VIDEO Cîțu îi dă termen lui Voiculescu să facă raport cu măsurile luate până acum pentru valul 3 al pandemiei și îi cere conferințe de presă săptămânal

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2021, 15:27 Actualitate | Esenţial


Vlad Voiculescu
Foto: Comitetul național de coordonare a activităților privind vacccinarea împotriva COVID-19
Premierul Florin Cîțu a anunțat miercuri că a cerut Ministerului Sănătății ca săptămâna viitoare să prezinte un raport cu măsurile luate, începând din decembrie, pentru pregătirea valului al treilea al pandemiei. El mai spune că i-a cerut lui Vlad Voiculescu să organizeze săptămânal conferințe de presă despre evoluția pandemiei.

"Am cerut Ministerului Sănătății ca până săptămâna viitoare să prezinte un raport cu acțiunile luate începând din decembrie pentru pregătirea valului 3 al pandemiei", a anunțat premierul la finalul ședinței de guvern, precizând că a cerut o situație și Comitetului de coordonare a vaccinării.


Cîțu a mai spus că "ar fi important" ca Ministerul Sănătății să aibă săptămânal conferințe de presă în care să fie prezentate evoluția pandemiei, așa cum CNCAV organizează astfel de conferințe în fiecare zi de marți.

"Sper ca de săptămâna viitoare să nu fie doar o conferinţă de presă a CNCAV, să fie şi a Ministerului Sănătăţii, săptămânal", a adăugat premierul.

Marți, România a trecut pentru a doua zi la rând de 6.000 de cazuri noi de COVID-19. Au fost raportate 6.186 de îmbolnăviri, ceea ce înseamnă un nou record pentru acest an. Cifrele sunt îngrijorătoare și în privința situației de la terapie intensivă - 1.266 de pacienți internați la ATI, în creștere cu 40 față de ziua anterioară.

România este din nou în criză de paturi la terapie intensivă, deși specialiștii avertizează de săptămâni bune că urmează un al treilea val al pandemiei, care poate fi mai dur din cauza noii tulpini britanice a coronavirusului, mult mai contagioasă. În București nu mai exista niciun loc la terapie intensivă pentru pacienții cu COVID-19, în timp ce în țară mai erau doar 20-30 de paturi libere, la începutul săptămânii.

Anunțul lui Cîțu vine și în contextul ultimului scandal legat de Ministerul Sănătății, respectiv că personalul din centrele de vaccinare nu a fost plătit timp de două luni. Vlad Voiculescu a susținut că vina este a unui funcționar care nu a făcut adresă în acest sens către Ministerul Finanțelor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23473 vizualizari

  • -12 (64 voturi)    
    Pasărea pe limba ei piere (Miercuri, 17 martie 2021, 15:30)

    Un cititor [utilizator]

    Să nu zică lumea că a fost demis fără motiv, Voiculescu se va face singur de râs.
    • +9 (29 voturi)    
      cenzura la hotnews?! (Miercuri, 17 martie 2021, 16:47)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      intarzieri de plati mai ales la sporurile covid, au fost si pe vremea ministrului nelu tataru, stiu sigur, va puteti interesa la cei ce lucreeaza in sistem! alta este defapt problema cu vladut. gresala fatala a lui V.Voiculescu este ca a deranjat specialii. Acest lucru nu se iarta! cum adica asta le mai lipsea specialilor/esentialilor, dupa ce poporul incepe sa se destepte(din somnul cel de moarte) si e tot mai deranjat de privilegiile si pensiile speciale ale lor, de indatorarea copiilor si nepotilor pt a plati specialii la 45 de ani, de sporurile lor, de varsta de pensionare a specialilor, de faptul ca specialii /esentialii, nu sunt pedepsiti (10 august, mineriade, revolutie, Onesti, Caracal) ba chiar sunt promovati si acum sa mai vii sa arati ca ei, impreuna cu familii, poate si prieteni sau amante sar randul la vacinare, inaintea unor oameni vulnerabili, chiar ei care ar trebui sa fie puternici, sanatosi, antrenati! sa-i arati practic in fundul gol pe speciali, nu se iarta ! va fi mazilit! nu-l pot ierta, le va sta in gat! iar gresala partidului este si mai mare, este vorba despre faptul ca USR se va dezintegra daca nu se fac reforme adevarate, usr nu mai intra in parlament. Electoratul usr nu poate fi pacalit, usr a fost votat pentru a face reforme adevarate, pt. TOTI PE CONTRIBUTIVITATE, pt restructurarea aparatului de stat, pt dsfintarea sporurilor aberante, etc! pnl are totusi baronii lor, primarii lor, pe la sate, care vor aduce voturi pe model psd(faina ulei, ajutor social, pasune conesionata taranilor, etc) dar usr nu are cu ce sa mobilizeze propriul electorat, mai educat, nu poate santaja pe nimeni! singurul lor mod de a mai ajunge in parlament si de a nu se dezintegra este sa faca ce au promis(TOTI, ABSOLUT TOTI pe contributivitate si restructurarea aparatului bugetar, scaderea taxelor pe munca si reforme adevarate) e singura solutie pt usr! altfel nu au cum sa mai cear votul cuiva! se vor dezintegra!
    • -4 (24 voturi)    
      E clar, e pe faras vladutz (Miercuri, 17 martie 2021, 18:38)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      tocmai cand se pregatea sa castige oscarul pt cea mai jenanta propaganda de la filmele sovietice din anii 70-80 incoace.
  • +1 (43 voturi)    
    Politrucul Cîțu versus Vlăduț pe tricicletă (Miercuri, 17 martie 2021, 15:31)

    Lovercraft [utilizator]

    Cine va câștiga? Mă refer dintre cei doi, că doar nu va câștiga România, să fim serioși
    • +4 (16 voturi)    
      doi penibili (Miercuri, 17 martie 2021, 16:38)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Si Citu e un impiedicat virgin, si Voiculescu e umflat cu pompa PR-ului...
  • +26 (34 voturi)    
    Combaterea nu pregatirea valului 3 (Miercuri, 17 martie 2021, 15:37)

    PrivireCritica [utilizator]

    Stim ca Arafat se ocupa cu pregatirea valului 3 ( 4, ...) dar nu e frumos sa spuneti ... In teorie min. sanatatii se ocupa cu combaterea valului 3 si SE PREGATESTE de valul 3 ( ma rog, nici cu ziaristii Hotnews nu e sigur cine s-a exprimat prost...)
  • +36 (52 voturi)    
    De acord (Miercuri, 17 martie 2021, 15:41)

    pehash [utilizator]

    Caz in care puteti desfiinta DSU si Grupul de Comunicare Strategica de la MAI.

    Daca Voiculescu trebuie sa prezinte datele saptamanal si sa pregateasca masurile e clar ca sunt inutile aceste structuri din subordinea MAI.
    • -8 (32 voturi)    
      le ar desfiinta man (Miercuri, 17 martie 2021, 16:06)

      fghr [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      dar uita vladut sa dea raportarea de la ora 13
    • +12 (20 voturi)    
      Oricum (Miercuri, 17 martie 2021, 16:11)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      niste incompetenti angajati pe baza de pile ca sa dezinformeze la ordin politic. Retrag cuvantul „politic” ca sa nu ma cenzureze HN ca de obicei
    • +16 (24 voturi)    
      Conferintele de presa (Miercuri, 17 martie 2021, 16:27)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Nu vor creste numarul de paturi de spital si nici nu vor determina scaderea numarului de cazuri noi, ori de pacienti internati la ATI.
      • 0 (16 voturi)    
        Vor creste transparenta (Miercuri, 17 martie 2021, 16:39)

        comentacu [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Cam ce vrea Voiculescu, nu?
  • +15 (41 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 martie 2021, 15:49)

    [anonim]

    • +21 (33 voturi)    
      ... (Miercuri, 17 martie 2021, 15:56)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui

      in conditiile in care cimpeanu are o mare responsabilitate. Cine tipa ca martisoarele si atentiile pentru doamna sunt sigure, cine obliga copiii sa mearga la scoala in conditiile in care in Bucuresti sunt 1000+ (confirmate oficial!)? Cine voia sport fara masca in salile inghesuite? Sportul afara, daca nu se poate, miscari de dezmortire gat-trunchi-picioare si aia e.
      • +1 (3 voturi)    
        bine zis 1000 oficial :( (Miercuri, 17 martie 2021, 23:20)

        zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Din pacate mult, mult peste acea 1000 (zilnic!) oficiala :(
    • +16 (28 voturi)    
      Pai ce credeai? (Miercuri, 17 martie 2021, 16:03)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui

      De ce crezi ca a ramas Orban sef? Le-a zis la liberali "stati calmi, le-os fi dat eu ministerele cheie, dar nu se vor bucura de ele, putin sabotaj acolo, putin dincolo si ii demitem si le recuperam lejer". Citu trebuie sa se conformeze daca tot a fost recompensat cu post de PM.
    • +1 (13 voturi)    
      parcă văd (Miercuri, 17 martie 2021, 17:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui

      că și-o ia Cîțu de nu se vede.
      Abia îi dă ocazia lui Voiculescu să spună public ce voia el să facă și ce a făcut guvernul.
    • +1 (9 voturi)    
      Nasol pt Vlad (Miercuri, 17 martie 2021, 19:01)

      CBOA [utilizator] i-a raspuns lui

      N are domne de ce sa iasa si sa informeze. Tataru iesea degeaba.
      In fine, cert este ca este o situatie dificila pt Vlad, e
  • +12 (24 voturi)    
    Nesimtitule! (Miercuri, 17 martie 2021, 15:51)

    JustinCase [utilizator]

    De ce ai ”spart” mă, baza de date? Tu chiar vrei sa fii penal?
    Băăăă, poate vrei să declarăm că probele sunt ilegale, auzi?
  • +7 (19 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 martie 2021, 15:53)

    tirolez [utilizator]

    Asa-i trebuie, daca el le-a acceptat toate "cadourile". Trebuia sa puna si el conditii cand a acceptat sa fie deschise scolile, cum ar fi asigurarea distantarii. Triaje serioase. Unde nu-si asuma nimeni sa faca triaj, nu se deschide scoala. Nu "sa fie un 1m unde se poate si daca nu se poate sa se faca tot posibilul".
    Acum cimpeanu si-a facut treaba, ne mai arunca periodic cate un comunicat cu cifre bine alese ce bine merge treaba in scoli in timp ce voiculescu are bomba cu ceas in mana. Dupa cum au zis destui dintre noi cand se anunta pompieristic deschiderea scolilor. La fel de pompieristic ca si inchiderea din toamna.
    La noi e toata scoala inchisa(din nou!) 2 saptamani. Noroc pe cimpeanu, ca nu mai raporteaza nimeni cazurile ulterioare inchiderii, ii ies bine statisticile.
  • -5 (33 voturi)    
    amintiri din scoala (Miercuri, 17 martie 2021, 15:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    fostul golanas din ultima banca, suparat ca numai el ia note mici, ii cere socoteala smecherasului din banca a treia care copiaza in draci fara sa fie prins.
    PS cei din primele banci care invatau sunt de mult pe alte meleaguri
  • -4 (40 voturi)    
    nesimtire din partea lui Catu (Miercuri, 17 martie 2021, 15:56)

    tahomir [utilizator]

    Pai daca il pune pe VV sa faca un raport asa din scurt, auzi, pana saptamana viitoare, nu cumva o sa aiba un impact negativ asupra activitatii principale a domnului min al sanatatii, adica postarile pe facebook?
    O sa scada numarul de like-uri, pai e posibil asa ceva?
  • +12 (26 voturi)    
    este o măsură bună, (Miercuri, 17 martie 2021, 16:09)

    fokerul [utilizator]

    are şi VV ocazia să comunice ceva pt că până acum strategia de comunicare a ministerului sănătăţii este praf
  • -6 (40 voturi)    
    Este posibil ca nefericitul Student Etern (Miercuri, 17 martie 2021, 16:11)

    Rescator [utilizator]

    să organizeze Conferințele de Presă la Viena,
    în limba germană.Și-ar aduce aminte de cei zece
    ani de *studenție* încheiați cu o Adeverință,în loc de
    Diplomă.Vorba unor studenți harnici:*primii șapte ani sunt grei până treci în anul trei*.
    • -1 (21 voturi)    
      Plimba ursul (Miercuri, 17 martie 2021, 16:46)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Plimba ursul si nu mai raspandi minciuni pe aici. Daca nu crezi ca diploma lui Voiculescu e pe bune, n-ai decat sa scrii un email universitatii si sa intrebi. Uite aici niste date de contact: https://www.wu.ac.at/en/press/press-contact
    • -1 (5 voturi)    
      Imi place maxim (Joi, 18 martie 2021, 9:04)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      comentariul tau.Nu stiu ce trogloditi au dat atatea minusuri.Voiculescu habar nu are sa conduca un minister iar Citu,in obraznicia lui,a facut deja trei greseli:a ascuns centrele de vaccinare ale statului paralel, a facut misto de solutia BNR la deficitul bugetar imens si a demis din guvern pe singurul luptator anticomunist si preedintele A.F.D.P.O greseala mai gogonata decat alta.
  • -2 (28 voturi)    
    Nu e problemă (Miercuri, 17 martie 2021, 16:25)

    Ce.site [utilizator]

    Se știe că Vlăduț se pricepe la "rapoarte". :)))
    • 0 (0 voturi)    
      Tac'so era meserias pe Rapoarte (Joi, 18 martie 2021, 13:09)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Ce.site

      Secu' stie de ce! S-ar putea ca si in cazul lui aschia sa nu sara departe de trunchi.
  • +18 (38 voturi)    
    Ii joaca pnl-ul pe degete pe astia mici (Miercuri, 17 martie 2021, 16:35)

    raz_ [utilizator]

    Si la transporturi cred ca e acelasi sistem. Drumurile sunt anu asta mai execrabile ca niciodata, cnair se face ca lucreaza, soferii blestema... pe cine? pai pe ministru! Care de la ce partid e? Pai USR.
    PNL-ul o sa demoleze USR-ul, in procesul asta o sa-si piarda si el din credibilitae, si ghici ce? Peste 3 ani jumate iar face PSD-u 40%... sau AUR vreo 20-30%
    Hai, dati-i inainte cu sabotajele ca psdistii isi freaca deja mainile.
    • +12 (22 voturi)    
      . (Miercuri, 17 martie 2021, 16:59)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui raz_

      Eu efectiv nu-i înțeleg pe oamenii ăștia din PNL, în frunte cu Cîțu. Ei și copiii lor nu stau în țara asta? Nu merg pe aceleași drumuri, nu apelează la aceiași medici, nu se plimbă pe aceleași trotuare? Nu înțeleg ambiția asta prostească de a da fix în partenerii de guvernare, adică USR+, pt că văd că la UDMR și Ei Înșiși merge totul perfect. Ce strategie idioată. În loc să transforme „neînțelegerile” într-o competiție productivă, ei vor să se bălăcească tot în mizerie, ba în mocirlă de-a dreptul, dacă se poate. Și mai și mimează transparența și modernitatea.
    • +1 (1 vot)    
      Si atunci sa ascundem gunoiul sub pres? (Joi, 18 martie 2021, 13:13)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui raz_

      E mai bine sa ne mintim si sa zicem ca useristii se pricep la ceva, cand de fapt este clar ca sunt habarnisti in tot ce fac, doar ca sa nu revina pesedistii la guvernare? Alte aberatii nu mai sunteti in stare sa scoateti mincinosilor useristi?! Mure useristilor!
  • +4 (16 voturi)    
    cenzura la hotnews?! (Miercuri, 17 martie 2021, 16:46)

    wweesstt [utilizator]

    intarzieri de plati mai ales la sporurile covid, au fost si pe vremea ministrului nelu tataru, stiu sigur, va puteti interesa la cei ce lucreeaza in sistem! alta este defapt problema cu vladut. gresala fatala a lui V.Voiculescu este ca a deranjat specialii. Acest lucru nu se iarta! cum adica asta le mai lipsea specialilor/esentialilor, dupa ce poporul incepe sa se destepte(din somnul cel de moarte) si e tot mai deranjat de privilegiile si pensiile speciale ale lor, de indatorarea copiilor si nepotilor pt a plati specialii la 45 de ani, de sporurile lor, de varsta de pensionare a specialilor, de faptul ca specialii /esentialii, nu sunt pedepsiti (10 august, mineriade, revolutie, Onesti, Caracal) ba chiar sunt promovati si acum sa mai vii sa arati ca ei, impreuna cu familii, poate si prieteni sau amante sar randul la vacinare, inaintea unor oameni vulnerabili, chiar ei care ar trebui sa fie puternici, sanatosi, antrenati! sa-i arati practic in fundul gol pe speciali, nu se iarta ! va fi mazilit! nu-l pot ierta, le va sta in gat! iar gresala partidului este si mai mare, este vorba despre faptul ca USR se va dezintegra daca nu se fac reforme adevarate, usr nu mai intra in parlament. Electoratul usr nu poate fi pacalit, usr a fost votat pentru a face reforme adevarate, pt. TOTI PE CONTRIBUTIVITATE, pt restructurarea aparatului de stat, pt dsfintarea sporurilor aberante, etc! pnl are totusi baronii lor, primarii lor, pe la sate, care vor aduce voturi pe model psd(faina ulei, ajutor social, pasune conesionata taranilor, etc) dar usr nu are cu ce sa mobilizeze propriul electorat, mai educat, nu poate santaja pe nimeni! singurul lor mod de a mai ajunge in parlament si de a nu se dezintegra este sa faca ce au promis(TOTI, ABSOLUT TOTI pe contributivitate si restructurarea aparatului bugetar, scaderea taxelor pe munca si reforme adevarate) e singura solutie pt usr! altfel nu au cum sa mai cear votul cuiva! se vor dezintegra!
  • +3 (15 voturi)    
    deci MS a pre gătit valu trei (Miercuri, 17 martie 2021, 16:59)

    di livio [utilizator]

    io credeam că mic farma, da m-am înșelat...amu Vlad Voiculescu e ca un „virus” pt sistemu mafiot, sistemu a pregătit furtuna de citokine ca să se apere...să ne amintim ce zicea CTP la numirea lu V. Voiculescu la MS „Este o mișcare bună, după părerea mea, o numire bună cea a lui Vlad Voiculescu la MS. A mai fost ministru al Sănătății și a încercat să schimbe niște lucruri acolo, și e foarte greu, foarte greu să miști… să desfaci pâsla groasă de interese, și relații, și clientelism din domeniul sănătății. Are experiența aceasta dl Voiculescu și cred că are și buna intenție în acest minister.”
  • -6 (12 voturi)    
    slab de tot, neasteptat de slab (Miercuri, 17 martie 2021, 17:41)

    muvis [utilizator]

    Cred ca Oban va fi iarasi in prim plan, in scurt timp.
  • -3 (15 voturi)    
    alo, aloooooo (Miercuri, 17 martie 2021, 18:43)

    cetatean in RO [utilizator]

    Mister Citu, da lu mister Nasui, seriful de la Min Ec, nu-i dai termen să facă odată platile pe Măsura 2 și să nu-și mai bată joc de IMM-uri????
  • -9 (13 voturi)    
    Secu, raportul nu trebuie sa-l dai pe o retea de s (Miercuri, 17 martie 2021, 19:01)

    hopsinoi [utilizator]

    ocializare, banuim ca stii.
  • +1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 martie 2021, 19:43)

    [anonim]

  • -1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 martie 2021, 20:12)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Am corectat cea de-a doua liniuta (Joi, 18 martie 2021, 13:17)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui

      ""lucrurile pot evolua rapid, in sens negativ" = adicalea populimea se poate revolta DUPA CE SE VA PRINDE CA ESTE MINTITA"
  • +7 (11 voturi)    
    Huh? (Miercuri, 17 martie 2021, 22:30)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Pana una alta, poate ne face Câțu (in subordinea directa a căruia se afla coordonarea vaccinarii) dare de seama despre sincopele și bâlbele legate de vaccinare?!...
  • -1 (1 vot)    
    USR-PLUS inca nu este un partid serios (Joi, 18 martie 2021, 12:55)

    Dilematic [utilizator]

    ci o gramada de insi care se cearta intre ei si cu partenerii de coalitie din guvern.
  • -1 (1 vot)    
    I-a dat greu (Joi, 18 martie 2021, 13:02)

    salvatore [utilizator]

    Saracul nu a terminat nici o facultate simpla, daramite sa faca un Raport detaliat al actiunilor anti-covid si sa faca saptamanal cate un cacatel mic. Bai Sile Liniuta, ia-l mai incet pe Vladut, baiatul turnatorului la Secu, ce dracu', doar e la primul servici. A mai cascat el gura un an pe la Ministerul Sanatatii, dar ala nu se pune, a fost de acomodare cu smecheriile. Abia acum are in plan cu adevarat sa privatizeze Sanatatea, if you know what I mean, cum zic bulgarii.