UPDATE Diana Șoșoacă a fost amendată, după protestele anti-restricții din Capitală / Cîțu: Nu am o problemă cu protestele, dar să o facă respectând legea

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2021, 10:53 Actualitate | Esenţial


Diana Sosoaca la protest
Foto: Agerpres
Senatoarea Diana Șoșoacă, care a condus protestul anti-restricții de sâmbătă, din Capitală, a fost amendată, a declarat luni premierul Florin Cîțu. Surse oficiale au declarat pentru HotNews.ro că, în total, senatoarea a fost amendată cu 4.500 de lei.

Cîțu a spus că există și politicieni care instigă la nerespectarea legii, iar întrebat despre Diana Șoșoacă, cea care a condus protestul anti-mască din București, el a răspuns că aceasta a fost amendată.
  • "Acolo unde nu se respectă legea voi fi intransigent. Nimeni nu este mai presus de lege.
  • Din păcate, avem şi parlamentari, politicieni, care instigă la nerespectarea legii. Cred că aici este o problemă morală pentru aceşti oameni, sunt parlamentari, fac legi pentru România, dar nu respectă legislaţia în vigoare.
  • Nu am o problemă cu protestele (...), dar să o facă respectând legea. Să poarte mască, este tot ceea ce le cer”, a mai afirmat premierul.
Surse oficiale au declarat pentru HotNews.ro că, în total, senatoarea a fost amendată cu 4.500 de lei.


Jandarmeria a anunțat că au fost aplicate 30 de amenzi în valoare totală de 29.950 de lei atât organizatorilor, cât şi unora dintre participanţii la manifestaţii.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6665 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Aceasta Ileana Osanzeana a Romaniei (Luni, 22 martie 2021, 10:59)

    gogu70 [utilizator]

    rau am mai ajuns
    • -1 (5 voturi)    
      Dormiti linistit (Luni, 22 martie 2021, 14:43)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Domnule, nu va degradati degeaba comentand frumusetea exterioara a Senatoarei, care este tipic romaneasca.

      Si dormiti linistit, Senatoarea si partidul AUR, sunt Opozitie Controlata.
  • +6 (8 voturi)    
    Prevad viitorul (Luni, 22 martie 2021, 11:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cam ce a facut PSD cu masurile anti-justitie vor face AUR cu masuri anti-sanatate/anti-igiena.

    O sa ajungem un popor care va muri de la cele mai simple bacterii ca nu ne vom spala pe maini, ca in Evul Mediu, in ritmul asta...
  • +2 (4 voturi)    
    Dar nu are IMUNITATE? (Luni, 22 martie 2021, 11:30)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Cumpoate fi amendata o Senatoare?!
  • +3 (3 voturi)    
    huh (Luni, 22 martie 2021, 12:07)

    transpenibilus [utilizator]

    Soooooooosoaaaaaaaacaaaaaaaaa !!!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Umblati cu şoşoaca! (Luni, 22 martie 2021, 12:19)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Instigatoarea nu plateste nimic!
    Niciun instigator din sfera politica nu a plătit vreo amenda!
    Vreodată!
  • -6 (8 voturi)    
    Domnule PM! (Luni, 22 martie 2021, 12:33)

    Zache58 [utilizator]

    Trebuia sa fi intransigent si la respectarea legii pensiilor,lege aflata in vigoare.Pe tine cine te-a insitigat la nerespectarea acestei legi?Cine te-a instigat sa demiti singurul detinut politic anticomunist din guvern?De frica protestelor anticovid ai scos politia si jandarmeria in toate orasele importante din Romania,preventiv.Nici Ceausescu nu a facut asta in 1989.
  • +4 (8 voturi)    
    Neclarități (Luni, 22 martie 2021, 13:00)

    Dogul [utilizator]

    Când eu, angajat al unei companii, protestez și invoc faptul că sunt angajat al acelei companii, scot în față statutul meu din acea companie, sufăr consecințe, pentru că pot aduce daune companiei angajatoare. Dar vad ca la stat nu se întâmpla așa. Șoșoacă nu aduce prejudicii , macar de imagine, instituției la care lucreaza, adică Parlamentului?
    • -1 (5 voturi)    
      Iesiti din confuzie (Luni, 22 martie 2021, 14:38)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Senatorul lucreaza pentru alegatorii sai si sustine si respecta Constitutia tarii sale.

      Desigur asta in mod ideal ...

      Ce spuneti dumneavoastra este descrierea unei organizatii feudale, nicidecum o democratie.
  • +4 (8 voturi)    
    Sosoaca (Luni, 22 martie 2021, 13:13)

    Martinezu [utilizator]

    Ar fi cazul sa se potoleasca. Conform legii,dupa cele 3 amenzi consecutive urmeaza sa i se aplice sarma pe rat. Mai pe romaneste sarma in nas, da' nu se cade sa vorbim urat de dansa.
    • -5 (5 voturi)    
      a fi (Luni, 22 martie 2021, 14:41)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      cazull sa inveti Constitutia si Legislatia, sau traiesi in padure ?
  • +5 (7 voturi)    
    Oare nu se poate găsi un loc de odihnă (Luni, 22 martie 2021, 13:40)

    Rescator [utilizator]

    la Săpoca pentru*ilustra* doamnă,sau pe la o
    Mânăstire din custodia lui Teo de la Constanța!?
    • +4 (6 voturi)    
      nu (Luni, 22 martie 2021, 14:30)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      nu, ca poate dezechilibra bugetul alimentar al institutiei.
  • -1 (3 voturi)    
    Ziarist pe interes... (Luni, 22 martie 2021, 14:21)

    Orbu_Braila [utilizator]

    Mai exact, au facut bani de masti pentru urmatorul carnaval!
  • 0 (2 voturi)    
    iti vine ... (Luni, 22 martie 2021, 15:53)

    asada [utilizator]

    ....sa vomiti nu alta !!! Senatoarea in sus ,senatoarea in jos ,de nu mai poti sa o scoti de mareata scula,aleasa golanimii !! Nu ii mai faceti atata propaganda panaramei si comportamentului ei golanesc !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    de ce (Luni, 22 martie 2021, 17:09)

    EdyT [utilizator]

    Dar de ce doar unii trebuie sa respecte legea? Nu ar putea exemplul dlui Ciolacu - https://www.hotnews.ro/stiri-politic-24680733-ciolacu-noaptea-inviere-merg-biserica-indiferent-situatie-voi-plati-amenda-imi-voi-asuma-fapta.htm. Poate are bani si isi permite sa plateasca amenda si isi asuma fapta...