Cîțu: În jur de 500.000 de persoane din rândul populației generale s-au înscris pe platforma de vaccinare. Începe etapa a III-a

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2021, 9:57 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Florin Cîțu spune că aproximativ 500.000 de persoane din rândul populației generale s-au înscris pe platforma electornică pentru vaccinare, în condițiile în care luni începe cea de-a treia etapă a campaniei naționale de vaccinare împotriva Covid-19.

”Etapa a III-a de vaccinare începe mâine. Este foarte simplu. Dacă doriți să vă vaccinați, înscrierea se face prin intermediul listelor de așteptare. Peste 1,5 milioane de beneficiari sunt înscriși pe platforma electronică, din care aproximativ 500.000 sunt din rândul populației generale. Programarea se face online sau prin call center! Apoi veți primi notificarea locului disponibil în centrul pentru care ați optat”, a precizat Cîțu, pe Facebook.

Acesta a amintit că vaccinarea nu este obligatorie, însă este singura soluție pentru a reveni la normalitate cât mai curând.

Din 15 martie devin disponibile listele de așteptare, iar notificarea persoanelor aflate pe lista de așteptare se va realiza în funcție de categoriile de vaccinare stabilite ca prioritare. În momentul în care va fi disponibilă programarea la vaccinare pentru populația generală, în platforma de programare vor fi vizibile, pentru beneficiari, atât centrele de vaccinare deja existente, cât și cele care vor fi operaționalizate în luna aprilie 2021. După epuizarea sloturilor disponibile din centrele de vaccinare, se activează lista de așteptare, informează Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID19 (CNCAV).

Fiecare centru de vaccinare va dispune de locuri atât pentru categoriile vulnerabile și angajații din domenii esențiale, cât și pentru populația generală, iar ordinea alocării programărilor la vaccinare se va realiza în funcție de gradul de ocupare a locurilor de către categoriile prioritare înscrise pe listele centrului respectiv.

Programările la vaccinare se pot realiza atât prin intermediul platformei electronice, cât și prin apelarea numărului de call center, iar modalitățile de finalizare a procesului de programare pentru persoanele înscrise pe listele de așteptare sunt următoarele:

  • Pentru cei care aleg programarea individuală în platforma electronică: la momentul în care locurile devin disponibile la centrul unde persoana s-a înscris, beneficiarul primește o notificare în acest sens, iar ulterior va intra în aplicație, pentru alegerea zilei și a intervalului orar.
  • Persoana care nu confirmă prin programare locul disponibil în termen de 24 de ore de la primirea notificării, va mai primi încă două notificări ulterioare. În lipsa unei confirmări în acest interval de timp, beneficiarul rămâne pe lista de așteptare, însă va pierde poziția ocupată inițial.
  • Pentru persoanele care optează pentru programarea prin call center, la numărul 021.414.44.25: atunci când va apărea un loc liber la centrul de vaccinare unde s-a înscris, va fi programat la vaccinare in ziua și in intervalul orar disponibil pentru administrarea vaccinului. Aceste persoane vor fi notificate si nu este necesar sa confirme programarea.
Persoana înscrisă în lista de așteptare are posibilitatea de a se realoca pe lista de așteptare a unui alt centru de vaccinare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10927 vizualizari

  • -5 (25 voturi)    
    Cam un miloion (Duminică, 14 martie 2021, 10:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    din etapa a II-a sunt inca nevaccinați, dar „intrecera sociaisto-liberala” trebuie aunțată.de pe-acum, ca vin alegerile in pnl.
    • +1 (11 voturi)    
      2 milioane peste 60 de ani sunt nevaccinati (Duminică, 14 martie 2021, 10:29)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sunt peste 3 milioane care au peste 65 de ani
  • +5 (13 voturi)    
    E simplu? (Duminică, 14 martie 2021, 10:21)

    comentacu [utilizator]

    Normal ca e simplu, cand vezi 0 (zero) locuri disponibile...
  • +1 (11 voturi)    
    ... poate (Duminică, 14 martie 2021, 10:26)

    Mileu [utilizator]

    milionul din etapa II nu vrea/nu mai vrea sa se vaccineze ... mai stii?
  • +2 (16 voturi)    
    Iar? (Duminică, 14 martie 2021, 10:26)

    Crop [utilizator]

    Am intrat acum pe platforma. Cum porgramezi o persoana din categoria III daca e blocat? Cum au reusit altii deja /

    aia 500 000 sunt amantele si pilele securistilor.
    • +3 (11 voturi)    
      ???? (Duminică, 14 martie 2021, 12:05)

      ucun [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      Am citit articolul si am intrat repede in platforma ROVACCINARE. Nu exista nici o lista de asteptare, nici o posibilitate de programare. Ori articolul este o mare tampenie, ori Citu (scuze, nu am diacrituce !!!) bate campii. Ori poate exista alte liste...
      • +2 (4 voturi)    
        Inscris pe platforma vaccinare (Duminică, 14 martie 2021, 16:19)

        FlorBal [utilizator] i-a raspuns lui ucun

        Citu se refera la 500000 persoane care au cont pe platforma de vaccinare si care incepand de maine pot alege un centru de vaccinare si se pot inscrie pe lista de asteptare a acestuia. Nici unul din cei 500000 nu se poate inscrie acum pe site deoarece, intr-adevar, apar 0 locuri disponobile peste tot, nefiind instalata inca noua versiune a aplicatiei.
  • +4 (12 voturi)    
    Unde??????? (Duminică, 14 martie 2021, 10:50)

    ProClaim [utilizator]

    Pentru categoria a III-a, “0” Zero locuri disponibile la nivel national, astazi la ora 10:45!!! Despre ce discutam????
    • +7 (7 voturi)    
      nu s-au inscris, cum zice greșit articolul (Duminică, 14 martie 2021, 12:01)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui ProClaim

      doar si-au facut cont pe site
  • -5 (17 voturi)    
    Esentialul Vasile, da o duda again (Duminică, 14 martie 2021, 11:06)

    Fides [utilizator]

    Nu meritam ceva mai bun decat Citu. Expertul in dat atacuri asupra leului, da liber la vaccinare populatiei nevulnerabile, calcand in picioare pe cei de varsta a III-a, care nu au reusit sa se vaccineze, deoarece ce sa vezi, tot Citu a creat sectii de vaccinare pt. speciali, esentiali si pilosi. Felicitari tuturor celor care i-au ales.
  • +1 (11 voturi)    
    ? (Duminică, 14 martie 2021, 11:13)

    Socrate2021 [utilizator]

    500 000 sunt inscrisi pe platforma din populatia generala? Cum asta? Daca listele de asteptare pentru etapa a treia de deschid maine? Se deschisesera 73 centre pentru etapa a treia in cateva orase... 88 000 de locuri.
    • +6 (6 voturi)    
      Si-au facut cont (Duminică, 14 martie 2021, 11:56)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      Si-au facut cont pe platforma, nu s-au programat inca. O vor face la ora 00.01
  • -2 (10 voturi)    
    Vreau sa ma programez, dar nu inteleg (Duminică, 14 martie 2021, 11:20)

    Cuca [utilizator]

    1. Cum se face ? Nu vad nici un buton pe siteul https://programare.vaccinare-covid.gov.ro/#/home

    Semn ca inca nu ma calific, desigur. Scrie acolo "Platforma națională de programare cu privire la vaccinarea împotriva COVID-19", apoi povesti despre etapa 1-a si etapa 2-a, si atat.

    2. Daca inca nu s-a dat drumul la programari (se spune ca se da drumul maine, pe 15), cum s-au programat cei 500.000 ? Ridicol.
  • +3 (9 voturi)    
    Asta curge, nu mai pierde timpul cu bla.bla! (Duminică, 14 martie 2021, 11:47)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cand scoateți o Lege Adevarata a Pensionarilor cumularzi?
    Adică pensie+salar o viata?
    Sunt UN Milion de pensionari mai favorizati ca ceilalti PATRU milioane?

    Clar ca e neconstitutionala!
    O Mie si Una de Exceptii!
    Legea trebuie sa fie una pentru toti!

    Nu sa-si Protejeze Tripleta Catu&Țurcan&Orban un milion de acoliți!
    Plecati acasa daca sunteti incapabili!
  • +4 (8 voturi)    
    Ati auzit de platforma paralela... (Duminică, 14 martie 2021, 12:57)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...ptr esentiali ? Te angajezi fictiv la un cabinet medical, platesti darile 1 luna si te programezi fara probleme, sunt locuri libere disponibile oricand. Asta cu etapa a-3-a e praf in ochi, tot “esentialii” si pilele lor se vaccineaza. Psd-pnl aceeasi mizerie !!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Premierul asta (Duminică, 14 martie 2021, 12:58)

    hmc [utilizator]

    se tranforma incet incet intr-o fabrica de mancat rahat.
    Spunea ceva de nu-s cate centre noi, de 100 000 de vaccinari pe zi, etc.
    in schimb, singura emanatie imbeciloida este restrictionarea de la ora 22.
    Facem pariu ca la ora 24 00 platforma face poc si se repara abia marti, cand va crapa din nou?