Poluare în București. Majoritatea senzorilor sunt la maximum / Șeful Gărzii de Mediu: Au fost zeci de focuri cu anvelope, în localitățile din jurul Capitalei

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2021, 9:46 Actualitate | Esenţial


poluare
Foto: Facebook
Nivelul poluării este foarte ridicat luni dimineață în București, cu majoritatea senzorilor platformei airlive.ro la 100 în toate zonele Capitalei. Potrivit reprezentanților Gărzii de Mediu, în localitățile din apropierea Capitalei, localnicii au incendiat cauciucuri, duminică seară, pentru a sărbători intrarea în postul Paștelui. "Recomand bucureștenilor să nu aerisească apartamentele în dimineața asta, o pot face către prânz”, a declarat șeful Gărzii de Mediu, Octavian Berceanu.

Niveluri foarte ridicate se înregistrează în zonele Moșilor, Universitate, Piața Sudului, Băneasa Nord. Libertății, Expoziției, Luica, Bragadiru, Pallady, Prelungirea Ghencea, Fizicienilor, Camil Ressu, Piața Valea Ialomiței, Piața Drumul Taberei, Bd. Timișoara, Basarabia, Parcul Păcii, Piața Veteranilor, Leu, Pasajul Lujerului, Pantelimon, Plevnei, Piața Crângași, Giulești, Doamna Ghica, Lacul Tei, bd. Constructorilor, Mihalache, Aerogării, scrie Mediafax.

"Aerul este foarte poluat aici! Evită plimbările și exercițiile fizice în aer liber! Cele mai afectate persoane sunt copiii, persoanele în vârstă și cele care suferă de afecțiuni respiratorii!”, recomandă platforma.

Șeful Gărzii de Mediu: Au fost identificate zeci de focare, incendii cu anvelope

Garda Națională de Mediu a postat pe Facebook imagini din județul Ilfov, unde autoritățile au intervenit duminică seară după ce oamenii au aprins cauciucuri înainte de începerea postului Paștelui.

"S-a risipit și ceața neagră și petrecăreții, cu sutele, au întrat în case. Din păcate, mirosul puternic înca persistă, cu toate ca focurile au fost stinse”, au scris reprezentanții Gărzii de Mediu.

Șeful Gărzii de Mediu, Octavian Berceanu, a declarat luni dimineață, la Digi24, că cele mai frecvente focare de poluare au fost în localitățile Vidra, Măgurele și în special în Sintești.

"Ne raportăm la valorile maxime admise pentru o zi de PM10 și PM2,5, particule aflate în suspensie în aer. Valorile au fost foarte mari aseară, s-a ajuns la de peste zece ori valoarea maximă admisă. Noi am lăsat zona liberă când ne-am retras și nu mai existau focare importante”.

Potrivit acestuia, au fost incendii în care au ars și câte 20 de anvelope de autoturisme.

"Am intervenit cu echipajele Gărzii de mediu, Jandarmerie, Poliție. A fost o muncă destul de grea să identificăm câteva zeci de focare. Pompierii ne-au ajutat foarte mult să stingem, iar unde a fost mai greu am rugat și populația să stingă aceste focare. Urmează să fie date amenzi, au fost verificate persoane de la fața locului.

(...) În dimineața asta recomand bucureștenilor să nu aerisească apartamentele, o pot face către prânz”, a declarat Berceanu.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6442 vizualizari

  • +36 (40 voturi)    
    Lol (Luni, 15 martie 2021, 9:49)

    mitg [utilizator]

    Suntem penibili in mod oficial ca natie.
    • +3 (3 voturi)    
      Minciuna. Duminica dimineata a fost mai crunt (Luni, 15 martie 2021, 15:03)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      In centru, linga Vasile Parvan a fost fum de nu se vedeau becurile pe strazi si vineri noaptea si simbata noaptea. Ca in (aproape) fiecare week-end.

      Poluarea e data de reciclatori si de arderea pacurii in CET-URI.

      Poluarea e dispecerizata. E corelata cu diverse evenimente, deci e dirijata oficial.

      Nu intimplator Garda de mediu nu are niciun program noaptea si in week-end, exact cind se polueaza.

      Poluarea e prea masiva si constanta (in aceleasi zile, la aceleasi ore, cu exceptia zilelor in care au loc diverse evenimente, cum ar fi vizite oficiale, summit-uri) ca sa nu fie cunoscuta de catre cei de la Mediu.
    • 0 (0 voturi)    
      Cer rosu noaptea cite 1 minut. Stie cineva ce e? (Luni, 15 martie 2021, 15:17)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      In noatea de 1/2 martie, la ora 3.30, in centrul Bucurestiului, cerul s-a facut deodata rosu. Nu se vedea niciun punct din care ar proveni lumina. Am geamuri pe 3 directii, iar cerul era la fel de rosu.

      Dupa aprox. un minut, culoarea rosie a inceput sa paleasca pina a disparut.

      Fenomenul s-a repetat in data de 13 martie, la ora 1.30 cu observatia ca cerul s-a inrosit de mai multe ori.

      Asta noapte, la ora 11.45 cerul s-a inrosit din nou. De aceasta data, lumina rosie nu a a palit, ci s-a ridicat pur si simplu, ca o ceata.

      De fiecare data, fenomenul a aparut pe fondul unei poluari crunte cu fum.

      M-am gindit ca ar putea fi un cartus de semnalizare si luminare, dar, in acest caz, ar fi trebuit sa se vada directia din care a fost tras. S-ar fi auzit vreun zgomot.

      Camerele video din zona trebuie sa fi inregistrat fenomenul.
  • 0 (18 voturi)    
    anvelope, deci masini (Luni, 15 martie 2021, 9:50)

    Nevermind [utilizator]

    Clar trebuie super-supra-taxa pentru "rable"
    • 0 (4 voturi)    
      Da (Luni, 15 martie 2021, 11:28)

      cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Trebuie si aia
      • -1 (5 voturi)    
        serios? (Luni, 15 martie 2021, 13:16)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cineva123

        Stai intr-o intersectie cu wiki in labe si vezi exact cate "rable" sunt de fapt. Vad ca e plin de habarnisti care nu-si dau seama ca sunt extrem de rare masinile sub E4, iar E5 exista la unii producatori din 2008.

        Mai mult polueaza junghiurile ratb si ale institutiilor statului, dar ei oricum au fost si vor fi exceptati de la orice taxa.
    • +5 (7 voturi)    
      Tradiții depășite, anarhice. (Luni, 15 martie 2021, 12:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      La lăsatul postului este tradiția de a se face ruguri, un fel de foc de tabără. dar generațiile mai tinere au preluat ușor obiceiul țiganilor(ei au procedat primii așa), de a arde anvelope uzate pentru plăcerea norului de fum toxic și puturos. Biserica ar putea să se implice, să spună oamenilor că datinile creștine nu au nimic de a face cu asta.
  • +20 (24 voturi)    
    Si se face ceva in privinta stoparii poluarii? (Luni, 15 martie 2021, 9:53)

    emil bobu [utilizator]

    Sau sunt doar actiuni punctuale de forma "fa-te ca lucrezi" ca pana acum?

    Recomand mastile FFP3, traim intr-un oras infect, cu o conducere a tarii profund ticaloasa.
  • +26 (28 voturi)    
    ce sa faci (Luni, 15 martie 2021, 9:56)

    Captain Obvious [utilizator]

    daca nu stau 2-3 ani in puscarie dupa o petrecere din asta.
  • -2 (30 voturi)    
    Marmota (Luni, 15 martie 2021, 9:56)

    Mazeta [utilizator]

    Numai naivii pot crede povestea cu cauciucurile.
    • +3 (11 voturi)    
      Naiv esti tu (Luni, 15 martie 2021, 11:38)

      Cavadoro [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asta e traditia de intrare in postul pastelui in comunele limitrofe Bucurestului, atat ii duce capul si asta e o poveste veche de ani de zile (se sarbatorea la fel si inainte de 89)
      • +2 (2 voturi)    
        Serios? E saptaminala traditia asta.Zilnica, chia (Luni, 15 martie 2021, 15:51)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Cavadoro

        De prin 2015-2016 a devenit traditional fumul in fiecare noapte.

        Am crezut ca se va dispersa odata cu alegerile. Dar, nu, e din ce in ce mai dens, mai toxic.
    • +1 (3 voturi)    
      mazeta (Luni, 15 martie 2021, 12:22)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu crede deact un sigur tipp de stire postat pe Hotnews: cea despre efectele secundare ale vaccinulrilor. Cand se vorbeste despre duritatea efectelor secundare alea sunt stiri reale.
      Sau cand Suedia relaxeaza restrictiile. Alea sunt stiri reale.
      Restul, cele care nu sunt in ton cu RT sunt fake.
      • 0 (2 voturi)    
        Agenda Russia Today (Luni, 15 martie 2021, 16:42)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        este aceasi a comunistilor rusi:

        Covid e hoax, nu investiti in vaccin (sa recuperam noi cu apa cu sare ruseasca).

        La fel au finantat miscarile anti energie nucleara din vest, intrucat erau in urma tehnologic, lucru dovedit si de problemele de azi ale centralelor sovietice.

        Au si ei o agenda si trepadusi care demonizeaza "progresismul". Prin comparatie, daca eram acum 200 de ani in urma ar fi avut propaganda ca trenurile fac vacile sa nu dea lapte, sa nu mai investim in trenuri.
  • +20 (28 voturi)    
    nimeni nu are un gram de respect pentru lege in RO (Luni, 15 martie 2021, 9:57)

    cristi_an [utilizator]

    Politisti corupti, judecatori corupti, procurori corupti, cardasie intre mafioti si oamenii legii, politicieni corupti.. ZERO repsect pentru lege. Fiecare face ce vrea.
    Romania e UN STAT ESUAT.
    V-as invita sa emigrati in tari unde notiunea de lege exista, unde esti repectat ca cetatean. Plecati si nu va uitati inapoi. O viata aveti..iar famiiliile voastre merita mai bine.
  • +21 (27 voturi)    
    Ce oameni! (Luni, 15 martie 2021, 10:00)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Vine Pastele... Oare cum sa marcam momentul? Ardem niste cauciucuri! Bravo!
    Dar de ce sa nu va si kkti in mijlocul drumului? De ce sa va opriti doar la ars cauciucuri!
    Astia ar trebui bagati si la tentativa de incendiere a localitatilor, pe langa poluarea aerului!
  • +29 (29 voturi)    
    Poluatorul plateste (Luni, 15 martie 2021, 10:04)

    Unul_din_Astia [utilizator]

    Localitatea Sintesti, strada Rromi...
    Clar?

    Apropos, astept sa vad ce masuri s-au luat, pe principiul poluatorul plateste. Iar daca poluatorul nu are bani, sa presteze munca in folosul comunitatii.
  • +28 (28 voturi)    
    Fara anvelope pe spatiile publice! (Luni, 15 martie 2021, 10:04)

    shuly [utilizator]

    Trebuie facut ceva cu anvelopele astea!Cel mai simplu este sa fie bonusati oamenii in asa fel incat atunci cand isi cumpara anvelope noi sa vina cu cele vechi asa cum se face cu bateriile auto.Fondul de mediu trebuie sa sutina acest lucru.Nu se mai poate asa !!!Faceti ceva,este foarte simplu.Aceste anvelope sunt aruncate in lacuri ,pe marginea drumului,pe malul raului etc.
    • +7 (7 voturi)    
      Garantie (Luni, 15 martie 2021, 11:29)

      cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui shuly

      Ca la bateriile auto: cumperi o anvelopa noua, platesti garantia pe care o recuperezi predand in maxim 30 zile o anvelopa uzata.
  • +10 (10 voturi)    
    "Urmează să fie date amenzi," (Luni, 15 martie 2021, 10:12)

    Harald2 [utilizator]

    Ar rezulta ca nimeni nu a fost prins asupra faptei, din moment ce nu s-au putut da amenzi pe loc (probabil cauciucurile s-au aprins singure...) sau poate autoritatile nu erau pregatite sa dea amenzi si seara, noaptea, dimineata devreme.

    Concluzia: in timp ce sute de mii de cetateni sunt obligati sa respire acest aer poluat, vreo doi-trei amarati care nu au fost iuti de picior vor primi cateva sute de lei amenda, pe care oricum nu le vor putea plati deoarece nu au nicio alta ocupatie.

    Actiunile de descurajare ar trebui prioritizate o perioada. In urma rezultatelor dezamagitoare in descurajarea fenomenului, ministerul (ministerele) ar trebui sa faca o analiza a eficientei actiunilor intreprinse, a legislatiei si a dotarilor existente/necesare, sa traga niste concluzii si sa vina cu niste propuneri in spatiul public.
  • +10 (10 voturi)    
    Intr-adevar (Luni, 15 martie 2021, 10:16)

    chiciu [utilizator]

    Au sărbătorit pastele mamii lor. Cine a deschis geamul aseara stie ce spun! De cativa ani suntem terorizati de niste primate care-si bat joc de noi. Zero atitudine, autorități incompetente si corupte, tara lui "nicio speranță"!
  • +22 (24 voturi)    
    Numai in Romania! (Luni, 15 martie 2021, 10:17)

    Alui [utilizator]

    Ma indoiesc ca poluarea in tot Bucurestiul e de la 20 de anvelope. In fiecare an, primavara si toamna taranii de la marginea oraselor dau foc la miristi. Anul trecut, unul a facut un fum de nu vedeai inaintea ochilor in Deva. Am sunat la 112/ pompieri, si nu a luat nimeni nicio masura. Ce ar fi daca amenzile ar fi mai mari ( de la 10.000 la 10.000.000 de euro), si cine nu poate sa plateasca, sa ii fie confiscata casa, proprietatile etc, plus inchisoare?
    • +3 (3 voturi)    
      Ce foc, cind pamintul e ud? Incineratoare. Asta e. (Luni, 15 martie 2021, 15:47)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Poluarea e industriala, e vorba de incineratoare si reciclatoare de plastic, sticla, hirtie. De acolo se scot bani, multi bani pt patroni care nici nu sunt romani.
      E vorba de pacura.
      Nici vorba de miristi, paie, citeva cauciucuri. Astea-s pretexte pt naivi.
  • +1 (7 voturi)    
    Hmmm (Luni, 15 martie 2021, 10:20)

    Sah [utilizator]

    Potrivit reprezentanților Gărzii de Mediu, în localitățile din apropierea Capitalei, localnicii au incendiat cauciucuri, duminică seară, pentru a sărbători intrarea în postul Paștelui. "
    Satanistii au gasit cu ce sa atace sarbatorile de Pasti...
    Da cand este lumea nu s-a auzit de ''sarbatoarea intrarii in postul Pastelui'' care se ''sarbatoreste'' cu cauciucuri incendiate!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Depasirea (Luni, 15 martie 2021, 11:23)

    ACP [utilizator]

    cu un factor de 10 a pragului de poluare este de neimaginat. La cate focuri au trebuit sa arda pentru asa nivel de poluare s-ar vedea si din satelit. Imposibil sa nu se dea amenzi la foc automat pentru astfel de fapte. Plus autoritatile locale din zonele respective ar trebui amendate drastic pentru ca nu misca un deget.
    • +3 (3 voturi)    
      da (Luni, 15 martie 2021, 14:17)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      numai ca cauzele au fost cu totul altele, asta este doar o scuza penibila care sa ascunda realitatea
  • +6 (6 voturi)    
    ce tara ... (Luni, 15 martie 2021, 11:27)

    alfa1 [utilizator]

    ne ferim de corona si murim incet de poluare, oare cati prosti pot fi in tara asta ???
    • +6 (6 voturi)    
      Fumul și COVID sunt buni amici. (Luni, 15 martie 2021, 12:10)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Un studiu recent arată că virusul COVID călătorește pe distanțe mai mari agățat de particule de fum, polen, praf.
  • +5 (5 voturi)    
    ?? (Luni, 15 martie 2021, 11:40)

    of of [utilizator]

    Cum să evităm să scoatem copiii afară?
    Mai are și sport azi... noroc că (încă) nu face în curte. :(((
  • +6 (6 voturi)    
    Ar trebui sa sune alarma ca la război/cataclism (Luni, 15 martie 2021, 11:59)

    Alui [utilizator]

    Asta se poate considera ca atac chimic asupra populației civile. Senzorii respectivi ar trebui conectați direct la sirenele de protecție civilă! Poate ar trebui evacuată măcar populația vulnerabila in cazurile astea! Ce rahat imens e in România!
  • +4 (4 voturi)    
    strada Rromi (Luni, 15 martie 2021, 12:03)

    tusnami [utilizator]

    hahahahah cred ca mai bine schimba numele satului / comunei / judetului. ... Tarii?
  • +5 (5 voturi)    
    Ce spune legea! (Luni, 15 martie 2021, 12:18)

    Alui [utilizator]

    Art. 251 Distrugerea
    (1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

    (4) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun săvârşită prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc, şi dacă este de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
    (5) Dispoziţiile prevăzute în alin. (3) şi (4) se aplică chiar dacă bunul aparţine făptuitorului.
    (6) Pentru faptele prevăzute în alin. (1) şi (2) acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
    (7) Tentativa faptelor prevăzute în alin. (3) şi (4) se pedepseşte .
    Art. 252 Distrugerea calificată
    (1) Dacă faptele prevăzute în art. 251 au avut ca urmare un dezastru, pedeapsa este închisoarea de la 7 la 15 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
    (2) Dezastrul constă în distrugerea sau degradarea unor bunuri imobile, ori a unor lucrări, echipamente, instalaţii sau componente ale acestora şi care a avut ca urmare moartea sau vătămarea corporală a două sau mai multor persoane.
    Art. 253 Distrugerea din culpă
    (1) Distrugerea, degradarea ori aducerea în stare de neîntrebuinţare, din culpă, a unui bun, chiar dacă acesta aparţine făptuitorului, în cazul în care fapta este săvârşită prin incendiere, explozie sau prin orice alt asemenea mijloc şi dacă este de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  • +5 (7 voturi)    
    sa nu ardem frunze uscate (Luni, 15 martie 2021, 12:34)

    mbembe [utilizator]

    dar cauciucuri e voie, sarbatorim inceputul postului cu obiceiuri pagane... buni crestini!
  • +2 (6 voturi)    
    Taxa pe harburi (Luni, 15 martie 2021, 12:43)

    Fanel01 [utilizator]

    Sa nu mai circule toate harburile in Bucuresti + statiile itp care acorda viza fraudulos sa li se retraga licenta. (Sau spaga se imparte cu inspectorii rar ? ) Intreb si eu pt un prieten.
  • +2 (2 voturi)    
    Astea-s nimicuri (Luni, 15 martie 2021, 13:35)

    VOX. [utilizator]

    Garda de Mediu se ocupa de problemele cu adevarat grave, precum arderea frunzelor:

    https://www.hotnews.ro/stiri-mediu-24639009-garda-mediu-arderea-frunzelor-afecteaza-calitatea-aerului-activitatea-este-interzisa-care-sunt-sanctiunile.htm