164 reacții adverse în ultimele 24 de ore: 103 la vaccinul cu AstraZeneca, 15 la vaccinul Moderna și 45 la vaccinul Pfizer/ 42.699 de români vaccinați de sâmbătă până duminică

de DP     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2021, 18:03 Actualitate | Esenţial


vaccinarea in Romania
Foto: Comitetul de coordonare vaccinare Covid
În ultimele 24 de ore s-au vaccinat în România 42.699 de persoane, au transmis duminică autoritățile. În total 1,44 milioane de români au fost vaccinați până în prezent. Tot în ultimele 24 de ore s-au înregistrat 164 de reacții adverse, din care 103 la vaccinul cu AstraZeneca, 15 la vaccinul Moderna și 45 la vaccinul Pfizer. Datele sunt puse la dispoziția Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) de către Institutul Național de Sănătate Publică (INSP-CNSCBT). Calculate ca proporție din numărul de vaccinări, reacțiile adverse sunt: Pfizer- reactii adverse la 0,13% din cei vaccinati in ultimele 24 ore, la Moderna- 0,5%- reactii adverse la cei vaccinati in ultimele 24 ore, la AstraZeneca- 1,92%- reactii adverse la cei vaccinati in ultimele 24 ore










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















60095 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Ar fi mai util (Duminică, 14 martie 2021, 18:54)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Sa prezentati raportul de reactii adverse raportat la mia de oameni vaccinati cu fiecare vaccin in parte. Altfel nu putem face comparatii utile.
    • +1 (3 voturi)    
      Reacție adversă !!!???. (Luni, 15 martie 2021, 8:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      Un vaccin de aia este făcut să producă o reacție. I se spune reacție de apărare a organismului și când organismul se apără ,deranjează și unele organe proprii, creându-le neplăceri. Dar de aici, până la moarte, provocată de vaccin, cred-că este exagerat.
  • +11 (11 voturi)    
    ne dati si numerele de referinta? (Duminică, 14 martie 2021, 18:58)

    numaiamnume [utilizator]

    Fara ele, aceste numere (103, 15, 45 - numarul de reactii adverse) nu au valoare nici cat numarul de la papuc al cuiva. Ca sa insemne ceva trebuie sa ni se supna si din cate persoane vaccinate cu fiecare din ele.
    • +9 (11 voturi)    
      ref intrebare (Duminică, 14 martie 2021, 19:42)

      miticul [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Iata datele solicitate:
      Pfizer- reactii adverse la 0,13% din cei vaccinati in ultimele 24 ore

      Moderna- 0,5%- reactii adverse la cei vaccinati in ultimele 24 ore

      AstraZeneca- 1,92%- reactii adverse la cei vaccinati in ultimele 24 ore
      • 0 (4 voturi)    
        Multumesc frumos! (Duminică, 14 martie 2021, 20:17)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui miticul

        Acum parca nu mai e atat de neagra situatia :) e in marjele asteptate.
  • -9 (19 voturi)    
    Vaccinuri aprobate pe "repede inainte" (Duminică, 14 martie 2021, 19:05)

    mike123 [utilizator]

    FAPT: Toate vaccinurile anti-COVID existente au fost aprobate pe "repede inainte" in "conditii exceptionale" (sic!), sarindu-se etapele normale care guverneaza procesul de aprobare. (less comprehensive data than normally required)
    In lipsa unor date clare de eficacitate si fara sa existe studii asupre efectelor adverse, "surprize" negative pot sa apara.
    FAPT: Fiecare persoana care primeste vaccinul (oricare din ele) semneaza pe propria raspundere ca a luat la cunostinta ca acel vaccin a fost aprobat in conditii exceptionale!!!!
    FAPT: Sint doua tipuri de vaccinuri:
    1) Vaccinurile asemanatore celor traditionale, unde virusul care ti se injecteaza nu e cel real ci cel asemanator construit artificial in laborator.
    2) vaccinurile mRNA de la Pfizer si Moderna iti pun un fragment de informatie in celule astfel incat celulele sa produca proteine asemanatoare virusului sars cov2.
    La primul tip de mai sus, (vaccinuri traditionale) reactiile adverse pot si apar aproape imediat - probleme gen AZ - dar la cele din categoria a 2-a reactiile adverse pot aparea si pina la un an distanta, dar in lipsa unor studii de lunga durata este greu de apreciat! (IPOTEZA)
    • +1 (7 voturi)    
      FACT (Duminică, 14 martie 2021, 20:28)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      habar nu ai despre ce vorbesti! :)))) spre marea ta mirare, reactii alergice de tip 1 deci imediate apar si la vaccinurile pfizer si moderna. peg este suspectul de serviciu pentru asta. cat despre reactiile care apar "pina la un an distanta" poti sa spui la ce te referi? sau ai visat urat? te rog sa nu incepi cu reactii autoimune care apar "pina la un an distanta" :)))
    • +1 (3 voturi)    
      Tu poți aștepta. (Luni, 15 martie 2021, 8:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Sigur vor mai apare vaccinuri, care nu vor fi //pe repede înainte//.Alții se grăbesc, nu vor să moară din cauza infecției cu COVID. Dacă te ferești, stai cât mai izolat în casă, nu intri în contact cu alte persoane decât verificate dacă sunt contaminate, faci un vaccin verificat în 2-3 ani, care nu mai poți spune că a fost făcut pe repede înainte.
  • +6 (6 voturi)    
    iarasi statistici (Duminică, 14 martie 2021, 19:22)

    tcvl [utilizator]

    statistici peste statistici.
    Faptul că se spune numărul de reacții adverse înregistrate pentru fiecare tip de vaccin este fix egal cu 0 (zero) dacă nu se specifică și câte doze din fiecare s-au făcut. Altfel este suficient să se spună câte reacții adverse s-au înregistrat în total
    • +7 (9 voturi)    
      ref intrebare (Duminică, 14 martie 2021, 19:43)

      miticul [utilizator] i-a raspuns lui tcvl

      Iata datele solicitate:

      Pfizer- reactii adverse la 0,13% din cei vaccinati in ultimele 24 ore

      Moderna- 0,5%- reactii adverse la cei vaccinati in ultimele 24 ore

      AstraZeneca- 1,92%- reactii adverse la cei vaccinati in ultimele 24 ore
      dan popa
  • -3 (19 voturi)    
    Feriti-va de AstraZeneca (Duminică, 14 martie 2021, 19:39)

    lazarus101 [utilizator]

    Nu merita sa riscati, tromboza e o conditie mult mai serioasa decat covid la marea majoritate a oamenilor!!
    • -2 (22 voturi)    
      Tu de unde stii ? Esti doctor ? (Duminică, 14 martie 2021, 19:58)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Vezi-ti lungul nasului !

      Au ajuns toti tractoristii sa dea sfaturi de sanatate !
      Te pomenesti ca scrii si retete...
    • +5 (13 voturi)    
      daca nu ai (Duminică, 14 martie 2021, 20:27)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      o specializare in acest domeniu esti unul dintre multii profeti mincinosi
    • +4 (10 voturi)    
      desigur (Duminică, 14 martie 2021, 22:48)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Puteți publica aici și studiul pe care l-ați făcut și din care rezultă ceea ce spuneți, domnule cercetător anonim?