Sentință inedită a instanței: Un ieșean care a ucis un consătean are interzis 3 ani în baruri sau în magazine care vând alcool

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2021, 9:42 Actualitate | Esenţial


Instanta de judecata
Foto: pixabay.com
Un bărbat de 60 de ani va petrece cinci ani în închisoare după ce şi-a ucis cu parul un prieten. Pedeapsa minimă pentru omor este de 10 ani de închisoare, dar magistraţii Tribunalului Iași spun că au luat în calcul toate circumstanţele atenuante aplicabile în acest caz, de la modul în care au decurs evenimentele, până la comportamentul victimei şi vârsta agresorului. Magistrații au mai decis ca bărbatul să aibă interzis, timp de 3 ani, în baruri sau în magazine care vând alcool, scrie Ziarul de Iași.

Crima a avut loc în seara zilei de 11 august a anului trecut.

Dănuţ Gabură locuia în satul Mogoşeşti, împreună cu concubina sa, ambii fiind cunoscuţi drept consumatori de băuturi alcoolice. În ziua respectivă, el lucrase la un consătean pe care îl ajutase la cosit, şi consumase 2 litri de bere. Întors acasă, bărbatul și-a văzut un amic trecând prin grădina lui. S-a îndreptat spre el, întrebându-l ce caută, iar acesta nu i-a răspuns și l-a lovit cu o piatră pe care o ţinea în mână. Gabură a luat prăjina cu care sprijinea sârma pentru rufele puse la uscat şi l-a lovit în cap pe prietenul său. Acesta a căzut, iar Gabură a continuat să-l lovească. Într-un târziu s-a oprit şi şi-a întrebat prietenul dacă l-a lovit tare. Cum acesta nu răspundea, s-a dus în casă şi a sunat la ambulanţă. Aceasta a venit în scurt timp, dar medicii nu au mai putut să îl salveze, scrie Ziarul de Iași.

În faţa anchetatorilor, Gabură şi-a recunoscut faptele, regretându-le.

În analiza cazului, judecătorii au reţinut că agresorul era un fost tinichigiu, cunoscut în general ca o persoană liniştită şi respectuoasă. Magistraţii au pus omorul pe seama faptului că Gabură a fost provocat, el fiind cel atacat de victimă, care intrase în curtea sa seara târziu.

Circumstanţele luate în calcul au dus la o pedeapsă apropiată de minimul special permis de Codul Penal. În plus, lui Gabură i s-a interzis ca timp de trei ani după eliberare să mai intre în baruri sau în alte spaţii comerciale în care se consumă alcool.

Totodată, judecătorii au redus mult din cuantumul daunelor civile cerute de familia victimei, apreciat ca fiind „vădit exagerat”. Mama, fratele şi surorile victimei ceruseră în total 200.000 lei ca despăgubiri, dar magistraţii au considerat că 20.500 de lei sunt suficienţi. Sentinţa a fost atacată la Curtea de Apel de rudele victimei, instanţa urmând să se pronunţe pe 1 aprilie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2249 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    ! (Vineri, 19 martie 2021, 9:50)

    tudorr [utilizator]

    Pfai ce gluma de pedeapsa, judecatorii merita aceeasi soarta ca cel decedat! CINCI ani pentru omor? Pai jegul ala scapa dupa 1/3 din pedeapsa deci in 2 ani e liber! Si daca fura o gaina tot aceeasi pedeapsa o primea!
    • +1 (3 voturi)    
      !!! (Vineri, 19 martie 2021, 10:06)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Pai sa recapitulam: te trezesti seara cu unul la tine in gradina. Il intrebi ce cauta acolo, nu-ti raspunde si te pocneste cu un cataroi in cap.

      Intr-o tara normala (Texas, de exemplu) dupa ce-l umpleai de plumb mai primeai si o medalie pentru spirit civic.
    • +1 (3 voturi)    
      Cu ultima afirmatie ai perfecta dreptate! (Vineri, 19 martie 2021, 10:13)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      In urma cu 20 de ani, Evenimentul Zilei prezenta cazuri concrete de mari escorci ce au delapidat sute de milioane ce scapa extrem de ieftin, in vreme ce unii condamnati pentru "gainarii" (la propriu, au furat doi curcni si trei gaini) fac 2-3 ani de psucarie cu executare..

      Da, concluzia ar fi ca "prima oara nu se pune", ai voie sa omoricu parul un om si scapi usor, daca este primul asasinat.

      Ce sa ne mai miram, a fost TOTUSI condamnat la 5 ani, in vreme ce nici Huidu, nici Mario si nici pedeserista cu metrzan ce lcureaza la Vodafone nu au primit nicio pedeapsa pt uciderea din culpa a mai multor persoane ...
    • +1 (3 voturi)    
      a ajuns eftin de tot o viata in Rromania ... (Vineri, 19 martie 2021, 10:13)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      a ajuns eftin de tot o viata in Rromania ... multumim din inima pentru asta urmatorilor: PSD, Ciolacu, Dragnea, Ciordache, Nicolicea, SexuluanalSerbannicolae, Stanoiu Rodica, Iliescu, Roman lista e foarte lunga se stie ca agentii GRU din Rromania sunt cata frunza si iarba ....
    • +1 (3 voturi)    
      Interzis in baruri (Vineri, 19 martie 2021, 10:15)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Dar e ok daca bea acasa, se imbata, merge pe strada, devine violent si omoara pe cineva. Nu a incalcat interdictia...

      Doamne ce logica au magistratii aia... e ok, pensia nu tine cont de competenta sau ce (nu) are in creier.
    • 0 (2 voturi)    
      nea tudore (Vineri, 19 martie 2021, 11:19)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      mata stii ce-i aia proprietate privata?
      sau stai la stat cu chirie ieftina?
      te-am prins la furat,te ard la capatana inainte sa ma arzi tu,imi apar proprietatea ,familia si copiii.
      redactia se opareste ca-i nevoita,mata de ce oare?
      • +1 (1 vot)    
        ! (Vineri, 19 martie 2021, 13:57)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Nu stiu despre ce vorbesti acolo, eu citesc doar despre un omor cu sange rece, facut la betie, nimic despre furt si alte aberatii! Esti viteaz pana la proba contrarie!
  • +1 (1 vot)    
    Cum se verifică respectarea interdicției? (Vineri, 19 martie 2021, 10:00)

    BEDE [utilizator]

    Cum se poate verifica faptul că ucigașul nu intră în vreun restaurant sau bar? Doar nimănui nu i se cere să prezinte vreun fel de permis când intră într-un bar sau un restaurant...
    Chiar că ar trebui rejudecat acest caz. Măcar să fie o sancțiune aplicabilă, sau o restricție care să se poată verifica faptul că nu a fost încălcată.
  • +2 (4 voturi)    
    Ce ma interdictie 3 ani de la baut? (Vineri, 19 martie 2021, 11:34)

    feroviarul123 [utilizator]

    Pai mai bine il împuscați! Moldovean sa nu bea? Vreau sa vad si eu asta!
    • +1 (1 vot)    
      ! (Vineri, 19 martie 2021, 14:02)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Bosulica, vezi ca in topul betivanilor e Oltenia, nu Moldova!