Reacțiile adverse ca procent din cei vaccinați în ultimele 24 de ore: 2,19% - AstraZeneca, 0,22%-Moderna, 0,17%- Pfizer

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2021, 18:07 Actualitate | Esenţial


Vaccinare
Foto: Comitetul de coordonare vaccinare Covid
Puțin peste ​230 de reacții adverse au fost raportate la vaccinurile făcute în ultimele 24 de ore, potrivit datelor furnizate miercuri de autorități. Dintre acestea, cele mai multe revin celor vaccinați cu AstraZeneca (144 de cazuri de reacții adverse raportate, sau 2,19% din totalul vaccinurilor efectuate cu AstraZeneca), urmat de reacțiile adverse la Moderna (22 ca număr, sau 0,22 ca procent din cei vaccinați cu acest vaccin în ultimele 24 de ore) și de 68 de cazuri de reacții adverse la Pfizer (0,17% din cei vaccinați cu acest ser). Trebuie spus că aceste cifre depind în mod esențial de numărul celor care raportează efectele adverse (nu toți sună pentru a anunța că au suferit asemenea ”side effects” și nu toți care raportează că au avut dureri de cap de pildă pot demonstra că acestea au apărut ca urmare a vaccinului).

Detalii, mai jos:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13806 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    VarzaZeneca... (Miercuri, 17 martie 2021, 18:28)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...doar profit, fite, arogante, parc auto exclusiv hibrid, sediu in cel mai scump mp din Bucuresti.
  • -2 (18 voturi)    
    Deci procent mai mare decat cel de forme grave (Miercuri, 17 martie 2021, 18:33)

    Miky60 [utilizator]

    .*.

    Sustin vaccinul! M-am vaccinat, chiar cu Astra Zaneca cu prima doza, astept rapelul si sustin vaccinul!

    Dar, din ce procente arata, este mai probabil sa ai efecte secundare de la vaccin decat sa faci forma grava de coronavirus.

    Formele grave sunt la 0.05% din cazuri (susa: oms si worldometers), in timp ce efectele secundare (raportate) sunt peste 0.17% din cazuri.

    Deci mai mare daraua decat ocaua.

    Dar, sustin vaccinarea! Si eu m-am vaccinat!

    .*.
    • +6 (10 voturi)    
      matematica (Miercuri, 17 martie 2021, 19:11)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      formele grave sunt la 0.5%, nu 0.05%.
    • +4 (6 voturi)    
      aparent (Miercuri, 17 martie 2021, 19:24)

      last_moromete [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu se poate pune semnul egal între formele grave de Covid și reacția adversă la vaccin, care într-o proporție covârșitoare înseamnă febră, durere locală, dureri de cap. Relevante sunt decesele, extrem de puține în urma vaccinării (să presupunem că toate decesele post-vaccinare sunt cauzate de vaccin, deși nu e obligatoriu) și mult mai frecvente în cazul formelor grave de Covid.
      • -1 (3 voturi)    
        Totuși, de observat o chestie... (Joi, 18 martie 2021, 6:28)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui last_moromete

        La Astra-Zeneca un pic peste 2% reacții adverse, iar la decese de COVID aproape 3% din cei testați pozitiv... Nu cumva cei care nevaccinați ar deceda ajung să aibă reacții adverse semnificative la vacin?
        Apoi, un alt aspect este eficiența redusă, estimată la cam 60%... Adică se poate să te vaccinezi cam degeaba cu Astra-Zeneca.
        • 0 (0 voturi)    
          nu chiar (Joi, 18 martie 2021, 20:55)

          last_moromete [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Repet, majoritatea covârșitoare a reacțiilor adverse nu sunt semnificative, ci banale (febră, durere locală, durere de cap). Cele semnificative sunt 0,... %.
          Procentul de 60% este al celor care nu se mai îmbolnăvesc deloc după vaccinare. Procentul celor care fie nu se îmbolnăvesc, fie nu mai fac forme grave sare însă de 90%. În plus, vaccinul de la Astra Zeneca este clasic, bazat pe virus atenuat, ceea ce îl face susceptibil să fie mai eficient împotriva tulpinilor noi decât vaccinurile Pfizer și Moderna, mai eficiente acum, dar mai "țintite".
  • +3 (7 voturi)    
    De aia specialii cu Pfizer, poolimea cu Astra (Miercuri, 17 martie 2021, 18:49)

    CezarN [utilizator]

    Si nu doar specialii:
    https://www.libertatea.ro/stiri/general-dorinel-duican-rezerva-vaccin-fiu-centru-special-3455958
  • +3 (3 voturi)    
    Reactii adverse (Miercuri, 17 martie 2021, 21:13)

    ACP [utilizator]

    sunt 2% dar unii raporteaza durere in jurul injectiei deci ar trebui luate in considerare efectele secundare grave. Daca la virus sunt 0,5%, cate din cele 2% necesita spitalizare spre exemplu. Cam asa ar fi criteriile de comparatie.