UPDATE Ministrul de Interne vrea suspendarea activității agenților economici care nu respectă măsurile anti-pandemie: Dacă nu se întâmplă în Parlament, venim cu o ordonanță

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2021, 9:18 Actualitate | Esenţial


Centrul Vechi al Bucurestiului
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Ministrul de Interne, Lucian Bode, cere modificarea legii astfel încât agenții economici care nu respectă măsurile de protecție sanitară în contextul epidemiei de COVID să aibă suspendată activitatea. El a precizat că vrea modificarea legii de urgență în Parlament, iar dacă acest lucru nu este posibil rapid, se va da o ordonanță de urgență.

"Voi solicita în ședința conducerii PNL, să se discute în colitie în această săptămână proiectul de lege care modifică OUG care reglementează regimul sancțiunilor. (...) După 1, 2, 3 sancțiuni, instituțiile statului să poată suspenda activitatea agentului economic care nu respecta măsurile de protectie sanitară”, a spus luni Bode, la Digi 24, precizând că suspendarea să fie pentru două săptămâni.

El a arătat că legea trebuie să fie foarte clară, să existe o prevedere prin care activitatea să fie suspendată pentru două săptămâni, iar dacă nu se ţine cont de această măsură, se poate vorbi de o infracţiune. "Intenţionăm să venim cu o ordonanţă de urgenţă în acest sens", a mai spus Bode.

Ministrul a adaugat că, dacă Parlamentul nu modifică legea, se va da o ordonanță de urgență. "Am avut o discuție cu prim-ministrul Florin Cîțu si intenționam să venim cu o OUG”, a spus el.

Ulterior, Bode a spus că în ședința conducerii PNL i-a cerut Ludovic Orban să discute în coaliţia de guvernare posibilitatea de a fi aduse modificări Legii 55/2020, astfel încât să poată fi suspendată activitatea agenţilor economici care nu respectă normele sanitare.

Potrivit acestuia, actul normativ trebuie să stabilească în ce condiţii se poate ajunge la sigilarea respectivei locaţii şi ce riscă cei care nu respectă prevederile legale.

”Contravaloarea amenzilor aplicate în 20 martie este de 1,6 miliarde de lei. Cu toate acestea, o amendă de 1.000 de lei într-un club de fiţe în Bucureşti nu rezolvă problema. Guvernul trebuie să arate determinare, trebue să vină cu măsuri foarte ferme pentru că nu este normal ca marea majoritate a populaţiei, care respectă aceste măsuri, să constate că anumiţi cetăţeni (...) nu respectă normele de protecţie santară”, a mai spus Lucian Bode.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2397 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Deci, ministrul de interne amenință Parlamentul! (Luni, 22 martie 2021, 9:24)

    CezarN [utilizator]

    Parlament in care guvernul are majoritate.
    Sa radem cu Bode! :)
    • -9 (13 voturi)    
      S-a trezit Bode (Luni, 22 martie 2021, 10:34)

      Zbor [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Prin OUG sa lasati pe Sosoaca and.compania de inteligenti sa faca cand ii taie capul manifestatii anticovid,ca oricum acum abia dati cateva amenzi in loc sa-i luati pe sus in bastoane si tunuri de apa ca pe cei pisati in 10 august,ca a facut Dragnea si Carmen Dan ceva pe autorizatia de organizare a manifestatiei.
      BODE TREZESTE-TE.
  • +4 (16 voturi)    
    unde se infecteaza lumea? (Luni, 22 martie 2021, 9:25)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Pana nu aflam unde se infecteaza lumea tot bajbaim. In Centru Vechi terasele alea acoperite au mese una langa alta unii au inchis unii au deschis deci legea e facultativa. Si nu numai in Centru Vechi. In metrou ar trebui ca paznicii sa fie primii imbolnaviti ca ei stau toata ziua in metrou. Cati s-au infectat? In moluri lumea se misca e spatiu deschis e destul curent. Dar in magazinele mici? Unde se baga in tine la coada ca oile de parca ar putea sa ia inainte. In trenuri? Ar trebui facut o lista cu procente. Ca vad ca manelistii si Sosoaca nu s-au infectat desi n-au masca o tin in aglomeratii si petreceri etc. Sa nu mai bem de la chiuveta? Sa nu mai mergem cu liftul?
    • +1 (7 voturi)    
      Raspunsul corect (Luni, 22 martie 2021, 11:05)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Raspunsul corect este ca dupa un an de pandemie e prea devreme sa stim unde se infecteaza lumea [sic]! Un raspuns posibil este: in gura, in nas si in ochi.

      Acum problema e ca daca autoritatile ar incerca sa afle unde se infecteaza si cum oamenii, atunci ar trebui sa inchida posibilitatile respective ceea ce ar putea duce (Doamne fereste!) la terminarea pandemiei. Or scopul este sa continue sine die pandemia. Iar pentru asta e nevoie de un numar relativ constant de infectari, nici prea multe, nici prea putine. De un numar de morti, nu prea mare dar nici prea mic. Suplimentar se vor introduce variante (de exemplu britanica) si valuri (de exemplu valul 3), important fiind, dupa cum unii dintre noi au citit in 1984 al lui Orwell ca natiunea (de fapt toate natiunile) sa fie in permanenta intr-un "razboi". Razboiul existand ca amenintare permanenta oamenii nu mai vad ca sunt saraci, nu mai vad masurile dictatoriale, accepta orice.

      Nu crezi ce scriu eu aici? Poate pentru ca tie ti-au spus guvernantii conditiile exacte in care se considera ca pandemia s-a incheiat.
      • +2 (2 voturi)    
        Amin, frate! (Luni, 22 martie 2021, 17:44)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Ti-am dat Câțu plusuri am putut!
  • +5 (13 voturi)    
    pai da (Luni, 22 martie 2021, 9:27)

    Point [utilizator]

    cascheta gandeste putin si da cu pulanul din dotare!
    sa te fereasca dumnezeu de militianul cu putina putere...
  • +7 (13 voturi)    
    Include si firmele PNL? (Luni, 22 martie 2021, 9:39)

    emil bobu [utilizator]

    Sau alea sunt "esentiale"?
  • +6 (12 voturi)    
    normal (Luni, 22 martie 2021, 9:56)

    licasamadau [utilizator]

    Ca de-aia e Parlament, ca sa fie fentat
  • +5 (11 voturi)    
    interesant cum se raporteaza (Luni, 22 martie 2021, 10:31)

    mmmircea [utilizator]

    la parlament, nea bode il percepe precum o anexa a executivului. Greu cu ministri ca aldi bode si campeanu in 2021.
    • -3 (5 voturi)    
      interesant (Luni, 22 martie 2021, 12:38)

      Dan79 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Domnii acestia traiesc intr o lume paralela.
      Totdeauna au lucrat la stat, nu au dat niciodata salarii pe 15 si pe 30. Nu au produs nicioadata nimic decat hartii inutile pe bancheta din spate. Oare vom scapa vreodata de vorbaria asta in care fac dovada ca nu inteleg ca daca nu produci nimic nu poti trai??!!
  • -1 (1 vot)    
    corect (Luni, 22 martie 2021, 20:34)

    kostake [utilizator]

    Daca s-ar face un referendum cu ce a propus ministrul de interne, pot paria ca 80% ar fi de acord cu asta. Toti plavanii care se pling pe aici sunt fie romani verzi si ortodocsi, deci minariti de prietenii din est, fie crismari care baga in fata mereu sloganul ca ei dau de munca la oameni :aiurea, salariul este mic, bacsisul sa traiasca, si asta nu e meritul crismarului.