.N.U.A.U. 112 se solicită asistenţă medicală de urgenţă de către soţia pacientului. Solicitarea a fost încadrată ca fiind cod roşu şi s-a alocat un echipaj de terapie intensivă mobilă şi în acelaşi timp a fost recomandată iniţierea manevrelor de resuscitare de bază. Pacientul este găsit de echipaj în stop cardiorespirator şi se încep manevrele de resuscitare, pacientul fiind transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui cu diagnosticul Stop cardiorespirator resuscitat reversibil. Ionograma recoltată evidenţiază o hiperpotasemie 7mEq/litru, ceea ce a declanşat tulburarea de ritm care a dus la stopul cardiorespirator. Evoluţia cazului nu poate fi pusă în legătură cu vaccinarea anti-COVID-19", susţine DSP Vaslui.
De asemenea, DSP Vaslui precizează că pacientul avea multiple comorbidităţi, precum şi faptul că nu au existat contraindicaţii de vaccinare concomitent cu şedinţa de dializă.

Tânărul decedat avusese COVID-19 în trecut şi se vindecase.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10131 vizualizari

  • +9 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 martie 2021, 9:44)

    [anonim]

    • +4 (20 voturi)    
      cine o grabeste? (Marţi, 23 martie 2021, 11:07)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui

      sunt pacient cu boli cronice. Nu m a grabit nimeni. Singur m am inscris si am decis sa fac vaccinul (in prima zi din etapa 2)
      • +4 (10 voturi)    
        Nu la cei ca tine se refera (Marţi, 23 martie 2021, 11:47)

        ready4war [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Se refera la cei care au avut deja covid, sincer nici eu nu vad rostul in cazul in care ai avut deja boala, de ce sa te vaccinezi acum?
      • +2 (8 voturi)    
        N-ai inteles intrebarea domnule, (Marţi, 23 martie 2021, 12:02)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        se refera la cei trecuti prin boala COVID, citeste toata intrebarea si apoi te repede sa raspunzi!
      • +3 (9 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 martie 2021, 13:21)

        [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

    • -1 (5 voturi)    
      Buna intrebare! (Marţi, 23 martie 2021, 21:07)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui

      Care e stiinta din spatele imunizarii unui individ deja imun?
      Unde sunt studiile, cine le-a facut si ce rezultate au avut?
  • +1 (31 voturi)    
    Calcat de tren (Marţi, 23 martie 2021, 9:48)

    Dogul [utilizator]

    După ce că avea o grămadă de probleme de sănătate, a mai fost infectat și cu noul coronavirus, iar COVId-ul, evident, i-a agravat toate problemele pe care le avea. Chiar daca s-a vindecat ulterior, sechelele i-au rămas. A face o știre din treaba asta, axându-te pe faptul că a fost și vaccinat, e un nonsens. E ca și cum am scrie o știre în felul următor: un bărbat vaccinat a murit după ce a fost călcat de tren. Care-i rostul precizării faptului că a fost vaccinat... nu știu. De fapt, știm :)
    • +9 (23 voturi)    
      Vindecat de COVID, mort de la vaccin. (Marţi, 23 martie 2021, 11:02)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Dar cum corelarea nu este cauzalitate dupa standardele momentului eu zic ca nu putem stii nici daca a murit.
      • +2 (10 voturi)    
        Redactia Hotnews... (Marţi, 23 martie 2021, 13:59)

        Puiu Vladare [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ...ne spune la sfarsitul articolului cauza decesului. care este fiibrilatie ventriculara neresuscitabila. Fibrilatia ventriculara se vede pe electrocardiograma deci exista indicii fizice inregistrate care se pot verifica.

        Dupa cum se vede, din majoritatea comentariilor, legatura intre vaccin si deces s-a facut imediat. De ce oare? Jurnalistii puteau sa afle ce a mancat mortul la ultima masa ( sa spunem sarmale cu carne) si sa scrie un articol care sa se numeasca
        "Bărbat de 35 de ani din Vaslui mort la mai puţin de 48 de ore după ce a mancat sarmale cu carne/ El făcea dializă"...cauza mortii ar fi fost tot aia, fibrilatie ventriculara, dar vinovate ar fi fost sarmalele, in opinia cititorilor care comenteaza.

        Ar fi si asta o forma de jurnalism, nu? Caci altfel, in plina pandemie, concluzionam ca vaccinarea anticovid, provoaca moartea prin fibrilatie ventriculara...
        • 0 (10 voturi)    
          Cum spuneam chiar eu insumi. (Marţi, 23 martie 2021, 15:26)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

          Corelarea nu este cauzalitatea :))).
          Daca cel din articol nu a murit de la vaccin, nobletea sufletului ne obliga sa folosim acelasi standard pentru mortii COVID care nu au murit de la COVID ci de comorbiditatile asociate cu varsta lor inaintata in jurul celor 72 de ani statistici.
          • +4 (6 voturi)    
            ca sa intelegi cauzalitatea (Marţi, 23 martie 2021, 19:56)

            Puiu Vladare [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            ...Pacientul este găsit de echipaj în stop cardiorespirator şi se încep manevrele de resuscitare, pacientul fiind transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui cu diagnosticul Stop cardiorespirator resuscitat reversibil. Ionograma recoltată evidenţiază o hiperpotasemie 7mEq/litru, ceea ce a declanşat tulburarea de ritm care a dus la stopul cardiorespirator..."

            Creșterea potasiului din sânge poate fi un dezechilibru amenințător de viață, întrucât afectează în primul rând funcționarea inimii (fibrilatie ventriculara)

            Hiperpotasemia nu este o afecțiune de sine stătătoare, ci o consecință în numeroase boli. Cel mai frecvent, apare în boala renală cronică, în stadiile finale, atunci când rinichiul își pierde capacitatea de a excreta acest cation. În organsim, majoritatea potasiului (peste 90%) se găsește înăuntrul celulelor. Din acest motiv, atunci când există o boală care evoluează cu distrucție celulară marcată, potasiul seric crește

            Traiasca jurnalismul responsabil si cititorul inteligent!!!
            • -3 (5 voturi)    
              Corelarea nu e cauzalitate. (Marţi, 23 martie 2021, 23:15)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

              Ce nu e clar?
        • -1 (7 voturi)    
          Puiule (Marţi, 23 martie 2021, 21:23)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

          Hai sa le luam pe rand:
          1) daca n-a murit de la COVID, e de presupus ca n-a murit nici de la vaccin pentru ca amandoua au acelasi efect, provoaca acelasi simptome si efecte
          2) gaseste 'mneata un motiv pentru care l-au vaccinat si iti promit ca nu mai insist

          Uite aici alt titlu de stire:

          "Barbat imun imunizat prin vaccinare datorita analfabetismului functional".

          Te desfid sa-mi dai un link la un studiu care zice ca trebuie vaccinati cetatenii imuni. Iti reamintesc ca cetateanul nu putea sa faca COVID decat in intervalul 2020-2021 iar vaccinul e fix pentru tulpina aia, nu pentru alta.
          Sper ca nu esti medic si, daca lucrezi intr-un spital, pui doar faianta.
          • +1 (3 voturi)    
            ai inceput (Marţi, 23 martie 2021, 23:38)

            rmos [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            sa aberezi dar rau de tot. de exemplu:
            - "daca n-a murit de la COVID, e de presupus ca n-a murit nici de la vaccin pentru ca amandoua au acelasi efect, provoaca acelasi simptome si efecte" cum ai putut sa spui asa ceva? tu chiar te auzi ce spui? faci pneumonie de la vaccin? infecteaza vaccinul, printre altele, pneumocitele de tip 2 si le distruge declansand furtuna de il6, gm-csf, etc care duce in final la supra-activarea si migrarea neutrofilelor si monocitelor in tesutul pulmonar? ai intrecut orice masura copile ....
            apoi "2) gaseste 'mneata un motiv pentru care l-au vaccinat si iti promit ca nu mai insist" in lumea intreaga se vaccineaza cei din grupele de risc chiar daca au trecut anterior prin infectie. pentru diverse motive. de exemplu, raspunsul imunitar dupa vaccin e mai puternic cantitativ fata de cel indus de infectare. apoi, daca a fost infectat cu luni in urma, nivelul de anticorpi poate a scazut deja foarte mult. ai tu idee cand a fost infectat domnul respectiv? sau ce raspuns imunitar a avut? vaccinarea functioneaza ca un boost pentru imunizarea prin boala, e adevarat ca e suficienta o singura doza, dar asta a fost descoperit relativ recent (sunt mai multe studii, uite un exemplu: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2101667?query=featured_home) si incepe sa fie deja adoptata. in acest caz, din nefericire a aparut hiperpotasemia, este o afectiune foarte grava. ai avut curiozitatea sa citesti si tu ce inseamna aceasta, in ce conditii poate sa apara, care sunt consecintele? evident ca nu, e mai usor sa debitezi aberatii!
            • 0 (2 voturi)    
              E doar o coincidenta. (Miercuri, 24 martie 2021, 9:55)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui rmos

              Stii de fapt nu putem stii. Doctorii nu sunt de incredere, presa nu este de incredere, Guvernul nu este de incredere. Nu e prima stire cu efecte adverse intoarsa cu tact, sau deces prezentat cu intarzierea tipic propagandei. Vesnica utilizare a corelarii care nu e cauzalitate este si ea o tactica minunata. Reversibilia dar ce mai conteaza. Problema este una de incredere si daca exista oameni care nu au incredere in autoritati, or fi avea motive intemeiate strans corelate cu toate intoarsele idioate de un an incoace, cauzalitatea neputand fii dovedita stiintific :))))
              P.S. Vezi ca Luk nu e Lok si invers.
              • 0 (2 voturi)    
                mda (Miercuri, 24 martie 2021, 13:59)

                rmos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                imi pierd timpul, luk sau lok totuna - "Stii de fapt nu putem stii" - epic. renunta te rog sa tot repeti faza cu corelare si cauzalitate, nu de alta dar tu oricum nu ai capacitatea sa faci diferenta intre ele, cel putin in problemele medicale. daca tu nu le intelegi nu inseamna ca nimeni nu le intelege. si in plus, incepe sa devina comportament obsesiv ...
            • 0 (2 voturi)    
              Sa intram un pic in stiinta. (Miercuri, 24 martie 2021, 10:14)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui rmos

              "Non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs; ibuprofen, naproxen) and ACEI (angiotensin converting enzyme inhibitors) as well as angiotensin receptor inhibitors can cause a decrease in aldosterone and GFR and thereby lead to hyperkalemia.
              Proteina Spike Sars-Cov-2 este in clasa de mai sus. Ce e drept nici comorbiditatea nu ajuta, dar e o corelare directa din literatura stiintifica.
              https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20150448/
              • 0 (0 voturi)    
                mai bine iesim din stiinta (Miercuri, 24 martie 2021, 14:31)

                rmos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                daca nu intelegem nimic din ea :)))) tu intelegi cum functioneaza raas? cum interactioneaza cu sistemul cardiovascular si cu sistemul kininelor? cum influenteaza echilibrul electrolitic? si nu inteleg pana la urma ce vrei sa insinuezi, cumva faptul ca nu putem sa stabilim cauzalitatea, putem sa stabilim doar ... corelare? :) daca acest lucru ar fi adevarat, nu ar mai exista medicina.
                • +1 (1 vot)    
                  Evident nu insinuam aici. (Miercuri, 24 martie 2021, 15:43)

                  Lok [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                  Suntem peste insinuari. Dar nu iti pare ciudat ca inhibitorii ACE pot produce hiperpotasemii? Si daca tot era deficient renal introducerea unui vaccin care este peste infectie (prin care a trecut fluierand) la productia de anti-corpi deci a proteinei inhibitoare de ACE, nu ar putea cauza probleme? Intreb si eu. Tu ce parere ai avand in vedere ca stii atatea despre echilibrele electrolitice?
                  • +2 (2 voturi)    
                    deci (Joi, 25 martie 2021, 11:15)

                    rmos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                    - "Dar nu iti pare ciudat ca inhibitorii ACE pot produce hiperpotasemii?" evident ca nu. este vorba de homeostazia na si k (printre altele). ambii ioni sunt pozitivi deci daca blochezi reabsorbtia na (si deci reabsorbtia apei care va duce la cresterea tensiunii arteriale), e posibil sa ai o concentratie ridicata de ioni k+. e vorba de un balans acolo, si tensiunea crescuta si hiperkaliemia sunt dereglari foarte periculoase.
                    - "Si daca tot era deficient renal introducerea unui vaccin care este peste infectie (prin care a trecut fluierand) la productia de anti-corpi deci a proteinei inhibitoare de ACE, nu ar putea cauza probleme?" vezi ca faci confuzie intre ace si ace2. proteina spike se leaga de ace2, nu de ace. ok, bottom line, chiar apreciez ca incerci sa citesti articole tehnice, publicate in reviste de specialitate. dar, ca in orice domeniu, este dificil sa le intelegi daca nu ai o baza solida. data tot esti interesat, poti sa citesti cursuri de medicina. pentru acest subiect sunt relevante cursurile de endocrinologie si imunologie (ce sunt elementele chimice, ionii sau tensiunea arteriala cred ca toata lumea stie)
                    • 0 (0 voturi)    
                      Sa dezvolt un pic partea a doua. (Joi, 25 martie 2021, 12:10)

                      Lok [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                      ACE este convertit in ACE2 prin enzima de conversie angiotensina (sau cum ii spune in RO), Inhibitorii blocheaza aceasta enzima sau transformarea, rezultand mai putia expresie ACE2 (traducerea este ce este). Dar daca proteina spike inactiveaza ACE2, obtii acelasi rezultat cu un inhibitor de mai sus adica mai putin ACE2 si limtarea functiilor desevite de aceasta. Proteina spike nu este un inibitor ACE-ACEII standard dar poate avea aceleasi efecte. Si daca inhibitorii ACE sunt foarte problematici unor anume vulnerabili, poate (parere pur personala) ar trebui sa nu insistam cu un vaccin in aceleasi cazuri rare.
                      Dar continui sa sustin ca Stiinta este moarta de un an incoace si presa nu poate gasi cauzele corelarilor plebeilor.
                      • 0 (0 voturi)    
                        omg (Joi, 25 martie 2021, 23:43)

                        rmos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                        ce ai putut sa spui!!!!??? "ACE este convertit in ACE2 prin enzima de conversie angiotensina (sau cum ii spune in RO)" :)))) tu ai idee ce sunt ace si ace2? :)))) cum poti sa spui asa ceva? unde ai citit tu asa ceva? nici nu am mai avut curaj sa citesc restul ....
                        • 0 (0 voturi)    
                          Nu vorbesc medicaleza (Vineri, 26 martie 2021, 9:34)

                          Lok [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                          "severe symptoms of COVID-19 (Zhou et al., 2020) demonstrates upregulation of ACE2 (199 fold) and disruption of this system compared to controls. In the COVID-19 samples, AGT (34 fold) and the enzyme that activates it (REN, 380 fold) are increased compared to controls whereas the enzymes that produce most of the cleavage products, including ACE (−8 fold), are downregulated, which will likely result in a shift of the entire RAS to produce Ang1-9." Nu ma mai chinui sa inteleg mecanismul, este peste mine cu cateva ordine de magnitudine. Dar simplistic, COVID-ul reduce ACE si creste prezenta ACE2. Deci functioneaza ca un inhibitor de ACE.
                          • +1 (1 vot)    
                            ce ai citit tu (Vineri, 26 martie 2021, 15:53)

                            rmos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                            sunt interpretari simplificate. in realitate lucrurile sunt mult mai complicate. productia de ace si ace2 e influentata de multi factori. din acest motiv a fost acea panica la inceputul pandemiei, nu stiam daca sa folosim sau nu inhibitori de ace. sunt persoane vulnerabile care depind de aceste tratamente, fara ele nu pot sa-si controleze tensiunea arteriala. din acest motiv au fost facute teste clinice si s-a constatat ca inhibitorii ace nu influenteaza negativ persoanele infectate. din contra. regularea negativa a ace si pozitiva pentru ace2 afecteaza alt sistem important si duce la ceea ce se numeste "bradikynin storm" - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7410499/. dar acesta nu este mecanismul patologic principal. nu bradikinina face masacrul din tesutul pulmonar ci neutrofilele si macrofagele. deci inhibarea ace de catre sc2 nu este factorul patologic cel mai important. daca te uiti, o sa vezi ca a fost lasat pe plan secundar modelul "bradikynin storm" chiar uitat. oricum, vaccinul induce productia de proteine spike in celulele musculare si hepatice, nu influenteaza raas deci nu are efect patologic de luat in seama pe acest segment. avem pana acum 500 milioane de doze de vaccin si teste cumulate pe sute de mii de persoane. nu s-a gasit o crestere a hiperkalemiei in persoanele vaccinate comparativ cu cele nevaccinate. nici nu ne asteptam la asa ceva. bottom line, vaccinurile evident ca nu sunt 100% safe dar poti sa uiti de hiperkalelie, altele sunt problemele.
                            • 0 (0 voturi)    
                              Hiper hipotensiune? (Vineri, 26 martie 2021, 23:41)

                              Lok [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                              E una dintre cele mai ciudate reactii adverse dupa vaccin raportat masiv pe VAERS dupa cele Anti-COVID.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Si apreciez sutul. (Vineri, 26 martie 2021, 9:36)

                          Lok [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                          E in directia buna. :P
            • -2 (4 voturi)    
              Bun (Miercuri, 24 martie 2021, 10:30)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui rmos

              Multumesc pentru link. E un studiu facut pe 110 indivizi, nu stiu ce relevanta are statistic, dar accept rezultatele si concluziile studiului. Inteleg ca rapelul nu are niciun efect la cei care au avut deja COVID. Mai vad ca "au descoperit recent" asta, dupa cum spui si dumneata. Asta inseamna ca au bagat in toti prima si a doua doza, fara niciun studiu, fara nicio problema. Recapituland: imi ceri mie, un profan, sa am mai multa pricepere decat "oamenii de stiinta"? Au nu cumva problemele tale sunt gresit indreaptate impotriva celor care pun intrebari de bun-simt?
              In fine, multumesc din nou pentru link.
              • 0 (2 voturi)    
                ti-am zis ca (Miercuri, 24 martie 2021, 14:11)

                rmos [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                e DOAR unul dintre studii. te opreste cineva sa le cauti si pe celelalte? sau stai, daca le gasesti, nu poti sa mai afirmi " nu stiu ce relevanta are statistic"! :))))) offffff .... si nu inteleg afirmatia "Asta inseamna ca au bagat in toti prima si a doua doza, fara niciun studiu, fara nicio problema." pai stai putin, cum puteau sa stie inainte sa faca studii? :))))
                iar legat de "Recapituland: imi ceri mie, un profan, sa am mai multa pricepere decat "oamenii de stiinta"?" nu-ti cer evident asta, ar fi imposibil. ti-as fi insa recunoscator daca nu ai mai infesta forumurile cu fake news-uri de genul "daca n-a murit de la COVID, e de presupus ca n-a murit nici de la vaccin pentru ca amandoua au acelasi efect, provoaca acelasi simptome si efecte".
                • 0 (4 voturi)    
                  Dumneata (Miercuri, 24 martie 2021, 20:05)

                  Luk [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                  Dumneata afirmi ca au vaccinat 345.000.000 (atatea vacinuri erau inoculate in martie a.c.) de oameni inainte sa apara un asemenea studiu si tot eu sunt prost si propag fake news? :))
                  Hai s-o lasam asa, dumneata ai dreptate si eu gresesc. Multumesc pentru link. Zic sa ne oprim aici inainte sa degenereze discutia. Nu-mi place tonul dumitale.
                  • 0 (0 voturi)    
                    eu nu (Joi, 25 martie 2021, 23:45)

                    rmos [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                    te-am facut in niciun fel! poti sa-mi arati unde te-am facut eu p...? e treaba ta cum te consideri! :)))) iti repet, ca vad ca nu intelegi: "ti-as fi insa recunoscator daca nu ai mai infesta forumurile cu fake news-uri de genul "daca n-a murit de la COVID, e de presupus ca n-a murit nici de la vaccin pentru ca amandoua au acelasi efect, provoaca acelasi simptome si efecte"."
                    este afirmatia "vaccinul si covid au acelasi efect, provoaca acelasi simptome si efecte" FAKE NEWS? ESTE! si inca unul foarte mare! intelegi acum?
          • +4 (4 voturi)    
            Sunt medic dar pun si faianta in timpul liber (Miercuri, 24 martie 2021, 0:15)

            Puiu Vladare [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Uite ce spune CDC.gov., (spune-mi daca trebuie sa-ti traduc, sa iau o pauza de la faianta):

            If I have already had COVID-19 and recovered, do I still need to get vaccinated with a COVID-19 vaccine?
            illustration of a COVID-19 vaccine vial
            Yes, you should be vaccinated regardless of whether you already had COVID-19. That’s because experts do not yet know how long you are protected from getting sick again after recovering from COVID-19. Even if you have already recovered from COVID-19, it is possible—although rare—that you could be infected with the virus that causes COVID-19 again. Learn more about why getting vaccinated is a safer way to build protection than getting infected.

            If you were treated for COVID-19 with monoclonal antibodies or convalescent plasma, you should wait 90 days before getting a COVID-19 vaccine. Talk to your doctor if you are unsure what treatments you received or if you have more questions about getting a COVID-19 vaccine.

            Experts are still learning more about how long vaccines protect against COVID-19 in real-world conditions. CDC will keep the public informed as new evidence becomes available.

            Inca n-am auzit ca cineva sa fie vaccinat daca nu doreste sa fie vaccinat. Cetateanul din Vaslui, corect si responsabil, s-a vaccinat desi fusese in prealabil infectat cu Covid! Nu l-a vaccinat nimeni impotriva vointei sale, l-au vaccinat pentru ca avea comorbiditati. Din pacate, a decedat datorita functiei renale precare, care a dus la hiperpotasemie, care a generat fibrilatia ventriculara, care a generat decesul. Briciul lui Occam, taticu'!

            A se considera situaţia omniprezentă a două teorii A şi B, unde A este versiunea cea mai simplă a teoriei, care se potriveşte cu datele, iar B este o versiune a lui A augmentată cu cu elemente adiţionale care nici nu îmbunătăţesc, nici nu dăunează problema. Principiul briciului lui Occam ne sfătuieşte să îndepărtăm elementele suplimentare din B, rămânând cu versiunea mai simplă A.
            • -2 (4 voturi)    
              Dupa peste un an de COVID (Miercuri, 24 martie 2021, 8:12)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

              Stiinta nu este in stare sa ne spuna daca esti imun au ba? In cazul asta cred ca ar fi mai bine ca cercetatorii sa iti faca competitie la faianta.
              • +3 (3 voturi)    
                Socrate... (Miercuri, 24 martie 2021, 11:54)

                Puiu Vladare [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                Stiu ca nu stiu nimic...asta e un paradox clasic si constituie esenta stiintei...spusele lui Socrate in filozofie se aplica foarte bine la aceasta situatie...

                Dar tu trebuie ca esti IT-st sau inginer...tie iti trebuie confirmari, 100%...ma duc la faianta, taticu'...

                Esti imun pana te omoara boala, pe care ai contactat-o din nou crezand ca esti imun...s-a intamplat, apar tulpini mai puternice, virusul se modifica...complicat...hai, o zi buna sa ai...
                • -1 (3 voturi)    
                  Vezi ca ti-am adus corelare mai sus. (Miercuri, 24 martie 2021, 12:50)

                  Lok [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

                  Adica corelarea intre vaccin si deces in cazul unuia cu probleme renale. E un subiect foarte interesant. Doresti sa agaugi ceva?
    • +1 (7 voturi)    
      mda (Marţi, 23 martie 2021, 11:30)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      de-aia nu se mai precizeaza etnia, de ceva vreme, in cazuri de infractiuni
    • +1 (7 voturi)    
      In comunism (Marţi, 23 martie 2021, 11:37)

      RazC [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Doar in comunism se mai “netezeau” stirile de ajungeau sa se dea ca la Radio Erevan.

      Are sens sa dea toate detaliile, se numeste jurnalism independent. Clar omul avea probleme si clar sunt studii insuficiente legate de vaccinari. Vaccinurile sunt sigure, dar poate pentru oameni care su trecut prin atatea, mai putin sa fie loviti de tren, nu sunt. Poate omul asta ar fi murit oricum intr-o luna si vaccinul la omorat in 2 zile sau poate cel mai probabil e doar o coincidenta si nu au nici o legatura.

      De aia institutiile statului trebuie sa faca lumina si jurnalistii sa raporteze ca sa aflam si noi si sa fie un pic de presiune sa se investigheze. Altfel, bagam totul sub pres si intram in noaptea mintii, ca in comunism.
    • -1 (5 voturi)    
      Bine, si ce era sa faca, (Marţi, 23 martie 2021, 12:04)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      sa nu se vaccineze, pai tocmai vaccinarea a fost cireasa de pe tort!
    • 0 (6 voturi)    
      Mah (Marţi, 23 martie 2021, 21:15)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Intreaba-te de ce trebuia imunizat un cetatean imun si lasa prostiile.
      Apara vaccinul de cei care-l ataca, daca ti-e asa de drag de el, dar spune-ne si noua: DE CE SA IMUNIZEZI UN IMUN?
      In limba ta: de ce sa irosesti un vaccin perfect pe un cetatean care n-are nevoie de el azi? Poate o sa aiba nevoie de vaccin anul viitor, poate peste doi ani, de ce sa-l arunci la cos acum?
      Unde scrie ca cel care s-a imunizat natural e mai putin imun decat cel vaccinat? Care studii, care stiinta?
      Sezi mumos si gandeste-te, te repezi ca fata mare...
  • +5 (21 voturi)    
    Libertatea presei este o iluzie (Marţi, 23 martie 2021, 9:51)

    Lok [utilizator]

    Care vaccin?
  • +13 (25 voturi)    
    Daca facuse COVID (Marţi, 23 martie 2021, 9:52)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Si avea anticorpi, la ce ii mai servea vaccinul cu doua doze?
  • +14 (18 voturi)    
    RIP (Marţi, 23 martie 2021, 9:55)

    marc.andre [utilizator]

    Dumnezeu sa-l ierte.
  • -2 (16 voturi)    
    Deci , ce l-a omorat? (Marţi, 23 martie 2021, 10:21)

    1anonim [utilizator]

    vaccinul sau dializa? Ca mai facuse si vaccin, ca mai facuse si dializa. Aaa, fibrilatie ventriculara! In titlu e legata moartea de rapel. In ultimul rand al articolului baietii aia specialisti in vinuri de la vaslui spun cauza decesului..
    • +8 (12 voturi)    
      Un test de anticorpi. (Marţi, 23 martie 2021, 10:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

      Nu i-a făcut nimeni. Nici nu se prea discută prin media despre testul de anticorpi cu toate că ,după un an de zile de pandemie, sunt multe persoane vindecate și testul de anticorpi poate spune multe și despre siguranța unor vaccinuri și despre posibilitate reapariției infecției cu COVID. Prin media sunt mult mediatizați niște gălăgioși tip Șoșooanca(și AUR) și nu sunt invitați oameni de specialitate care ar avea ce spune după un an de pandemie. Bine, să fie și moderatori care să știe ce să întrebe, sau să-i lase să expună când au concluzii logice la niște tratamente. Din păcate și mulți moderatori au preluat stilul Șoșoanca(AUR).
      • +4 (8 voturi)    
        Cine sa ii faca? (Marţi, 23 martie 2021, 11:10)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Era un pacient cronic, nu un pacient internat in spital. El trebuia sa isi faca testul de anticorpi si sa decida mai apoi daca se vaccineaza sau nu.
        • 0 (6 voturi)    
          Da, ca era specialist si stia el (Marţi, 23 martie 2021, 12:06)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          dupa testul cu anticorpi daca sa se vaccineze sau nu si mai ales cu ce vaccin!
      • -3 (7 voturi)    
        ... (Marţi, 23 martie 2021, 12:04)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        De unde stii ca nu a facut anticorpii? Eu stiu un cadru medical care facuse covid in vara, s-a testat in ianuarie si pentru ca avea putini anticorpi a decis sa faca vaccinul.
  • +6 (16 voturi)    
    e cam clar (Marţi, 23 martie 2021, 10:54)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    un vaccin e bun cata vreme decedatii din cauza lui sunt mai putini decat cei care nu mor. In mod normal si un om vaccinat daca moare din cauza lui vaccinul trebuie oprit. Dar nevoia de vaccinare e atat de mare incat numarul mortilor acceptat e destul de ridicat. Asa ca...
    • +1 (1 vot)    
      Pai? (Marţi, 23 martie 2021, 12:05)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Stii mataluta cati morti sunt de fapt din cauza acestor vaccinuri? Dar sa fie si cu surse credibile, nu ca asa a zis vecinul ieri la carciuma
  • +2 (14 voturi)    
    onest ar fi (Marţi, 23 martie 2021, 11:02)

    programatoru [utilizator]

    sa se spuna si ce vaccin, asa ar fi frumos

    e informatie secreta ? care companie a dat bani ca informatia sa ramana secreta? AZ sa nu se mai adauge inca un mort? Pfizer/Moderna sa nu-si pateze numle?

    Gheorghita tine secret informatia? A fost platit?
    • +6 (6 voturi)    
      nu e AZ (Marţi, 23 martie 2021, 11:34)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

      Nu e astra zeneca. Inca nimeni nu a facut rapelul la astra zeneca in Romania deoarece acesta se face la aproape 2 luni de la primaa doza
      Cel mai probabil e Pfizer
      • -2 (4 voturi)    
        Posibil. (Marţi, 23 martie 2021, 13:28)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

        Dar acuma ca o spui asa. Ce va fi la rapelul ce urmeaza?
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 23 martie 2021, 12:07)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

      Nu avea cum sa fie AZ, rapelul se face la 8 saptamani, in ianuarie era AZ. E pfizer.
    • +3 (3 voturi)    
      Încă nu se face rapel la AZ. (Marţi, 23 martie 2021, 12:55)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

      Încă nu se face rapel la AZ.
  • +4 (14 voturi)    
    intrebarea e (Marţi, 23 martie 2021, 11:11)

    Hans Metter [utilizator]

    cati au murit de covid si cati de vaccin?
    E destul de pragmatic, dar asta e realitatea. Beneficiile unui vaccin sau ale unui medicament depasesc riscurile si dezavantajele. E valabil inculusiv pt banalul paracetamol sau nurofen
    • +1 (11 voturi)    
      uite așa au murit și de covrig (Marţi, 23 martie 2021, 11:40)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      oameni bolnavi cu comorbidități, numa ăia au murit de covrig...amu văd că apostolii covrig deveniră ei pragmatici, numa la covrigi sînt empatici, la vaccin deveniră pragmatici cu riscuri și dezavantaje, bate la ochi...aliooo, băieții, sînteți șoșocii vaccinării
    • +6 (10 voturi)    
      Logica ta e naucitoare (Marţi, 23 martie 2021, 11:51)

      ready4war [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Sincer, logica ta e naucitoare. Inainte mesajul era:stati acasa sa nu va omorati bunicii si parintii, acum mesajul e: atata timp cat mor mai putini, ce conteaza daca mori cativa?
      Tu iti dai seama cat de gresit e sa gandesti asa?
      Nu sunt antivaccinist, nu ma intelege gresit, nu fac propaganda nimanui.
    • +1 (5 voturi)    
      Intrebarea este.. ii numara careva? (Marţi, 23 martie 2021, 13:06)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Sau sunt trecuti la moarte naturala?