Maia Morgenstern acuză că a fost apelată cu un cuvânt antisemit la o reuniune a șefilor de instituții de cultură: „Hai s-o facem așa, jid…”

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2021, 10:24 Actualitate | Esenţial


Maia Morgenstern
Foto: Hotnews
Actrița Maia Morgenstein spune că este traumatizată după ce, la o ședință a directorilor de teatre, unul dintre aceștia i s-a adresat cu un apelativ antisemit. Morgenstern scrie, pe Facebook, că cel care a folosit cuvântul i-a replicat relaxat, să nu se supere, pentru că l-a rostit ”în glumă”.

”Nu. Nu accept! E grav. E urât. Sunt rănită”, spune Maia Morgenstern, directoarea Teatrului Evreiesc de Stat.

Postarea Maiei Morgenstein:

”Sunt felul de om care reacționează post traumatic. Ce-o mai fi însemnând și asta. Ce vreau să spun este că paralizez în momentul șocului. O fi bine, o fi rău... cine mai știe?

Concret, am fost invitată oficial la o întrunire pentru directori de teatre și instituții publice de cultură, sub genericul „Vocea teatrului licean bucureștean”. Lucru mare, oficiali. Chestiuni importante la ordinea zilei.

Ajung cu câteva minute mai devreme. Directori, consilieri, reprezentanți: autoritățile. Pășesc zâmbitoare către colegii mai mari, să-i salut, să le dau binețe.

Și iată ce-mi aud urechile: 'Hai s-o facem așa, jid…' - ooops, eu n-am voie să scriu cuvântul acela (că-mi șterge FaceBook postarea), este permisă doar pronunțarea...

Am încremenit. Ce-ați spus? Răspunsul a venit promt, relaxat: 'Hai, nu te mai supăra. Am spus așa în glumă...' Nu, nu pot să nu mă supăr! Nu când îl pronunță oameni de cultură. Nu când este pronunțat într-un cadru oficial. Și nimeni n-a părut deranjat.

În afară de mine, căci am ajuns, normal, să mă simt eu deplasată că m-a lovit o scîrbă fără margini. Nu. Nu accept! E grav. E urât. Sunt rănită. Tremur.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17822 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Care cultura Maia? (Vineri, 19 martie 2021, 10:34)

    gogu70 [utilizator]

    NIste politruci imbuibati care-l au in gura tot timpul pe "sa ne dea si noua, sa manace si gura noastra ceva"
    • -8 (24 voturi)    
      Oy vey (Vineri, 19 martie 2021, 12:45)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Cultura ofensei loveste din plin. Si eu sunt profund ofensat de cenzura care o doreste.
  • +3 (23 voturi)    
    reincepe... (Vineri, 19 martie 2021, 10:40)

    demaGOGU [utilizator]

    ...perioadelle inter-beiice si/sau inter-pandemice (gurile rele spun ca sars-cov a fost doua repriza I a unei perioade mai lungi de turbulente virale) sunt propice ptr reaparitia institutiei tapului ispasitor.
    • 0 (12 voturi)    
      Sa nu sarim la gatul tapului. (Vineri, 19 martie 2021, 15:28)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ca au mai fost un caz in care se zicea ca un fotograf ar fi profanat o sinagoga in Romania. Ca apoi sa vedem ca numele fotografului era cat de evreiesc posibil prin meleagurile noastre.
      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23461020-pictorial-erotic-realizat-ruinele-sinagogii-din-constanta-liderul-local-comunitatii-evreiesti-suntem-indignati-intrat-fraudulos.htm
  • +12 (22 voturi)    
    un mitocan de cultura (Vineri, 19 martie 2021, 10:46)

    bobo2 [utilizator]

    dar cinre-o fi?
  • +19 (33 voturi)    
    România anului 2021 (Vineri, 19 martie 2021, 10:49)

    Dogul [utilizator]

    Mulți iau în derâdere toate aceste chestii, care par minore, în opinia multora. Dar nu-s deloc minore, dacă analizăm în profunzime care-s rădăcinuile acestor exprimări mizerabile. Iar când astfel de apelative ies din gurițele unor oameni de cultură... vai de nația noastră, căreia-i place să se mintă că-i printre cele mai primitoare și bune din lume.
  • +19 (31 voturi)    
    trist (Vineri, 19 martie 2021, 10:54)

    alt.cineva [utilizator]

    Si sunt unii care cred ca romanii sunt cei mai toleranti si primitori oameni de pe planeta.
    Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce trec oamenii ce nu intra in tiparele "traditionale" romanesti.
    Si in epoca nazista, problema cea mai mare a fost ca erau tolerati de oameni ce ziceau ca ii bine si asa, care au fost procentual foarte mare. Daca ei se impotriveau, poate aveam alta istorie.
    • +11 (19 voturi)    
      Aici e vorba de un mitocan in primul rand, (Vineri, 19 martie 2021, 12:09)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

      va rog nu generalizati.
      Scursori din astea gasesti peste toti, daca cauti!
  • +16 (20 voturi)    
    hm (Vineri, 19 martie 2021, 10:54)

    Xorciser [utilizator]

    Daca este directa, adica "j...nco" atunci chiar este o problema majora.

    Problema mai putin majora e daca a zis "j...este". Atunci ar fi jumatate de problema, desi nici asa nu e chiar placut sa auzi.

    Ciudata exprimare oricum. Mai ales ca e intr-un mediu in care se presupune ca lumea stie ce vorbeste, nu poate spune ca nu intelege sensul cuvintelor folosite.
    • +11 (19 voturi)    
      Eu am inteles... (Vineri, 19 martie 2021, 12:39)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Toata stima pentru marea actrita, dar cred ca se exagereaza!Domnul in cauza a folosit o expresie intrata in uzanta limbii, fara conotatie antisemita:daca spunea "hai s-o facem evreieste" s-ar mai fi simtita ranita?Exista de asemenea expresii ca: s-o facem romaneste,s-o facem nemteste,tiganeste etc. fara conotatii rasiste.Eu prezint scuze doamnei Morgenstern daca s-a simtit ofensata si o asigur de tot respectul pentru etnia domniei sale.
      • -2 (14 voturi)    
        N-ai inteles (Vineri, 19 martie 2021, 13:30)

        middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

        A fost o formula de adresare directa "hai sa o facem asa, jidanco" e ca și când spui " hai asa tigane"
      • 0 (0 voturi)    
        Pe tiparul (Sâmbătă, 20 martie 2021, 20:13)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

        Da ce am facut? Am bagat conserva in buzunar dar urma sa o platesc la casa.

        Unele lucruri nu sunt permise, au conotatii puternice. Si cel mai frumos cuvant daca in timp ajunge sa reprezinte altceva, nu ar mai trebui folosit. Nu este o scuza.
  • -10 (34 voturi)    
    Tremuratul e de la vârsta stai liniștita (Vineri, 19 martie 2021, 11:13)

    JoshuaTree [utilizator]

    Jidan este un cuvânt in limba romană, da are Conotații peiorative... dar asta este limba romană pe care o vorbește și delicata Maia. Tot respectul pentru activitate, contribuția ei la cultura romană și tot. Dar hai sa nu aberam,

    https://dexonline.ro/definitie/jidan
    • +4 (8 voturi)    
      nu e chiar asa (Vineri, 19 martie 2021, 14:27)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      jidan este un termen injurios la adresa evreilor.
      conform dex-ului, deci nu prea abereaza.
      • +4 (10 voturi)    
        Bati campii (Vineri, 19 martie 2021, 15:02)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        De fapt, cuvântul „jidani“ este adaptarea în limba română a cuvântului „Jüden“, care a fost preluat din celelalte limbi cu pronunţie fonetică a scrierii din ţările Europei Centrale şi de Est – din Polonia, Cehoslovacia, Ungaria, Rusia etc. – de unde au venit jidanii în Ţările Române: Moldova, Transilvania şi Muntenia.
        Diferenţierea dintre „evreu“ [3] şi „jidan“ se face şi lingvistic, la fel ca în limba română, inclusiv în alte limbi: în limba franceză, „evreu“ = „hébreu“, unde sunetul „v“ a devenit „b“, de unde şi „limba ebraică“, pentru „limba evreiască“, dar „jidan“ = „juif“; în limba spaniolă, „evreu“ = „hebreo“, dar „jidan“ = „judio“; în limba rusă, „evreu“ = „yevrey“, dar „jidan“ = „jid“, sufixat cu -ov (jidov, preluat şi în limba română!); în limba italiană, „evreu“ = „ebreo“; în limba engleză, „jidan“ = „jew“; în limba germană, „jidan“ = „Jüde“; etc. Aşadar, în limbile engleză şi germană, pentru „evreu“ nici nu există, în uzul curent, varianta biblică şi europeană „evreu“, „hébreu“/hebrew, ci doar „jidan“ = jew, Jüde
        • +2 (6 voturi)    
          Jidan si jidov sunt doua cuvinte diferite (Vineri, 19 martie 2021, 16:46)

          Denulu [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

          Unul e jignitor, altul e numai invechit.

          Radacina din care vin conteaza pentru istorici si pentru etimologi. Pentru ceilalti conteaza felul in care e folosit cuvantul in mod curent, si jidan e folosit in mod peiorativ.
          • +2 (8 voturi)    
            jidan (Vineri, 19 martie 2021, 18:12)

            savatuf [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

            ca si cuvant, expresie a fost consemnat ca atare şi în Dicţionarul lui Lazăr Şăineanu, care era jidan şi care nu se ruşina de acest cuvânt.
            Nu va mai dati americani ca nu va prinde.
  • +8 (20 voturi)    
    un refulat nefericit (Vineri, 19 martie 2021, 11:21)

    revo [utilizator]

    si invidios. A vrut sa va raneasca si nu a gasit altceva.
  • +17 (41 voturi)    
    Vaiii (Vineri, 19 martie 2021, 11:24)

    Costi888 [utilizator]

    E o expresie populara.. hai sa o facem romaneste (stim noi), o faci tiganeste (adica low quality) sau o faci jidaneste (pe bani putini).
    De abia am scapat de arbitrul cu “ala negru” si avem alt subiect de can can acum.
    • -3 (7 voturi)    
      Sincer daca nu postai nu era clar ce a spus (Vineri, 19 martie 2021, 13:32)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      ala acuzat de antisemitism. Dar asa e mai clar si sincer daca nu ii este adresata de unde pretentia ofensei?
      Plus ca as astepta si altii sa coroboreze acuzatia.
    • +2 (2 voturi)    
      dexonline zice "pe dos", nu "pe bani putini" (Vineri, 19 martie 2021, 16:53)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      https://dexonline.ro/definitie/jid%C4%83ne%C8%99te

      Daca tu ai inteles ceva si dictionarul din 1939 zice altceva, de ce e asa de greu de acceptat ca limba se schimba si ce era ok in 1939 nu mai e ok in 2021?
  • +19 (27 voturi)    
    Asta arata ca omul e prost (Vineri, 19 martie 2021, 11:27)

    doz2018 [utilizator]

    Nu stiu ce teatru reprezinta dar e prost. Inainte prostii astia se gaseau mai pe la periferie gen imgb, semanatoarea, etc
    Acum, in zilele noastre, nciun domeniu nu a ratat prostia inclusiv cultura de fapt asa zisa cultura. Niciun domeniu nu mai face exceptie. E logic pe undeva intrucat acesta e omul recent (Patapievici il caracterizeaza cel mai bine). Prost, inimaginabil de prost, fudul, vanitos, mitocan, mincinos, ranchiunos s.a.
  • +8 (14 voturi)    
    "Oamenii de stiinta (Vineri, 19 martie 2021, 12:44)

    John M. [utilizator]

    au ajuns la concluzia ca este mult mai usor sa creezi inteligenta artificiala in loc sa indrepti prostia traditionala".
    Doamna Maia, dobitocii nu dispar; ei doar ocupa functii din ce in ce mai inalte. Evitati-i si castigati.
    We love your talent, nonetheless...
  • +10 (16 voturi)    
    pentru mine (Vineri, 19 martie 2021, 15:15)

    vazator [utilizator]

    asta intra tot in categoria "ala negru" ! Exacerbarea sensibilitatii apare si in reclama de testare la covid la o anume firma! Au bon entendeur salut !.....
  • +2 (8 voturi)    
    acuma (Sâmbătă, 20 martie 2021, 0:14)

    andrei1245 [utilizator]

    sa ma ierte dna maia, dar de bine de rau romaneste sau jidaneste a mancat o paine alba pe meleagurile astea. stie ea prea bine cum sunt romanii si sunt sigur ca a mai scapat si ea cate o injuratura o jignire. asta e privilegiul si placerea de a fi roman. mai injuri mai jignesti dar nu urasti de moarte ca alte popoare.